• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 09:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Организация на раздела

Започната от tonino, 06.01.2012 09:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tonino

06.01.2012 09:35 Last Edit: 19.02.2018 21:22 by tonino
...

Nikiengi

Подкрепям с две ръце!  *BRAVO* Систематизираната информация винаги е била от полза, иначе трябва да се изчете всичко, което го има писано, за добиеш бегла представа от това, което е необходимо! Поздравления!  *DRINK*

paolo6481

И от мен една вдигната ръка.Нямам соленоводен аквариум но не се знае до кога.Подреди всичко както си го скицирал и ще е много полезно за начинаещите.Пък и не само за тях.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

tonino

06.01.2012 13:10 #3 Last Edit: 19.02.2018 21:22 by tonino
...

Coral Master

Наемаш се с нещо доста голямо! Обаче ако разполагаш с необходимото време и го направиш, мога само да изкажа възхищение за ентусиазма ти! Идеята е много добра!
Струва ми се, че накрая ще събереш и материал за една книга, каквато още на нашия пазар няма ...  *bg* *privet* *THUMBS UP*
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

tonino

06.01.2012 17:04 #5 Last Edit: 19.02.2018 21:21 by tonino
...

камен чочев

Евала Тонино, супер идея! Мисля, че точно зимата би могло да се въведе малко ред. Също мисля,че е хубаво да се създаде този "скелет", който си предложил, за да може постепенно да се запълва с информация.
Относно метричните размери ограничение има и спрямо височината. Ако аквариума е прекалено дълбок, то светлината в придънните слоеве е недостатъчна. Успех и ще помагаме кой с каквото може

tonino

06.01.2012 19:09 #7 Last Edit: 19.02.2018 21:20 by tonino
...

Стоян Михов

Да идеята е добра наистина, но аз може би малко ще изиграя ролята на Тома Неверни. Достигането до тази идея е някаква част от развитието на форумите, като се натрупа някаква информация се появява желанието тя да бъде систематизирана, обаче това е много трудно, понякога невъзможно. Такива опити имаше и в Reef Central да се събере информацията за LED  осветлението и за още някакви DIY неща, не си спомням вече, но не се получи много добре и нещо вече не я виждам тази тема. Причината за това е че форумите са много динамична система, най-динамичната може би, в тях мненията, тенденциите, модите ако щете, се променят всеки ден, всяка една информация публикувана вчера е вече стара, авторите, играчите се сменят постоянно с тях и вижданията и теченията. Целта на форумите е да дават моментни съвети, идеи и вдъхновение от последните постижения, те са на върха на вълната, теми в които не се е писало две седмици отиват далеч в небитието и се забравят, дори да ги сложиш лепнати отпред, никой не им обръща внимание. Да не говорим какъв сизифовски труд е това.
Средството с което се получава базисната информация за нещо са статичните системи, като книгите например или интерактивни информационни сайтове. Там информацията никога не остарява тя си остава с книгата и се чете с години и все има какво да научиш въпреки, че книгата е остаряла, аз например все още си чета първата книга, която си купих преди десетина години на Ник Дайкин. Друг е въпроса че няма такива книги на български език, затова аз преди време седнах и започнах да пиша - каквото съм чел, какво съм превел, каквото съм видял, каквото съм направил, каквото някой ми е казал, сигурен съм че всеки от вас е събирал такава информация. Но постепенно спрях, просто в един момент бях задълбал толкова безмислено дълбоко, че само химията ми беше отнела 30-тина страници защото ми е интересна, те непрекъснато излизаха някакви нови неща и я зарязах наникъде, то нямаше и кой да я чете де. всъщност част от големите постове, които пускам понякога са от писанията в книжката. Няма нужда от такива неща, поне не от толкова подробни.

Аз мисля че тук проблема с организацията е, че сме в под-форум, и затова всичко е смесено, нямаме подкатегории. Ако беше възможно да имаме подкатегории щеше да е лесно - тогава всичките неща които ги е изброил Тонино, щяха да са под-форуми в смисъл Осветление, Филтрация, Аквариуми, Скимери, Помпи, и един генерален за общите теми и личните теми, както е големият форум от който този е част. И всеки подфорум щеше да има една заключена лепка например Осветление и се изброяват какви са основните видове и какво представляват и оттам нататък всеки си задава въпросите.

Само да не ме изгонят, че всявам разкол в системата :)


: 06.01.2012г 19:07ч
*ROFL* писал си докато и аз пиша, нямам нищо против увода разбира се, евала ти за ентусиазма, дано обориш моето песимистично мислене :)))
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Ами то българите сме си така- тръгне някой да прави нещо и пет човека от страни му викат да се откаже, че няма да стане. Да не се разсърдиш само.   *DRINK* Има смисъл от това да се пообновят закачените теми и евала, че някой се е сетил.

Стоян Михов

Цитат на: камен чочев - 06.01.2012 19:39
Ами то българите сме си така- тръгне някой да прави нещо и пет човека от страни му викат да се откаже, че няма да стане. Да не се разсърдиш само.   *DRINK* Има смисъл от това да се пообновят закачените теми и евала, че някой се е сетил.

Хахах абсолютно прав си, но не мога да се въздържа и да разкажа един любим мой стар виц: "Български атлет на олимпиада - бягане на 100 метра, гръмва пистолета нашия напъва, бяга, цялата чуждестранна публика го аплодира с ритмично пляскане и изведнъж от българската агитка се чува "Ууууууу селянин, къде си тръгнал бе с тез късите крака, върви си паси овцете и т.н". Свършило състезанието нашия взел второ -трето място, и другите състезатели дошли при него и почнали да го съжаляват нали че родната му публика постъпила така с тези обиди. И той казал: "А а аа момчетата ли? Те са ми приятели, аз съм ги извикал, че другите като започнат да пляскат, не съм свикнал и губя ритъма."  *ROFL*   Така че аз най-вече  да нахъсам Тонино да не загуби ритъма  *DRINK* иначе ще помагам и то с голям кеф, както се вижда.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino

06.01.2012 20:49 #11 Last Edit: 19.02.2018 21:20 by tonino
...

Георги

07.01.2012 11:54 #12 Last Edit: 07.01.2012 15:06 by Георги
Предлагам ви да се създадат следните подраздели:
- подраздел: стартиране и фази
- подраздел: соленоводно оборудване
   = закачени теми: дисплей, съмп, циркулация, камъни, осветление;
- подраздел: соли и минерали или соленоводна химия
   = закачени теми: не зная, вие ще кажете;
- подраздел: корали и водорасли (корали, анемонии и т.н.)
   = закачени теми: за видовете корали, вие ще кажете;
- подраздел: соленоводни обитатели (риби, скариди, червеи, раци и т.н.)
   = закачени теми: вие ще кажете
- подраздел: черноморски биотоп

Общите въпроси ще останат за този раздел. Не е добра идея да има подраздел проблеми или препоръки.
Използвам "соленоводни" за да се отличават от сладководните и да няма объркване.
После ще местим темите, които вече съществуват.
Съвсем примерно ги пиша, нямам личен опит.
Конкретно трябва да решите броя и имената на подразделите. Със зелено е което добавих сега.

tonino

07.01.2012 12:40 #13 Last Edit: 19.02.2018 21:19 by tonino
...

kamos

Отлична идея за групиране в под форуми.
Давайте за черноморските двамата с Коле ще помагаме.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Коле99

Аз подкрепям tonino *privet*.
Ще се включа активно.
Aу, ау

tonino

08.01.2012 12:26 #16 Last Edit: 19.02.2018 21:19 by tonino
...

NO CARRIER

Да създавам ли подразделите? Ако нещо, мога да почакам още малко. :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Георги

Изчакай, не са коментирали другите.

iek

На този етап има нужда от следните раздели, подредени според досегашния интерес:

1. Соленоводните аквариуми на членовете на форума
2. Оборудване
3. Химия
4. Морски обитатели
5. Корали
6. Всички останали теми

Точно, ясно и прегледно!

tonino

08.01.2012 15:20 #20 Last Edit: 19.02.2018 21:31 by tonino
...

камен чочев

Според мен т.4 и т.5 може да са заедно, а вътре като закачени могат да се изброят видовете ( риби, корали, скариди и раци, алги и т.н.). Предлагам и една точка "Болести и проблеми".

Коле99

08.01.2012 22:41 #22 Last Edit: 09.01.2012 10:05 by Коле99
Всеки потребител набелязал  даден отговор от тема, че мястото му е за друга тема или нов подраздел, да напише на админа и той да прицени
Така по-бързо ще се попълнят  необходимите данни  и няма да има смисъл да се повтаряме. Добре е да се напише името на потребитела от уважение (труд). Предполагам никой няма да има нищо против. Иначе, наистина е много разхвърляно и даден отговор, който ме е впечатлил немога да го открия на следващия ден . С Кирил си говорихме по този въпрос  и той е на същото мнение.
Aу, ау

камен чочев

Да, но не е ли по-добре първо да се създаде скелета, с подтемите и тогава да ги запълваме. Така може би ще е по-прегледно.
: 08.01.2012г 23:11ч
И още едно предложение към основните теми - Кой какво излишно има или Продавам/Разменям

Стоян Михов

Уха революция кипи, Нова година, нова организация. Радвам се, че соления раздел се разви толкова, че се налага реорганизация. Благодарство на модераторите  *privet*, че "чуха" предложението ми в правилния контекст, въпреки, че не бих по правилния самар.
Ето как виждам разделите според това, което колегите са изкоментирали досега, аз общо взето почти няма какво да добавя:

1. Соленоводните аквариуми на членовете на форума
2. Оборудване
3. Химия
4. Корали
5. Други морски обитатели
6. Кой какво морско има за размяна/продажба?
7. Болести, проблеми и какво е това?
8. Всички останали теми


Мисля, че е добре коралите да останат извън морските обитатели, както ги предложи Iek, няма друга причина освен тази, че повечето постове (да не кажа 90%) са за корали, просто такава е тенденцията във форума през последната година благодарение на Камен и Кирил  *privet*. Опасението ми е, че ако са обединени двете теми единичните въпроси за риби или скариди ще потъват между красивите корали (особено, ако Камен реши да ни каже по две думи за всеки от коралите си (крайно време е *DRINK*) отидоха 15 страници  :-D). А и по този начин ще се стимулират хората да коментират повече рибите и другите обитатели.

Темата за , болести, проблеми (например алги, аиптазии, майано и пр.) е много полезна, той Камен вече започна нещо много полезно и според мен трябва да я има, аз само съм добавил тук и "Какво е това?" Тъй като много често се появяват теми с този въпрос, касаещи пришълци с живите камъни, които често са напаст.

Темата за размяна и продажба е много важна също, аз например съм пропуснал много неща (аз спасявам риби обикновено :)))  които бих си взел само защото нямам време да проверя 200 обяви всеки ден за да следя дали някой не продава / разменя нещо морско в общия пазар. (ето например NikolaV си продаде целия аквариум и нищо не ни каза тук,  :karamse: сигурно за да ни изненада с новия 600 литров  *DRINK*). Разбира се, ако не противоречи на принципите в този форум, но предполагам че поне публикуването на линк към обявата в основния раздел "Пазар" не би трябвало да е проблем.

Дали черноморският аквариум да има собствен раздел?
Тук Колето да каже, аз не знам, засега имаме само неговата прекрасна тема и още един два по-стари опита и ако се сложи само неговата тема там самотна, няма да е много стимулиращо и за него де, а така като е в общата тема на аквариумите на членовете на клуба се чете от много повече хора и е по- стимулиращо според мен, пак казвам не съм много убеден в това което казвам. Но при всички случаи, ако се появят много последователи на Коле (което ми е пожеланието за Нова година към него), винаги някои от добрите ни модератори може да направи още един раздел, срещу съответната почерпка.


https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Георги

Здравейте, ето това е моето предложение:
(Текста в италик е обяснението на раздела.)
Раздел МОРСКА АКВАРИСТИКА
Подраздели:
0. Соленоводни аквариуми: (вече съществува)
обща информация, препоръки и проблеми, невлизащи в другите категории.
   0.1 Под-форум: Соленоводните аквариуми на членовете на форума
   0.2 Под-форум: Черноморски биотоп
1. Соленоводно оборудване:
филтрация, осветление, циркулация, живи камъни
2. Соленоводна химия:
соли, минерали, параметри на водата
3. Морски обитатели:
риби, скариди, раци, червеи, алги
   3.1 Под-форум: Корали

Относно проблеми и болести: от ваша гледна точка не е проблем. От модераторска гледна точка е проблем, защото за проблемите  най-често се пише и търси помощ. Ако има отделен раздел за тях 80% от въпросите ще са там. Вижте как е в сладководния.
Най-логично ще се получи информацията и въпросите и проблемите и решенията за оборудването например, да са си в раздел оборудване.

VeL

Мисля, че ще е добре да има и подраздел на соленоводно оборудване, "направи си сам":

1. Соленоводно оборудване:
филтрация, осветление, циркулация, живи камъни
1.1 Подфорум: Направи си сам

Наясно съм, че вече съществува такъв гобален раздел, но с оглед проблемите и спецификата на "устройствата", които се използват само/предимно в соленоводната акваристика (скимери, организация на съмп, различните реактори и филтри, пък дори и лед-диодното осветление) смятам, че ще е добре темите свързани с тях да са на едно място. Още повече, ако някой търси съвет например за направата на скимер или организация на отделения в съмп, ще трябва да публикува в общия форум "направи си сам" и  да чака някой компетентен да се изкаже по въпроса, а в същото време хора, които не са запознати със соленоводната акваристика, ще дават акъли.

Coral Master

Аз бих разделил темата за оборудване поне на две: 1. Осветление и 2. Дисплей, съмп и филтрация;

Преди да видя как ще изглежда подредбата на разделите и под-разделите (или под-форумите), ми е трудно да преценя какъв точно да е списъка.

П.С. Докато пишех, се включи и VeL, и аз мисля, че е добре да има под-раздел като "Направи си сам".
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Коле99

Ясно е, че Черно море не може да се сравнява с красивите коралови рифове, но си има своя красота
Мисля, че е добре да се разделят аквариумите на черноморски и океанси. Нека и другите да кажат..
Aу, ау

Георги

VeL, добре.
Coral Master, имаш предвид, че осветлението е сложно или че има много варианти?
Коле99, има предвиден подфорум за "Черно море, много е добре, слънце пече..." :)

terahz

Цитат на: VeL - 09.01.2012 14:34
Мисля, че ще е добре да има и подраздел на соленоводно оборудване, "направи си сам":

+1

Coral Master

За осветлението всъщност имах предвид, че трябва да има отделен под-раздел. Иначе си представям само раздел оборудване и един дълъг списък от теми. Ако има под-раздели, по-лесно ще се отделят темите за осветление от тези за филтрация, например.
А осветлението е много обширна тема и с новите диоди, очаквам все повече теми и коментари в тази връзка.  
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Георги

(Текста в италик е обяснението на раздела.)
Раздел МОРСКА АКВАРИСТИКА
Подраздели:
0. Соленоводни аквариуми: (вече съществува)
обща информация, препоръки и проблеми, невлизащи в другите категории.
  0.1 Под-форум: Соленоводните аквариуми на членовете на форума
  0.2 Под-форум: Черноморски биотоп
1. Соленоводно оборудване:
филтрация, осветление, циркулация, живи камъни
  1.1 Осветление
  1.2 Направи си сам
2. Соленоводна химия:
соли, минерали, параметри на водата
3. Морски обитатели:
риби, скариди, раци, червеи, алги
  3.1 Под-форум: Корали

Не казахте нищо за обяснениято на разделите, но мисля че може да се промени после.
Тема за размяна ще си направите, засега в нея може да има линк към тема в пазара. Отделен пазар няма да има.
Мисля, че може да се създават вече, Коко.

Някой от вас, ако изявява желание и има време да следи и поддържа, може да се кандидатира за модератор на раздела ;)

NO CARRIER

 *privet* Подразделите са създадени.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Коле99

Цитат на: NO CARRIER - 10.01.2012 13:00
*privet* Подразделите са създадени.
Много добре се получи. Браво *BRAVO*!
Aу, ау

Георги

Благодаря!
Разхвърлях една част от темите, започвайки от най-скорошните и закачих няколко. По-късно пак...

Георги

Прегледах всички теми. Разхвърлях ги по разделите, възможно е да има някоя грешка. Някоя, която си заслужава закачване или откачване?

Similar topics (1)

8702

Публикации: 0
Прегледи: 3463