Автор Тема: Бързи въпроси и отговори за морска акваристика  (Прочетена 49081 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ZIRO

• Златко Георгиев
  • Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 183
Не ползвам никакви въглеродни добавки, даже махнах и Purigen-а преди два месеца. Учудващо нитрати нямам или са в мноооого ниски стойности, много рядко съвсем леко ми е розовял теста.
Единствено ползвам PhosGuard като фосфат ремувър, теста не ми засича фосфати, но може и да бърка защото е на Селиферт. Мисля в края на месеца като сменявам медията да я увелича от 70гр. на 90гр. пък да видим дали ще има някакъв ефект.

Силната дневна светлина, допринася много за алгите по стъклата
Ники, аквариума е в сравнително тъмна стая, слънцето не огрява пряко помещението и изключвам това като възможна причина.
 *DRINK*

Неактивен julianiv

• Публикации: 173
Доколкото си спомням в V.2 имаш ново осветление. Макар, че е от същия производител, може би спектъра му е малко по-различен от старото и допринася за проблема. Само идея...

+1 че системата сигурно все още цикли след миграцията към по-големия аквариум.   

Неактивен ZIRO

• Златко Георгиев
  • Публикации: 183
Мерси че се включи Юли, да прав си за новото осветление, но характеристиките са сходни.
Вчера смених медията на фосфат ремувъра и я увеличех от 70гр на 100гр.
Не мога да се отърва и от бриопсис, но ще оставя нещата така. Надявам се с времето нещата да се стабилизират.
 *DRINK*

Неактивен julianiv

• Публикации: 173
Ако наистина е бриопсис не разчитай сам да изчезне. Това е изключително трудна за унищожаване алга. Със сигурност знаеш, че като ефективен начин на борба с бриопсиса се препоръчва вдигане нивото на Mg 1600-1800 за около 4 седмици. Тънкия момент е, че сигурен успех има ако ползваш магн. на Kent Tech-M, предполага се че съдържа някаква неизвестна съставка, която го прави ефективен убиец на бриопсиса. Все пак си струва да опиташ и с "нашенски" магнезии.

Аз лично нямах успех в борбата с бриопсиса. Преди години го имах на един камък, какво ли не правих (за експеримент съм го мил на чешмата) след време бриопсиса пак поникваше. Накрая камъка замина в двора на блока, оказа се много ефективен начин  :-D

Неактивен tishovsx

• Salt Man
  • Глобален модератор
  • Публикации: 1 934
  • Not all hope is gone!
Имам питане към специалистите в тоя форум!
Със Станислав сме с еднаква химия в аквариумите, и осветлението е еднакво...всички фрагове са от него.
Защо "милката" при него е кафява, при мен е в червено-лилаво, хистрикса при него е червен при мен розав, жълта акропора- при него зелена ,при мен жълто-зелена, зелена монтипора е при него, при мен не толкова зелена, но с големи полипи, червено-кафява монтипора дигитата при него , примен е кремава...к'во стаа не мога да разбера, КЪДЕ сбърках!

Ето такава ми е дигитатата

IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Неактивен Ilianidis

• Публикации: 1 479
Два еднакви аквариума няма.Камъните еднакви ли са?Спектъра на осветлението?Нитрати фосфати?Смени на вода, сол?Дори един корал сложен на друго място в същия аквариум се променя.Не се задълбавай толкова.Няколко години търся отговори и трудно ги намирам.И преди няколко месеца и сега правя едно и също,но аквариума тогава се беше крашнал и причина не намирах,пък сега се развива.Във всички случаи микрофлората влияе адски много.Отървах се от оная червеникава колония динофлагелати и всичко потръгна.При тебе разликата идва евентуално от разлика в нутриентите,различна концентрация на зооксантели в коралите и оттам причините стават много.

Неактивен Ilianidis

https://drive.google.com/open?id=0B81UD790OsTmZVVhMm12X09Uek0
https://drive.google.com/open?id=0B81UD790OsTmVThNUl9CZkNWa2M
https://drive.google.com/open?id=0B81UD790OsTmTHBtVklJbXBLdU0
https://drive.google.com/open?id=0B81UD790OsTmNGFXMWF5OEU3U28
От доста време имам тая слузеста пихтия,която се закача за почти всичко,не вреди на коралите директно,а косвено,там където избуява задушава и тъканта загива.Какво е и как да се отървавам от него? Водородния прекис унищожи диатомеите,но на това не влияе.Нещо като бактериална колония е,но е лигава и пихтиеста като гъба.Някой има ли такова нещо или само аз си имам от всичко.От време на време избуява и дразни,понеже се заселва върху калцирани обекти.

Неактивен tishovsx

• Salt Man
  • Глобален модератор
  • Публикации: 1 934
  • Not all hope is gone!
Имах нещо подобно в стария аквариум, и то когато добавях водка, помня нитратите ми тогава бяха над 20 ппм. Пробвай да ги сифонираш, май ти имаш от всичко в аквариума си.

Поздрави.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Неактивен Ilianidis

Въглеродни източници почти не добавям,защото нитратите са 0,2-0,5 ,но това го имам от лято 2015 и не изчезва.Закрепва се стабилно и само силна струя може да го отнесе,но разкъса ли се,се разпространява повече.

Неактивен demode

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 5
Здравейте, има ли що годе точен отговор на въпроса: колко маскимално голям може да е един морски аквариум с вътрешен съмп?

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
  • Спонсор
  • Публикации: 1 724
    • pontosreef.eu
Ако "вътрешен съмп" означава вграден съмп, то сравнително точният отговор е "колкото искаш".  Няма някаква причина големината на аквариума да е от значение дали да ти е вграден съмпа или не,освен чисто функционалната - колкото ти е по-голям аквариума толкова по-голям ще ти е и съмпа, което не е нужно, пък и обслужванетото на такъв съмп ще е кошмар.

Неактивен beonedge

• Публикации: 339
Искам да попитам има ли проблем с тази акропора - връхчетата са изсветлели ,но не зная дали е нормално или не . Откакто е при мен (10 дни) пуска и няколко нови разклонения :

« Последна редакция: 10.12.2016г 21:09ч от beonedge »
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
  • Спонсор
  • Публикации: 1 724
    • pontosreef.eu
Така растат акропорите, имаш ли снимки отпреди 10 дни? Обикновено 10 дни са твърде кратък период за една акропора да се адаптира и да почне да пуска разклоненя.

Неактивен beonedge

• Публикации: 339
Нямам сникка от както я взех , но тя беше станала сиво -кафеникава ...тук е почнала леко да позеленява (1 Декември):

но е в друг ракурс и спектър така че едва ли може да се ползва за някакво сравнение
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Неактивен Ilianidis

https://drive.google.com/file/d/0B81UD790OsTmNHdRNWVlUk5lMlk/view?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/0B81UD790OsTmUVRHdFNxVWh3dDQ/view?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/0B81UD790OsTmdFF1R04zVUJabEE/view?usp=drivesdk
Искам да помоля някой,който е запознат в кой отдел да шерне тези снимки в рифцентрала или някъде другаде и да се идентифицира що за чудо е това и с какво да третирам,че да се избавя.Бактериално не е със сигурност.Не се влияе от антибиотик.Или са гъби някакви или колония ресничести протозои.На сенчести места ги няма.Не е кафяво желе,но доста прилича.Ако някой има идея да помага.

Публикациите са слети: 18.12.2016г 10:10ч
https://drive.google.com/file/d/0B81UD790OsTmblNFX3phU0pPbU0/view?usp=drivesdk
Една проба събрана чрез засмукване от обектите.В началото е раздробена и плува хаотично.След една нощ колонията се е споила като единна колония.Така правят динофлагелатите.С разликата ,че при мен в дисплея не се държат по описвания начин-нападайки всичко и навсякъде.По грунда няма никъде.Само по току загинал коралин по стъклата и избелени корали.
« Последна редакция: 18.12.2016г 10:10ч от Ilianidis »