• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

морски проект и молба за съвети

Започната от petko1980, 26.01.2016 10:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

petko1980

Здравейте, не сам нов във форума и съм имал и преди солен аквариум,но поради доста причини се разделих с него.
Сега започвам нов проект не много голям и ми трябват вашите съвети и мнения,за което благодаря предварително!
дисплей-1000/50/50-с вътрешна преливна колона 10мм стъкло
съмп- 80/40/40 с три отделения(за скимер, рефуджиум,отеление за подкачаща помпа)
скимер- Aqua Medic Blue 1000
подкачаща помпа-jebao-6000l
течение-
JEBAO-JECOD RW-8 УЕЙВ МЕЙКЪР 700-8000Л/ЧАС
осветление-http://www.aliexpress.com/item-img/Free-Shipping-Factory-Direct-Supply-100-high-quality-Wholesale-165W-Led-Aquarium-Lights-for-Coral-Reef/32365884751.html?spm=2114.10010108.100005.11.RQbHyI-което ще се преработи с нови диоди.


Въпросът ми е . Количество живи камъни,пясък.Достатъчно ли е осветлението като мощност и дали всичко е наред с техниката?С каква сол да стартирам и какви обитатели да сложа като начало и в  последствие?Чета няколко години въя форума но е друго да получиш съвет конкретно за твоя случай.
пс.Обратна осмоза имам нова :-|
Благодаря ви за отделеното внимание!

ZIRO

Здравей, първо да ти пожелая успех с начинанието!
Първо предполагам е грешка 1000см дисплей, предполагам е 100/50/50
Техниката ти е ок, осветлението много зависи какви корали ще гледаш, но като цяло мисля ще е ок като мощност, вече за корали изискващи повече(някой SPS-и) светлина може и да е малко. Но всичко е относително, спрямо подредбата им в аквариума.
Живи камъни и бейс рок ако взимаш мисля че 26-30кг, ще те оправят. Разбира се, съотношението да е повече живи камъни.
Колко пясък ще ти трябва, може да си сметнеш с калкулатора от форума, в зависимост колко сантиметра искаш да ти е дъното.
Относно какви корали да си вземеш, всичко е въпрос на лични финанси и вкус!
Сол има много марки на пазара, довери се на марки които са изпитани и доказани!

Успех!
*DRINK*

Стоян Михов

Както каза Златко,зависи какво искаш да гледаш в аквариума, ако искаш да гледаш някоя друга риба и някой мек корал, оборудването може и да е достатъчно, но ако искаш нещо по-сериозно, няма да стигнат нито осветлението, нито течението, нито скимера. За солта е същото, ако аквариума е повече фиш онли може и да се мине с някоя по-евтина сол. Най-важното е отсега да определиш какъв искаш да е аквариума и спрямо тази си цел да го построиш и развиваш. Успех и от мен.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

petko1980

благодаря за вашите съвети.Искам да постигна условия почти перфектни за всички видове корали,но марковите осветления са адски много пари.Тарся варианти с подмяна на диоди.Мисля да взема още едно такова тяло,но не знам дали няма да изгоря коралите,защото са с оптики.Поне така ми каза Мишо,но и на мен ми си струва,че едно тяло ще е прекалено малко за Акропори. *dontknow*

ZIRO

Цитат на: tonino - 27.01.2016 20:43
Досега няма начинаещ, който да е направил перфектната система от самия "старт" :-D

Много добре казано *THUMBS UP*, постепенно се надгражда доста  :-D!

Стоян Михов

Всъщност има начинаещи, които са започвали както трябва, но разбира се това са изключения, които потвърждават правилото. Това е стария аквариум на Камен на възраст два месеца:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2F9js1uubwp%2F2hroobp.jpg&hash=9c59435868569d081ecd64a0c170b85c0ffeb28a

започнат от начинаещ във времето, в което нямаше нито толкова разбиращи във форума, нито толкова търговци. Когато се тръгне както трябва, пътя е много по-лесен. Няма нужда хобито да е една-две години агония и опити да се хване маймуна с трици  :-).

Абсолютно съм съгласен с тонино, че идеята да купуваш китайски диодни осветления и след това да им подменяш диодите е наистина безсмислено. Ще ти трябват поне две такива тела и пак със сигурност няма да им е кеф на коралите. Направи си т5 осветление и се радвай на нещата, пак няма да е перфектно, но е в пъти по-добре от китайските диоди + подменени от теб.

Цитат на: petko1980 - 27.01.2016 19:08
благодаря за вашите съвети.Искам да постигна условия почти перфектни за всички видове корали,но марковите осветления са адски много пари.

:-) от това се опасявах, перфектните условия можеш да ги постигнеш само с най-доброто оборудване, и то е и най-скъпото. Не мисли, че ще откриеш някакъв евтин вариант за постигане на перфектни условия, за който никой до сега не се е сетил.
Затова свали малко целите, адаптирай ги към средствата, които можеш да вложиш и направи нещо, може да не е висш пилотаж със перфектни условия за всички корали, но да е добра първа стъпка +> ето виж примерно ZIRO  и неговата първа стъпка, малък аквариум, основно с меки и лесни корали, натрупа опит, хареса му и сега е на следващо ниво. Но да започнеш с голям аквариум с малко средства и да целиш перфектни условия за всички корали, рискуваш да се разочароваш много и да оставиш хобито - много случаи имаме такива напоследък или да се мъчиш и финансово и психически година две, пробвайки нови пак не толкова скъпи неща и накрая като дръпнеш чертата да се ядосаш още повече на себе си.
Аз съм повече привърженик на подхода - Направи нещо малко, но както трябва, отколкото започни нещо голямо някак си, пък после ще оправяш като натрупаш опит. Това общо взето рядко работи както трябва, ако не започнеш един аквариум както трябва, той рано или късно ще ти отмъсти и ще страдаш от последиците дълго време. Какво имам предвид - ами например стартираш с некачествен скимер, не толкова добри камъни, лошо осветление, вкарваш някакви риби и непретенциозни корали и караш така година. След това се осъзнаваш и решаваш да ъпгрейднеш системата и започват ядовете, заради некачествения скимер за една година по камъните са се натрупали голямо количество биогени, айптазии, алги ит.н. камъните така и не са изциклили правилно. И като сложиш новото осветление и скимер и започнеш по-редовните смени на водата и онези камъни стават като зелена поляна и започва няколко месечна борба за чистенето им, после циано и т.н. после да махнеш айптазиите и т.н. Много по-лесно е направи малкия аквариум с хубавите му оборудвания - виж за една година как се справяш и след това зарадвай някой нов колега с малкия аквариум и започни наново големия със знаията които си натрупал.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

petko1980

Благодаря за съвета.Толкова ли е голям аквариума?Мислех ,че към 30кг. живи камъни и 10  в съмпа и за начало меки корали и малко обитатели ще е добре техниката.Мисля да взема и едно тунзе за течение,реактор за пелети .Толкова ли е слаб скимера за този обем и не би ли се справил за начало?Е ако не може ще се вземе друг,все пак не трябва да се пести от важните неща в аквариума, който искаш да имаш и да те радва а не да носи само проблеми . *THUMBS UP*
За осветлението ще опитам с т5, но  не са ми ясни още кобинациите от пури.

beonedge

Понеже и аз съм на тази вълна ( като petko1980) следя темата с интерес ;) Само че ,не осмислям напълно съветите които давате.
Примерно -> във форума винаги се препоръчва старт със живи камъни. В други форуми чета по-скоро да се почне с бейс +1-2 живи камъка. Идеята е че системата цикли по-бавно но за сметка на това по-сигурно ( елиминира се опасността от всякакви  нежелани пришълци с камъните) . Аз за себе си се спрях на тази схема:
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2538021&highlight=how+to+cycle+your
Естествено не давам съвет , само споделям ,че ми изглежда най-смислен вариант за старт на система.
Общо взето оставам с впечатление че в соленоводната акваристика все още няма някакви правила , по-скоро е проба-грешка ( сравнено със сладководната)
За осветлението - тук има препоръчани комбинации на пури
http://archive.reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=679852&perpage=25&pagenumber=1
. Аз смятам да почна с пури АТИ и рефлектори от Астарио .Дори да се окаже че идва слаба светлината и се сменят рефлекторите с по-качествени ( какви обаче?!) и баластите с такива които форсират лампите да светят по-ярко( примерно ice cap 660 може да запали 3х80w) пак излиза доста по-финансово приемлив вариант .
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

tishovsx

@petko1980
Комбинациите от пури Т5 и производител ще ти ги каже Стоян.
Наистина той ти казва, че с малко пари нищо свестно не става.
Когато имаш добра техника, живота ще ти е по лесен, не пести пари от нея.
По добре отложи във времето, докато събереш пари, отколкото после да бъдеш разочарован.
Моя опит това показва, с трици маймуни не се ловят :-)
Когато аз почнах, направих доста компромиси и аквариума ми го върна тъпкано.

И както хазва бат Ранди - Хепи рифинг!
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

tishovsx

Да се има в предвид, че Т5 си имат живот, трябва да се сменят редовно.
Ако пък petko1980 има достатъчно финанси, може да си позволи и LED
Аз съм с Maxspect Razor LED Lighting System 130w 15,000k, ама си е £365!
Колко ще е ефективно, идните месеци ще Ви кажа  *THUMBS UP*
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

petko1980

Mисля да започна с т5 АТИ 6 бр. да порабооти системата пък в последствие ще видим как варвят нещата.Сега трябва да мисля за пускането(камъни,пясък,сол,бактерии и бира :-)).
Идеи за скеип на този размер съд приемам всякакви.
Благодаря на всички! *DRINK*

Публикациите са слети: 28.01.2016 16:28

дали имам пари?Едва ли колкото искам,но ако се налага ,ще инвестираме в хобито с цел да станат нещата подобаващо.

trupai

Относно осветлението да споделя и аз :) С китайско LED осветление съм вече почти две години и мога да кажа, че за парите си е оптимален вариант. Имам ЛПС и СПС корали, и всички се чувстват добре под него. Цветовете на акропорите не са както под осветление с Т5, но и те имат сериозен растеж.Диодите на лампата са bridgelux по 3w с оптики :
Channel 1: 8 x Royal Blue 450nm, 16 x Blue 460nm
Channel 2: 14 x Cool White 12,000k, 4 x Neutral White 6500k,2 x Red 660nm, 2 x Green 520nm, 2 x Violet 420nm
Channel 3: 3 x Blue 450nm
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

petko1980

И аз мислех за лед,но още не сам дорасъл със сигурност.В интерес на истината имам наистина по голямо доверие на т5 ,защото виждам много успешни аквариуми с тях!И разбира се след вашите съвети за което *thanks

trupai

За момента осветлението с Т5 е ненадминато! Но е задължителна  смяната на пурите на на всеки 7-8 месеца. В твоят случай 6 пури ще ти струват повече от 200лв. Направи си хубаво сметката сега, защото в последствие, забавянето на смяната на пурите винаги ще води до проблеми! Другият недостатък на DIY осветлението с Т5 е охлаждането. Ако няма добро охлаждане на тялото , топлината отива към аквариума, а това през лятото е проблем.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

tishovsx

За да добиеш престава относно Т5 ATI и комбинирането на лампите.
Ще ти трябват специални баласти за Т5, а и те не са евтини, задължително рефлектори.
Охлаждането е задължително, защото по високата температура влияе и на интензитета на осветяване. И не на последно място, на края на месеца ще трябва и на енергото да се цака...


http://youtu.be/Y-TbkPJhHkY?t=187
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

камен чочев

Здравей Петко
и успех с начинанието :)
В действителност най-малко проблеми и най-добре ще ти е, ако техниката, която вземеш е възможно най-високо качество, но винаги, някъде, може да се направят и компромиси. Най-важното е, че това е хоби, а не съревнование и, като такова трябва да ти носи удоволствие.
Не избързвай с покупките, направи си бюджет, разпредели го, ако трябва посъбери още малко средства и тогава ще ти е по-лесно. Не пести от осветлението и от скимера, ако си решил да се пробваш и с акропорите. Относно камъните - най-лесно и бързо е с живи камъни, като ще си спестиш и редица главоболия през първата година. Що се касае до природосъобразността - вече не се къртят безогледно от рифовете - най- често концесиите са на места с отдавна измрели рифове или дълбоководни участъци.
При липса на достатъчно средства, комбинацията между живи и бейс (мин 50/50) също става, но е малко по-трудно при изграждане на скейпа, понеже са твърде различни като визия. При стартиране само с бейс или изкуствени, стабилизирането на аквариума е много по-бавно и трудно, да, рискът от вкарване на нежелани пришълци при живите камъни е голям, но той съществува и при вкарването на корали. А работещи методи за борба с тях има.
Тъй като аквариумът си е твой и ще си го гледаш всеки ден, то скейпа трябва на теб да ти харесва.
Ако си решил аквариумът ти да е с преобладаващо СПС корали, тяло с т5 е най-подходящо и, ако го правиш сам, то го направи на кръгове, за да можеш да го палиш на етапи. Ако повече ти харесва аквариум с повече ЛПС и някой друг СПС, ЛЕД лампата може би ще е по-подходяща (или комбинация ЛЕД с т5), като ти препоръчвам да не е китайска.
И най- важното е, че това е хоби и трябва да ти носи удоволствие и, ако не можеш да си позволиш едни 200 лв на месец, по-добре го остави за по-късен етап. Успех

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

pl86

Здравей и от мен,
като начинаещ едва ли мога да ти дам кой знае какъв съвет ... но все пак ...
Както казаха и другите колеги, си си поставил доста високи цели - още в началото, в което няма лошо де  *THUMBS UP*

Ако наистина искаш да постигнеш перфектни условия за всички корали, не ти се чака и парите не са чак такъв проблем -според мен най-добре да се свържеш с някой колега от твоя район, който има магазин, занимава се с внос или поддръжка на аквариуми. Просто да го слушаш какво ти препоръчва да купиш, не казвам да го слушаш на сляпо, ама просто да ти помага - така ще е най-лесно. Казваш какво искаш да гледаш, купуваш нещата които те посъветва и знаеш, че ще се получи, защото човека вече е минал по тоя път.

Ако искаш да се занимаваш сам - трябва да снижиш целите (не казвам да се отказваш от това което искаш, просто реши на първо време както трябва да се постигне) после минаваш на 2ри level  :-)

Както каза Камен, най-важното е да ти носи удоволствие.
Удоволствие може да ти носи и с 20лв на месец, като на мен, но целите са ми други. Не мисля сега за корали, имам няколко риби и им се радвам, не ми се чака времето когато ще имам пари да си поръчам всичко от топ марките, защото хобито е уникално и искам да съм част от това още сега   *DRINK*

Начинаещите не трябва да се отказват преди да са почнали, просто трябва да си поставят реални цели   :-)

Успех, следя развитието с интерес  :popcorn:
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

vankata_032_pld

Здравей Петко 
и успех с начинанието и от мен !
Общо взето вече са те насочили колегите и са ти дали основните насоки но и аз да кажа за мен кои са основните неща които са от ключово значение и от които не бива да пестиш.
1. добър скимер.
2. добро осветление.
3. добро течение.

petko1980

Много различни мнения и се обарках. Реших и се обадих през  ноща на приятел в Флорида и ми е купил две тела Ecotech Radion XR30W G3 Pro Marine ,но ще ги донесе след 2 месеца като се пребира.
Някой има ли такова осветление и как се справя?
Благодаря за отговорите и пожеланията! *DRINK*

камен чочев

Ами, честито!
Ecotech е Мерцедес в морското - най-доброто . Като е тръгнал, да ти вземе и два Вортек-а :) , а ние се чудим какви съвети да ти даваме [emoji12]

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

petko1980

вортеците ще почакат че ще фалирам.Дето се вика се полека! :buff:

petko1980

ново двайсет не били про версията ,но били с 120гр лещи. *dontknow*
не им разбирам но това ще трябва да се плаща.С доставка митото било огромна сума и сега докато си доиде трябва да светя с китаеца.Дали няма да е проблем за аквариума тази смяна на осветленията след 2 или 3 месеца?Но нямам друг вариант или поне незнам .

trupai

Ако нямаш корали, няма да има голям проблем при смяната на осветлението.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

petko1980

Колеги аквариума е готов и тези дни ми предстои стартиране.та  въпросът ми е  тази сол добре ли е Red Sea Coral Pro .И какво ще препоръчате.

julianiv

Ами да кажем, че солта е от ранга на Ecotech  :-)  А щом имаш приятел в щатите поръчай да ти вземе 2 вортека или тунзета, "кралски" или "октоподски" скимер и да знаеш, че скачаш в соленото с отскок.   :-D
Успех с проекта!

petko1980

ееее такива пари засега нямам .По нататъка да посъберем пак може и да взема ;-).То като си дойде лятото моя човек да събирам да платя радеона ,пак другите неща ще видим!Благодаря на всички за пожеланията!Кажете как да се справям с нивата на фосфатите и амоняка и какви реактори (и палнежи)ще ми трябват,че то чета в форума ама мнения и спорове много :duvar:и се обърквам.
Искам да ги взема тези неща сега и да са при мен ,а не когато стане проблем тепърва да си блъскам главата и да срина аквариума!

Стоян Михов

Звучи ми като добър план. Това че чак лятото ще ти дойде радеона е добре, защото ще имаш достатъчно време да си избистриш идеята. За мен първите стъпки при стартиране на нов аквариум са следните:
1. Решаваш колко долу-горе да бъде голям аквариума - да речем 500 л;
2. след това започваш бавно да си набавяш оборудването за такъв обем;
3. след като събереш всичко, което ще ти е нужно си поръчваш стъкларията - самията аквариум и съмпа, както нагласяш размерите спрямо осветлението, размерите на скимера, реакторите и т.н.
4. след това правиш стойки и т.н.
5. Редиш скейпа, пълниш с вода, слагаш бактерии, пускаш снимки тук във форума и така :).

засега си на стъпка 2 и вървиш добре според мен.

По отношение на фосфати и нитрати (предполагам че имаш предвид нитрати, не амоняк) истината е че няма по-добър или по-лош метод за техния контрол, просто има различни методи, затова ще срещнеш хиляда варианта и хора, които си ги защитават, защото истината е че те всички работят, просто на един е по-удобно едно, на друг друго :). Примерно аз съм пробвал рефугиум с макроводорасли, Зеовит, Сипоракс, All in One биопелети, оцет, водка, и сега NOPOX (който е комбинация от последните две), от всички засега най-ми е лесен NOPOX-a защото не изисква кой знае какво оборудване и допълнително място или реактори. Верятно скоро ще ми щукне нещо друго и ще пробвам и него. Та не вярвам и ти да останеш с това с което ще започнеш, просто с времето ще "узряваш" за нови неща.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Митко04

Цитат на: petko1980 - 26.01.2016 10:49
Здравейте, не сам нов във форума и съм имал и преди солен аквариум,но поради доста причини се разделих с него.
Сега започвам нов проект не много голям и ми трябват вашите съвети и мнения,за което благодаря предварително!
дисплей-1000/50/50-с вътрешна преливна колона 10мм стъкло
съмп- 80/40/40 с три отделения(за скимер, рефуджиум,отеление за подкачаща помпа)
скимер- Aqua Medic Blue 1000
подкачаща помпа-jebao-6000l
течение-
JEBAO-JECOD RW-8 УЕЙВ МЕЙКЪР 700-8000Л/ЧАС
осветление-http://www.aliexpress.com/item-img/Free-Shipping-Factory-Direct-Supply-100-high-quality-Wholesale-165W-Led-Aquarium-Lights-for-Coral-Reef/32365884751.html?spm=2114.10010108.100005.11.RQbHyI-което ще се преработи с нови диоди.


Въпросът ми е . Количество живи камъни,пясък.Достатъчно ли е осветлението като мощност и дали всичко е наред с техниката?С каква сол да стартирам и какви обитатели да сложа като начало и в  последствие?Чета няколко години въя форума но е друго да получиш съвет конкретно за твоя случай.
пс.Обратна осмоза имам нова :-|
Благодаря ви за отделеното внимание!

Dede

За да си отговориш на доста въпроси, и да си зададеш още хиляди, живо ти препоръчвам да отидеш при някои от търговците и да видиш една работеща морска система наживо. Да видиш един съмп, какво там има в него, как работи, да си поговориш малко и така.
Някои от тях даже са се включили в темата ти и помагат със съвети  *DRINK*
Има един основен принцип на добре работещ морски аквариум(светлина, течение, скимер, осмоза, добра сол) от там нататък как ще го надградиш е въпрос на личен избор.
Преди да мислиш за нитрати фосфати и тнт, помисли за добавянето на Ca, Kh, Mg кой от методите ще избереш(при този обем, само със смени на вода няма да стане)
Ако стартираш с достатъчно качествени живи камъни, търпение и малко бактерии, амояка и нитратите не би трябвало да са проблем след 3-тата седмица, може да се появят като потенциален проблем едва тогава когато натовариш системата с много риби.
Браво за осветлението, не разбрах нещата от първия пост имаш ли ги, или планираш да ги купиш.

petko1980

аквариума,съмпа,подкачаща 600л.,тачение засега 1 (джебао8000л.),скимера (аква медик блу 1000),ув лампа и едно малко реакторче със помпа за активния въглен. Да не забравяме и китаиския боклук за осветление на когото днес ходих в митницата да плащам ддс.С всичко това разполагам и е вече при мен.Не мисля че някои ще ме прекара,а напротив.Харесвам  и уважавам всички без да ви познавам лично и даржа да се извиня ако въпросите ми изглеждат глупави.Всички ,които пешете в моята тема сте хора със опит и ви благодаря ,че отделяте от времето си за такива льохмани като мен. :-D.Имах предвид нитрати малко по горе и както казах искам просто да знам с каква друга техника трябва да разполагам.Освен още течение,осветление и нещата които имам.И  последно като дойдат солта и камъните искам да стартирам.затова са тези глупави въпроси. *DRINK*
Снимки на аквариума и съмпа в кочината на тавана. *thanks 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fi729qv0kh%2F0155.jpg&hash=50f4446967a486b13f6c6d29d3d30e4bb9a23c12

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs12.postimg.cc%2Fgwklvgm6l%2F0154.jpg&hash=e14823d83c7099b5acaf89c0409e950c2fe79e0d

Dede

Въпросите не са глупави, малко хаотични както каза Тонино.
Нитрати не може да се вдигнат за един ден така, че да сринеш аквариума, това е нещо за което не е сега момента да мислиш. Щом имаш налична техниката, смело пълни, соли и   *MODERATOR*
Нека да ти влезе аквариума в цикъл, почни с две по-непретенциозни риби, ако показателите са добри, сложи някой ЛПС (еуфилия примерно), следи показателите на водата и си води дневник с цел да гледаш как се променят, когато успееш да ги подържаш в разстояние на две три седмици така, че калция да не се променя с повече от 10-15 а Kh-то повече от 1-1.5 би трябвало да си готов за някоя монтипора примерно.
До тогава ще изтече много вода, и много неща ще са ти ясни включително и как ще си сваляш нитратите (ако въобще имаш нужда) защото аз съм ги виждал при мен само по време на цикъла на аквариума и от тогва 0.

petko1980

Какво да кажа,освен че осмозата която купих(акуили)е пълен леж.Направила е за 4 денонощия 200литра вода.Айде иди стартирай скоро :'( Кажете да я сменям ли тази мембрана че взех да изперквам.Налягането в мрежата е 3,4 бара ,а тя едвам капи.

tishovsx

Така работи осмозата, не се шашкай :-)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Dede

Не е лошо да се сдобиеш с един ТДС метър по някое време, за да може да следиш какво прави осмозата.
Има щастливци които сменят филтри на 6 месеца и тдс-а им е под 5, но при нас ако не ги сменям на 2 месеца, стават кални и тдс-а отива над 10.
А иначе темпото на осмозата трябва да е обозначено на мембраната, но много зависи от температурата и налягането на водата.

petko1980

Утре ще е при мен тдс-метъра,надявам се да не е скапана мембраната че ще сам прецакъл  над 7кг. сол.Абе как спокоино нямам търпение то не е лесно с този болен мозък! *CRAZY*

Ilianidis

Аз съм с 100Gpd и дава 10л/2часа,демек 480л за две денонощия.Така че твоята ако е 50-ка си е напълно нормален дебита.Отделно малките капсуловани системи дават по-чиста вода от по-ниския дебит.В началото бях с такава.После смених с продуктивна,но ми пропуска до 10нитрати от чешмяната вода.

diabolique

Моята осмоза прави 10лт./1ч. лятото, а зимно време 10лт./2ч. Колкото по студена е водата, толкова по малко пропуска мембраната, лятото ще прави повече

П.П. Успех в морските води!  *DRINK*

petko1980

Старта е факт и вече се осолих.Малко дертове със скейпа ,ама за сега ще остане така.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Favkpkt9g5%2FSAM_2611.jpg&hash=9d904b7b4715d492fd1da2421870c2c553c4c05b

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2F5wokf1vu7%2FSAM_2619.jpg&hash=f70b00d30f9494bbaa0204aea16b30ef9b223392

pl86

Браво ... да ти е честито  *DRINK*
Мисля че е време вече да си направиш тема в раздела с аквариумите на членовете и да ни информираш как се развиват нещата  :popcorn:
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

mi6okalkana

колега,
супер изглежда само имам едно предложение да вдигнеш нивото в дисплея посредством поставяне на по- висока преливна тръба в колоната около 3 см гледам, че може.

Публикациите са слети: 18.02.2016 14:11

или просто сложи една муфа отгоре и тъкмо към 3 см ще вдигне нивото

petko1980

Колеги помагаите че рефуджиума ми е празен вече 40 дни .Немога да си намеря  хетоморфа.
Ако някой има в повече ще съм му благодарен да ми даде малко!
Блгодаря ви предварително! *DRINK*

Similar topics (5)

13027

Публикации: 4
Прегледи: 4450

59381

Публикации: 144
Прегледи: 43313

56492

Публикации: 4
Прегледи: 3211

42892

Публикации: 27
Прегледи: 9504

20609

Публикации: 121
Прегледи: 44143