• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 16:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

моят хаос

Започната от dimo _ss, 15.06.2010 04:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dimo _ss

15.06.2010 04:34 Last Edit: 17.06.2010 00:06 by dimo _ss
Здравеите реших и аз да се представя накрая.Казвам се Димо  и съм на 22 години.Родом съм от Калофер сега живея в Пловдив. Както много от вас и аз съм гледал рибки от дете и си мислих, че имам доста познания и попит, докато не открих този форум.И така, с повече четене и малко питане започнах да се уча.Преди съм гледал само риби в какви ли не комбинации . А за толкова години при мен успя да вирее само една единствена криптокорина без абсолютно никакво осветление.След като попаднах на форума и разгледах някой от аквариумите на колегите изкючително много се запалих по растенията.Реших че искам растителен аквариум.Разполагах със стария ми 136 литров аквариум и се заех да го обурудвам:
вътрешен филтър -Аqua el fan 3
нагревател с термо реле sera 100 w
Осветление:
самоделен капак с
три пури по 30w 90см
sylvania gro-lux
sylvania aqua star
philips
направих си и самоделна система за СО2 (две бутилки мая и захар) с дифузер
грунд :
3-4 мм фракция  
декорация :
корен и камъни
рстения:
Vallisneria spiralis f. tortifolia.
Vallisneria americana
Cryptocoryne usteriana
Cryptocoryne pontederiifolia
Cryptocoryne wendtii
Anubias barteri var. nana
Cabomba aquatica
Cabomba caroliniana
Rotala indica
Nymphaea lotus.
Hydrocotyle verticillata
Hygrophila difformis
Hygrophila polisperma
Riccia fluitans
Rotala rotundifolia
Eleocharis parvula
роголистник
и още някои растения на които незнам имента
(напълно е възможно да има и объркани растения :-[ но просто съм нов в хобито и не ги разпознавам достатъчно добре) :-)
риби:
3 скалари
3 анцитрос (2 албиносна форма)
5 САЕ
Безгръбначни:
1 Neritina natalensis (Reeve, 1845)
мелании
Това е аквариума ми в общи лини.Подържам 28-29 градуса температута.Светя по 7 часа на ден.Имам си и пълен комплект от водорасли *CRAZY* (нишки, брада, рога )поради погрешно торене и прекалено оветление.За сега уж успях да огранича брадата но с нишките тъка и не се справям. Ето и няколко снимки (предварително се извинявам за качеството): така започнах  :-)


и накрая се получи това :






Напълно ми е ясно че аквариума има спешна нужда от сериозно подкастряне и промени но незнам от къде да започна. *dontknow* Валиснерията превзе почти 90% от дъното но незам наведъж всичката ли да я извадя или на няколо стъпки за да не разваля баланса?
Едва ли ще ви очаровам с направеното до сега, но се надявам с ваша помощ да успея да го вкарам в прличен вид.Това е първият ми растителен аквариум , всяка критика и препоръка ще са ми от полза.

stenli

Избери си няколко от растенията, които имаш и които се развиват добре при твоите условия, и се насочи към тях. Всичко останало, в раздела предлагам. Започни с кастренето на Валиснерията, че скоро 110% от аквариума ще завладее. Най-безболезненият вариант е да издърпаш леко растението нагоре, докато се покаже малко от корена и с ножица да го режеш. Така ще вдигнеш по-малко мътилка. Наистина за да не нарушиш рязко баланса, може кастренето да го правиш през няколко дни. Ако в този период сменяш по 30-40%вода през 3-4дни, ще имаш един+.
Сега след като знаеш, кое растение, как се развива, до каква височина стига, си подбери няколко вида, с различна височина. Идеята е да можеш да си виждаш растенията на заден план ;-). Мисля, че имаш насока за започване, пък в процеса ще се изясняват останалите въпроси.

dimo _ss

Тази седмица ще я захвана тази работа stenli  благодаря за съвета .Някой ако търси валиснерия спираловидна или обикновенна нека пише Л.С. може и бартер за ред чери или голостима  :-)

ogogogo

А,какво трябва да значи "моят хаус"? :-!
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

vasso

Интересен е аквариумът. Като поокастриш снимай пак. Ако снимаш без светкавица ще е в пъти по-добре.
ПП: Това може да значи хаОс или пък къща, но за второто се съмнявам. :-D

Асен Евгениев

Аквариумът е малко хаотичен, но лесно може да се сложи ред и ще добие вид.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

dimo _ss

Цитат на: ogogogo - 15.06.2010 21:54
А,какво трябва да значи "моят хаус"? :-!
Извинявам се за грубата грешка  :-[ .Ще се поправя. :-[ :-[ :-[
: 15.06.2010г 23:11ч
Цитат на: vasso - 15.06.2010 22:56
Интересен е аквариумът. Като поокастриш снимай пак. Ако снимаш без светкавица ще е в пъти по-добре.
ПП: Това може да значи хаОс или пък къща, но за второто се съмнявам. :-D
Знам, че без светкавица ще е много по-добре,но един приятел го снима и много, много и той не си разбираше на техниката (неможа да изкючи светкавицата) :-)
За жалост аз разполагам само със стар телефон.:-)
: 15.06.2010г 23:11ч
Искам да Ви покажа и скаридарника си  *JOKINGLY*.Така и така съм тръгнал да се представям. Аквариумчето е с размери 50 дължина, 26 височина и 23 ширина.
Стартиран е в началото на  месец март.
Филтрация - Boyo sp602 340L/h(вътрешен)
Нагревател - Atman 50 W
Оветление: 2 пури по 15 W - sylvania gro - lux и една обикновенна
( 8 часа на ден ).
В това нано реших да използвам субстрат на Tetra ( Tetra Plant Complete Substat )
Декорация:
Камъни

Растения :

Hemianthus callitrichoides cuba
Eleocharis parvula
Vallisneria
Rotala indica
Riccia fluitans
Hygrophila difformis
Lagarosiphon madagascariensis (не съм сигурен дали това е точното му наименование )
роголистник и още някакъв вид Hemianthus

Обитатели:

10 броя Neocaridina heteropoda var. red
Ето и как стартирах

уж въпросният Hemianthus трябваше да направи полянка но стана гора  *JOKINGLY*

Премахнах част от него и засадих НС .Добавих и другите видове . :)
Ето какво се получи за сега.



ogogogo

Хемиантуса няма да направи полянка докато си със слабо осветление,не подаваш CO2 и не ториш.
Скаридарничето е хубаво,но някой друг корен доста ще го раздвижи.
Успех в хобито.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

dimo _ss

Цитат на: ogogogo - 16.06.2010 20:31
Хемиантуса няма да направи полянка докато си със слабо осветление,не подаваш CO2 и не ториш.
Скаридарничето е хубаво,но някой друг корен доста ще го раздвижи.
Успех в хобито.
Благодая за хубавите думи.Забравих да пиша, че подавам въглерод (1 бутилка с мая и захар)и торя по малко с тор на сера флорена (май беше) :-).Внимавам с тороа за не оплета пак конците като с големия.И въпреки това днес забелязах, че имам малко нишковидни.А един ват на литър слабо ли е ?Имам място да добавя една енерго спестяваща само. :-(

Поздрави  *bg*

ogogogo

Когато се ползва субстрат за подхранка на дъното не е нужно да ториш доста време.
От субстрата във водата се разтварят достатъчно вещества които да се усвояват от
растенията които се хранят с листата си.
Добави още една лампа и пускай осветлението за не повече от 6-8 часа поне още 1 месец.
Започваш да ториш с течни торове чак когато забележиш липси при растенията.
Изразяват се с недоразвити листа,дупки по листата,пожълтяване на растенията и др.
Айде стига толкова че гледам мача и изпуснах гола на Фурлан.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

dimo _ss

05.07.2010 22:10 #10 Last Edit: 05.07.2010 23:43 by Caxapa
Малко развитие след голямото скубане и кастрене. 







   А ето и излишъка. *JOKINGLY*

Позволих си да завъртя снимките на колегата като реда съм се опитал да го спазя. Надявам се няма да ми се сърди но така е по-приемливо за разглеждане.

nikolaytoshev

Колега, можеше поне да завъртиш снимките преди да ги публикуваш, защото не всички можем да завъртим монитора, за да ги разгледаме :-D

Bolta

Преди снимаше със светкавица , а сега обрърнати снимки  :-D .
Да не си обърнал и някоя чашка , когато ги постваше  *ROFL* .
(Пояснение - това го казвам с приятелски чувства в кръга на шегата .)
Аз си ги свалих и ги разгледах като хората .
Аквариумът на мен ми харесва !  Скалариите също .  *THUMBS UP*
Преди ми се струваше , че рибите няма къде да плуват - сега е друго .  *privet*

Caxapa

 Снимките на колегата вече са в нормален вид и не се налага да залягаме да ги видим.

dimo _ss

Съжалявам бъг в система  :-D.
: 05.07.2010г 23:11ч
Благодаря за корекцията  *thanks.
: 05.07.2010г 23:11ч
Искам да попитам, при осветление 3 пури по 90см 30W ще върви ли голостима?Няма да откажа и съвети относно подредбата на растенията! :-)

Similar topics (5)

31032

Започната от vertigo_26


Публикации: 8
Прегледи: 4515

31514

Публикации: 9
Прегледи: 4055

58163

Публикации: 4
Прегледи: 2831

28562

Публикации: 7
Прегледи: 4458

26244

Публикации: 8
Прегледи: 5662