• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.04.2024 00:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стартиране на цихлидарник

Започната от techobg, 20.12.2016 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Деян


jorobetta

Поздравления за дизайна на аквариума. Да мбуна копат здраво грунда, но при мен забелязах промяна преди около месец след последната подредба на камъните. Оттогава не съм виждал нито една дупка,яма и т.н. Така че може би зависи и от броя укрития които ще имаш в аквариума.

Ivan_S

Камъни, още камъни ти трябват - и по дължина, и във височина. С малко камъни и малко територия, при повече от 1 мъжки, войната е сигурна. Бих ти предложил към нещо такова да се стремиш - https://www.youtube.com/watch?v=sWD9jfUzq2c. *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

karadaliev

Първо честито за аквариума, и поздравления за добрата идея и най-вече за доста приличната реализация, която си постигнал.

Дори при сегашното положение вече е започнало да се оформя добре, но и аз се присъединявам към колегата Ivan_S - може би по-малки камъни, но повече и най-вече подредени повече във вертикала. Примера, който ти е дал той изглежда изключително добре и знам, че ще ти е трудно да го докараш предвид колко по-малък е твоя аквариум, но с повече желание и подходящи камъни, мисля, че е възможно.

Имай предвид само, че ако ползваш по-дребни камъни то те ще са по-лесни за разместване, може би да помислиш някакъв начин да ги закрепиш един за друг, така ще можеш да направиш случайно избрана от теб "конструкция", за която няма да се притесняваш, че може да се разпадне.

Но да, пак браво за желанието и постигнатият до тук резултат, аз в моя сегашният апартамент не предвидих достатъчно място за голям аквариум (и аз имам само 120л и няма място за повече), но в следващия мисля да ти открадна идеята и още докато го строят да ги накарам да ми оставят подобен отвор в стената директно предвиден за аквариум  :-D.

Иван Атанасов

Ааквариума е супер! Чак взех да се оглеждам коя стена да издъня в къщи.  *CRAZY*

techobg

26.12.2016 11:09 #20 Last Edit: 27.12.2016 15:02 by Деян
Благодаря!
От вчера вече е с нова визия.😀
Старите камъни са изкарани и на тяхно място сложих 3 по-големи(наложи се да местя аквариума за да влязат)😀и около 10-12 по-малки,като основните групи са 3(ляво-среда-дясно)като средна и дясна се сливат във височина с плосък камък.Не посмях да вдигам много, тъй като има опастност от падане(най високите точки са около 20-25см.)
Доста камъни останаха в кофата,но реших да не е много претрупан.Трудното беше постигането на двустранния ефект, който въпреки всичко мисля, че се получи...


Поздрави!

Публикациите са слети: 26 Декември 2016, 23:37:56

Здравейте,
малко снимки от новата визия :)









Извинявам се за качеството на снимките, не мога по-добре :)
Между другото, двойка от лабидохромисите май започнаха да се "въргалят" :)
Възможно ли е толкова бързо да се получи?

Поздрави!

Публикациите са слети: 27 Декември 2016, 13:41:00

Цитат на: Деян - 23.12.2016 09:10
Красота!  *thanks *YAHOO*
Цитат на: jorobetta - 23.12.2016 09:41
Поздравления за дизайна на аквариума. Да мбуна копат здраво грунда, но при мен забелязах промяна преди около месец след последната подредба на камъните. Оттогава не съм виждал нито една дупка,яма и т.н. Така че може би зависи и от броя укрития които ще имаш в аквариума.
Не знам кога копаят, но вече има леко разместване на някои камъни.:)
При самото редене нямаше мърдане и клатене, всичко изглеждаше наред.
Ще ги следя копачите... :)






Ivan_S

Мдаааам, определено е доста по-добре. Това е пътят. При африканските цихлиди общо-взето няма понятие като "претрупано с камъни" :). Тези риби живеят сред скали, така че е съвсем нормално да има много камъни. Е, трябва да се внимава с товароносимостта на стъклата и мебелите под тях, но иначе колкото по-високо вдигнеш камъните, толкова по-ефектно ще е.

Като гледам размера на рибите от снимките, нищо чудно да са се повъргаляли. Ще стане ясно скоро. Ако женската риба не яде, предимно се крие и бузите й са пълни, значи работата е ясна. Най-малкото може да са започнали танците, което означава, че рибите съзряват, ако все още не са, или новите условия в аквариума отговарят на нуждите им. Много често поведението на тези риби показва дали всичко е наред в аквариума. Щом имат желание за размножаване, значи средата е добра.

П.П. Предлагам ти да махнеш флейтата от филтъра. Тези риби обичат течение, използвай пълния капацитет на филтъра. Флейта можеш да ползваш, ако филтърът е много над нуждите за аквариума. Аз например ползвам вътрешен филтър без флейта 880 л/ч. номинално в 100 л. аквариум. С флейтата водата хваща ципа. Сега смятай за твоя какво е нужно :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

trifon ynev

Това е вече нещо друго!!!!
Лабидохромисите се плодят много.Минат ли 4-5-6 см. и се почват.

techobg

Цитат на: Ivan_S - 27.12.2016 17:18
Мдаааам, определено е доста по-добре. Това е пътят. При африканските цихлиди общо-взето няма понятие като "претрупано с камъни" :). Тези риби живеят сред скали, така че е съвсем нормално да има много камъни. Е, трябва да се внимава с товароносимостта на стъклата и мебелите под тях, но иначе колкото по-високо вдигнеш камъните, толкова по-ефектно ще е.

Като гледам размера на рибите от снимките, нищо чудно да са се повъргаляли. Ще стане ясно скоро. Ако женската риба не яде, предимно се крие и бузите й са пълни, значи работата е ясна. Най-малкото може да са започнали танците, което означава, че рибите съзряват, ако все още не са, или новите условия в аквариума отговарят на нуждите им. Много често поведението на тези риби показва дали всичко е наред в аквариума. Щом имат желание за размножаване, значи средата е добра.

П.П. Предлагам ти да махнеш флейтата от филтъра. Тези риби обичат течение, използвай пълния капацитет на филтъра. Флейта можеш да ползваш, ако филтърът е много над нуждите за аквариума. Аз например ползвам вътрешен филтър без флейта 880 л/ч. номинално в 100 л. аквариум. С флейтата водата хваща ципа. Сега смятай за твоя какво е нужно :).
Филтъра е 1600l/h и е доста мощен, но е много голям и заема място.Иначе върти водата дори и с флейтата и то доста добре.
Поръчах си външен, който ще монтирам тези дни.Да махам ли вътрешния или да използвам само главата?

Ivan_S

Цитат на: techobg - 27.12.2016 20:12
Филтъра е 1600l/h и е доста мощен, но е много голям и заема място.Иначе върти водата дори и с флейтата и то доста добре.
Поръчах си външен, който ще монтирам тези дни.Да махам ли вътрешния или да използвам само главата?

За механичната филтрация ще ти свърши работа. Според мен по-добре го остави с някаква гъба. Също така ще върши работа и за течението. Е, ако става прекалена центрофуга ще го махнеш или пък ще го замениш с нещо по-дребно.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

techobg

Здравейте,
чакам си външния филтър, но "по дяволите"не съм предвидил място за маркучите  >:o
Ако реша да го слагам, трябва пак да копая в стената, а тъкмо приключих с всичко.....
За сега нищо няма да пипам, защото за момента нямам време, а и жената ако разбере, че съм на път да създам още малко хаос в къщи ще ме линчува...
Махнах флейтата и сега е само на въздух.
Определено циркулацията е много по добра.

Поздрави!

techobg

За много години, здраве и успех в начинанията!

Имам един казус, който не знам как да реша.
От последното бърникане в аквариума, май съм стресирал рибетата.
Почти не излизат, крият се в дупките и не мърдат, само за храна като им чукна по стъклото се размърдват, и след това отново изчезват.
Само два малки Ауратуса скитат.Това е вече от близо 5 дни.То вярно, че има къде да се мушкат вече, но не е приятно да гледам празен аквариум.Пробвах и на силно и слабо осветление.
Някакъв съвет?

Поздрави!


Деян

Ми може да спреш да им тропкаш, но дори и така според мен е странно... 5 дни да са стресирани. Сигурен ли си, че няма някаква друга промяна, нещо във водните параметри?  :-(

techobg

Цитат на: Деян - 02.01.2017 13:46
Ми може да спреш да им тропкаш, но дори и така според мен е странно... 5 дни да са стресирани. Сигурен ли си, че няма някаква друга промяна, нещо във водните параметри?  :-(
Добавени два камъка(които бяха предварително преварени и изчистени), махнати 2 стръка криптокорини и флейтата на филтъра.
Друго не се сещам да съм правил.Вода не съм сменял от 7-8 дни(нямаше време).

Поздрави!

geshi

Пфф при мен около месец се бяха покрили и само се сртелкаха за храна като дам.
Намали осветлението и давай по по-малко, но по-често храна.
Два пъти ми се е случвало с малки малавийци и това (поне на мен) ми е помагало, след две седмици всичко е горе и ще ти изяде пръстите.

Similar topics (5)

49906

Започната от tao


Публикации: 3
Прегледи: 1534

47183

Публикации: 17
Прегледи: 6581

59177

Започната от smatev


Публикации: 3
Прегледи: 1858

23514

Публикации: 7
Прегледи: 4727

59356

Публикации: 1
Прегледи: 2244