• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Използване на "материал" от Черно Море в соленоводен аквариум

Започната от altunian, 13.06.2007 11:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

altunian

При посещение в Аквамания във Варна и обсъждане на поръчка на соленоводен аквариум ми направи впечатление, че те ползват черноморски пясък за грунта, а също така ми казаха, че мога да храня някои от рибите и мекотелите с морски миди и т.н. Така ми изниква въпроса: може ли да се ползват черноморски "живи камъни" в рифов аквариум напр. с известно време на плавно регулиране на солеността, както и изобщо кои черноморски "обитатели" могат да се аклиматизират към живот в рифов аквариум?
Би ми било много интересно, ако хора от черноморския район са експериментирали с подобни идеи.

botan

Оооо по добре не го прави,да слагаш черноморски камъни,ще ти плъзнат зелени водорасли(гадно изглеждащи) :-!
За обитателите да някои могат ,например аз имам 7 черноморски актинии и няколко черноморски миди в тропическа соленост.Трябва само да проучиш дали животново което искаш от Черно море се среща поне в Средиземно.

puhcho

Да,това което ти каза ботен е така,а пясък не може да си слагаш черноморски,поради много причини

altunian

Аквамания Варна ми казаха, че ще ми сложат черноморски пясък в аквариума, който ще си поръчвам при тях. Не знам какви проблеми могат да възникнат от това, но е факт, че не са "новобранци" и си разбират от работата, и по някаква причина не виждат проблем в ползването на черноморски пясък.
А дали някакви дребни рачета и т.н. стават? Откъде мога да намеря информация по въпроса за изискванията на отделните животни?

botan

Грозно ще стане с черноморски пясък,не е естествен за рифов биотоп.
За рачетата само пустинници,тези в черупките от охлюви,другите ще ти изядат рибите.Само че не им знам латинскотоо.... :-[

@puhcho Би ли изброил няколко от тези мн причини?

djidjo



djidjo

Отиди на ул.Иван Аксаков 27

: 13.06.2007г 17:05ч
Виж тяхния аквариум и ги питай

altunian

И там бях. Но моята логика е: в соленоводния аквариум от поне 900-1000 литра на Аквамания от години рибите живеят добре с черноморски пясък на дъното. Ако не беше добре, не биха го сложили на собствения си аквариум, нали? А ако питаш един търговец дали ти трябва нещо, което продава, то е естествено да ти каже, че без него не може. Но ако наистина беше невъзможно да се ползва черноморски пясък, самите те нямаше да го ползват. Друг е въпроса, че наистина кораловия изглежда по-добре и може би неголямата му стойност си струва, предвид на факта, че по-късно дори и при добро желание би било трудно да се подмени грунта. Но поставих този въпрос по-скоро от принципна гледна точка и то по-скоро за дребни животинки, които могат да служат и за храна на рибите и мекотелите, но и просто да си живеят в аквариума.

sloncho

Една от причините за да не го ползваш е че не е чист. Тоест ще ти трябва доста обработка за да го сложиш в аквариума. А този които се продава можеш просто да го изсипиш. Черноморския пясък още съдържа и доста соли които се разтварят във водата. Затова не го и използват в строителството защото след време се "стапя", тоест ще имаш пясък които ще изпуска соли и други натрупани в него вещества.

Хвани ботан на къс пас в скайп за да ти обясни разликите между тропически и черноморски биотоп.  *CRAZY*
160 л. (серпи, молинезии); 100 л. (Melanotaenia boesemani, Melanotaenia lacustris, Melanotaenia herbertaxelrodi, Melanotaenia trifasciata, Phenacogrammus,Brycinus longipinnis, Ancistrus) 50 л. (Iriatherina werneri, Red Chery); 24 л. растения; 25 л. (Раци)

zmeq

Абе момчета, не съм много наясно и не давам акъл.
Май и вие сте така, ама не се усещате ...

Имало соли в пясъка. Ами как да няма.
Тоя вносният да не би да е без соли - нали е ваден от солена локва  :-|

puhcho

Цитат на: zmeq - 14.06.2007 09:09
Абе момчета, не съм много наясно и не давам акъл.
Май и вие сте така, ама не се усещате ...

Имало соли в пясъка. Ами как да няма.
Тоя вносният да не би да е без соли - нали е ваден от солена локва  :-|
Кораловият - вносен няма сол в него - никъква.
Показдателно е че хора с цихлиди си зимат коралов.

altunian

И в какво се изразява разликата между "солите" на черно море и "солите" на тихия океан? освен в концентрацията, но едва ли морския пясък ще повлияе каквото и да е.

botan

Нека все пак да не забравяме че Черно море е 10 пъти по-мръсно от океаните!Не дай си боже да попаднеш на черноморски пясък с разлято олио....
А да ви разкажа една интересна случка, когато бях на море не си спомням точно кога беше си рових за камъни в пясъка и открих някакъв черен пясък и вътре имаше сиво-черни камъчета,събрах си и от тях(мн хубаво ги измих в морето и не бяха мазни).Сложих ги вън до палатката и за една вече се бяха оцветили нормално - кремаво.Не знам какво беше това но така стана....

puhcho

Цитат на: botan - 14.06.2007 15:19
Нека все пак да не забравяме че Черно море е 10 пъти по-мръсно от океаните!Не дай си боже да попаднеш на черноморски пясък с разлято олио....
А да ви разкажа една интересна случка, когато бях на море не си спомням точно кога беше си рових за камъни в пясъка и открих някакъв черен пясък и вътре имаше сиво-черни камъчета,събрах си и от тях(мн хубаво ги измих в морето и не бяха мазни).Сложих ги вън до палатката и за една вече се бяха оцветили нормално - кремаво.Не знам какво беше това но така стана....
Маджун
Това също е прецедент да не си вземеш от черно море
Също може и нефт да е разлят и много други гнусотййки
Явно този магазин в варна са новаци :-)

deportivo

Това не е верно. Аз съм с морски пясък в аквариума и нямам никакви проблеми. Само го измий хубаво и може да го превариш и го слагай. Доста хора го ползват и не съм чул на никой да са му измрели рибите.
650 литра малави
Metriaclima Msobo Magunga
Metriaclima 'zebra chilumba' (Maison Reef)
Metriaclima sp."zebra long pelvic" Mdoka
Pseudotropheus Elongatus Chailosi
Pseudotropheus Demasoni
Labidochromis Caeruleus
Cynotilapia Аfra (Cobue)
Labeotropheus trewavasae Marmelade Cat
Melanochromis Auratus

djidjo


altunian

a по "началната" тема - какво от Черно Море може да се ползва - някакви видове рачета, някакви безгръбначни (изглеждащи добре)?

puhcho

Значи...или си правиш черноморски,или тропически
Колкото и да не ти се струва реално черноморския е по-труден за направяне,но по-лесен за поддържане

botan

Цитат на: altunian - 14.06.2007 21:09
a по "началната" тема - какво от Черно Море може да се ползва - някакви видове рачета, някакви безгръбначни (изглеждащи добре)?
Може миди,рачета,актинии,рибки,скариди,само охлюви не знам, но ще видим..... ;-)
Цитат на: puhcho - 14.06.2007 21:11черноморския е по-труден за направяне,но по-лесен за поддържане
Аха значи за теб е лесно да поддържаш толкова ниски температури и то на сезони........

puhcho

Ботанчо,поддръжката на температурата е основния проблем,да,и тя се включва към направянето - климатик за аквариум
Поддържане - може да го смятаме за поддръжка ако ходиш на 1 час пи пускаш ледчета :-D :-D :-D *ROFL*
;-)

altunian

а мога ли да сложа "живи" камъни от черно море? защото за камък от 1-2-3кг ми искат 80лв от Дискус Варна. А аз планирам голям аквариум, в който ще ми трябват няколко десетки килограма камъни.

botan

Хохо по добре си сложи мъртви от колкото живи от Черно море!!!
Или ако искаш да хванеш някакви гнусни,слузести,гадни зелени нишковидни водорасли, давай.
Аз чрез спори си хванах от тези боклуци и сега да видиш зор,пък с живи камъни хептен ще си имаш неприятности.

N.Nobs

При стартиране на аквариума вероятноста за водорасли е сигурно 99.5%.Номера е да не измрът докато ги аклиматизираш.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

botan

Цитат на: N.Nobs - 03.07.2007 19:08
При стартиране на аквариума вероятноста за водорасли е сигурно 99.5%.Номера е да не измрът докато ги аклиматизираш.
Или Salarias fasciatus чувал съм и съм виждал че доста добра работа върши. ;-)
Не е първа прелест но пък скубка водорасли напоразия. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.ph84.idv.tw%2Faqupic%2Faqupic-a%2Fa_8_1.jpg&hash=da2b2735c894c4fabd0b06eaae815c5b63e8eb21

altunian

днес си поръчах аквариума и си говорехме за количеството "живи" камъни, които искам да поръчам. та пак поставям същия въпрос: доколко може да се използват камъни от черно море вместо като "живи" камъни в аквариум? защото ми предложиха сингапурски или турски камъни, а като се замисля едва ли камъните от турското крайбрежие са много по-различни от тези по българското. дали са необходими някакви обработки на камъните или след ова просто няма да са живи? хайде, соленовъди, помогнете. благодаря!!!

puhcho

ако не искаш да имаш проблеми и то големи не ползвай черноморски,и не си попаднал на добър магазин да ти предвагат турски живи камъни :-| *NO*
сингапурски си вземи,ама ги огледай дали наистина са живи


altunian

какво значи "големи проблеми" и на какво точно може да се дължат? моля за обоснован и логичен отговор, защото до сега не ми е ясно къде точно е проблема с черноморските камъни.

N.Nobs

Големи проблеми значи мор по добитъка.Проблема при черноморските камъни е че живея при 2 пъти по-ниска соленост отколкото тези извадени отатък Босфора.Има голяма вероятност да не успеят да се аклиматизират към тази соленост и да измрът, т.е. получаваш 1000 л. от първичния бульон.Аквариума става непригоден за живот и или чакаш с месеци да се оправи, или зимаш още 2 кофи сол и започваш отначало.
 
   Всичко това е теоретично, може и да стане. Въпроса е дали си склонен да пробваш?

   И още нещо-защо толкова държиш на тези живи камъни?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

altunian

заради твърдението, че в голяма степен способстват на "биологичната филтрация" - не само на началния азотен цикъл, но и след това живите организми по тях участват активно в разграждането на азотните съединения. но дали е така...

Similar topics (5)

47659

Започната от Stefanakis


Публикации: 7
Прегледи: 4153

20409

Публикации: 1
Прегледи: 4688

34037

Публикации: 27
Прегледи: 12219

43730

Публикации: 14
Прегледи: 19617

8702

Публикации: 0
Прегледи: 3488