• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 08:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Новият аквариум на Hank

Започната от hank87, 13.02.2014 22:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hank87

След доста подготовка новият аквариум вече е пуснат

Ето малко информация за него:

Полезен обем: 130х50х50 (325 литра вода)
Външен филтър: Eheim 2028 professional 2: 1050 л/ч със стандартен пълнеж: гъби, вата и Eheim Substrat Pro
Вътрешен филтър: AquaEl Fan 3plus: 700 л/ч основно за раздвижване на повърхността на водата
Осветление: 4х54w T5 (2x JBL Solar Natur Ultra; 1x JBL Solar Color ultra; 1x OSram 965)
Рефлектори: все още няма, но в Събота ще взема х4 от Астарио ако вече имат налични
C02: бутилка под налягане с реактор Sera Active Reactor 500. Засега подавам около 1 балонче в секунда
Торене: започнах от вчера да слагам Tetra Plantamin, защото вече виждам бледи листа, но ще мина на Акваформула Стандарт, защото иначе излиза доста скъпо упражнение
Субстрат: 25L JBL Manado + 5кг светъл ситен пясък

Обитатели все още няма, но съм ги избрал:
6 скаларии (още се колебая за точния вид, но май воалните ме влекат)
6 рамирези
10 коридорас панда

Много ми се иска да сложа и едно лабео, но чета че могат да бъдат доста проблеми, така че няма да рискувам засега

Ще се радвам да ме посъветвате с какво растение да запълня дупката в средата
Глосостигмата отдясно ме съмнява да се задържи при скалриите, но я взех за проба :)
Корените все още са затиснати с камъни, за да не изплуват

Всякакви препоръки са добре дошли

П.С съжалявам за качеството на снимките, но толкова ми позволява техниката. Скоро ще поканя една приятелка, която с това се занимава, да направи прилични снимки












petko

Като цяло подредбата ми харесва само този бял пясък и белите камъни лично мен ме дразнят.Взимат ми погледа.Важно е на теб да ти харесва.
25л.Манадо ,колко дебел слой се получи?Струва ми се ,че ще е малко за растения.

hank87

Има около 5см слой
Малките бели камъни и на мен са ми малко спорни, но реших да експериментирам. Тези от десния корен ще бъдат разкарани, само за баласт ги ползвам сега
Иначе пясъкът ме кефи, идеята беше да е нещо като морски плаж. Реално не е бял,а е светло кафяв, но на снимката изглежда така

Nikola 1

Според мен при развитието си растенията ще скрият камъните така, че те са излишни. Акцентирай с по -големи камъни, или група растения. *privet*

yavor_dz

Много ми харесва аквариума. Особено корените и избора на риби. Аз лично бих добавил и неонки. Успех.  :-)

hank87

Колеги, кажете как да вдигна нитратите. От 3 дни слагам зеления тор на tropica (съдържа нитрати и фосфати), изхабих 2/3 опаковка и no3 се качи до едва 2-3 ppm...
Добавих и 6-те скаларии в събота

Нишковидните са ме превзели тотално и стъклото зеленясва с бесни темпове

Нитрити и амоний седят на 0. Желязото е малко ниско в момента (0,1) но не искам да бухам много преди да махна водораслите. CO2 е около 20-25.
От днес намалих осветлението на 6 часа

Имам да добавям още 10 коридориса панди идващия уикенд. Дали ще свършат работа или да купувам направо KNO3?

П.с. проблемът опрелено не е в теста, защото на другия аквариум ми дава около 15 ppm. Той съответно е с около 35 риби в 180литра

П.с. скалариите хапват нишковидни, но не достатъчно. Много ме изненадаха: )

DISCUSBG

 Браво! Много хубав е станал. Сложи още риби, така е най-лесно.
".....Нишковидните са ме превзели тотално и стъклото зеленясва с бесни темпове...."
Трябват ти риби, хранещи се с тях - анцистус, САЕ или отоцинклуси най-добре.
Не знам!

hank87

Анциструс съм сложил един, но той не се отлепя от корена: )
Сае-та вече не купувам, защото много се разглезват, дебелеят бързо и забравят за водораслите..
По-скоро ми иска да оправя причината вместо да лекувам симптомите

Радвам се,че ви харесва иначе :) имам нови растения, но ще кача сними като преборя водораслите

petko

Много рано си почнал с торене,особено пък в такива количества. В момента храниш водораслите.
Манадото може да ти гълта нитрата. :-)

hank87

По-горе бях написал, че 2 седмици въобще не торях, обаче растебията видимо страдаха - новите листа бяха почти бели

Иначе по-бързите растения (хетерантера и нимфоидес тайван) радтат мн бързо. Анубиаса също пуска по листо през ден)

Ако спря да торя няма ли да стане по-зле? Светлина и CO2 има доста. Ако ги оставя без микро и макроелементите си мисля, че растенията ще спрат напълно и всичко ще отива във водораслите?

petko

Щом растът и са добре растенията ,не се притеснявай за нитрата тогава.Желязото въобще не го мери не ти показва реално.Нали знаеш,че го слагаш.
Към момента може малко да намалиш торенето.
В общи случаи ти остава да намериш баланса(малко банално звучи).

zariio

А защо искаш да вдигаш точно и само нитратите?
Според мен от силната светлина идва всичко.Т5 54W са си сериозни лампи.
Стъпаловидно ли светиш и колко време точно?
Нишковидните при мен ги чистя като увелича смените на вода+намаляне на светлината.
Ако аквариума ти е стартирам на 13.02 откогато ти е началото на темата то на растенията им трябват седмица два да се адаптират и чак тогава да започнат да се хранят.Тоест ако е стартиран скоро бъди сигурен,че храниш водораслите.
Поздрави.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

hank87

Прицелил съм се в нитратите, защото в доста статии четох, че липсата на такива предизвиква бум точно на нишковидните и зеленилката по стъклото

Досега светех по 8 часа - всички заедно

Иначе аквариумът вече е точно на месец (а растенията са буквално от 2рия ден)
Ще спра за седмица всякакво торене и ще добавя последните риби, пък да видим какво ще стане

zariio

Ами за нишковидни незнам дали помага но при поява на циано това е сигурен знам че нитратите са ниски.Според мен спокойно можеш да намалиш осветлението на 2х54w за 6 часа а по обед примерно да се палят за два часа и останалите две.СО2 също можеш да го вдигнеш малко.Имаш ли постоянен тест за СО2 или мерил ли си дали пада пх докато работи системата?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

hank87

Co2 е с постоянен тест, но за ph нямам
Co2- се вкючва заеено с лампите. Скоро го коригирах на 2 балончета в секунда
Намаляването на осветлението няма ли да е лошо за растенията? Отред съм с бликса японика, стауроджон и имам и една алъернатера rosanvig

Similar topics (5)

9375

Публикации: 42
Прегледи: 13444

45212

Публикации: 5
Прегледи: 2172

9782

Започната от kometa


Публикации: 27
Прегледи: 8619

34629

Започната от pachoo


Публикации: 11
Прегледи: 6373

22061

Публикации: 25
Прегледи: 11409