• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:12

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

NO3, PO4 и GHA

Започната от beonedge, 07.01.2017 16:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

beonedge

08.01.2017 18:11 #15 Last Edit: 08.01.2017 20:19 by beonedge
В началото на темата съм писал параметри които съм измерил, всичко е салиферт само фосфатите ги меря с ред сий. Това е като добавям ati esentials ,преди това съм измерил :PO4-0.08/Ca-400/KH-8.7/NO3-0.7/Mg-1230 (това е само с 10% смени седмично , без да добавям нищо)
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trupai

Много трябва да се внимава с домашната рецепта на VSV и по-точно, какви продукти се използват. Водката продавана по магазините, съдържа десетки добавки освен алкохола. Същото се отнася и за оцета. Моят съвет е, да спреш водката и оцета, и да си купиш фирмена добавка за сваляне на нитрати и фосфати! Повече от две годи съм ползвал DIY VSV и винаги съм имал алги. Да, много малко алги по камъните и стъклата, но винаги съм ги имал! След като започнах дозиране на фирмена добавка NOPOX, камъните се изчистиха след седмица.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

beonedge

... накъде вървят нещата , на някой може да му е полезно :
измерени параметри днес-> PO4-0.03/NO3-0/Mg-1380/Ca-440/Kh-8.2 (в началото бяха PO4-0.05/NO3-0/Mg-1390/Ca-430/Kh-8.1) За съжаление или нямам нитрати или се консумират преди да стигнат до водната колона. Надявам се с увеличаване на обитателите това да се промени. Засега храня 3 пъти дневно само със замразена храна.
водорасловия филтър почва да действа (3 пъти съм го чистил досега като изхвърлените алги са съответно 28 / 72 / 380 гр ...това е с леко изстискване на водата . Ако изцедя напълно алгите при 3тото измерване е 73гр суха маса)
Алгите в DT не са изчезнали , но забавят развитието си и стават по прозрачни/тъмни . За съжаление все още не мога да набавя повече гадини които да ги ядат :(
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trex700e

Между другото на мен не ми е известен какъв е начинът да се вдигнат нитратите по химичен път-в смисъл с някаква добавка, рецепта? Странно, гледах и темите назад и никога не сме го коментирали.

Стоян Михов

Цитат на: trupai - 15.02.2018 09:59
Точно това исках да кажа - могат да се контролират!
Когато започнат да намаляват нитратите, намаляваме дозирането на органичният въглерод, докато ги закрепим там където искаме да бъдат. Аминокисилините са задължителни!
Да, това намаляване на дозирането в повечето случаи обикновено работи, но ако фосфатите са твърде много, дори и при много намалени дози въглерод, нитратите продължават да падат и накрая почти изчезват. Затова и разните производители имат други добавки, като аминокиселините например, които помагат да се вдигнат нитратите (и не само това де). Но не бих казал, че аминокиселините са задължителни, бих казал че са "дресинга" на майстора сладкар, те придават завършека и блясъка на творението, но не правят тортата.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

beonedge

Цитат на: trex700e - 15.02.2018 10:31
Между другото на мен не ми е известен какъв е начинът да се вдигнат нитратите по химичен път-в смисъл с някаква добавка, рецепта? Странно, гледах и темите назад и никога не сме го коментирали.
Калиев нитрат KNO3. Относно дозирането му , тук RH обяснява :
Potassium nitrate is about 61% nitrate by weight.
Dissolve 100 grams in 1 L of fresh water.
That stock solution will contain 61 grams (61,000 mg) of nitrate, or 61 mg/mL.
Your tank volume is 520 gallons or 1968 liters.
Consequently, adding 50 mL of stock solution to your tank will boost nitrate by 50 mL x 61 mg/mL / 1968 L = 1.55 ppm
цитата е от тази тема :https://www.reef2reef.com/threads/kno3-dosing.254177/
Еdit -  според мен за да са точни сметките би трябвало да се разтворят 100гр в толкова вода ,че да се получи 1л р-р , но може и да бъркам
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

radizala

Тук не съм компетентен, става сложно за мен. Аз обичам простите и лесни неща, да си остана на NoPox-а или Хетоморфата. До сега държах  Po4- 0.00/0.03 и Nо3- 5/10

trupai

Цитат на: radizala - 15.02.2018 13:44
Тук не съм компетентен, става сложно за мен. Аз обичам простите и лесни неща, да си остана на NoPox-а или Хетоморфата. До сега държах  Po4- 0.00/0.03 и Nо3- 5/10
Е това е! Избираш единият метод и си действаш!
С какъв тест мериш фосфати? Пробвал съм с различни тестове и никога не показват фосфати.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

radizala

Salifert, и когато имам път тъм София си нося вода, минавам до Станислав или Камен, но и там показателите са тука-тука.

gladnika

И аз меря със Салиферт, и от както съм стартирал Фосфат не съм имал, все си е нула.
Нитратите ги отчита уж точно, но все са ми към 0,5-2 и си добавям Нопокс, и от може би 2 месеза не мога все още да се оттърва от това цияно... :-[

Стоян Михов

 Теста на салиферт за фосфати не става, мисля и друг път сме коментирали, когато покаже че има фосфати обикновено е твърде късно  :-D.  Всеки източник на органичен въглерод, било то и нопокс си храни и цианото, в смисъл нопокса няма да ти помогне да го махнеш. Обикновено разни бактериални смеси и ензими помагат срещу циано, защото разграждат органиката върху камъните и субстрата, с която се храни и цианото.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trex700e

Аз като чета от години не е имало човек , който е имал проблем високи нитрати, а проблемът е точно обратния-90% от потребителите се или са се чудели в даден момент как да ги вдигат.

Ilianidis

Преди добавях и аз нитрати,от една година изкуствено държа нулеви стойности.Намалява се кафявата пигментация по спс-те.

trex700e

Цитат на: Ilianidis - 15.02.2018 20:07
Преди добавях и аз нитрати,от една година изкуствено държа нулеви стойности.Намалява се кафявата пигментация по спс-те.

Кажи повече. Предполагам , че аквариумът ти е все така доминиращ с акропори и други спс-и. И държиш така нареченото "Ултра ниски нива на биогени" ULNS ? Какво друго правиш, освен да държиш нулеви нива? Добавяш храна за коралите -там витамини и аминокиселини, предполагам. Друго?
Имаш ли изобщо меки и лпс корали в аквариума сега?

Ilianidis

Може би ще обясня някой ден в моята тема,да не спамя на колегата темата.