Автор Тема: Бриопсис(Bryopsis)  (Прочетена 1466 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ZIRO

• Златко Георгиев
  • Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 182
Бриопсис(Bryopsis)
« -: 26.01.2017г 11:11ч »
Знам че доста хора се борят, къде успешно, къде не, с тази гад бриопсис.
Следя доста теми по чуждите форуми, където хората буквално експериментират с премахването му.
Искам да споделя една значително нова тема по въпроса, където има съществен напредък и много добри резултати, а именно третиране с флуконазол!

http://www.reef2reef.com/threads/my-battle-with-bryopsis-using-fluconazole.285096/

Аз лично не съм пробвал, за момента почти съм се изчистил от брипсиса. Моята битка с него бе добавянето на водороден пероксид, комбинирано с механичното му отстраняване(на туфите) и четкане на камъните с четка за зъби.
Пробвал съм и с Kent Marine Tech M Magnesium, с повишаване на магнезия, но се се получи. Впоследствие прочетох, че са сменили формулата на препарата и вече не е така ефективен срещу бриопсис.
Ако някой друг е водил битки по темата, моля да сподели опита си!
 *DRINK*

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
  • Публикации: 1 682
Re: Бриопсис(Bryopsis)
« Отговор #1 -: 27.01.2017г 09:09ч »
Мисля, че всички сме имали бриопсис в аквариумите си и май всички сме го преборили :). Бриопсиса както и останалите фази от цикъла в аквариума си е нещо нормално и в момента, в който се стабилизират показателите на аквариума си изчезва сам. Когато се задържи по-дълго от няколко месеца означава, че нещо не е наред с аквариума и е по-добре да се работи в посока премахване на причините, а не опити с разни лекарства. Просто трябва да се опита всичко с много търпение преди да се сложат лекарствата в аквариума - те винаги вредят и на нещо друго, без изключение.
When I get mad I go look at how awesome my tank is.

Активен beonedge

• Публикации: 328
« Отговор #2 -: 29.01.2017г 10:10ч »
Да питам понеже май ще се окаже че и тази гад няма да ми се размине -  някой преборил ли се е с бриопсис без да се фокусира конкретно в/у това т.е. както Стоян казва , че при стабилни параметри изчезва от самосебе си? Питам понеже четейки из форумите оставам с впечатление че хората се борят година че и повече без да постигнат успех .От тях има акваристи със солиден стаж ( един беше 16г с морски аквариум) - едва ли не са се научили как да поддържат стабилни параметри. Отделно казват че това е алга която не се влияе практически от нищо (съотношение нитрати/фосфати/светлина / cuc...)
Аз смятам да изчакам да се преборя с другите алги които имам и ако тази остане , едва ли ще имам търпението да я чакам 1-2 години да се махне сама.
Някаква идея откъде може да се намери  fluconazole - в темата на r2r го поръчват от сайт ( произход на препарата -Китай) но предполагам ако поръчам оттам няма да мога да го получа тук
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Неактивен tonino

• соленоводен маниак
  • Публикации: 756
  • Андон Герчев
« Отговор #3 -: 29.01.2017г 11:11ч »
Някаква идея откъде може да се намери  fluconazole - в темата на r2r го поръчват от сайт ( произход на препарата -Китай) но предполагам ако поръчам оттам няма да мога да го получа тук
От аптеката.
За да не се чудите, променил съм всички свои постове, защото за мое голямо съжаление дори соленоводния раздел започва да се задушава от нещастните душици превзели форума. За мен те не заслужават дори и ...

Неактивен ZIRO

• Златко Георгиев
« Отговор #4 -: 29.01.2017г 13:01ч »
Както ти е казал Андон, в всяка една аптека има флуконазол, ето ти примерен продукт:

Активен beonedge

« Отговор #5 -: 29.01.2017г 14:02ч »
Благодаря за информацията :) аз ще изчакам да остане само бриопсис и тогава ще пробвам с флуконазол
took a month too.

Неактивен Ilianidis

• Публикации: 1 476
« Отговор #6 -: 29.01.2017г 19:07ч »
Дали влияе на други алги,най-вече златните алги,които имам и по никакъв начин не могат да се премахнат.Фосфатите ми са нула,бистра водица на ред сий теста.Винаги ниски,в което се съмнявах ,че може би не отчитам правилно цвета,но с мерене на осмозна вода цвета си е същия.Никакви алги по камъни и стъкла,малко бабъл,които не пречат и тея слузести златни алги са ми голям проблем.Не искам да затъмнявам,но накрая и това ще се прави,ако не пробвам с това.

Активен beonedge

« Отговор #7 -: 29.01.2017г 19:07ч »
В темата пишат че не влияе на други алги ...но още не съм я прочел цялата. За другите алги ползват Vibrant
took a month too.

Неактивен diabolique

• Николай Пантелеев
  • Публикации: 135
« Отговор #8 -: 29.01.2017г 23:11ч »
Имах бриопсис в продължение на 3-4 месеца. Пробвах единствено повишаване на магнезия, което не даде никакъв резултат. Растяха туфи които направо поглъщаха коралите, за 2-3 месеца бяха се разнесли из целия аквариум, оскубя ги най-старателно, почиствам камъните там където ги достигах и след десетина дни всичко е на туфи отново. Камен ми каза че е имал и с времето са отслабнали и са изчезнали, така стана и при мен, в един момент взеха да намалят и свиват, докато изчезнаха на цяло. Склонен съм да вярвам че е имало някакъв дисбаланс в аквата, или просто си изконсумира това с което се храни. Не забравяйте че алгите се появяват при не правилно съотношение на нитрати-фосфати, дали трябва да са ниски, дали високи, мнения най-различни от знаещи и незнаещи. В момента пак се показа бриопсиса при мен, това което се случва в моята система в момента, е че завиших нитратите при много ниски нива на фосфати (дисбаланс). Според мен не слагайте лекарства, търпение, скубане и както казва Стоян, стремете се да поддържате стабилни параметри

Активен beonedge

« Отговор #9 -: 30.01.2017г 10:10ч »
То добре " търпение и скубане" но при мен е доста , не е работа да го скубя . Но щом казвате че има надежда да се махне от само себе си , си давам 6 месеца- ако не е тръгнало да си заминава дотогава , почвам с химията - там празно няма ( поне в темата успеха е 100%ов и нямат никакви странични загуби)
Аз и не съм напълно сигурен дали е бриопсис понеже като сложа таралежа на камъка го пасе , но сякаш гледа да се разкара по- бързо от този камък :)

Публикациите са слети: 31.01.2017г 20:08ч
Днес обиколих близките аптеки - продава се само ФУНГОЛОН , това:
http://apteka.framar.bg/30022448/%D1%84%D1%83%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%81-150-%D0%BC%D0%B3-4
Притеснява ме че освен  флуконазол 150 mg , съдържа още : лактоза монохидрат; прежелатинизирано нишесте; силициев диоксид, колоиден безводен; магнезиев стеарат.
Та , може ли да се използва този препарат ?
« Последна редакция: 31.01.2017г 20:08ч от beonedge »
took a month too.

Неактивен ZIRO

• Златко Георгиев
« Отговор #10 -: 10.11.2017г 11:11ч »
Здравей, аз третирах аквариума с флуконазола от линка който съм пуснал по-горе, не съм имал никакви проблеми с рибите и коралите, изчисти ме от бриопсиса перфектно. Вече мина почти година от третирането, не виждам да има някакви последици в следствие на флуконазола.

Преобразуване метрична - английска система
oF <=> oC in <=> cm G <=> L
Обем на аквариум
Дължина см
Ширина см
Височина см
L G
Тегло и обем на грунд
Дължина см
Ширина см
Височина см
кг л