• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 11:13

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Aквариумите на Борко

Започната от Borko7, 24.12.2009 17:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Borko7

09.01.2010 18:52 #15 Last Edit: 11.01.2010 10:11 by Borko7
4. Някъде по Амазонка, Бразилия

Размери: 115х40х60, 270l.
Филтър: Аtman EF4
Осветление: 2 енергопестящи крушки 11W.
Разположение: между две стаи, гледа се от 3 страни.
Декорация: корени и камъни.

Обитатели: 7 Pterophyllum scalare "Manacapuru", 13 Hemigrammus rhodostomus, 2 Mikrogeophagus Ramirezi, 11 Corydoras paleatus, 5 Ancistrus Dolichopterus.
Растения: Salvinia (за сега все едно ги няма)

Над аквариума ще има и папрати, висящи и увивни растения, през които ще прекарам вода от аквариума, т.е. ще направя растителен филтър.



отпред:                                                                   отстрани:            отзад:

Цялостен вид:                             Първоначалният замисъл:                               


Този аквариум го мъча от половин година. Бях взел един дънер, но не изсъхна добре и отделяше гадости, които ми отровиха рибите (поне аз на това го отдавам). После много време търсих нов корен, намерих, но 3 месеца не успах да го прибера. В крайна сметка миналата седмица дойде при мен и ето го резултата. Специални благодарности на Рангел за корена!
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Raven

Разкошен е *THUMBS UP*

Коренът е направо феноменален,никакви други растения ли няма да сложиш?

Според мен осветлението е прекалено слабо, дори и да няма растения.
Не знам дали ще  се виждат рибите и самият аквариум на толкова слабо осветление.Иначе ефекта от тъмната вода е добър.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

valnata

 Голяма красота!! *BRAVO*   

Borko7

Други растения няма да има освен плуващи. И стайните. Може да потопя някой корен от епипрениум във водата. Отначало щях да слагам малко ехинодорус тенелус между камъните да стърчи като трева, но се отказах. Само в кафяво повече ми хареса.
Осветелнието наистина е много слабо, но е достатъчно, за да се виждат рибите. Особено вечер е супер. Не искам да имам водорасли и затова го направих толкова слабо. Аквариумът е и срещу прозорец, от където идва доста слънчева светлина. Но явно наистина е доста слабо, защото салвинията не се развива. Ако не тръгне добре, ще увелича ватовете. Трябва ми толкова светлина, колкото да стига до повърхността за плаващите растения.
Raven, според теб колко ще е оптималното? Пропуснах да кажа, че крушките са със жълта светлина, за да подсилят ефекта на черната вода.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Raven

При положение че няма да имаш растения- осветлението трябва да е на "око" за да се виждат хубаво рибите и корените.

Просто трябва да прецениш, аз имах предвид че водата е доста тъмна и при това положение не знам как ще се виждат.А и ще имаш доста плуващи растения, най малкото заради денитрифициращият ефект- те допълнително ще затъмнят, а и по правило са светлолюбиви защото в природата живеят под  директно тропическо слънце.

Но ако тези крушки са достатъчни и видимостта е добра- значи няма смисъл от повече.Растения наистина не са нужни вътре  аквариума, само ще развалят ефекта.
А и си спестяваш сума ти грижи и проблеми с тях, остава само да решиш въпроса с денитрификацията.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Borko7

денитрификацията е замислена чрез плаващи растения и растителен филтър.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

77

не е истина този корен *THUMBS UP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Raven

...и в никакъв случай не го обръщай :-)
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Borko7

Корените са всъщност 2. Един голям основен, и един малък, запълващ десния долен ъгъл, който беше празен. Нямам никакво намерение да го обръщам.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

Eто как се получи системата ми за растения, т.е. растителният филтър.





От аквариума с един пауерхед 600л/ч се качва вода до контейнера горе. От другия край водата се отича през маркуч обратно в аквариума. На входа и изхода има прегради/преливник, ако спре помпата в контейнера да остане вода. Вътре са поставени саксии с керамзит, като са потопени около 3-4 см във водата. Растенията са папрат, бръшлян, фикус пумила и още 2-3, кото не ги знам какви са. Някои поизсъхнаха при пресаждането, но повечето се закрепиха.

Като цяло съм много доволен как стана, получи се точно както исках. Напомня за джунгла с висящи лиани и папрати.

Единственият проблем е, че има шум. Водата се отича с по-голям дебит от колкото се пълни (умишлено) и по този начин засмуква и въздух, което е шумно. Имате ли идея как да го избегна?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Vannkata

Слагаш едно кранче на оттичащия край и го нагласяш горе долу с дебита на помпата , но това е доста относително понеже дебита се променя постоянно..

iek

На мен са ми известни 3 начина, за Herbie-то мога да те уверя, че е абсолютно безшумно. Първите два са безшумни само на входа, на изхода пак трябва да мислиш начин за обезшумяване.

Borko7

Iek, мерси! Схванах идеята на Herbie. Ще пробвам да направя нещо такова. Проблемът е , че преливникът, където е изходът е с размери 10х3х4 см и нямам много възможности за манипулации, но все пак може да стане.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

iek

Нивото на водата над преливната тръба при Хърбито трябва да е над 5см (с аванс поне 10см), за да не засмуква въздух, при плитък преливник е по-добре Дърсото.

vasso

Определено много добре се е получило така с растенията. Не се забелязва и стои много красиво. Поздравления за прекрасния аквариум! *DRINK*

Similar topics (3)

39734

Публикации: 52
Прегледи: 18043

23976

Публикации: 60
Прегледи: 21421

19188

Публикации: 184
Прегледи: 63322