• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Хобито което обичам 180 галона

Започната от tishovsx, 10.11.2009 16:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MeTogu

Колко време му трябва на копепода да се засели в един такъв полу-фабрикат?Ей го дей камъняка отсреща.Правят си пикник няколко копепода и камъка оживява.До 2-3 месеца камъка хваща и коралин и поникват перести червеи. :)
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

tishovsx

...и накрая хвърлят и по едно сантасе с каса бира :-D
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

MeTogu

Нещо такова.Според мен е така.Според специалистите как е .... очакваме да разберем.Много ми е интерестно и други членове да изкажат своето становище.kamenov,iek,Ilianidis и всеки който има мнение по темата с оживяването на камъните да се изкаже.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

kamos

При моя опит с черноморските аквариуми, камъните са оживявали за около 6 месеца :-)
За тропически не знам.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Coral Master

За една година варовиковите камъни от Родопите са абсолютно неразличими от живите камъни, които си бяха в аквариума. По тях се завъдиха всички неща, които ги има и по живите камъни. Порастнаха даже и SPS корали. Незнам какво повече да искам от живи камъни ...
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

iek

Не мисля, че покриването на камъка с коралине и тръбести червеи е точно оживяване, и паве да сложиш пак ще "оживее" по този начин. Не всяка структура позволява заселването на хетеротрофните бактерии, после ревете, че не можете да свалите нитратите под 5, ами така е, като ползвате биотопки и камъни от гората.

MeTogu

Иво разбира се че говорим за камъни които имат такава структура (купувал съм ги от Дискус) инстински порести камъни, които предполагам са били живи някога. Но и аз имам 2-3 камъка които не са порести но си ми харесват. Прибрал съм ги за пълнеж и красота (поне аз си ги харесвам) в аквариума.Не са варовикови и не се разтварят във аквариума.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Coral Master

Ами да, не може (по-точно не бива) да се слагат всякакви камъни в аквариума. Не само, защото не са подходящи за живи камъни, но е важен и минералният им произход. Някои камъни, даже и да са шуплести, са изградени от нежелани минерали, които в морската вода започват да се разтварят и резултатите са непредвидими.
От друга страна, чистите варовикови камъни са доста подходящи, но те пък се чупят лесно. Аз ги имам в аквариума, и въпреки, че ми вършат чудесна работа и съм убеден, че са живи във всяко отношение, съм още по-убеден, че умъртвените морски камъни са най-добрия заместител на живите камъни.

Като стана дума, преди малко загледах отблизо новия ми 240 литров морски аквариум. Той още зрее, стартирах го преди около месец, напълних го с жива вода от големия аквариум, сложих вътре 90% умъртвени океански камъни от Дискус и малко дребни живи камъни. Има 7-8 меки коралчета и една Монтипора и една каулерпа.
Та исках да ви кажа, че преди малко като се загледах и ми се стори, че гледам в мравуняк. Аз знаех, че има копеподи в този аквариум, защото ги внесох с живите камъни, както и с малко жив пясък от Черно море, специално подбран, защото е пълен с копеподи. Черноморските копеподи с пясъка минаха третиране цяла седмица докато свикнат на соленост 1.026.
Понеже освен 6 хермит крабчета нямам други животни в този аквариум (не визирам коралите) и не го заглеждам толкова често, останах изненадан колко са се намножили копеподите. Аквариума изглежда буквално като мравуняк, просто е едно гъмжило. Скоро ще пусна 1-2 риби и си представям какъв пир ще настане вътре ...

Нарочно не описвам аквариума, защото обмислям нова тема за двата ми малки морски аквариума, но не искам да казвам предварително.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

kamos

Coral Master ами отваряй я тази нова тема де. :-) *DRINK*
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

kamenov

Като за начало, повечето живи камъни, които си купуваме за такива са обикновени цименто-варовикови произведения на Индонезииската школа, пльоснати за 6-10мес. в океана близост до риф :)
И това не е тайна. Събирането на "истински" живи камъни в голяма част от архипелага е забранено със закон, защото унищожават рифовете по този начин.
С други думи направата и съживяването на камъни не е толкова трудна и в скоро време мисля да да докажа ;) (знам че никога няма да достигна биоразнообразието на океана в домашни условия, но не пречи да опитам и ще видим резултата )

MeTogu

 *BRAVO* И аз съм на такова мнение.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Coral Master

kamenov,
аз за моите живи камъни съм абсолютно сигурен, че са от коралов произход и нямат нищо общо с цимента. Иначе си прав, и не съвсем. Във Флорида знам, че събирането на живи камъни е забранено, но в Индонезия знам със сигурност, че до тази пролет предлагаха натурални и изкуствени камъни, по избор на клиента. Имам предвид за експорт към Европа. Бях там и го видях с очите си.
Тъй като не съм привърженик на изкуствените камъни, мисля оттук нататък да не купувам и живи, просто ще си съживявам обратно умъртвени камъни, които се продават по-евтино. Брей, прозвучах като Господ ...

За който не знае, умъртвените камъни са били нормални живи камъни, които са извадени от водата, оставени задълго на сухо, след което - почистени с вода под налягане. На много острови, където няма ествествени камъни, хората вадят живи камъни от океана в огромни количества и ги използват за строеж на сгради, пътища, писти за летища, подпорни стени и всичко, за което може да се сети човек. На този фон, не само на мен ми се вижда смешно да се забранява ваденето на живи камъни в количества, пренебрежимо малки спрямо общият добив. Но в Америка имат цимент и мислят повече за природата (просто вадят повече пачки от туризъм, отколкото от акваристика, там всичко се върти около парите!), затова имат и забрана за добив.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

MeTogu

 *thanks Това е начина.И аз съм на това мнение.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

kamenov

До преди няколко месеца правих на 2 пъти внос на живи камъни по 100кг. точно от Индонезия.
Има избор м/у истински и циментови с тази разлика, че за истинските искат документи по CITES, които за съжаление се вадят с 300 разправии в нашата мила родина :)
Иначе от там няма проблем да ти пратят каквото искаш и разликата в цената м/у циментови и истински не е много голяма ;)

Coral Master

80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Similar topics (2)

20120

Започната от tishovsx


Публикации: 201
Прегледи: 88964

26839

Публикации: 36
Прегледи: 16518