• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:55

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариумът на Стелт.

Започната от Стелт, 31.12.2017 12:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стелт

31.12.2017 12:27 Last Edit: 31.12.2017 18:54 by Стелт

Здравейте и благодаря за приема.Искам да споделя с вас своя скромен опит да създам аквариум.Аквариумчето е на около 30-35 дена.Започнах както много други с ентусиазъм и мъгляви спомени от гледането на рибки преди 30 години.Децата искат домашен любимец,няма как☺.Съответно класика 20 литра аквариум,след два дена 15 живородки които естествено умряха,изкуствени растения по съвет на търговеца,следва рестарт уморих още 5-6 рибета и накрая се ядосах и се взех в ръце.Почетох доста и в резултат това което виждате 78 литра,грунд-чакъл 2,5-5 мм. Коренчета , бързо растящи растения след две седмици две молинезки и след още една два анцитруса и преди един ден 6 леопардови данио.Филтъра е Eheim биопауър 160.Капака е мое дело по идея от форума,осветлението лед ,готови осветителни тела едно 20 вата 1600 лумена 6400к.и едно 7 вата 630 лумена 3000к.Ще се радвам да споделите мнението си,приемам всякакви съвети и препоръки имам и много въпроси,но не съм сигурен тук ли е мястото да ги задам.

Това е 20 литровия след като изхвърлих пластмасата от него.☺

Стелт


https://s14.postimg.cc/u09ygl1ep/IMG_20180104_180805.jpg
Някой да даде жокер за името на растението:)

Публикациите са слети: 05.01.2018 11:09


https://s14.postimg.cc/94no4vn2p/IMG_20180104_180832.jpg
Също и на приличащото на копър на заден план.

Amev

Първото е lobelia cardinalis mini

Копърът е Hottonia inflata или Myriophyllum mattogrossense

Стелт

<iframe width="640" height="360" src="https://radikal.ru/vf/mj7nD5Nz60k"; frameborder="0" scrolling="no" allowfullscreen></iframe>

Публикациите са слети: 05.01.2018 12:52

Благодаря ти Amev.:)

Стелт




Колеги не съм много в час,но доколкото разбирам нитрати и фосфати доста под необходимото ,или по скоро нитрати и нитрити,някой би ли помогнал с малко тълкуване по снимката, предварително благодаря.

Публикациите са слети: 03.02.2018 13:36


https://s14.postimg.cc/vz64f9pap/15176577478741736676452.jpg

vasconi78

NO2 - нитрити
NO3 - нитрати

Amev

Нитрити не ти трябват , ако се появят , значи имаш проблем с цикъла. А нитратите ще дойдат спокойно ;)  ако аквариума е хай теч със со2 , осветление и много растения. Тогава е необходимо допълнителното торене със мАкроелементи.

Стелт

М да ,попрочетох ,че съм писал глупости за фосфати(които между другото трябва да замеря)нитритите е супер ,че ги няма,нитратите не трябва ли да са малко повече за да се хранят растенията?Торя с микро елементи в доза 1/3 от предписаната.Повода да взема тестове е ,че завъдих нишковидни( не че с тоя тест ще разбера нещо за желязото),а в същото време роголистника който хвърлях с шепи спря да расте и загнива.Моята логика е ,че роголистника който е голям консуматор първи усеща някаква липса която се е появила,въпроса е каква е тя или има нещо друго?

Amev

Ем от теста виждаш основната липса - азотът който идва от нитратите.  Роголисника е бързо растения - консуматор . Изчерпал е основния макроелемент и е спрял растежа. Вариянтите са ти следните , завишаваш леко рибите и храненето , взимаш си готов тор с макроелементи (продават и колеги тук и в фб и в олх), отиваш до химична лаборатория , купуваш си , намираш рецепти (има и тук) почваш да бъркаш.

Стелт

Работя по въпроса с увеличаването на рибите,вчера пуснах 10 ембър тетри оня ден 6 Аманови скариди ,но и двата вида едва ли ще вдигнат азота особено.Не се чувствам готов все още да бъркам сам торове, по-скоро ще взема нещо готово.Сега торя с кафявата тропика може да пробвам със зелената в силно намалени дози,притесняват ме Нишковидните водорасли,щом от микрото се появиха представям си от макрото как ще е. Междудругото скаридите първия ден ,чат пат ги виждах вече съвсем изчезнаха ,дали не съм ги уморил с Изи карбото? Слагам го в предписаните дози.

Amev

Едва ли , просто са се смушили някъде и чоплат. Нишките не са фактор за предозиране с микро. Ако нещо друго липсва , растенията изчерпат запаса и изпускат елементи , спират растежа и от това се възплозват водораслите. Занеси вода от аквата и една бира на Веско , ще примери и фосфатите и нитратите по точно. От карбото нишките ще намалеят. Може да му помагаш механично , с четка за зъби навивайки ги.
Пробвай да позиционираш и филтъра както ти казах да се опиташ на направиш U образно движение. Нагласи светоденя на 8 часа , раздели пълната доза на тропиката на 3 и слагай през ден. Докато не накараш растенията да растът и се плашиш от алгите , проблеми все ще има. Прави 40-50% смени на вода.

Стелт

Ако Васко е пича от магазина в Слатина ,ти трябва да си другия с който си говорихме?Много ми е приятно.В събота не стигнах до Слатина и взех ,че купих тоя тест на JBL,вода сменям по 50% даже днес смених.Флейтата вече е обърната тропиката я почвам през ден по две впръсквания,тоест пълна доза седмично но на три пъти,нишковидните си ги чопля с едно дървено шишче от край време.

Similar topics (5)

4044

Започната от bobynfs


Публикации: 133
Прегледи: 38290

16054

Публикации: 2
Прегледи: 1840

40337

Публикации: 77
Прегледи: 22002

58414

Публикации: 3
Прегледи: 2036

15099

Започната от Divane


Публикации: 155
Прегледи: 35610