• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 13:38

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариумът на Николай

Започната от nykiaa, 30.10.2015 11:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nykiaa

Здравейте, от известно време чета форумът и реших да споделя и моят аквариум с Вас, с надеждата за повече съвети и помощ от страна на по опитни акваристи. Благодаря предварително.
Повече информация за аквариумът.
Размери:80/35/43 мисля че е около 115 литра.
Осветление: 4x18W...аквастар...гролукс....и тн.
Грунд: 3-5м кварцов пясък, имам подложка от Сера мисля...:)
Вентилацията, както се вижда е китайска :(
Стартиран е около един месец, за момента няма рибки в него.
Определено съм много фен на холандски акви и много бих искал да имам подобен и аз. За момента рибките са на заден план :).


Caxapa

Здравей! Аквариума  е хубав но трябва да се пипне още нещо по него. Първото което се набива на очи е въздушният джоб. Допълни аквариума а  останалата част  можеш да скриеш с подходящо по цвят самозалепващо фолио малко под нивото на надлъжните разпънки. Отпред си плаче просто за една полянка.  Растенията отзад също могат да претърпят разместване но   това с последствие като започнат да се нагаждат и приспособяват  към условията в които ще ги отглеждаш.

nykiaa

Всичко е много прясно и тепърва ще има развитие, но купих една тревичка(долу в ляво), която не иска да тръгне. При нея беше идеята за една полянка от пред, ако имаш идея с моето осветление какво растение мога да сложа за приятна полянка от пред?
Благодаря предварително.

Penta

Ако разкараш лилавите лампи или поне оставиш само една такава доста ще се вдигне осветеността.
Елеохариса би могъл да расте при такова осветление, но ужасно бавно и рехаво ако е без CO2. Проблема предполагам е че е засаден на гол пясък , без добавяне на торове във водата,а той обича богат грунд.

nykiaa

Лампите са две бели, една червена и една синя,идва около 0,75-0,8W/L,трябва да оправя рефлекторите само. Грунда е с подложка на тера за подхранване, пускам CO2 с мая и захар. Елеохариса е на 2 седмици и не е мръднал.

Penta

Идва ~32 lm/l което не е много. Това което имам в предвид "лилавите лампи" е че AquaStar/GroLux са по 900lm, докато една 865 е 1300lm. Това в случай че търсиш повече светлина де :)
Подложка имаш, но сигрно си видял дължината на корените на Елеохариса, сещаш се кога ще стигат до нея... Просто ще му трябва повече време за да се зареди грунда с боклуци преди да тръгне като хората.

Цитат на: nykiaa - 30.10.2015 11:45
Всичко е много прясно и тепърва ще има развитие
Така е.

nykiaa

Мога да сложа още една пура и ще ми станат 5......така или иначе имам и тялото и пурата  :whistle: не съм много сигурен но 2 от 5те пури са 865 ;)
Нвъдиха се охлюви.....в неделя ще има почистване

niki_o

Апсолютно ненужно е да се бухат толкова ватове според мене.Не разбрах дали имаш рефлектори обаче,ако имаш и три пури са ти достатъчни дори и за полянка.Аз си гледам полянка в идентичен аквариум с твоя с две пури около 50 вата общо...Тази светлина иска много СО и торове а и растения които ти нямаш за сега ;-)

nykiaa

капака е самоделка и рефлекторите са от готварко фолио. Може да се попипне малко. Но така или иначе едното тяло даде фира, ще отремонтирам капака с 4 пури и нови рефлектори.


Amev


Цитат на: nykiaa - 31.10.2015 12:06
Нвъдиха се охлюви.....в неделя ще има почистване

Взимай си Хелени и ще забравиш за планоробиса ...

nykiaa

Днес ще има механично почистване, заедно със смяната на водата....;)

asito

Ако си от Варна, мога да взема планорбисите.

nykiaa


nykiaa

Моля за помощ, какво му липсва на това растение?

niki_o

Цитат на: nykiaa - 15.11.2015 20:08
Моля за помощ, какво му липсва на това растение?
Грижи ;-)

Similar topics (5)

15069

Публикации: 11
Прегледи: 4147

34650

Публикации: 3
Прегледи: 3059

53791

Публикации: 1
Прегледи: 1690

13368

Публикации: 1
Прегледи: 2951

26260

Започната от ogogogo


Публикации: 15
Прегледи: 12036