• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Мойте първи опити в акваристиката

Започната от vali77, 26.01.2010 19:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vali77

Здравеите!Ще се радвам да получа вашите савети за това как да постигна по-добри резултати в начинанието ми!
Размер:50/30/30
вътрешен филтър-гъба с аератор
нагревател:25вата
осветлтние:11вата-някакво
15-тина рибки и няколко вида разстения
кажете има ли смисъл да слагам вътрешен био филтър и да махна гъбата?

ssg

Да,по-добре е да си сложиш вътрешен филтър,а не е лошо да добавяш и още растения.Все пак добро начало *THUMBS UP*

nikolaytoshev

Малко по-силен нагревател си вземи. Или в стаята ти е отопляема постояно?
Вземи си вътрешен филтър за по-добри резултати.
Може да си сложиш по-силно осветление. За повечето растения, които ти е препоръчал ssg.
Аз ти препоръчвам да си вземеш анциструс или коридорас, за да обира храната по дъното.

vali77

да ви кажа чесно че в плевен от кадето съм аз,трудно се намират разстения.не смея да правя големи инвестиций защото може да се наложи да праввим по-голям аквариум и тогава нещата ще са други.

vali77

Здравеите отново!Искам да споделя какво се получава при мен с времето.
Видимо растенията се хванаха,защото започнаха да пускат листа.Добавих и 3 корена криптокорина,като наи-развития започна да си пуска листенца.другите два са по-малки и още не се забелязва развитие при тях.анубияса също пусна лист и корени наизбиваха от каде ли не.валиснерията също пусна издънки и е 6.това ме кара да съм спокоен че нещата са надобре!!!!(да не викам дяволите)засега не мисля да слагам торове и СО2 след като вървят.все още се чудя дали да слагам вътрешен филтър.водата ми е чиста,а и с моите 50 литра маи така е добре с гъбата.На последната снимка малко лошо се вижда,имам някакво водорасло-брада ли е незнам.мосля да отрежа този листза да не се разпространи.има ли такава възможност?

ivan_251

Има зараза,нарича се брада,черна или зебена е не мога да ти кажа,но можеш да прочетеш методи за борбата с нея.Като начало обикновенно е причина за лоша хигиена в аквариума(прекалено много плаващи органични частици в водата).Вероятно си внесъл растението заразено.Ако не е в напреднал стадий може да махнеш заразената част,но ако е в напреднал те съметвам да махвеш растението от аквариума.Брадата се счита за един от най-трудните за премахване водорасли за това не и давай шанс да се разпростани и да стане мазало.Криптокрините ти са в опастност.Мойте имат малко брадица,но не съм се занимавал да я махам,тъй като въобще не расте на количество,а си стои същата от както ги имам(от два месеца)

Филтър ти трябва,махни я тази бръмчилка с гъба и си купи филтър 300 литъра на час бих си купил.Аератора загрозява с мехурчетата и е значително по-неефективен.Акваримът ти е 50 литра ако беше 25 ок,ама си е за филтър според мен.Препоръчвам ти марката AQUAEL за филтри.Ползвам я и е прилична за цената си.

Купи си корен или няква декорация ,мисля че грундът ти е малко.Добави още.Термометърът ти е тъп,намери си вътрешен по-точни са,може и с този да останещ сда си сигурен в  точността на натревателя и знаеш на допир колко градуса е.Имал съм нагревател които сочи 28,а потдържа 24-25.Внимавай

Неоните не се гледат по два броя,а по поне 6.Остави ги така,но знай за напред,че са пасажни рибки и се чувстват стресирани,пък и губат своята ефектност,когато не са в пасаж.

vali77

ок иване!
вече орязах въпросният лист и се надявам да спра разпространението й.мисля че така си я донесох.другите листа нямат а сега изби нов и всичкос това растение ми се вижда наред.Само дето незнам какво е.Се ми се струва че е някое което съм виждал в нашите водоеми.
За помпата и аз съм убеден че ще се сменя някои ден само да хартиса некои лев.По въпроса с корена,днес изхвърлих две пърчета които бях накиснал почти месец,но те упорито не се потопиха и излетяха перез прозореца.Грунда е малко на места-знам но там кадето са китките мисля че е добре.
А неона остана само един вече,та ще се мисли по въпроса с тях по напред.Благодаря за съветите!Успех!

ivan_251

ох,какво е станало с останалите.Аз останах с впечатленето,че са супер издръжливи създания.Сега имах новостартирал скаридарник 32 литра и в него не бях сменял водата 3 седмици и нищо не им стана.Вече два месеца са живи.Корен можеш да купиш нз от къде  някъде 6 лв са при нас в "Дискус"(софия).Има и по 3 лв даже,ама по-малки.

vali77

Чесно да си призная сега съм по заинтригуван от растенията и това че се случва от време на време да се разделя с някоя рибка не ме стресира.И асз се учудих като видях предпоследния че е починал но н.п.я кажи тези корени които са при вас по 6 лева колко са големи(см)Тук в Плевен тези от 3 лева са доста малки а ми се ще малко по голям да е.срува ми се че ги цепят допулнително на малки заради печалбата.Онзи ден гледах едни които пишеше че са от Румъния(което доста ме удиви)бяха по 11 лв към 30-40 см.И при нас има магазин Дискус маи така се казва,ще ги проверя там.

ivan_251

тези от 6 лв са някъде 25 см,зависи едни са по като бучки,други са като по разклонени и така.Незанам какъв им е критерият за оценяване.Сигурно е на око.


Моят е някъде 65 см в 130 литровия,като покрива почти цялата дължина на 75 савтиметровият аквариум.Струва ми се голям за този съд,но иначе ми харесва.Не от мангрово дърво и не потъна веднага,завързах го за дъното с вакумчета и корда.Ако твоят не потъне мощеш да постъпиш по същият начин.

Имаш лш Дискус в града,едва ли ще ти липсва нещо

vali77

Ок пич!утре съм в магазина да видя пак какви са им цените.Дано са като при вас,защото ми  се струва че са по-хубави от нашите!

ivan_251

От къде си?Моят корен струваше някъде 35-40 лв,ама си ми харесва.

vali77

Ами аз писах-Плевен.Радвам се че си имаш подходящ корен,аз определено толкова пари няма да дам и ще търся нещо по-евтино.Даже си мисля дали да не пусна една обява в темата "Търся"ако някои има нещо за продаване.

Similar topics (5)

35354

Публикации: 8
Прегледи: 5222

51622

Публикации: 10
Прегледи: 3720

29275

Публикации: 49
Прегледи: 26359

24928

Публикации: 2
Прегледи: 4237

26094

Публикации: 10
Прегледи: 4865