• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
11.05.2024 02:27

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Профилът на _Kirilov

Започната от _Kirilov, 03.11.2013 22:10

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Amev

Последните седмици водата на всякъде е пълен шит. Аз наливам дирекно от чешмата , като на маркуча имам филтърна колона с активен въглен и вата , слагам двойна доза препарат в аквариума , било то акватан , биотроп , прайм или каквото имам ... И последната смяна ме вкара във голям филм. Незнам какво слагат тез хора .. Ама добре че не пия вода!

_Kirilov

Не съм правил тестове. Никога не съм купувал и правил

_Kirilov

На къде са тръгнали нещата при  мен....5л високо налягане

Amev


_Kirilov

След немалко прекъсване , по време на празниците наводних едно аквариумче с 150/50/55височина
Филтрация 2Х Тетра ЕХ1200 едната пригодена за механична , другата за биологична филтрация
Филтър Ехеийм 250W
Осветление - Т5 2х865 Daylight  и  2хGrolux
Грунд- използван от стар аквариум преди години.
Сложил съм стотина грама тор от калифорнийски червей на няколко места , където мисля да има по-големи растения .
Корени и камъни каквито имах с годините
Китки за момента - два ехинодоруса (скрити малко) няколко вида дребни анубиаси , два вида буцефаландри и малко микрозорум. Доста постно като за 400л аквариум ,но за момента ще е така - малко по малко ще го дооформям.

Скейпа не е довършен , много от камъните държат корените да не изплуват , други камъни не са въобще сложени .
https://i.postimg.cc/yxr4m7WH/IMG-20240504-123833.jpg
Учудващо аквариума се избистри за 3 дни след стартирането му .

jabeto

Хайде да ти е честито новото начало! *THUMBS UP*

bunzip2

08.05.2024 20:24 #96 Last Edit: 08.05.2024 23:57 by bunzip2
Супер. Надявам се да си изварил тора от калифорнийски червей преди да го сложиш в аквариума. Иначе като количество за литража е пренебрежимо малко.
Грунда какъв е?
Там където си го сложил ЧКЧ, залесявай обилно, за да не ти създаде проблеми после.
Осветлението е слабо за аквариума и височината му, но предвид бавните растения, най-вероятно ще се справя.

П.П: Много се радвам, че се завръщат "киткаджии" по форума ;)

_Kirilov

Осветелението не е никак слабо 150W .Пробивността на Т5 с читав рефлектор не е никак за подценяване  ;-) 
Вдигнато е нарочно на такава височина като заначало.
Грунда е някакъв чипс , който го продаваха преди много години в камани.биз.
Не съм варил нищо нарочно , като цяло за всички бавни китки вътре не е нужно повече от това , което съм сложил вътре на няколко места.
Със сигурност близките седмици по малко ще се добавят китки и камъни и всичко , просто бързах да го пусна по време на празниците за да се завърти бързо цикъла .

mushroom

Е то ако я извариш тази тор, няма ли да и убиеш всичко полезно в нея?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

bunzip2

ЦитатЕ то ако я извариш тази тор, няма ли да и убиеш всичко полезно в нея?

Не, напротив, дори ще превърнеш амоняка и нитрита в нитрат, както и ще я дезинфекцираш.

ЦитатОсветелението не е никак слабо 150W .Пробивността на Т5 с читав рефлектор не е никак за подценяване  ;-) 
Вдигнато е нарочно на такава височина като заначало.

Не е слабо, но 150 вата cfl на аквариум с тези размери си е... абе нищо кой знае какво, като се има предвид, че и двете пури са grolux :). То аз понеже винаги правя нещата "бързи" и обичам поляни, все си ги пречупвам през мойта призма, ама разбира се ти си знаеш какво ще гледаш в аквариума. За това, което си турил ся, даже са силни  :-D
Ще очакваме развитие на нещата, хубав голям аквариум, дано стане и много красив  *THUMBS UP*  *privet*

_Kirilov

Добре де , накара ме да изплюя камъчето  *privet*

Едно такова 72W чакам да дойда някъде другата седмица от Англисйко.

Не съм фен на ледовете поради няколко причини - марките са ужасно скъпи , цветовете по мое осмотрение не са още това , което искат китките - и не на последно място всичко е китайско  *bg*

Т5 е доказано най-доброто както и за рифови така и за сладководни , имам ги и мисля още да карам с тях.


Цитат на: bunzip2 - Вчера в 11:47Ще очакваме развитие на нещата, хубав голям аквариум, дано стане и много красив  *THUMBS UP*  *privet*
При мен никога не се е получавало нещо добро още със старта , така ,че вярвам във времето ,че ще добие визията , която съм замислил.

bunzip2

А да, ти спомена за тази лампа. Ще очаквам да споделиш какви са ти впечатленията.
Аз имам едно като декоративен голям буркан, обем около 3литра, искам да го направя някъв мини скаридарник и в тая връзка се загледах по разни измислени лед лампички.
Повечето, които видях, дават ги примерно 8 вата, 5 вата, малки лед лампи. Да обаче, като се зачетох във feedback-a на хората, виждам, че 8 ватовата като са я замервали, ми тя дава около 4.5-5 вата. Което си е на половина ебаси.
Мойте лед барове, с които светя сега, пише, че са по 10 вата на лента. След замерване от моя страна - точно 5 вата на лента. С 4 ленти светя с 20 вата.
Та в тази връзка, като ти дойде лампата, изпъни я на 100% и виж колко вата е, че ми е чудно дали лъжат и при тебе :D.
Да не се окаже, че твойто Т5 оборудване е по-добро (имам такива съмнения  :-D  )
Иначе Chihiros-a, който имам си ползва точно колкото пише. Там лъжа и измама няма, има причина да са "малко" по-скъпи  :-D

Иначе и с диоди и с CFL си стават чудни аквариуми, стига баланса да се напипа.
За мен използватено на луминисценти лампи има точно 3 минуса:
1. Преразхода на електроенергия. За малък аквариум не е кой знае какво, но за голям аквариум, може да се окаже едни 20-30лв върх месечната сметка за ток, само за осветление на аквариума.
2. Липсата на достатъчно подходящи дължини за всеки размер аквариум. Ако аквариума не е правен по лампата, трудно да се уцели подходяща дължина, така че да покрива добре цялостната дължина на аквариума. В сегашните ми аквариуми (единия 35см дължина, другия 45, няма никакво подходящо решение с Т5).
В предишния ми сетъп, който беше 80см дължина, нямах друг вариант освен 60см пура Т8 или 54см пура Т5, което си е по 10см отстъпление от двата края при 60 см вариант, аз и с такива светех. При мен беше и в капака, и разлика в осветеността спрямо средата на аквариума и двата края си имаше. Въпреки това, аквариума беше чуден. При теб като е вдигната, малко се намалява тоя ефект, но пак го има.
3. Липса на възможност за димиране при Т5. Димирането си е доста, доста полезно. При Т5 ползвахме 2, 3 кръга и пак резултатите не са като прецизното димиране на лед-а, голямо удобство без съмнение.

Но като цена - Т5 си е доста читав и евтин вариант. И да, още се ползва и то доста успешно и ще продължи да се ползва. Аз ако направя 60см аквариум или 120 см аквариум, бих сложил Т5, тъй като качествена лед лампа ще ми смъкне кожата от гърба с цената  :-D

_Kirilov

https://i.postimg.cc/fbJGYBhJ/IMG-20240421-150405.jpg
Средните са високоинтензитетните FHO 39W na 85см

Нямам представа новото осветление дали да го използвам заедно със старото (като се сетя колко съм си играл да го правя целия капак). На края на мястото на гролукса ще сложа ледовете и готово  :-D  :-D  :-D

bunzip2

Гролукса и с 865 да го смениш си е далавера. Като цяло тоя гролукс е такъв скам...  :-D
Иначе виж аз на какви неща бях хвърлил око. С много малко пари, бая ефективно осветление може да се направи.

https://www.aliexpress.com/item/1005006675265358.html?spm=a2g0o.productlist.main.21.55ca3774O5mIF4&algo_pvid=ab95e0b5-3f90-4f17-afd6-daa86bd84d09&algo_exp_id=ab95e0b5-3f90-4f17-afd6-daa86bd84d09-10&pdp_npi=4%40dis%21BGN%218.49%218.49%21%21%2133.20%2133.20%21%402101c5bf17153383123978538e45d1%2112000037987445399%21sea%21BG%21136721413%21&curPageLogUid=9XFTvDtJyTfc&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A


25лв 150 вата лед. Че и имат стойки за закачане :D

Similar topics (5)

43533

Започната от pqko


Публикации: 306
Прегледи: 79783

35385

Започната от vanko853


Публикации: 3
Прегледи: 4122

24891

Започната от don_misho


Публикации: 39
Прегледи: 16813

18191

Публикации: 6
Прегледи: 4168

54444

Публикации: 3
Прегледи: 3056