• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:27

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проект за 100х60х60 рифов аквариум

Започната от panchopan, 28.09.2009 09:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

panchopan

Пичове, замислил съм съм един малък морски рифов аквариум - корали (задължително и твърди) и мааалко рибета - ама не искам да се набутвам с невъзможни неща, и искам да го пообсъдя с вас.
Целта е да изглежда колкото се може по компактен и по-малко натоварен с техника.
Надявам се да помогнете мъдри съвети и насоки да не направя някоя глупост.

Рамери на аквариума: 100х60х60 д/ш/в, 10мм без никакви разпънки, открит аквариум без капаци;
Осветление: T5 8 x 39 W;
Филтрация: водораслен филтър + дебело дъно + wave-maker-и;
УВ лампа след водорасления филтър.
Харскейп: олекотена пирамидална конструкция от тръби и мрежи покрити с лавалит в центъра на съда.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flh4.ggpht.com%2F_9GzL6X8AHR0%2FSsBeYIyLoaI%2FAAAAAAAABTY%2F805hY7LwK1A%2FSalt.gif&hash=73a88959e92b4cae5ba184e097df4935abb56ea1

1. Каква е задължителната допълнителна техника която трябва да оигуря за правилното функциониране извън споменатата ?
2. Колко е минимума жив пясък и живи камъни с които мога да започна аквариума ?
3. Каква би била седмичната / месечната поддръжка на подобна инсталация ?

Аквариума няма да сe пълни до ръба, затова се чудя дали да не го направя и по-висок. А и дъното като го направя 10см дали няма да е по добре да е 70см?
Мога да го презапася с 12мм стъкло за всеки случай.

В конструкцията мисля да вкарам wave-maker-и да духат през камъните, но не знам дали е добра идея при евентуално повреда.
Подобно изпълнение гледах в риифцентрал и много ми хареса.

Водорасления вилтър ще го вкарам във външен съд с размери 60х45х45.
Водата ще стига до него през преливник изрязан на задното стъкло.
Тука например съм гол и бос как да разделя съда и как да го използвам.

Дотук съм го докарал с мисленето.
Помагайте.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

iek

100x60x60 -без разпънки от 12мм стъкло, така и така ще налееш 3-4 бона в него. А защо не го направиш 120х60х60?
2х100 МХЛ?-да не би да имаш предвид 150W, няма да е лошо да допълниш и 2 Т5-ци
"Филтрация: водораслен филтър + дебело дъно + wave-maker-и;"- аз бих го направил с водораслен филтър плюс рефюджиъм и дъно 1-2см, колкото за естетика.
УВ-то може да ти потрябва при голямо натоварване на системата, но защо ще го слагаш след водорасления филтър?
За хардскейпа-бих оставил достъп до страничните стъкла, за лавалита-не знам!?

1.Като допълнителна техника-може да ти потрябва все пак едно скимерче, поне в началото, има евтинки в ибея.
2.Живи камъни-колкото повече, толкова по-гладко ще потръгне, това си е и най-скъпата част при стартирането, дори бих казал и над 50% от средствата в началото. 50-60кг е едно добро количество, но при липса на желание, можеш частично да ги замениш с такива:http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/26aefd073ef64ba6b4cae272e8d62882/cl/details/cnid/cd346f163840b1125.72668532/anid/363000/pgNr/1/Marine%20Reef%20Rock%20-%20per%20kilo/.
Жив пясък-съмнително колко е жив,а и гледай да не ти пробутат такъв, на който му е минал гаранционния срок с 1 година, както ми се случи на мен. Както казах по-горе, ако се откажеш от "дебело дъно", 1-2 см ще ти е достатъчно, а дори и "голо дъно" е вариант, но според мен не е естетичен. За съмпа по-натам можеш да пимислиш и за системата с Miracle Mud, монооого пари, ама какво да се прави-хоби.
За overflow-то пусни едно търсене за "Herbie Overflow" в рийфцентрала, все пак не искаш жена ти да препиква през 5 мин от ромолящи, къркорещи и тем подобни шумове.

Similar topics (5)

51809

Публикации: 4
Прегледи: 3286

27579

Публикации: 8
Прегледи: 4643

55905

Публикации: 3
Прегледи: 4248

47659

Започната от Stefanakis


Публикации: 7
Прегледи: 4134

41619

Публикации: 7
Прегледи: 3503