• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нов аквариум Sheytan

Започната от sheytan, 28.10.2017 16:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sheytan

Здравейте!
След няколко годишно прекъсване на хобито спретнах един аквариум. Описвам аквариума:
Стартиран ма 20,10,17
Стъкло 80/35/35 стъклен капак
Осветление 2 по 10 вата лед пури 6400К
Филтрация въртешен филтър 400 л/ч
Отоплението е нагревател от първия ми аквариум преди доста години. Засега работи, но смятам да го подменя за сигурност.
Днес пуснах първите обитатели: 2 малки сае и 3 данио розови. Исках да взема ендлер гупички, но в магазина не били сложили цена и не поискаха да ми продадат.
Растенията са: Хигрофила полисперма и червена, ехинодорус принц, червена нимфея, микрантеум миквантедоидес, червена ротала, бебешки сълзи, хигрокотиле и други по някое стъкче.
Още не е ясно кое ще се задържи. Засега всички изкарват нови листа и виждам напредък. Притеснява ме, че роталата извади зелени листа и по-кръгли- явно и либсва нещо.
За първи път  аранжирам клони и ми се вижда, че не се справям добре. Смятам да ги извадя и да направя от тях едно по-голямо дърво за среден план вляво и да го овържа с мъхче.
Засега не торя понеже растенията ми са от работещи аквариуми и идват с известна доза нишковидни и ксенококус.
Дъното е многослойно. Първия слои е пемза омесена със самоделни глинени топчета. Втория е от минерализирана почва. Оказа се доста тънък и в последствие след пълненето се смеси с пемзата понеже е доста едра. Трети слой е шашка от зеолит и пясък.
В момента съм сложила въглен във филтъра да обира излишъка от микро и макро заради обогатеното дъно. Сменям вода през ден или два по малко. Аквариума събра 60 литра вода, аз сменям по една 11 литрова туба.
Корените още изпускат и водата е като чай. Имам и малко бактериални колонии по някои. Явно не съм ги просушила достатъчно. Чесно да си кажа мисля да ги вадя и да ги покисна още някоя седмица в калиев перманганат и после в чиста вода. Имате ли идея как мога да ги направя по-тъмни? Предполагам, че калия ще ги оцвети, но няма ли да се отмие след това?
Търся някои по-интересни мъхове- флейм, фисиденс, този като нишки нагоре, явански, ричия или други. Смятам да ползвам доста мъхове в този аквариум.
Приемам всякъкви съвети за оформлението.

BatV

Здравей,

Добро начало.

Аз бих преместил филтъра и нагревателя на задната страна - така няма да ти вадят очите.
Малко рано си пуснала обитателите, дано преживеят.
От мъховете пропусни фисиденс-а , бас ловя че няма да го бъде при теб. Другите са лесни.
Доста смела стъпка с многослойното дъно, дано нямаш проблеми.
Лотоса става доста голям, но сигурно знаеш...
Аранжировката зависи  от теб - мести снимай, после пак и накрая виж как ти харесва най- много на теб.

Успех !  *BRAVO*

sheytan

На задната страна няма място за техника. Засега ще е така. След време може да мина и на канистър, но още не съм се решила да влагам средства за това.

ogun

Супер изглежда. Наистина с тоя многослоен субстрат може да станат някои проблеми, но пък не е задължително.

Ако искаш живородки, трябва да помислиш за по-голям филтър според мен. Тия 400л/ч едва ли са реални, а живородките цапат много. Казвам го от личен опит - колкото по-голям филтър, толкова по-добре /стига да не прави центрофуга вътре/.

Отново по мои наблюдения САЕ-тата са кекави и в нов аквариум... :(

sheytan

Най-вероятно поста ми ще отиде в някоя секция с бисери.
Незнам дали на някой му се е случвало данио да се вкопае в грунда. Днес ги наглеждах и до обед всичко беше наред. Заиграват се пред филтъра, та даже мъжкия ухажваше едната мадама. Видимо взичко добре. След обед изгубих едното данио. Отрепах се да го търся и тъкмо се бях отказала, като го гледам заровено в пемзата. В най-задните слоеве в най-дълбоката част. Спасителната операция беше трагична. Колкото повече се опитвах да го изровя, толкова повече се затрупваше с по-ситен пъсък, който потъва между пемзата при ровене. Накрая го изкарах, но не мисля, че ще оцелее. Горкото как пострада. Предполагам, че между големите камъни има цепнатини, които не съм запълнила с пясък. Сега въпроса е как да избегна подобни инциденти в бъдеще. Аквариума след това ровене е с млечна вода. Сменид 20-25 литра с непрестояла. С толкова много органика във водата ми е спукана работата. Ще боря водорасли в скоро време.

sheytan

Малко развитие от моя аквариум. Точно на три месеца. Премина няколко фази с различни водорасли, поради нехайството ми към засилване на осветлението. Сега се възтанови почти изцяло. Останаха нишковидни в мъха. Обитателите са 10 данио, 2 коридораса черни, 2 сае, 2 ендлер гупи и над 20 ендлер бебета на 17 дни. Има и ред чери с доста малки вече, а също планорбис и физа охлюви. Общо взето всичко върви добре, макар и по-бавничко, заради минималните грижи. Двете калпазанки на 3 години още не са го съборили, което си е направо чудо. Мисля, че малко се пренаселва вече с тия ендлерки. Саетата доста нарастнаа, от 4см вече са 6-7. Може би ще им трябва по-голям съд и ще трябва да се разделя с тях. Злощастната риба, която се беше заровила в грунда е в перфектно здраве. Дори перките и се възтановиха вече. Видях от къде се е мушнала. Между страничното стъкло и големия камък имаше пролуки. Запуших ги с мъх и не е имало повече инциденти.








Nozex


Memory8989

Цитат на: sheytan - 20.01.2018 15:09
Малко развитие от моя аквариум. Точно на три месеца. Премина няколко фази с различни водорасли, поради нехайството ми към засилване на осветлението. Сега се възтанови почти изцяло. Останаха нишковидни в мъха. Обитателите са 10 данио, 2 коридораса черни, 2 сае, 2 ендлер гупи и над 20 ендлер бебета на 17 дни. Има и ред чери с доста малки вече, а също планорбис и физа охлюви. Общо взето всичко върви добре, макар и по-бавничко, заради минималните грижи. Двете калпазанки на 3 години още не са го съборили, което си е направо чудо. Мисля, че малко се пренаселва вече с тия ендлерки. Саетата доста нарастнаа, от 4см вече са 6-7. Може би ще им трябва по-голям съд и ще трябва да се разделя с тях. Злощастната риба, която се беше заровила в грунда е в перфектно здраве. Дори перките и се възтановиха вече. Видях от къде се е мушнала. Между страничното стъкло и големия камък имаше пролуки. Запуших ги с мъх и не е имало повече инциденти.







https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180121/9038c0c511fc2f5710ce580b77c8269e.jpg
ето ви и моят аквариум горе долу със същите размери ,вътрешен филтър 400л/ч нагревател 100вата, и осветление  3 луминисцентни пури общо 35 вата (0,5вата за литър)ползвам таймер за осветлението което е настроено за 10 часа (от 10:30 до 20:30) обитателите в него са два хелера,3молинезии,4 гупи, плата,анциструс и 4 сомчета панда + охлюв ампулария аквариума е стартиран преди месец.Интересуваме при отглеждането на скариди с други рибки не съсдава ли проблем за тях не ги ли изяждат?Видях че сте писали че вече имат и потомство и доста се развълнувах от това,защото исках и аз да добавя скариди но се отказах ,плюс ако споделите тези растения на дъното които приличат на детелинки как се казват ще съм ви благодарен  :)



Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sheytan

Растението е вид hydrocotyle. Може би японика, с по дребни листенца е. Относно скаридките е хубаво да имат много укрития. Повече мъх и растения, за да оцеляват повече. Дълеч съм от мисълта, че някоя рибка ще откаже жива мръвка, която може да влезе в устата й. Виждала съм неон захапал възрастна скарида. Почти един ден се мъчи да я глътне. Успя все пак.

Благодаря за комплимента Nozex!

sheytan


Similar topics (5)

9305

Публикации: 5
Прегледи: 3089

10439

Публикации: 31
Прегледи: 10263

14728

Публикации: 18
Прегледи: 8467

24102

Публикации: 8
Прегледи: 3308

23175

Публикации: 2
Прегледи: 2642