Автор Тема: #Fresh By Trex.  (Прочетена 1450 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko8899

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 47
Re: #Fresh By Trex.
« Отговор #15 -: 26.03.2018г 01:01ч »
На почти всички други марки,размера на входа и изхода е един и същ.Единствено може да се различава размера между по-малките и големи модели на дадена серия,което е нормално.
За пример jbl e901 използва маркучи 12/16,докато по-големия модел E1501 използва маркучи 16/22мм.
В твоя случай гледаш филтъра да е с 12/16мм маркучи и всичко ще е топ :-)

Публикациите са слети: [time]26.03.2018г 01:01ч[/time]
Дано не строша някоя , докато я почиствам, чета че е масов проблем чупенето, но то е и разбираемо, предвид колко са тънки тръбичките.
И това го има...като четях по чуждите форуми,масово до 3-4 месеца изкарват колегите с такива акрилни пипета.
Всеки си казва ''Ще внимавам'',но в това забързано ежедневие все по-често действаме по инерция и....
Затова,макар и да ме кефят прозрачните,си взех неръждаеми.На практика са вечни и не по-малко маловажно-не си личи като се замърсят.

Неактивен _Kirilov

• Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 696
« Отговор #16 -: 29.03.2018г 11:11ч »
Не разбрах колко литра е аквата , но няма от какво да се притесняваш за филтъра. 700/900л/ч какъвто и канистър давземеш ще ти свърши работа.
Колкото за пайповете ти си реши !

Ако си правиш - можеш да си направиш флейта за единия край на аквариума и с нея да регулираш реално дебита ако ти идва в повече или по-малко .

Колкото до проблемас манадото - не мисля ,че ще го иаш защото вече всичко е вкоренено а и ти няма да правиш центрофуги както при соленоводните. Подпитай Амев - поне тие наблизо за съвет , но и той ще ти каже сщото   *DRINK*

Неактивен trex700e

• Глобален модератор
  • Публикации: 311
« Отговор #17 -: 29.03.2018г 19:07ч »
Този аквариум, който е по-нагоре остава в миналото, поръчал съм нов копие на АДА мини л .
За външен филтър съм се спрял на EHEIM eXperience 150. Макар , че се колебая между него и някой JBL. В морската акваристика ехайм е доказан шит-много пари за нищо, но в сладководната явно е точно обратното, макар че и JBL не е никак лош.

За субстрат ще използвам АДА аквасойл новата . Един приятел ми даде 5 литра на цена и реших да се пробвам, макар че манадото е доказано добро ...то и вече съжалявам, щото тези, дето разбират ми викат, че след като засадя и напълня , след 24 чзса трябва да изпразня, да изхвърля водата и да налея чисто нова, след това две седмици по 50% смени на водата през ден. Склонен съм да повярвам на тази инструкция, защото преди съм имал аквасойл ибеше станал ужас от водорасли, нещо, което с манадо не се случва.

Ще е мазало като стане готов аквариумът - това е сигурно! :)

Неактивен trex700e

• Глобален модератор
« Отговор #18 -: 06.04.2018г 13:01ч »
Речено-сторено и успях да го пусна! Това ще е моя опит с растителен аквариум с вода и животни  :-D

Не, че е нещо кой знае какво , но аз съм пълен аматьор, който , надявам се, ще се научи по метода на пробата и грешката.

Като за начало искам да отбележа големия си личен успех , че сам си залепих аквариума и както разказвах на Митко (8899), очаквах да е много трудно и нищо да не стане и едни нарязани стъкла за 27 лева да отидат в боклука. но ми се получи задоволително. Преди това опитах тук-там да си поръчам аквариум с прозрачен силикон и "майсторите" ми отказаха-малко било, "то същото усилие е за голям" , като най-веселия отказ беше "не лепиме с прозрачен силикон, че него го изяждат бактериите и протича, с черен няма проблем."   :-| Отначало си мислех да го пусна като помощен морски, но се отказах-стават много едни и същи аквариуми , а и ми се пробваше нещо ново, та:

Доста ме вдъхновиха последните аквариуми на VDO и на Amev , от там и взех идеята за лапмата. За съжаление, не можах да си взема камъни като тези на ВДО, а само те ми харесват, знам от къде да взема, но не ми се катереше по чукарите:) Както и да е , взех си един мангров корен и след един месец киснене и сменяне на вода, най-сетне си потъна . На него съм закачил мини пелиа и фисиденс , а в аквасойла съм засадил елеохарис, надявам се да се получи полянка. та , това е в общи линии.

Хардуерът е лампа "чиxoroс", филтър EHEIM eXperience 150 с "лили пайп" китайски тръбички. Субстрат АДА аквасойл, нагревателче Акваел.
За момента не торя , имам Цо2 система, след 2 седмици ще я пусна.

Режима на светене ще ми е (моля да кажете дали е ок така):
Седмица 1 - 2 h. 50 % диоди.
Седмица 2: 3h 50%
Седмица 3: 4h 50%
Седмица 4: 5h 50%
Седмица 5: 6h  100%
Седмица 6: 7h  100%
Седмица 7: 8h  100%

Така се надявам да се опазя от алги.

Това е по-скоро експериментален опит-колкото да се понауча със сладководните растителни аквариуми, пък после ще опитам друг скейп. За сега нямам нито знания нито усет за това, та ще го карам по по-лесен път.

Неактивен mitko8899

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 47
« Отговор #19 -: 06.04.2018г 13:01ч »
Супер е станало всичко,браво :-)

Аквариума,шкафа,осветлението,пипетата,въобще всички детайли ''крещят'' акваскейп.
Успял си да постигнеш визия т.нар. ''ada style''.Предполагам това е била и целта.Е,справил си се отлично *BRAVO*

По отношение режима на светене,според мен 2 часа(1-ва седмица) са много малко,особено с този грунд.Аз лично бих започнал с 5-6 часа,като качвам с половин час на седмица.
Сменяй си по-често водица през първите две седмици и не бързай с торенето,че с този грунд.....

И още нещо-моя скромен опит сочи,че е по- добре Co2-тo да върви от първия ден на старта.
Все пак изчакай и други мнения.Има много по-знаещи колеги,които вероятно ще се включат със съвети.

Успех!

Неактивен trex700e

• Глобален модератор
« Отговор #20 -: 06.04.2018г 13:01ч »
Мерси много за комплимента!

За грунда-съжалявам, че се метнах на този, трябваше манадо, което прощава грешки и изобщо е по-подходящо, при все, че няма да градя някакви скейпове. Амазонията изпадна евтино покрай един приятел и взех 4 литра , после се оказа, че е адски малко , та ходих да купувам още 5 литра....но на високата цена, та не ми тръгна нещо с него.

Като стартирах и напълних, на другия ден смених 100% от водата, като сега тази седмица през ден ще сменям по 50%. Не знам колко е правилно, така прочетох в един форум.  Много ме е страх да не стане мазало от алги, но май наистина е много малко 2 часа светене, ще засиля.

Животни след колко време се слагат, че да взема един отоцинклус и някаква аманова скарида да пазят от алги? Сложил съм бактерии, тя водата е леко млечно мътна, може да съм предозирал, но предполагам до ден-два ще се заселят по филтъра.

Неактивен bustama

• Публикации: 786
« Отговор #21 -: 06.04.2018г 15:03ч »
Животинки, как след колко се слагат - като имаш установен азотен цикъл и без никакви нитрити!
В грешка си, щом си решил, че амано скаридите и отосите, ще опазят аквариумчето от алги. Карай го бавно, с тези китки/мъхове и това количество - бързото ще е грешка.

Неактивен Amev

• Публикации: 1 187
« Отговор #22 -: 06.04.2018г 19:07ч »
Чихироса на 100% е магнит за водорасли ! Аз почнах на 4 та степен и вече 3ти месец си е още на 4та! Както се вижда поляната от карло и куба си върви и на тази светлина.
Моята лампа даже е повдигната с металните крачета , ама на мене “скейпа” ми е висок.
Ще те посъветвам да почнеш от 5 часа и да вдигаш с 30 мин всяка седмица. Не пропускай смяната на 50% първите 3 седмици , да не е през ден ... ама на 3 дни си я прави. Со2 може да почнеш да пускаш още от първия ден. За да имаш време да го регулираш и да има наситеност в момента в който светнеш.

Неактивен тучо чучо

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 10
« Отговор #23 -: 11.04.2018г 12:12ч »
Браво, всичко изглежда отлично!

Потвърждавам, че с Амазония първите две-три седмици е препоръчително да сменяш 50% от водата през ден, за да минимизираш риска от водорасли.
Не отлагай подаването на CO2, колкото по-рано, толкова по-добре.

А за осветлението съм съгласен с Амбарев. Мощност по-висока от 50-55% е напълно излишна, особено при чист скейп като твоя. Започни с 5 часа на ден за първата седмица и увеличавай с 30 мин. всяка следваща. Четвърта степен се оказа достатъчна за Куба и Монте карло, също и за буен растеж и наситен червен цвят на Алтернантера мини.
Аз лично, месец след началото на акавриума, добавих и LED контролер TC420, с който управлявам Чихироса. Максимумът, който използвам, е 55% и то за около час. През останалото време е 45-50% и има прекъсване за около два часа следобед, когато е на 18-20%.

Ще следя с интерес развитието на аквариума. Успех!