• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 09:23

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариума на yanev90

Започната от yanev90, 11.01.2014 21:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

yanev90

11.01.2014 21:06 Last Edit: 21.01.2014 18:18 by NO CARRIER
Здравейте колеги, това е първият ми аквариум стартиран преди около месец. Размерите са му 50см височина 30см широчина за височината не се сещам, но обемът му е 50л.

Като растения имам следните видове:
-Marsilea hirsuta
-Micranthemum micranthemoides
-Hydrocotyle Tripartita
-Rotala rotundifolia
-Vallisneria americana

Имам и още едно растение на което не знам името имам от него в десния ъгъл на аквариума на преден план и в ляво на аквариума на среден план.

Осветлението ми е:

-някаква влагозащитена пура със син цвят - 8 вата
-1хЦФЛ 28 вата 2700к
-1хЦФЛ 15 вата 6700к

Като двете ЦФЛ-ки са с рефлектор.

Относно рибите... Както при всеки начинаещ акварист стана голям калабалък...

В аквариума си имам:

-зелено лабео 1бр.
-стъклен сом 3бр.
-розово данио 1бр.
-обикновен неон 5бр.
-родостомус 3бр.
-коридорас жули 3бр.
-ампулария 1бр
-скариди ред чери 4бр.
-гупи 2бр.

Знам че са ми много рибите, опитвам се да се отърва от някой от тях, но за сега без успех. В тази връзка ако има някои от Бургас, който проявява интерес към някоя от рибите да ми пише бих подарил част от тях.

Както и да е... Ако имате някакви съвети за подредбата на аквариума ми ще съм благодарен, защото някак си му липсва нещо може би някои камънак в заден план би поразчупил обстановката. Също така замислям да направя пътечка която да минава под дървото, мислите ли че е добра идея? Как да реализирам точно пътечката.. може би да я запълня с друг цвят грунд а около нея да има гъста растителност или нещо такова.. Както и да е приемам всякакви съвети и критики :)

hunter

А СО2 пусна ли? За препоръки мисля, че е рано. Нека се хванат растенията и да тръгнат. Да натрупаш листна маса и тогава се прави оформяне и тн. Но както спомена за камък може да се замислиш, никога не е излишен. Въпроса е да е някоя тарикатска форма ;-)

yanev90

Все още не съм колега, в този ред на мисли да попитам има ли някакво значение колко ще е дълъг маркуча по който ще тече ЦО2-то, защото на самия шкаф на който е аквариума ми няма никакво място и ще трябва да сложа шишетата на около метър и половина под него. И горе долу за колко време се хващат китките? А относно камъка си мисля за някакъв голям може би остър, може би дори два камъка, които да имитират нещо като скали.

hunter

Ами не мога да ти кажа за СО-то. Защото ти ще си съм самоделка и нямам представа. Единственото което е, че маркуча ще поема повечко защото е дълъг. Но не мисля, че това е проблем. За колко време се хващат растенията, интересен въпрос, не знам как да го разтълкувам. Може би имаш предвид за някаква адаптация и растеж *dontknow* Зависи каква ти е светлината с какво ториш както и СО. За това се казва бърз и бавен аквариум. А и зависи и от растенията дали са бързо или бавно растящи. В твоя случаи растенията ти са със задоволително бърз растеж. Което ще значи, че не са бавно растящи. От тебе се изисква да им осигуриш хранителни вещества и добро осветление и ще има успех.

sVGNsali

Цитат на: yanev90 - 11.01.2014 22:03
Все още не съм колега, в този ред на мисли да попитам има ли някакво значение колко ще е дълъг маркуча по който ще тече ЦО2-то, защото на самия шкаф на който е аквариума ми няма никакво място и ще трябва да сложа шишетата на около метър и половина под него. И горе долу за колко време се хващат китките? А относно камъка си мисля за някакъв голям може би остър, може би дори два камъка, които да имитират нещо като скали.

Аз съм със СО2 под налягане, и имам около 1,5 m маркуч навит и така си стои - нямам проблеми.
Аз подавам към смесителна колона а от там в в акавата - естествено с канистър.
Разстоянието за което говориш, не би трябвало да е проблем.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

yanev90

Да то е ясно братле, че с бутилка под налягане няма да има проблеми. Извинявай че съм те заблудил, но в моя случай става въпрос за самодекла с мая и захар :) за това питам щото не знам дали ще е достатъчно налягането да качи метър и половина :)

hunter

Че ще качи ще качи. Аз проблема ми със самоделка се свеждаше до там, че стъкления дефузер и даваше зор. От там съдя за налягането. Пробвай и ще разбереш, нищо не ти пречи. Под налягане е ясно, че и 10метра маркуч да сложиш пак ще си върви ;-)

sVGNsali

Цитат на: yanev90 - 11.01.2014 22:57
Да то е ясно братле, че с бутилка под налягане няма да има проблеми. Извинявай че съм те заблудил, но в моя случай става въпрос за самодекла с мая и захар :) за това питам щото не знам дали ще е достатъчно налягането да качи метър и половина :)

За тия 1,5 m няма да имаш проблем - естествено ако системата ти работи  :-D
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

yanev90

Е колеги мина известно време, направих доста промени... Замених дървото с камъни, махнах стъклените сомове, лабеото, даниото, гупите и охлюва (тъй като оставяше слуз по растенията). На тяхно място сложих:

-трихогастер - 3бр.
-рамирез - 2бр.
-обикновен анциструс 1бр. малък е около 2см. 
-гастромизон - 1бр.

От растенията разкарах Hydrocotyle Tripartita и добавих още Marsilea hirsuta.

Още растения които добавих:

-Vallisneria
-Криптокорина Бекети
-сингапурски мъх, който съм завързал с корда за каманите
-и ако не се лъжа другото беше ехихондрус амазонка

Какво ще кажете? Сякаш нещо ми куца подредбата .. Чудя се дали да сложа криптокорините на среден план? Да добавя ли още някой по-малък камък ..?

Също така днес по невнимание счупих 2 листа от криптокорината, ако ги бучна в грунда ще пуснат ли корени?

Асен Евгениев

Цитат на: yanev90 - 16.01.2014 20:59
по невнимание счупих 2 листа от криптокорината, ако ги бучна в грунда ще пуснат ли корени
Изхвърли ги.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

diskusi233


Аквариума е супер! *THUMBS UP*

Може да преместиш тернометъра в левият ъгъл на аквариума , тъй като нагревателя е в десният , също може и да допълниш аквариума още малко.Гледам , че имаш скатче гастромизон , преди време им бях фен , но многоо хора се оплакваха , че излизат от аквариума , твоя излиза ли?

Поздрави , и успех в хобито! :-)
http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

yanev90

И на мен ми казаха че излизали, но имам стъклен капак. Имам го от скоро и не съм забелязвал до сега да прави опити. А тая валиснерия да я подкастря ли? Нагревателя пречи ли на растенията в близост до тях?

Асен Евгениев

Цитат на: yanev90 - 16.01.2014 23:07
А тая валиснерия да я подкастря ли?
Ако не ти харесва така, хващай ножицата. Нагревателят не пречи, филтърът върти водата.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

9854

Публикации: 20
Прегледи: 7079

24737

Публикации: 0
Прегледи: 1407

43628

Започната от Desmoria


Публикации: 16
Прегледи: 4633

59561

Публикации: 20
Прегледи: 347509

10070

Публикации: 12
Прегледи: 4365