• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 07:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Новобрански аквариум - 750 литра

Започната от edmund, 27.11.2015 04:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

edmund

Почитания акваристи,


Прекалено нов съм в това хоби /теоретическа  подготовка - 2 месеца и половина, без практика/, но реших да споделя предстоящите неволи по стартирането на първия си аквариум.


Тъй като започвам от нулата изграждането на проекта, в рамките на седмица - ежедневно ще пускам снимков материал по подготовката до финалното стартиране на аквариума.


Параметри :

аквариум : 180 см. дължина, 60 см. широчина, 70 см. височина, 720 литра ефективен работен обем, 12 мм. стъкло, тегло 190 кг.

поставка: изцяло дървена от двойнослепени ПДЧ плоскости - тегло 250 кг.

грунд: Витасанд - смес между бяла и светло кафява фракция с размер от 2 до 3 мм. с дебелина на слоя 50 мм / без наклон /

осветление: LED - 20 370 lux ( 22 000 Лумена ) при 6500 Kelvin на два кръга + 3 703 lux ( 4 000 Лумена ) при 3500 Kelvin - сумарно 26 000 Lumens или 24 074 Lux

LED background:  LED дифузер с вградена 5 метра RGBA лента от тип SMD 5050

нагреватели: 4 х 300W - за сега са марка SunSun :)

филтрация: 4 канистъра SunSun 304A 2000l/h . Всеки от трите канистъра ще са пълни с по 3кг стъклопореста керамика GP-02, 1 кг. медия SeaChem Matrix и едра вата. В четвъртия канистър (механична филтрация и с цел намаляване на скороста на водния поток) ще има две отделения с едра вата, и 2 кг. медия SeaChem Matrix като на изхода на този канистър ще свържа реактор пълен със синтетичен адсорбент на SeaChem и едва след него, вече достатъчно забавен, водния поток ще минава през 36W UV лампа.

растения: Anubias nana и Microsorum Windelov

риби: 1 брой potamotrygon motoro /женски/ , 1брой mastacembelus erythrotaenia, 1брой Apteronotus albifrons, и 8 дискуса.

==========================================================================


Днес ще закупя един фотоапарат и почвам снимките по дейноста. Прилагам изображение на модела по който се изработи аквариума.


Планирал съм направата на лифт за пясък който ще създава ефект на подводен водопад, като заедно с това и ще ме подсигурява за аерация на водата в случай, че кислорода спадне под нивото на насищане. Пясъка ще се вдига с въздух, чрез два аератора марка OKEAN на G. Tchakarov. Тръбата която ще вдига пясъка е изведена извън аквариума, за да мога да направя ефект на прекъснатост ........ т.е. да не се вижда пътя на пясъка /много Аватарски съм настроен/ :) Прилагам скица на идеята.


Да наясно съм, че от гледната точка на професионални акваристи това което ще правя е кич но ......... така или иначе, дизайна на аквариума ще е на границата на ексцентрични приумици и биотопни елементи.

Осветлението умишлено съм го проектирал по-мощно, въпреки занижените нива от които се нуждае Анубиаса например. Идеята е, че ще се димира до съответните нива от които се нуждая на този етап. В случай, че реша да премина на друга конфигурация животни/растения, ще разполагам с необходимата мощност (дай боже и спектър) без да се налага да преправям осветление.

Поздрави !
Новобранец в акваристиката - положил клетва на 5 септември 2015 г.

jabeto

Доста мащабен проект за нов в хобито.Доста пара ще иде,но пък няма какво повече да желаеш после.Надявам се да си предвидил ,че това чудо пълно с вода геундове и шкафа,ще тежи около 1 тон,аможе и повече.Мястото където ще го сложиш трябва да е здраво(да има отдоло носеща колона,греда)имай едно на ум.Иначе адмирации за големия проект и чакаме снимки.

edmund

Цитат на: jabeto - 27.11.2015 09:12
Доста мащабен проект за нов в хобито.Доста пара ще иде,но пък няма какво повече да желаеш после.Надявам се да си предвидил ,че това чудо пълно с вода геундове и шкафа,ще тежи около 1 тон,аможе и повече.Мястото където ще го сложиш трябва да е здраво(да има отдоло носеща колона,греда)имай едно на ум.Иначе адмирации за големия проект и чакаме снимки.

Здравей.

Мащабноста на проекта е продиктувана от факта, че съм лаик и ми е нужно обема да ми даде повече време за някоя моя грешка. Да, общото тегло ще отиде към 1300 килограма. Не е малко, но не е и чак толкова опасно. Бягам да купя фото и започвам снимките покрай стартирането.

Поздрави !
Новобранец в акваристиката - положил клетва на 5 септември 2015 г.

asito

Чудесен обем и размер за отглеждане на.....атерини  *CRAZY*
Сам ли ще лепиш аквариума и правиш шкафа? Не е ли малко рисковано ако нямаш опит?
Предвиди място в шкафа и за бутилка цо2.

Lightning_boy

Успех от мен колега! Ще следя темата с интерес. Имам и един въпрос, който е свързан със съвета на колегата Jabeto, а именно в апартамент ли ще е аквариума или в къща? Тон и триста си е сериозно число за маса ...  *bg*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

pl86

Здравей , браво за ентусиазма ;)

4 х 300W нагреватели според мен е прекалено, не знам къде ще е аквариума, но аз съм с 500л и още нямам нагревател, по-добре инвестирай в хубав нагревател, изпитана марка, ако искаш презастраховка вземи два, ама 4 ми се струват много, освен ако в стаята не е 10 градуса :)

За филтрацията аз бих те посъветвал да направиш съмп, в предния аквариум бях с SunSun 304B не съм особено доволен, китайска работа, канистрите по принцип се чистят трудничко, просто си е занимавка: разглобяваш го вадиш пълнежи, после не пасва, капе нещо ... а ти ще имаш 4.
Щом нещо се чисти по-трудно ще го чистиш по-рядко и от там - проблеми.

Предимство на съмпа е, че има много по-голям обем, може да минеш с по-евтина медия, защото имаш повече от нея, по-лесно се почиства. Недостатъци не се сещам да има, освен че трябва да пробиеш аквариума, което не е кой знае какво, ако преливника е направен както както трябва - няма да има никакъв шум от течащата вода, при мен няма.

Успех.
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

rakim

Минуса ще е само ако е в панелка и сложи от долу още 100 -150 л съмп,макар че доста хора са в панелки и това не ги притеснява.
540л Южна Америка

niky

Аз като начинаещ започнах с 10 литров аквариум, ти с 750 литра *thanks
Е, все пак сме 21 век вече.
Успех с начинанието, ще следя с голям интерес.

danielm

Бързо два канистъра по 1500л. на прИмоция за 400лв и си ти!!!
последния път за по 200лв. ... бяха точно преди 1г.

Joro V

Всичко хубаво, само за идеята с пясъка не съм голям оптимист, че ще се получи.. Успех все пак и дано да ме опровергаеш!   :-)

edmund

Здравейте момчета,


Благодаря за въпросите, пожеланията и съветите! Бачка се с пълна сила пък ... каквото сабя покаже :)


Цитат на: asito - 27.11.2015 12:11
Чудесен обем и размер за отглеждане на.....атерини  *CRAZY*
Сам ли ще лепиш аквариума и правиш шкафа? Не е ли малко рисковано ако нямаш опит?
Предвиди място в шкафа и за бутилка цо2.

Не съм имал намерение да лепя сам аквариум с такъв размер. Явно е, че не съм успял да бъда по-изчерпателен. Аквариума и стойката бяха поръчани за изработка на Antuni и вече са готови.Дори успяхме да ги качим безаварийно :)
Прилагам прикачен файл на аквариума със стойката.
В шкафа има място за бутилка CO2, но едва ли ще ми се наложи да слагам - поне при тази конфигурация риби/растения. Но при положение, че се наложи ... веднага мога да сложа една бутилка.

Наздраве !

=====================================================================================================

Цитат на: Lightning_boy - 27.11.2015 14:52
Имам и един въпрос, който е свързан със съвета на колегата Jabeto, а именно в апартамент ли ще е аквариума или в къща?

В панелен апартамент ще бъде сетъпа - строителство около 80-та година. Когато попаднах в този форум - отделих около 3 седмици четене, по около 10 часа на ден. Та, реално тук има хора с двойно по-големи обеми в панелни жилища. Не съм правил консултация с експерти в тази облст, но от информацията която достъпих - не мисля, че може да има проблем с тази тежест, освен ако не люшне 5-6 бала земетресение. А и аз ще направя застраховка към трети лица за щети причинени от аквариума.

Почитания !

=====================================================================================================

Цитат на: pl86 - 27.11.2015 16:11
Здравей , браво за ентусиазма ;)

4 х 300W нагреватели според мен е прекалено, не знам къде ще е аквариума, но аз съм с 500л и още нямам нагревател, по-добре инвестирай в хубав нагревател, изпитана марка, ако искаш презастраховка вземи два, ама 4 ми се струват много, освен ако в стаята не е 10 градуса :)

За филтрацията аз бих те посъветвал да направиш съмп, в предния аквариум бях с SunSun 304B не съм особено доволен, китайска работа, канистрите по принцип се чистят трудничко, просто си е занимавка: разглобяваш го вадиш пълнежи, после не пасва, капе нещо ... а ти ще имаш 4.
Щом нещо се чисти по-трудно ще го чистиш по-рядко и от там - проблеми.


Привет,

Да, съгласен съм, че погледнато от информацията която предоставих - 1200W отопление е излишно за 720 литра вода.
Но ..... ето и причината да стигна до това решение. Нагревателите ще са разположени в затворен обем зад 2-е колони в които ще са монтирани всмукателите и флейтите на канистрите, както и нагревателите. На практика ще има лаг в термурегулаторите на нагревателите (независимо каква марка са) поради факта, че затоплената в обема вода, ще влиза първо в канистрите и след това завъртяна през аквариума и всмукана отново ще тригира регулацията по зададената температура.

Аз съм пушач и се налага да излизам често да пуша - което през зимата означава резки промени в температурата. В предвид факта, че ще гледам дискуси ... работата става по деликатна. След като направя снимка отгоре на целия сетъп - ще можеш най-точно да придобиеш представа, понеже не съм твърде адекватен в момента.

Мислих за съмп разбира се, но стигнах до идеята за по-малко тегло, по-малко изпарения и по-малко миризма. За малко да взема два канистъра Fluval FX5, но реших да мина по трудния път и да спестя някой лев, поне за известно време.

Поздрави !

===========================================================================================

Цитат на: niky - 27.11.2015 20:34
Аз като начинаещ започнах с 10 литров аквариум, ти с 750 литра *thanks
Е, все пак сме 21 век вече.
Успех с начинанието, ще следя с голям интерес.

Благодаря за пожеланието ! Както казах малко по-горе, исках по-голям обем за да мога да се предпазя (да имам повече време) от грешки. Голям аквариум - по-плавни и бавни промени :)

===========================================================================================

Цитат на: Joro V - 27.11.2015 22:56
Всичко хубаво, само за идеята с пясъка не съм голям оптимист, че ще се получи.. Успех все пак и дано да ме опровергаеш!   :-)

Здравей, опасявам се, че не успях да разбера точно на какво се дължи песимизмът ти :) В смисъл ... естетическата страна или функционалната (дали изобщо ще се вдига пясъка с 50-60 мм над водния стълб) ?

Поздрави !

===========================================================================================

Свърших малко работа и успях да бодна захранванията на осветлението. Спрях се на бюджетните решения на V-TAC. 3 захранвания с обща мощност 370 W - като около 20% са в резерва.

Направих и колоните, но ... със сигурност това ще са временни решения. Постигнах ефект на мъртъв корал :) :) Това не ми се вписва в дизайна, но ще стартирам с тях а в последствие ще изработя по-добро (визуално) решение. За да не заемам място от ширината на дъното заради скатовете, избягах от идеята за 3D фон и стъпах на идеята за две колони - разположени в двата задни ъгъла. Така ще се оптимизира площа за рибите и ще се затворят само два триъгълника с размери 20x20x28 см.

В прикачените файлове можете да видите двата корена. Първият корен който е издълбан и ще е захванат на разпънката (от който ще тече пясъка) и вторият - който съм сглобил от 3-и различни корена изрязани и вкарани един в друг като лего - в които ще се събира пясъка за да се качва до горе по лифта. Вторият все още не е завършен, надявам се днес да го завърша и да му дам един ден да изсъхне.

Поздрави и хубав уикенд !
Новобранец в акваристиката - положил клетва на 5 септември 2015 г.

Lightning_boy

Коренчетата ми харесват много. Чакам да видя как ще ги разположиш и какво ти се е въртяло в главата като идея. Качвай снимки когато можеш, че снощи за малко да не заспя изобщо :D  *bg*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Penta

Гледайки захранванията, за осветление си предвидил LED ленти ?

edmund


Цитат на: Lightning_boy - 28.11.2015 08:19
Коренчетата ми харесват много. Чакам да видя как ще ги разположиш и какво ти се е въртяло в главата като идея. Качвай снимки когато можеш, че снощи за малко да не заспя изобщо :D  *bg*


Здравей,


Корени ще има около 35 кг :) Мога да споделя една интересна стъпка която ще направя по дизайна на леаута,
Значи - след като напълня с вода и наредя физическия леаут ( корени-морени, растения ит.н ) слагам един триножник и ще снимам фронтално аквариума със приложен зад него зелен екран (голямо зелено парче плат) като позицията на апарата ще е в идеалния център.


След като снимам физическите обекти на зелен екран, ще започна изработката на изображение което ще допълва вече съществуващия леаут. По този начин ще целя постигането на визуална консистентност и дълбочина на аквариума. Изображението ще е между задното стъкло на аквариума и дифузера на бекграунд осветлението така, че когато се освети да придобие много силен контраст.


Разбира се, резолюцията трябва да е брутална за размера на аквариума ми. Но това се постига сравнително лесно. Имам цял арсенал с камъни, корени, дървета и подобни елементи.


В прикачения файл ти слагам едно изображение което направих за да придобиеш представа за резолюцията (на практика ще бъде по-голяма от този пример)


Поздрави !

Публикациите са слети: 29.11.2015 02:23

Цитат на: Penta - 28.11.2015 09:20
Гледайки захранванията, за осветление си предвидил LED ленти ?

Привет, да - снабдих се с Корейски LED ленти от по 1м със 72 диода монтирани върху 2мм. алуминиева лента. Близо 19 Watt консумация и малко над 2200 лумена (измерено и проверено). Допълнително съм ги монтирал върху H образни алуминиеви профили за да съм сигурен, че при работа ще си стоят със стайна температура :)
Новобранец в акваристиката - положил клетва на 5 септември 2015 г.

Lightning_boy

Много як фон! Това нещо мислиш цялото да го направиш от камъни ли?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Similar topics (5)

12577

Публикации: 2
Прегледи: 3907

16753

Публикации: 22
Прегледи: 8568

38557

Публикации: 3
Прегледи: 1631

12704

Публикации: 34
Прегледи: 22363

31700

Публикации: 91
Прегледи: 31596