• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 17:46

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Първи аквариум. Търся мнения и препоръки за втори :)

Започната от pavkata866, 16.02.2015 13:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pavkata866

Първо да Ви благодаря за отговорите. Готина секта сте!  *thanks. Всички грешки са си лично мои. Отидох в магазина, казах му че съм начинаещ. Отговор - трябва ти това, това, това...рибките след 2 седмици. След като го нагласих, пуснах водата, сложих рибките, осъзнах, че най-вероятно има сайт като този :) Влязох, изчетох доста неща и видях, че съм сбъркал почти всичко :) Пропуснах да спомена че имам 2 сома - черен и жълтеникав (сигурно ви дразни че ги определям така, ама още не им знам имената). Водата в Търново...според мен е твърда, от Йовковци идва, нооо много хора дори не я пият. Обикновено като сменям я оставям в една кофа да престои няколко часа...ама явно повече трябва.
А за филтъра (гъбата, в случая)..след като разбрах, че е трябвало да си взема филтър отидох в магазина с молбата да ги разменим ии той вика: споко, пич, виж тука всичко ми е с помпички, нямаш проблеми, спирай през нощта. Не казвам че е измамник или нещо такова, обяснява ми доста неща, ама май си премълчава някои работи :) Утре отивам за филтър и няма да го спирам. То ясно, че са издръжливи рибките, ама пък що да ги мъча сега...

Ivan_S

Цитат на: pavkata866 - 17.02.2015 14:45
и той вика: споко, пич, виж тука всичко ми е с помпички, нямаш проблеми, спирай през нощта. Не казвам че е измамник или нещо такова, обяснява ми доста неща, ама май си премълчава някои работи :)

А той спира ли помпите вечер или просто те съветва така, че скоро да се върнеш пак при него за нови риби ... :duvar:. Слагай си филтъра и да ти е мирна главата. И с помпа с гъба става, ама пак отваряме дълга тема. Не гледай как е в магазините, защото там често са проточни системи с постоянно въртяща се вода. Това в домашни условия не, че не може да се направи, но не е нужно, има си филтри.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

bunzip2

iuli, Възможно е при мен твърдостта да се е вдигала и от грунда тогава.
Но какво остава в аквариума при изпарение на водата. Изпарява се само вода. Всички разтворени в нея вещества, къде отиват? Едва ли са се утаявали със същата скорост, с която водата се изпарява :)
При мен аквариума беше слабо натоварен, предимно растителен. Тогава сменях вода долу-горе по твоята схема. Като доливах около 10 литра седмично, при 100 литров аквариум и това само от изпарения.

iuli

Цитат на: bunzip2 - 17.02.2015 15:55
iuli, Възможно е при мен твърдостта да се е вдигала и от грунда тогава.
Но какво остава в аквариума при изпарение на водата. Изпарява се само вода. Всички разтворени в нея вещества, къде отиват? Едва ли са се утаявали със същата скорост, с която водата се изпарява :)
При мен аквариума беше слабо натоварен, предимно растителен. Тогава сменях вода долу-горе по твоята схема. Като доливах около 10 литра седмично, при 100 литров аквариум и това само от изпарения.

Десет литра седмично ми се вижда бая. Моя сегашният аквариум е с повърхност отгоре 0,6 квадрата, 360 литра - което е относително голяма повърхност. изпарява не повече от шест литра седмично. Ако твоя е с 0,6 квадрата , а е сто литра, това май е относително доста нисък аквариум. Или нямаш покривно стъкло. Ако от изпаренията ти се повишава твърдостта и пе-ха тогава не знам. Обаче трябва и водата дето тече от чешмата да е твърда и с високо пе-ха.
Берковската е мека и с пе-ха 7,5. Тамън е екстра, та да има възможност пе-ха да пада.

Грундът няма много варовик, ако е взет от реката. Понеже дъждовната вода разтваря варовика остава относително малко. Речният грунд личи по това, че частиците са заоблени от това, че реката ги е влачила.

Публикациите са слети: 17.02.2015 16:58

Цитат на: pavkata866 - 17.02.2015 14:45
Водата в Търново...според мен е твърда, от Йовковци идва, нооо много хора дори не я пият. Обикновено като сменям я оставям в една кофа да престои няколко часа...ама явно повече трябва.


Дават й минимално, че трябва да престои 6 часа в отворен съд. Обаче я дръж поне едно денонощие. Много е вероятно, водата от водопровода да е много слабо хлорирана или в някои моменти, дори никак, ама не разчитай на това.

bunzip2

Сега имам покривни стъкла.
За случая който ти говоря, аквариума нямаше такива. Иначе не би могло да има такова изпарение.
Без покривни стъкла, вода от чешмата (тогава живеех в Шумен, водата от водопровода каквато е).
Та така...

Similar topics (5)

11695

Започната от tomboo


Публикации: 25
Прегледи: 9325

11528

Публикации: 21
Прегледи: 8091

48699

Започната от spark


Публикации: 29
Прегледи: 7035

53229

Публикации: 11
Прегледи: 5272

29663

Публикации: 3
Прегледи: 3975