Автор Тема: Нов старт на старо нано 11л - растителен аквариум  (Прочетена 3473 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен blackapostle

• Пoтребител
  • Публикации: 10
Здравейте,

Преди около месец пуснах тема за растения. Сега мисля че е време да покажа и какво съм сътворил с тях...

Тази година доста се надъхах за това хоби. Почти изчетох този форум и много но английски от началото на годината. Имам един доста стар аквариум 11л. Реших да направя изцяло растителен аквариум (поне за сега), като крайната ми цел е биотоп от югоизточна Азия. За сега е без филтрация и все още е в процес на "стабилизиране".

Неактивен blackapostle

• Пoтребител
11л растителен аквариум - нов старт
« Отговор #1 -: 06.10.2014г 17:05ч »
Пускам още снимки как върви до момента. Нямаше ме 2 седмици и всичко беше потънало във водорасли.

Преди:

След:

Така изглежда отстрани:

В последствие прецених, че осветлението е малко повече от колкото трябва и оставих само една лампа:

Малко снимки:

Това е финалната версия:

32х28x13 (д в ш)
осветление - 8W 6500K
филтрация - 200l/h китайско филтърче
23 oC

Растения:
 Bacopa caroliniana, Bacopa monierii, Bolbitis, Glossostigma, Hydrocotyle, Isoetes, Lemna, Limnofilla sessiliflora,  Riccia, Rotala rotundifolia, Salvinia, Valisneria,

водорасло - cladophora  :-(

Риби: Paracheirodon innesi, Tanichthys albonubes

Доста се забавих с процеса по стартиране, в началото исках да е само растителен, но после не се стърпях и пуснах и рибки. Водата на няколко пъти се замътваше и избистряше докато се стабилизира. В крайна сметка си взех филтър за да няма неочаквани промени. В процеса отвъдих едно от растенията, но така е в началото.  :-D :-[

Публикациите са слети: [time]07.10.2014г 08:08ч[/time]
И да не забравя, специални благодарности на колегата Марто за болбитиса и осветлението!!!  :-) *privet* *thanks
Също така поздравления на всички за създаването и поддържането на този стахотен форум, от който може да се научи толкова много!  *BRAVO*

Публикациите са слети: 07.10.2014г 08:08ч
А така изглеждаше преди да го оставя за две седмици:

очевидно осветлението наистина е било прекалено силно
« Последна редакция: 07.10.2014г 08:08ч от blackapostle »

Неактивен blackapostle

• Пoтребител
Искам да ви представя най-новия вид на аквариума ми

водораслите изчезнаха напълно  *YAHOO*
За момента има само две неонки. Част от идеята ми беше да направя самостоятелно функционираща "екосистема", която да се намира в "равновесие" (без някаква съществена намеса от моя страна) и мисля че се получи доста добре. За целта още от началото при стартирането проследих параметрите като осветление температура и най-вече пх и органика много внимателно. Бях наблъскал някакви торове уж изчислени според количеството на макро и микро елементи но въпреки това имаше страшно много водорасли. Интересното е че водораслите (кладофората) изчезна така внезапно както се беше появила. Изчаках над месец преди да пусна някакви рибки. За сега има само две неонки и може би ще сложа още 2-3 максимум (а защо не и една бета  :-)).

Моля, кажете си мнението, някакви коментари, препоръки и тн макар да не се смятам за начинаещ и да съм с претенции че разбирам  *JOKINGLY* (не знам колко съм шокирал някои от вас с предишните снимки с водорасли  :-D, но дано сега да разберете каква е била целта ми)

Неактивен rlzasheva123

• Пoтребител
  • Публикации: 22
Добре се е получило *THUMBS UP*, но му трябва фон  ;-) и ако решиш да слагаш бета махни всички други риби.

Неактивен hunter

• Потребител
  • Публикации: 1 883
Добре се е получило *THUMBS UP*, но му трябва фон  ;-) и ако решиш да слагаш бета махни всички други риби.
Не го лъжи  :-D Защо да маха всички други ако ще слага бета?

Неактивен rlzasheva123

• Пoтребител
  • Публикации: 22
Защото бетата ще гони неонките. Е поне аз така мисля.

Неактивен blackapostle

• Пoтребител
Здравейте, колеги  :-)

нямаше ме доста време тук и сега малко мисля да компенсирам.
Качвам нови снимки на 10л растителен нано аквариум.
Моля да ме извините за ужасното качество.

1) 03.09.2015г.

2) Бях го оставил миналата година за окоро месец и ето резултата:  :-(

3) Черната брада премахнах, но тия зелени нишковидни водорасли се оказаха страшна напаст.

4) След почистването.

5) Междувременно купих и 2 хемиграмуси, от които остана един.

6) Това е снимка на по-малкия аквариум - 4л.

После реших, че осветлението е много слабо и сега нямам от нишковидните, но пък за сметка на това се навъдиха синьо-зелени.  :duvar: :buff:

И сега се оказа че всичко е много по-голяма бъзикня, отколкото в началото, особено с тия водорасли. Затова всичките растения и рибите (без аквариума) ще се подаряват.