• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 23:26

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариумът на evgeni200

Започната от evgeni200, 30.12.2010 20:52

« назад - напред »

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Penta

До колкото помня, във аеробната среда Желязото и въобще металите се окисляват и падат на дъното като неусвоима за растенията утайка (PO4 помага много за това).
В анаеробна среда, анеробните организми извличат кислорода от тази утайка и се отделя Fe 2+, Mn 2+ които растенията усвояват чрез корените си. Между другото, точно анаеробните организми преработвайки органиката като вторичен продукт отделят гадната ципа на повърхността, признак че органиката е твърде много. Абе много неща се случват там долу.

iuli

Цитат на: evgeni200 - 02.05.2016 19:29
iuli, напиши какви растения има в момента при теб да не пропускам някое което мога да добавя  :-)

Сигурно и нимфея ще расте - особено ако сложиш и сто грама торф във филтъра, ама корените й ще завземат цялото дъно. Предполагам, че може да сложиш почти всичко.

Според тебе, какво няма да расте?

А и не ми отговори на въпроса, какъв е според тебе проблема с хигрофилата. И полисперма да сложиш, там където има дупчици по корумбосата, ги има и по полиспермата. Ако не беше промил грунда и не беше сменил водата и беше изпрал гъбите, може би щеше да е по-добре. Ама пак не е сигурно.

Това ми се е случвало и в аквариум в който слагам азот и калии и в такъв в който е дефицитен. А сега съм сложил една хигрофила полисперма надводно в двеста грама земя и отгоре десет грама торф на JBL и няколко малки парченца прегорял оборски тор на прозореца директно на слънце и е идеална. А никаква изкуствена тор не слагам. В момента в твоя акварим в грунда трябва да има същите хранителни вещества, а и светлината не ти е слаба.

Публикациите са слети: 02.05.2016 22:12

Сега видях, че хигрофилата ти е полисперма - мислех, че е корумбоса, нещо съм се бил объркал.

evgeni200

Това с прането на гъбите аз не го доумявам или е то като да си мислим че правим нещо полезно пред очите ни.
Централната ВИК е пълна с всички полезни и безполезни бактерии  :-)
Грунда е преплакнат ако искаш да размътя горния слой да видиш каква боза ще стане.
Това което смятам че няма да вирее ще го засадя след месец.
Даже се чудя дали още сега да не напиша 50 - 60 вида растения които ги имам и нито едно няма да оцелее  *THUMBS UP*

Публикациите са слети: 02.05.2016 22:17

За хигрофилата пиша и чакам нещо да кажеш дали да добавя !!!!
Вметнах може би другата седмица, че ще добавя калиев нитрат.

iuli

Добре - ти си решил да правиш експеримента, значи каквото искаш прави. Ако грунда е боза, значи е добре. Ама водата трябва да остарее - според мене е така? А без изплакнатите гъби, това ще стане за повече време. Значи трябва да чакаме. Да не би да бързаш? Я си виж подписа, какъв ти е!

Публикациите са слети: 02.05.2016 22:29

Кажи все пак пет растения, дето си сигурен, че няма да виреят!

evgeni200

iuli, аз имам от къде да взема гъба, но 99% от хората нямат и къде е смисъла пак не го разбирам.
Ами хигрохилата се дупчи на ситни дупки какво да правя с нея!?!?!?
Растенията дето няма да виреят след три седмици ги засаждам  :-)

Колега по експеримен чакам си съвета какво се случва с хигрофилата и какво действие да предприема.

Penta

Сиггурен съм че знаете че всички видове Hygrophila са като датчик за Калий  :-)

danielm

Цитат на: Penta - 02.05.2016 23:13
Сиггурен съм че знаете че всички видове Hygrophila са като датчик за Калий  :)
Чакай Юли да почете из книгите от 58-ма ... после да види има ли цвят глина с високо съдържание на калий. Или в калиевите пирони? Това калиеви пирони, магнезиеви пирони, железни пирони ...
Следя с голям интерес да видя какво ще се получи от симбиозата от много добър акварист ... с много "различен" акварист.

evgeni200

Ами и аз чакам във въглищата само калия май го няма, но не знам коя форма на калия да добавя имам само нитрат сулфат и хлорид  *THUMBS UP*

Amev

Виж ако беше сложил и пирони .. Нямаше да го има този проблем ;)

danielm

Цитат на: Amev - 02.05.2016 23:23
Виж ако беше сложил и пирони .. Нямаше да го има този проблем :wink:
Не е сигурно, че в анаеробна среда калиевите пирони ще осигурят едновалентен калий,... освен ако не се изпие кило водка и не се спи в стаята. Тогава при тази тотална липса на кислород и кипеж може да има.
Едно поне е сигурно, няма да ни се наложи да търсим калциеви пирони, щото Евгени е от Враца ...

P.S. Юли, забрави да кажеш да се махне керамиката от филтъра и да се напълни с корени ... за да има денитрификация, че при липса на калий не ни трябва и азот.
k-pax... k-pax ... Земята търси k-pax!!! Тук Земята.

iuli

Цитат на: Penta - 02.05.2016 23:13
Сиггурен съм че знаете че всички видове Hygrophila са като датчик за Калий  :-)

Абе чул съм. И за това, че малките дупчици с жълта периферия по старите листа са признак за липса на калий - и това съм го чул. Само дето напоследък направих маса експерименти с калии в два три аквариума при различни условия с хигрофила и подаването на какъв ли не калии не даде резултат. Ще видим, дали Евгени ще ме опровергае. Ако ми отвори очите, мога само да се радвам. В тоя аквариум би трябвало да има калий, според мене. В торфа го има. А въглищата и да са промити, нещо сигурно е останало. И в пясъка, щом не е промит също има. И в глината дето я сложи, вероятно също има. Така че не ми се вярва, да е липса на калии. Аз бих намалил осветлението на шест часа. И след това ще видя, какво ще стане.

Публикациите са слети: 03.05.2016 00:55

Цитат на: evgeni200 - 02.05.2016 22:39

Колега по експеримен чакам си съвета какво се случва с хигрофилата и какво действие да предприема.

Еми колега по експеримент, на криптокорината всичките ли листа изпопадаха или нещо остана? Ако подадеш малко калии, под формата на калиев нитрат и калиев сулфат, сигурно няма да е фатално. Като се има предвид, че нитрат нямаш никак, а всичкия азот е под формата на хуминови киселини. Предполагам, че и калия, дето го има и той не е прекалено много. Намаляваш осветлението на шест часа и по-късно, постепенно може би пак ще го върнеме на осем часа. Ама първо трябва да видим, какво ще стане.

evgeni200

OK, намалявам осветлението на 6 часа.
Според мен липсата е на ЦО или на въглерод  *THUMBS UP*

iuli

Цитат на: evgeni200 - 03.05.2016 07:44
OK, намалявам осветлението на 6 часа.
Според мен липсата е на ЦО или на въглерод  *THUMBS UP*

Дали? Хм? Еми добре, ще видим, нали и аз правя сега експеримент, с твоя помощ. Обаче в някои моменти, дупчиците по хригрофилата ми в аквариума се прехвърлят и на цератоптериса, дето плува на повърхността на аквариума. И той ли иска подаване на ЦО?



Публикациите са слети: 03.05.2016 08:31

Значи сега, да уточним предварителните гледни точки - ти смяташ, че на аквариумът, който направи току-що основният проблем му е в липсата на въглероден двуокис, така ли да те разбирам?
А аз пък казвам, че не е въглеродния двуокис, а е нещо друго.

Грунда, така както го направи, отпада ли като възможен източник на проблема - според тебе?

evgeni200

Фотосинтезата си иска СО2, въглерода във въглищата не съм убеден, че ще свърши някаква работа.
Малък ми е бюджета иначе бих пробвал с другата форма на въглерод  :-)

Публикациите са слети: 03.05.2016 17:48

Рестартирах и един аквариум с СО2 да вървят успоредно е по интересно  *THUMBS UP*
Утре ще го снимам  :-)

iuli

Цитат на: evgeni200 - 03.05.2016 17:47
Фотосинтезата си иска СО2, въглерода във въглищата не съм убеден, че ще свърши някаква работа.


Въглеродът във въглищата е по-инертен и от чакъла на грунда. В следващите триста милиона години, ако тия въглища се намират при промивен от дъждовете режим, от тях ще остане точно въглерода, който е под формата на графит. А почти всичките останали вещества, такива като варовикът, който е голям дял, металите, микроелементите ще бъдат разтворени от киселините във водата.

А иначе въглерод, в много усвояема форма, плюс разни катализатори на фотосинтезата има в торфа.
Сега като не сменяш водата, тези вещества ще се увеличават във водата, защото торфът ги отделя. А и разграждането на гниещата органика от рибата се превръща бавно в почти същото. След като се адаптират растенията, може да сложиш макро и микро елементи в минималната доза според твоите стандарти.

Similar topics (5)

29416

Публикации: 168
Прегледи: 53573

51730

Започната от adrobe


Публикации: 4
Прегледи: 2153

12835

Публикации: 18
Прегледи: 6963

22437

Публикации: 51
Прегледи: 20170

44524

Публикации: 2
Прегледи: 2362