• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

критична температура в рифов аквариум

Започната от Ilianidis, 16.07.2012 12:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ilianidis

След пълна организация на шкафа под аквариума-автоматично доливане на изпарената вода,изключване на подкачващата помпа при ниско ниво и т.н. .....остана да закача само 2 вентилатора,за които не ми остана време и изчезнах за няколко дена.Мислех да оставя климатика в стаята включен,но един комшия от климатик замалко да остане без дом и ме достраша.А до този момент аквариума не бе вдигал повече от 28гр.Е, денем се включваше климатик.Връщам се и право пред морския и какво да видя-температурата 32,5гр всички корали с прибрани полипи,повечето избледнели и изгубили цвят,а една еуфилия направо неузнаваема,на цвят е все едно съвсем друг корал-почти изцяло бяла с много леко светлосин оттенък.Веднага охладих помещението и за една нощ падна температурата на 27гр. Изглеждат коралите да не са поразени.Леко отварят полипите,само една монтипора има малък избелен участък.На рибите май изобщо не им е подействало зле,освен че бяха освирепели от глад.Та какво щеше да стане ако бях закъснял още малко и каква е критичната температура?Засега явно 32 им е границата.И дали да не очаквам след месец масово избелване,ако сега имам масово изхвърляне на зооксантели?За догодина мисля да предвидя един аквариумен климатик,ако вентилаторите не вършат работа.

Niikii

За критичната температура не мога да кажа, но за вентилаторите съм сигурен че вършат страхотна работа. Аз съм сложил два и ги управлявам по температура. Включват се на 29 градуса. По висока температура от 29.25 не съм виждал, а в стаята когато ме няма със сигурност става 31/32 градуса може би и повече.

Стоян Михов

Тъкмо се чудех как още не се е появила подобна тема в тези жеги и снощи понаписах някой неща които сега мога спокойно да пейстна тук ако на някой му е интересно.

Коралите могат да издържат и на малко по-висока температура, но наистина за кратко време, и зависи колко бързо се е вдигнала температурата.
Между другото трябва да се уточни че охлаждането на морски рифов аквариум няма нищо общо с охлаждането на аквариум с гупи примерно, затова коментари от рода "аз си свалям температурата в аквариума с 10 градуса под тази на стаята само с един вентилатор от компютър" може да са верни за 20 литров аквариум с дунапренен филтър, но са меко казано несериозни в този раздел. Защото като имаш аквариум плътно осветен с поне 500 вата на кв.м луминисцентно осветление на 20 см от повърхността на водата, което поддържа около минимум 50 градуса работна температура (да така са Т5-ците), да не говорим за метал халидите, може би е по-добре с диодното осветление, но и тяхното температурно отделяне не е малко може би поне 40 градуса? (не знам да кажат теи които имат). Да не говорим за всичките помпи, които са потопени в един морски аквариум и чиято обща мощност често надхвърля 100 вата в един средно голям аквариум (което е равносилно на наличието на един 100 ватов нагревател). Също така трябва да се има в предвид че много често осветлението е така програмирано че да се включва обикновено в най-горещите часове от денонощието примерно от 12 наобяд до 9-10 вечерта. Също особена черта е че морския аквариум много бързо придобива температурата на стаята или по-точно на мястото, където е скимера, тъй като не трябва да забравяме че той вкарва средно едни 500 литра въздух на час във водата при перфектни условия освен за газова и за температурна обмяна. (предполагам че ще получа на лични запитвания дали става да си вкараме шлауха за въздух във фризера  :-D). Та стига теория малко реални резултати:

при мен осветлението е луминисцентно и е на 25 см от повърхността на водата работи по 9-10 часа в горещите часове на денонощието (аз имам много малко помпи във водата (но от различните експерименти които си правих се оказа че тяхното влияние е доста по- малко в сравнение с осветлението - примерно -по-малко от градус). Аквариума е напълно отворен отгоре без разпънки. Ако климатика в стаята поддържа температура 23-24 градуса, температурата на водата в аквариума стига максимум 28 градуса, т.е. цялата електроника и механика в аквариума ми повишава температурата с около 4-5 градуса над стайната. Обърнете внимание че казвам когато климатика поддържа 24 градуса, тъй като той поддържа влага на въздуха в стаята от около 50% , ако влажността на въздуха е по-висока естествено резултатите при същата температура ще са съвсем други.
Понеже обаче поне аз произхождам филогенетически от род субтропически маймуни, то за мен оптималната температура е около 26 градуса, а 23 градуса ги понасям само през зимата, та затова климатика е настроен за 26 градуса и аквариума се охлажда допълнително с 6 вентилатора от комп захранване, които успяват да поддържат температурата в аквариума около 26-27 градуса максимум - т.е. успяват да свалят 3-4 градуса.
Та за мен оптималният вариант за охлаждане в българските условия е добър климатик в стаята с аквариума и достатъчно количество вентилатори. Закупуването на климатик за аквариума според мен е хубаво, но не отива на пресметливата природа на повечето българи, тъй като струва колкото хубав стаен климатик и харчи почти толкова ток. И така се получава, че седиш пред аквариума  и гледаш как термометъра ти показва че в аквариума е 26, докато ти злобно се потиш като Веселин Маринов на концерт при 32 градуса и си плащаш, аз поне обичам да си угаждам и не бих си причинил това. Единствената особеност е че климатика трябва да работи денонощно, дори и когато те няма у вас и дори когато си за 10 дни на море, но то това важи и за аквариумния климатик така че няма голяма разлика. Ако те е страх да оставиш стайния климатик да работи докато те няма, мислиш ли че ще имаш смелост да оставиш аквариумния климатик да работи - мислиш ли че той е по-надежден :-)? Ние българите често нямаме пари за скъпите неща и предпочитаме да вземем нещо по-евтино, което "ще върши същата работа", така че като вземеш някой китайски аквариумен климатик за 1000 лв имай предвид, че той ще е толкова надежден колкото китайски стаен климатик :), а да дадеш 2-3000 за свестен акваклиматик си е още по-голямо безумие. Също имай в предвид че аквариумните климатици както всички останали климатици отделят от другата страна количество топлина пропорционално на охлаждането което правят, за съжаление "другата страна" на аквариумния климатик е в стаята, за разлика от стайния, който има външно тяло.

Аз както всеки българин обичам да откривам топлата вода и експериментирах в каква позиция охлаждат най-добре вентилаторите и се оказа, че са най ефективни, когато въздушният поток е максимално близо до повърхността на водата и е максимално успореден на нея и има възможно най-дълъг контакт. Не е добре струята да "бие във водата" Естествено вентилаторите трябва да са разположени така, че да не засмукват топъл въздух от лампите или от друго оборудване, защото се получава обратен ефект :). Друго полезно действие е насочване на някой от пауърхедите към повърхността за да прави леки вълнички.
Един месец след като се поизпотих доста с разни безмислени експерименти видях, че тунзе вече са открили топлата (по-скоро студената) вода с много хитър дизайн:

http://www.meerwasser-aquaristik.de/onlineshop/catalog/tunze-aquawind-7028900-p-3626.html  - изглежда като другите но обърнрте внимание на въздушната струя откъде идва и къде отива (на втората снимка), им и някои неща които не ми харесват - това че вентилаторите така разположеени могат да засмукват топъл въздух от лампите (което е поправимо) и че въздушната струя е на нивото на ръба на аквариума, а може да е малко по ниско - кой си пълни аквариумите до ръба? :), но цената им е приемлива.

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Мда,много си прав за аквариумния климатик,малко след като го написах се сетих че са като проточните прозоречни климатици,освен ако не се изнесе навън или в друго помещение.Но пък ако е навън КПД-то му пада многократно поради другите температурни условия.С две думи стаен климатик му е майката.А тъкмо се чудех как успя морския да се охлади много по-бързо от големия сладководен,не че е с по-малък обем,а скимера е бил помощника.Отделно в шкафа имам вентилационна аспирация свързана с аспирацията на блока,която тегли топлия и влажен въздух от оборудването.Е сигурно ми изпомпва и хладния от стаята,но не е голямо зло.А коралите някои се пооправиха,но половината са още като попарени.Аз съм със светодиодно осветление и освен че отдава слаба топлина в стаята загряващ ефект не съм наблюдавал.
Octopus , каква температура при по-дълъг период може да катурне системата?И какво би се случило?Масово избелване на момента или след известно време стреса ще си покаже?

Svill

Цитат на: Octopus - 16.07.2012 16:29

Един месец след като се поизпотих доста с разни безмислени експерименти видях, че тунзе вече са открили топлата (по-скоро студената) вода с много хитър дизайн:

http://www.meerwasser-aquaristik.de/onlineshop/catalog/tunze-aquawind-7028900-p-3626.html  - изглежда като другите но обърнрте внимание на въздушната струя откъде идва и къде отива (на втората снимка), им и някои неща които не ми харесват - това че вентилаторите така разположеени могат да засмукват топъл въздух от лампите (което е поправимо) и че въздушната струя е на нивото на ръба на аквариума, а може да е малко по ниско - кой си пълни аквариумите до ръба? :), но цената им е приемлива.




Незнам колко е приемлива цената
http://pcservice1.com/shops/index.php?main_page=product_info&cPath=2&products_id=877
Аз съм с такъв второ лято, не е кой знае какво но наистина сваля температурата с няколко градуса

Стоян Михов

Цитат на: Ilianidis - 16.07.2012 17:33
Octopus , каква температура при по-дълъг период може да катурне системата?И какво би се случило?Масово избелване на момента или след известно време стреса ще си покаже?
Не мога да ти кажа опит от първо лице ( за щастие) но много зависи, например ако гледаш корали от Индо Пасифика и си един от откачалниците дето си поддържат постоянна температура в аквариума 30-31 градуса, по кинигите съм го чел, но наистина не съм срещал във форумите (но не съм и търсил), то ако вдигнеш 32 градуса няма да навредиш на коралите по никакъв начин, но ако си гледаш коралите на около 26 градуса - то постоянна температура от над 32 градуса може да ти убие коралите за два -три дни, а може и по-бързо - много зависи и откъде ти произхождат коралите - ако са от тропиците може да издържат и 35 градуса, ако са от субтропиците, обаче примерно Хаваи и т.н. може и при 30 градуса да дадат фира.

Какво би се случило? Ами аз мисля че ти вече наблюдаваш какво би се случило. Постепенно избледняване и после постепенно възвръщане на цветовете при тези корали, които не са увредени необратимо. Тези които са увредени необратимо постепенно ще побелеят напълно. Аз не бих очаквал че ефекта ще е след определено време, това което може да очакваш след известно време е аквариума ти да влезе в някакъв цикъл, тъй като най вероятно жегата е убила и разни гадини по камъните и алгите са провокирани от високата температура.
Аз бих намалил малко (ама малко) осветлението и в зависимост от типа корали бих ги подхранил малко я с фито и зоопланктон или по-едри работи, ако са по-хищни разни фавитеси и т.н.
: 17-07-2012, 11:08:12
Цитат на: Svill - 16.07.2012 23:32

Незнам колко е приемлива цената
http://pcservice1.com/shops/index.php?main_page=product_info&cPath=2&products_id=877
Аз съм с такъв второ лято, не е кой знае какво но наистина сваля температурата с няколко градуса
*ROFL* и аз след като го написах видях разни мнения http://glassbox-design.com/2009/spire-pacific-breeze-or-tunze-aquawind/ явно Тунзе много са се изложили  :-D, ама не знаех че ги има в БГ, та много благодаря за линка ще се пробва.Явно тунзе нещо яко взеха да се дънаят, като поцинкована кофа, не знам дали сте запознати за гафа със сравнението с вортек, където първо си признаха после взеха да мажат - абе ужас

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Ето една бланширана еуфилия как изглежда:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi259.photobucket.com%2Falbums%2Fhh296%2FIlianidis%2FDSC00368.jpg&hash=505c8ea69476275ebc3bce675a7fa1fd150e7d75
Порових се из нета за температурни катастрофи,но примери не намерих.Е май за мой късмет и аз не можах да видя какво би се получило,всичко се възстановява,само еуфилията е зейнала устни и пуска некви парцали,но изглежда да се оправя.

kamenov

Интересно е защо точно еуфилията се е прецакала.
В къщи съм с 17л. аквариумче в стаята в неделя беше 33 градуса едва ли в аквариума е било по-студено и въпреки това всичко вътре цъфти и връзва, особенно еуфилията направо ще се пръсне...

kamos

Не забравяйте ефекта от охлаждането на водата в аквариума при сериозна разлика с температурата на въздуха, ако не е стъклопакет имаме изпотяване на стъклата. :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (5)

30540

Публикации: 2
Прегледи: 3519

56108

Публикации: 52
Прегледи: 32591

28094

Публикации: 23
Прегледи: 15223

50538

Публикации: 3
Прегледи: 2948

21433

Публикации: 3
Прегледи: 4291