• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Става ли обикновената морска сол за морски аквариум?

Започната от Coral Master, 10.02.2011 18:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Coral Master

Всички казват, че не става. Но аз обичам да проверявам. Ако не става - да знам защо!
Отдавна се канех да направя малко вода с морска сол и да я тествам. Днес се прежалих, подкарах тестовете:

1. KH- 8,6. Викам си - е това е! Сега и калция ако става, значи тествам за нитрати и фосфати и после сипвам в аквариума.

2. Ca - 100. Дааа, опасенията ми се оправдаха. Докато морската вода се е изпарявала, за да се получи сол, всичкият калций се е свързал с въглеродният диоксид от въздуха и се е превърнал в ненужния калциев карбонат. Някой би казал, че можем да си добавяме евтин калций. Да, така е! Но освен с калция, това със сигурност се е случило и с всички останали алкалоземни елементи, от които за нас най-важни са магнезий и стронций. Кой знае още какви други химични промени са станали при изпарението!

3. Нитрати и фосфати - просто е безсмислено да тествам за тях, те вече са най-малкият проблем.

В заключение мога да кажа, че водата, получена от морска сол за хранителни цели е напълно непригодна за аквариум с твърди корали. Всички организми, които използват процеса калцификация биха страдали в такава вода - твърди корали, миди, охлюви, раци, скариди, тръбни червеи, коралин и всичко друго подобно.

Незнам какви точно са изискванията на рибите, но те също се нуждаят от калций и други алкалоземни елементи. Възможно е повечето риби да оцелеят дълго време в такава вода, особено ако вътре има океански варовикови (коралови) камъни и ако се добавя йод. Също така, може би меките корали и повечето полипи биха оцелели по-дълго в такава среда, в сравнение с твърдите корали. Кой знае?

Най-добре с морската сол да си правим киселото зеле, аз поне това смятам да правя с нея от сега нататък.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

almaren

Здравейте колеги,прочетох статията на корал мастъра по-горе и се съгласих с нея,разбрах че обикновената морска сол за хрантелни нужди не става за използване в рифов аквариум заради факта за изгубения калции и други микроелементи при добиването и пречистването и.такааа,ами при варианта морска вода+обкновена морска сол не може ли да стартираме соленоводен аквариум?особено за колегите които живеят по черноморието и ходят често на плаж все пак биха могли да спестят пари и да ги вложат например за оборудване на аквариума.е не съм казал да гребат от централните плажове,защото августовския пик на канализацията е в разгара си,но има и местенца с кристална вода и не така достъпни от софиянците.не съм казал и че ще се разминете без обратна осмоза примерно  при доливане на изпаренета вода,без допълнителни трейс елементи за коралите,амино к-ни и планктон,идеята ми е самия старт да излезе по евтино.

kamenov

Те само софиянци ходят на море...

По темата премери колко калции/магнезии и карбонатна твърдост на морската вода и ще разбереш дали става за досоляване.

tonino


almaren

ами за 200 литра на тропик марин не са 30 нито 50лв,но както казва колегата първо тестовете на морската вода пък после експериментите

lord_vetinari

Цитат на: almaren - 23.08.2013 18:03
ами за 200 литра на тропик марин не са 30 нито 50лв,но както казва колегата първо тестовете на морската вода пък после експериментите
за 200 литра по моите сметки трябват по-малко от 7 кг сол - пак по моите сметки (не претендирам за точност) това са 60-70, максимум 80 лева.

VeL

Солта е последното нещо, от което бих спестил, след което е обратната осмоза. Всичко друго някакси може да "мине метър" - или китайка и самоделка дори, но от тези две неща не трябва да се спестява.

tonino


Ilianidis

Фирмите се мъчат да оправят солта и пак половината маркови соли не струват и има проблеми,та извода е ясен.Морска вода-кучки и скариди.Рифов -най-доброто от добрите.

kamos

Много трудно ще направиш баланса на елементите с черноморска вода + обикновена сол.
Не си заслужава гърча.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

almaren

пак ще се спести от рифовата сол като я смеся с морска вода.обратна осмоза не ми трябва,аквариума ще бъде със стъклени капаци,риби и бейс рок.смяната на вода,пак така,няма изпарене,няма доливане на сладка осмозна вода! *YAHOO*

lord_vetinari

Цитат на: almaren - 25.08.2013 15:10
пак ще се спести от рифовата сол като я смеся с морска вода.обратна осмоза не ми трябва,аквариума ще бъде със стъклени капаци,риби и бейс рок.смяната на вода,пак така,няма изпарене,няма доливане на сладка осмозна вода! *YAHOO*
по-добре попрочети малко из форума...

камен чочев

Цитат на: almaren - 25.08.2013 15:10
пак ще се спести от рифовата сол като я смеся с морска вода.обратна осмоза не ми трябва,аквариума ще бъде със стъклени капаци,риби и бейс рок.смяната на вода,пак така,няма изпарене,няма доливане на сладка осмозна вода! *YAHOO*
Направо си е рецепта за кисело зеле .. *ROFL*

kamos

Цитат на: almaren - 25.08.2013 15:10
пак ще се спести от рифовата сол като я смеся с морска вода.
И пак повтарям като черна станция как ще направиш баланс на елементите?
Колко е калция и магнезия в черноморската вода, т.е. колко рифова сол ще добавиш за да получиш нормалните океански показатели за водата? В пъти по лесно е с рифовата сол.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

ogogogo

Много се чудя на хора които хем търсят съвет хем,не приемат съвети.
Но е пълно с такива по форумите.
След като им прочета 1-2 поста са ми ясни и подминавам впоследствие всички техни теми.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

Similar topics (5)

23411

Публикации: 2
Прегледи: 16438

28593

Публикации: 26
Прегледи: 13627

43789

Публикации: 3
Прегледи: 5620

37461

Публикации: 3
Прегледи: 5486