• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Използване на "материал" от Черно Море в соленоводен аквариум

Започната от altunian, 13.06.2007 11:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

altunian

При посещение в Аквамания във Варна и обсъждане на поръчка на соленоводен аквариум ми направи впечатление, че те ползват черноморски пясък за грунта, а също така ми казаха, че мога да храня някои от рибите и мекотелите с морски миди и т.н. Така ми изниква въпроса: може ли да се ползват черноморски "живи камъни" в рифов аквариум напр. с известно време на плавно регулиране на солеността, както и изобщо кои черноморски "обитатели" могат да се аклиматизират към живот в рифов аквариум?
Би ми било много интересно, ако хора от черноморския район са експериментирали с подобни идеи.

botan

Оооо по добре не го прави,да слагаш черноморски камъни,ще ти плъзнат зелени водорасли(гадно изглеждащи) :-!
За обитателите да някои могат ,например аз имам 7 черноморски актинии и няколко черноморски миди в тропическа соленост.Трябва само да проучиш дали животново което искаш от Черно море се среща поне в Средиземно.

puhcho

Да,това което ти каза ботен е така,а пясък не може да си слагаш черноморски,поради много причини

altunian

Аквамания Варна ми казаха, че ще ми сложат черноморски пясък в аквариума, който ще си поръчвам при тях. Не знам какви проблеми могат да възникнат от това, но е факт, че не са "новобранци" и си разбират от работата, и по някаква причина не виждат проблем в ползването на черноморски пясък.
А дали някакви дребни рачета и т.н. стават? Откъде мога да намеря информация по въпроса за изискванията на отделните животни?

botan

Грозно ще стане с черноморски пясък,не е естествен за рифов биотоп.
За рачетата само пустинници,тези в черупките от охлюви,другите ще ти изядат рибите.Само че не им знам латинскотоо.... :-[

@puhcho Би ли изброил няколко от тези мн причини?

djidjo



djidjo

Отиди на ул.Иван Аксаков 27

: 13.06.2007г 17:05ч
Виж тяхния аквариум и ги питай

altunian

И там бях. Но моята логика е: в соленоводния аквариум от поне 900-1000 литра на Аквамания от години рибите живеят добре с черноморски пясък на дъното. Ако не беше добре, не биха го сложили на собствения си аквариум, нали? А ако питаш един търговец дали ти трябва нещо, което продава, то е естествено да ти каже, че без него не може. Но ако наистина беше невъзможно да се ползва черноморски пясък, самите те нямаше да го ползват. Друг е въпроса, че наистина кораловия изглежда по-добре и може би неголямата му стойност си струва, предвид на факта, че по-късно дори и при добро желание би било трудно да се подмени грунта. Но поставих този въпрос по-скоро от принципна гледна точка и то по-скоро за дребни животинки, които могат да служат и за храна на рибите и мекотелите, но и просто да си живеят в аквариума.

sloncho

Една от причините за да не го ползваш е че не е чист. Тоест ще ти трябва доста обработка за да го сложиш в аквариума. А този които се продава можеш просто да го изсипиш. Черноморския пясък още съдържа и доста соли които се разтварят във водата. Затова не го и използват в строителството защото след време се "стапя", тоест ще имаш пясък които ще изпуска соли и други натрупани в него вещества.

Хвани ботан на къс пас в скайп за да ти обясни разликите между тропически и черноморски биотоп.  *CRAZY*
160 л. (серпи, молинезии); 100 л. (Melanotaenia boesemani, Melanotaenia lacustris, Melanotaenia herbertaxelrodi, Melanotaenia trifasciata, Phenacogrammus,Brycinus longipinnis, Ancistrus) 50 л. (Iriatherina werneri, Red Chery); 24 л. растения; 25 л. (Раци)

zmeq

Абе момчета, не съм много наясно и не давам акъл.
Май и вие сте така, ама не се усещате ...

Имало соли в пясъка. Ами как да няма.
Тоя вносният да не би да е без соли - нали е ваден от солена локва  :-|

puhcho

Цитат на: zmeq - 14.06.2007 09:09
Абе момчета, не съм много наясно и не давам акъл.
Май и вие сте така, ама не се усещате ...

Имало соли в пясъка. Ами как да няма.
Тоя вносният да не би да е без соли - нали е ваден от солена локва  :-|
Кораловият - вносен няма сол в него - никъква.
Показдателно е че хора с цихлиди си зимат коралов.

altunian

И в какво се изразява разликата между "солите" на черно море и "солите" на тихия океан? освен в концентрацията, но едва ли морския пясък ще повлияе каквото и да е.

botan

Нека все пак да не забравяме че Черно море е 10 пъти по-мръсно от океаните!Не дай си боже да попаднеш на черноморски пясък с разлято олио....
А да ви разкажа една интересна случка, когато бях на море не си спомням точно кога беше си рових за камъни в пясъка и открих някакъв черен пясък и вътре имаше сиво-черни камъчета,събрах си и от тях(мн хубаво ги измих в морето и не бяха мазни).Сложих ги вън до палатката и за една вече се бяха оцветили нормално - кремаво.Не знам какво беше това но така стана....

puhcho

Цитат на: botan - 14.06.2007 15:19
Нека все пак да не забравяме че Черно море е 10 пъти по-мръсно от океаните!Не дай си боже да попаднеш на черноморски пясък с разлято олио....
А да ви разкажа една интересна случка, когато бях на море не си спомням точно кога беше си рових за камъни в пясъка и открих някакъв черен пясък и вътре имаше сиво-черни камъчета,събрах си и от тях(мн хубаво ги измих в морето и не бяха мазни).Сложих ги вън до палатката и за една вече се бяха оцветили нормално - кремаво.Не знам какво беше това но така стана....
Маджун
Това също е прецедент да не си вземеш от черно море
Също може и нефт да е разлят и много други гнусотййки
Явно този магазин в варна са новаци :-)

Similar topics (5)

46822

Започната от aquawolf


Публикации: 9
Прегледи: 4907

41619

Публикации: 7
Прегледи: 3551

55905

Публикации: 3
Прегледи: 4324

28205

Публикации: 58
Прегледи: 58272

37248

Публикации: 31
Прегледи: 46524