• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Nisko KH v rifov akvarium

Започната от D.Dark, 27.08.2015 22:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

D.Dark

27.08.2015 22:30 Last Edit: 27.08.2015 22:52 by Стоян Михов
Здравейте колеги,
Казвам се Димитър Георгиев.
От известно време имам голям проблем с КХ в рифа.
След пълен крах на системата преди 2 месеца от предозиране с желязо, имам проблем с КХ, което в момента е на 5.6
Mg-1340
Ca-450
pH- 8.1-8.3
Рифа е на една година, 160 литра е цялата система.
От старта на акварuма ползвам пълната гама продукти на Korallen Zucht.
Системата е нямала никакви проблеми до преди това.
Ако имате някакви идеи ще се радвам да ги чуя.

Стоян Михов

Здравей Димитър,

Добре дошъл в морската част на форума.
Как дозираш алкалност и калций? С калциев реактор ли?

П.С. Поправих латиницата, в нашия форум пишем само на кирилица, постове на латиница се изтриват.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

D.Dark

27.08.2015 23:44 #2 Last Edit: 28.08.2015 01:00 by Стоян Михов
Здрасти Стоqне и благодаря за барзата реакция,
Биь писал на кирилица с наи голqмо удоволствие но нqмам БГ на лаптопа  за6ото живеq в Англиq,и затова си позволиь да пиша на шлиоковица,Иначе сам запознат много добре с правилата на форума.
Молq да ме извините и да изтриете темата ако е проблем това.
Дозирам по метода на Балинг с дозира6а помпа според инструкциите на етикетите на кораллен зухт,но и в зависимост от изчерпването на калции и магнези.Макар че сега след краха на системата нямам кои знае каква консумация поради простата причина че почти нямам  СПС И ЛПС.Опитах с смqна на вода през две седмици по 30 литра но няма резултат.А солта са6о е на кораллен зухт.
Нqмам никакво обqснение какво се слу4ва и за6о продалжава КХ да не се покачва.
ОРП на системата ми е 430-455ппм има и озон генератор но тои е настроен да се изклу4ва на 430ппм и почти не се вклучва.Освен зеовит реактора имам още 4 реактора кам системата ниратен фосватен и два за за активен ванглен.С два  нано скимера  сам на БУББЛЕ МАГУС които са до 100л
Климатик с температура на водата 24-25 градуса.
До преди срива на системата Кх винаги сам го подаржал в рамките на 9-11
Ако има6 нqкаква идея или савет 6е се радвам да го чуя.

Стоян Михов

Пробвай с това http://2cyr.com/ за кирилицата - пишеш на латиница, кликваш на "кир" и получаваш текста на кирилица, има много такива конвертори из нета, аз така конвертирам.

Относно системата ти, не знам дали няма да прозвуча малко обезкуражаващо, но ЗеоВит е за малко по-напреднали рифъри. Аз бих ти предложил да започнеш нещата отначало и начисто. Приеми краша с предозирането на желязото като възможност за нов малко по-обикновен старт.
Истинската Зео система е с калциев реактор, няма озон и фосфатни или нитратни реактори. Корален дзухт предлагат калциеви и кХ прахове само като добавка при ползването на калциев реактор за "донагласяне" на показателите.
Кажи какво пише на етикетите на корален зухт, за да мога да ти помогна (но като знам как обясняват мисля че ще е излишно). Обикновено се следи консумацията на кН,и според нея се дозира...


https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

D.Dark

11.09.2015 11:09 #4 Last Edit: 11.09.2015 14:45 by D.Dark
Благодарq за линка 6е ми баде полезен..

Може и да си прав но засега нqмам намерениq да рестартирам.Както ве4е споменаx от самиq старт сам нqмал никакви проблеми.Това не ми е парвиq солен аквариум и малко или много си имам понqтие за какво става вапрос.Не сам добар химик но това не ми пре4и да си подаржам и развивам системата и живота в неq.За сметка на това сам стриктен и 4ета като имам свободно време.Но както и да е,след поста ти ре6их да си направq експеримен и запо4нах да дозирам по 35 мл ot те4ниq КХ буфер на кораллен зухт и след 5 дена ве4е имах алкалност 3.2 кх-9,и след това пренебрегнах и препора4ителната им дозировка от 1 мл на 25 галона и запо4нах да дозирам по 3 мл дневно и 5 дена ве4е алкалноста е в нормата 3.2 кх-9.Мислq 4е този проблем ве4е сам го отстранил засега..........
Но между временно ре6иx да си пусна тест на водата кам лабораториqта на Тритон за да разбера какво е хими4ното и састоqние и ето какви са резултатите:





Използвам тестове на ред сеа които ми вадqт следните резултати;
Мг-1360 а тритон теста е-1552ппм
Cа-480 а тритон -505ппм
К-300 а тритон -327ппм
PО4-0.16 А ТРИТОН -0,18ппм
Смqтам 4е разминаването е в нормалну граници като се има предвид как се тества водата у дома и при тqx.

Пове4е ме притеснqват следните 3 елемента:

Cu-Мед -7.45 мг на литар -нqкакви идеи как да намалq това ниво и от каде може да се е поqвила???????

Мо-Молибден-15.68 над нормата ???

Bа-Барий-404.60 мг над нормата доста потресава6о 4исло..

Ако имате нqкакви идеи 6е се радвам да ги споделите


Ilianidis

Не мога да видя мерните единици,но нива на мед над 10 ppb демек микрограма,не милиграма е токсично и опасно.Всички тежки метали изброени се подават с трейсите.Просто смени вода и един месец никакви трейси.Бария е също много вреден.Калия ти е нисък,предполагам не дозираш изобщо калиева добавка.

D.Dark

Здрасти, радвам се 4е и ти се вклу4и
Дано сега се виждат таблиците..
да гре6ката е моq за мг на литар.И аз така си и помислих 4е е от треисите и ве4е сам подменил вода.
А колкото до калиq не дозирам от него след кра6а на системата бqх спрqл но ве4е сам запо4нал с нормализирането на стоиностите му.
Но се 4удq как е вазможно толкова наслоqване специално на тези три елемента???






Ilianidis

Освен за бария,друго притеснително не виждам.Бария най-вероятно идва с калциевата добавка.Какво добавяш за увеличаване на калция?Медта не е обезпокояваща,ако не я увеличаваш.Като гледам точно кои са малко завишени си е баш трейсите,но никой не е фатално висок.Само бария си е за притеснение.

D.Dark

Добавqм те4ната добавка за калции на корален зухт,не използвам продукти на други фирми,подаржам системата  само и единствено с тази марка.
Не сам много сигурен 4е бариq е до6ал от калциевата добавка.Но както ве4е споменах не ме бива по химиq,
И поради тази при4ина се налага да се допитам до вас.Приемам всqкакви савети и мнениq и 6е се радвам ако пове4е опитни хора се изкажат.

Стоян Михов

Барият идва от зеолитите и GFO-то, медта от ZeoSpur. Показателите ти са доста типични за зео система. Колко често сменяш вода?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

D.Dark

Вода сменqм всqка седмица без пропуск по 10% -15 литра.
Но и ZeoSpur добавqм на всеки 8 дена по 1.5 мл и е наи вероqтно така да се е натрупала медта.6е взема мерки и 6е намалq драсти4но дозата и 6е увели4а дните за дозиране.
Но не ми е пак qсно как бариq идва от зеолита и GFO,тои има ли не6о об6о с фосватите тогава?-може и вапроса ми да е доста глупав но как бариq се образува от тqх?

Попаднах на тази статиq но пак не разбрах как се полу4ава бариq :
http://www.reefkeeping.com/issues/2004-11/rhf/

Стоян Михов

Не, бария няма общо с фосфатите. Зеолитите са природен минерал със сложен химичен състав, основно алуминий и силиций, но често с участието на бариеви и калиеви соли. Оттук ти идва бария във водата (като джуркаш камъните, те се разбиват на малки парченца, които влизат в дисплея), такива високи нива във водата са редки, поради наличието на сулфати в морската вода, които образуват с бария слабо разтворим бариев сулфат. Та вероятно пробата ти не е била добре филтрирана от дребни частици и затова анализа е "хаванал" такива високи концентрации. От друга страна сулфатите ти са доста ниски (дадено като елемента сяра в таблицата), това също допринася за по-високите нива барий. Суфатите са ниски защото вероятно не добавяш магнезиев сулфат в системата, а само магнезиев хлорид, и смените на водата не могат да компенсират йонното изместване и ако продължи по този начин ще си разбалансираш системата.

А в GFO-то не е много ясно откъде идва бария, вероятно от някой от процесите на обработката му, в смисъл не се добавя изкуствено, а е по-скоро страничен продукт от някой от етапите на обработка на железния хидроксид, и не при всички марки GFO го има.

Молибдена идва от добавките, който е изглежда част от доста от зео добавките.

С навлизането на тритон лабораториите доста хора ще се откажат от Зео подхода, като видят какви неща си вкарват в аквариума, досега Корален дзухт добре криеха какво има в продуктите им ама сега всичко лъсва като дупе на месечина.

Кажи какво от зео продуктите добавяш?  Пък и пусни малко снимки и описание на системата да видим за какво иде реч.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

D.Dark

На това се казва из4ерпателен отговор.Сега ве4е смqтам 4е разбрах за какво иде ре4.Благодарq 4е си направи труда да ми обqсни6 така подробно.

Магнезиев сулфат не добавqм за6ото както казах правq редовни смени на водата и меслех 4е в солта на КЗ има достата4но за да се балансират не6ата от смените на вода-но qвно това не е така или просто е прекалено малко в солта им.

Продуктите които ползвам са:
Реактор с зеолите ЗЕОВИТ
Активен ваглен 
Biophos 2 Phosphate Adsorber
Calcium plus concentrate
Magnesium Komplex concentrate
KH Plus
Zeobak
Coral vitalizer
Bio-Mate
CyanoClean
Automatic Elemeents Eisen
Automatic Elements Amino Acid
Automatic Elements B-Balance
Pohi Xtra
Zeozum
Zeolife
Kaliumiodid-fluor
stroncium
Zeospur2
Zeospur Macroelements
Zeostart3
Coral Booster
Coral Snoow
AminoAcid-concentrate
Eisen-concentrate
Stylo-Poci Glow
Zeofood7
Pohl K-Balance
A-Balance
Sponge Power
Са6о така и хранq рибите с Marine Fish Pellets-пак е тqхна храна
Както бqх казал използвам на 97% палната гама продукти.
Има само о6е 3-4 които са за зео системата но прецених 4е не са ми нужни за6ото нqмам такива корали.
Наистина е тварде вероqтно и така да станат не6ата покраи Тритон лабораториите сега.Но все пак си мислq 4е вси4ко това може да се е полу4ило при мен след кра6а на системата за6ото десет месеца коралите цафтqха и растqха с дни.Колкото и да не ви се вqрва аз не бqх виждал такав растеж и такова оцветqване(бqх споменал 4е и преди за две години в БГ сам имал морска система) но там не вложих такива средства като тук.И след като вси4ко се срина, в опити два месеца да е вазварна кам нормално функциониране са се полу4или вси4ки тези параметри..........знам ли .................
Тези дни като ми остане малко пове4е свободно време 6е пусна по подробно описание на системата и 6е ка4а нqкоq снимка за да добиете представа с какво се борим...
*DRINK*

Стоян Михов

Цитат на: D.Dark - 12.09.2015 13:07
Магнезиев сулфат не добавqм за6ото както казах правq редовни смени на водата и меслех 4е в солта на КЗ има достата4но за да се балансират не6ата от смените на вода-но qвно това не е така или просто е прекалено малко в солта им.
Да, аз затова казах в предния пост, че Зео системата е с калциев реактор и всичко е адаптирано към него, добавките Магнезий, калций и алкалност, които КЗ продават са основно за компенсиране на дребни разлики при ползване на калциевия  реактор. Именно затова и солта им е с нормални нива сулфати, защото с калциевия реактор няма проблеми с йонния баланс. Ако ползваш балинг за добавяне на калций магнезий и алкалност със сигурност ще трябва дадобавяш балансирано и сулфати.
Ползваш твърде много от добавките на КЗ, предполагам, че не ги добавяш редовно всичките, има много "повтарящи" се които е ненужно да добавяш защото правят почти едно и също нещо, но предполагам ти тези неща ги знаеш, зеовит си имат добър форум,макар и твърде маркетингов. Също така една зеовит система не трябва да има фосфат ремувър.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

D.Dark

12.09.2015 20:16 #14 Last Edit: 13.09.2015 12:44 by D.Dark
Цитат на: Стоян Михов - 12.09.2015 15:38
Да, аз затова казах в предния пост, че Зео системата е с калциев реактор и всичко е адаптирано към него, добавките Магнезий, калций и алкалност, които КЗ продават са основно за компенсиране на дребни разлики при ползване на калциевия  реактор. Именно затова и солта им е с нормални нива сулфати, защото с калциевия реактор няма проблеми с йонния баланс.


Да изглежда 4е то4но там е проблема.Но когато купувах техниката се саобразqвах с мqстото с което разполагам а и ми се стори много изли6но да слагам калциев реактор на толкова малка система за6ото об6иq и обем е 160 литра но като добавим пqсака и каманите тq остава не пове4е от 140 литра.Затова и ре6их да използвам дозира6а помпа коqто ми се стори много по практи4на а и с редовните смени на вода да се компенсира вси4ко.
Единиqт вариант е да по4на да добавqм и магнезиев сулфат или просто да смqнq солта с друга коqто 6е има достата4но сулфати в неq за да се балансират не6ата в ионниq баланс.

Цитат на: Стоян Михов - 12.09.2015 15:38
Ползваш твърде много от добавките на КЗ, предполагам, че не ги добавяш редовно всичките, има много "повтарящи" се които е ненужно да добавяш защото правят почти едно и също нещо, но предполагам ти тези неща ги знаеш, зеовит си имат добър форум,макар и твърде маркетингов. Също така една зеовит система не трябва да има фосфат ремувър.

Фосват ремулвара го сложих след кра6а на системата за6ото до преди това нqмах грам фосвати но като стана така вси4ките ми макро алги в сампа измрqxа са6о и фосватите ско4иха до небето и не намалqха а и все о6е ги има затова го пуснах да работи.
Да знам 4е 4аст от тqx са по4ти еднакви но истината е 4е срам не срам о6е от на4алото запо4наx да ги добавqм вси4ките според описанието на дозиране по етикатите.Единствено сам пропускал тези които ги имам в сампа на пло4ки за автомати4но дозиране.И може и да се повтарqм но системата и коралите се развиваxа невероqтно.Затова и не сам спирал да га си следвам cxемата на дозиране до 10 месец когато една пиqна ве4ер xванаx те4ното желqзо и си дозирах хубаво от него макар 4е имам в сампа дозира6а пло4ка.И в момента в които се усетих бе6е тварде касно.На другиq ден поставиx допалнително 1 кг активен ваглед за да може да се убере но нqма6е ве4е никакав смисал бе6е по4нал пален мор на вси4ки колонии и така до две седмици по4ти £2.650 в кофата и пих една студена вода 4е о6е ми бе6е гадно на гарлото от пиqната ве4ер...хаххаха но qвно е било писано да се слу4и.Но по важното е жената ме успокои и ми вика 6е си направи6 по добар не сажелqваи,но аз сажелqвам за животинките за6ото ги отгледах с много голqмо желание.

Публикациите са слети: 13.09.2015 12:44

Как мислите според вас кои 6е е по добриq вариант;
да запо4на да добавqм магнезиев сулфат или да сменq солта?
Но ако 6е сменqм солта коq от маркавите соли според вас би имала достата4но сулфати в неq за да може да стане нqкакво компенсиране на на не6ата?

Стоян Михов

Цитат на: D.Dark - 12.09.2015 20:16

Да изглежда 4е то4но там е проблема.Но когато купувах техниката се саобразqвах с мqстото с което разполагам а и ми се стори много изли6но да слагам калциев реактор на толкова малка система за6ото об6иq и обем е 160 литра но като добавим пqсака и каманите тq остава не пове4е от 140 литра.Затова и ре6их да използвам дозира6а помпа коqто ми се стори много по практи4на а и с редовните смени на вода да се компенсира вси4ко.
Единиqт вариант е да по4на да добавqм и магнезиев сулфат или просто да смqнq солта с друга коqто 6е има достата4но сулфати в неq за да се балансират не6ата в ионниq баланс.
Има неща които КЗ правят добре и други, които не са никак сполучливи. Всичко което е в основата на Зео метода е изпипано, но неща като калциеви,магнезиеви и алк добавки, които са извън метода са меко казано некачествени, да не говорим за фосфат ремувъра, който е пълен боклук. Ако ще продължаваш с дозиращата помпа, по-добре си купи калциеви, макгезиеви и алк добавки на друга фирма, ред сий, фауна марин, добър вариант е да си купиш чисти химикали от подходящи доставчици, но не знам как е организирано това в UK  пък и изисква химически познания.

За съжаление няма сол със завишени показатели на сулфати, и няма как да има тъй като йонния дисбаланс е различен за всяка система и зависи от количеството изразходен калций.

Цитат на: D.Dark - 12.09.2015 20:16

Да знам 4е 4аст от тqx са по4ти еднакви но истината е 4е срам не срам о6е от на4алото запо4наx да ги добавqм вси4ките според описанието на дозиране по етикатите.Единствено сам пропускал тези които ги имам в сампа на пло4ки за автомати4но дозиране.И може и да се повтарqм но системата и коралите се развиваxа невероqтно.Затова и не сам спирал да га си следвам cxемата на дозиране до 10 месец когато една пиqна ве4ер xванаx те4ното желqзо и си дозирах хубаво от него макар 4е имам в сампа дозира6а пло4ка.И в момента в които се усетих бе6е тварде касно.На другиq ден поставиx допалнително 1 кг активен ваглед за да може да се убере но нqма6е ве4е никакав смисал бе6е по4нал пален мор на вси4ки колонии...

Когато казах в по-предишния си пост, че Зео метода е за доста напреднали рифъри, нямах за цел да те засегна или да омаловажа постиженията ти (надявам се не си се обидил), защото проблема не е в човека, който прилага метода, а в самата същност на Зео метода. Неговата цел е да държи аквариума и обитателите "на ръба" на оцеляването, голяма част от добавките съдържат алгициди (съдържащи мед), които убиват симбионтните, жълтокафяви на цвят алги (зооксантели) в корала, изкарвайки по този начин красивата окраска на корала, но така корала умира от глад, затова се дават голямо количество аминокиселини, витамини и микроелементи, които да компенсират липсата на храннителни вещества от зооксантелите. Това ходене по ръба е много опасно обаче, защото системата е много нестабилна и всяко мърдане нанякъде, дори дребно, води до тежък краш. Въпреки това аз не вярвам твоята система да се е крашнала от предозиране с желязо (освен ако не си излял цялото шише вътре) желязото не е токсично и бързо излиза от системата, като до няколко часа се окислява до неразтворимата ръжда, която пада на дъното. Може да предизвика бум на алги и покафеняване на коралите, но рядко може да ги убие. Но виж слагането на 1 килограм активен въглен в 140 литра вода, наистина може да убие коралите (и няма да направи почти нищо на желязото във аквариума). В твоя случай е било достатъчно да смениш 20% от водата.

Цитат на: D.Dark - 12.09.2015 20:16

На другиq ден поставиx допалнително 1 кг активен ваглед за да може да се убере но нqма6е ве4е никакав смисал бе6е по4нал пален мор на вси4ки колонии и така до две седмици по4ти £2.650 в кофата и пих една студена вода 4е о6е ми бе6е гадно на гарлото от пиqната ве4ер...хаххаха но qвно е било писано да се слу4и.Но по важното е жената ме успокои и ми вика 6е си направи6 по добар не сажелqваи,но аз сажелqвам за животинките за6ото ги отгледах с много голqмо желание.
Съжалявам за загубата ти, знам как се отразява това на истински запаления рифър, но трябва да бъдеш много щастлив, че имаш такава подкрепяща те жена до теб, това е много по-ценно и от най-хубавия риф, и определено много ще ти помогне в хобито (и не само)  *DRINK*.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg