• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 05:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариума на Стан

Започната от timeshoy, 27.05.2016 21:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

timeshoy

11.08.2016 20:05 #15 Last Edit: 12.08.2016 19:34 by timeshoy












Това са рибите, които ми предлагат (без папагалите).

Там е работата, че не съм си избрал със сигурност дали ще са цихлиди. По принцип още като стартирах първия си аквариум, много се впечатлих от дискусите, но става ясно, че ми е малък обема за тях. За по-голям аквариум не може и да става дума :( .

Когато се стигна до консенсус с половинката, за закупуване на по-голям аквариум, си мислих да гледам скаларии, трихогастри и някакви по-мънички, и с растения. Но в момента и аз не знам какво да направя, харесва ми как изглеждат аквариумите със зеленина, скалариите и трихогастрите също са много хубави.... Цихлиди до сега не съм имал, гледам че са ужасно много видове и не знам дали ще уцеля видовете подходящи за мен.

Публикациите са слети: 12.08.2016 19:34

Днес ходих да видя рибките и много ми харесаха. Решил съм, на първо време, да гледам metriaclima pyrsonotos и labidochromis caeruleus. По-нататък ще взема и metriaclima estherae. За филтрация ще взема този канистър, който гледах вчера 1400 л/ч, само не знам моделът, с или без UV лампата да взема. Разликата в цената е 25 лв. Какво ще посъветвате?

Също така искам да сложа аератор под камъните в аквариума (които още нямам). Тях ми препоръчаха да се разходя до крайбрежието и да си "набера" от там или да се отбия до Побити Камъни, и преди да ги сложа в аквата да ги изваря.

timeshoy

До сега сътворих следното:

Някъде Януари месец стартирах едно нано 20 л. Което според мен върви повече от прекрасно. Там имаше 5 гупи (в началото, вече има само две новородени, всички други измряха), 3 молинезии, 5 даниота, 1 плата и вече не знам колко точно охлюва ампулария. Флората е: лимонче, анубиас нана, микрозорум виндеров, криптокорина, една топка мъх дето не му запомних името и от скоро един стрък валиснерия. Филтрацията е 500 л/ч вътрешен филтър, на който извадих голяма част от ватата и го напълних с керамика. Осветлението е 2х8W, и светя по 10-тина часа.

Големият аквариум е 180 л. с цихлиди Мбуна, 10-тина броя, 1 анциструс, 2 калихта, 1 лабео (легендарното лабео борец, преживяло битка с котката) и 1 астронотус (знам че не му е там мястото, но исках да си начеша крастата и когато порасне ще го подаря на някой съфорумник, ако има желаещи). За сега астронотуса и другите риби се погаждат и затова още го държа. Нагревателя е 300W, осветлението е 2х18W и свети от сутрин, като ставам за работа до вечерта, като си легна. Филтрацията е от два филтъра по 1600л/ч и 1000л/ч на SUN SUN, пълни с керамика.

Цихлидите са при мен от около 2 месеца, и за сега нямам жертви. Оказаха се доста корави гъдинки. В продължение на 2 седмици правихме ремонт и те стояха с една педя вода и без филтрация през целия ремонт. Сега обаче се замислям да ги сменя с някакви други рибета, при които може да виреят растения. Така аквариумът ми се струва доста постен. Искам да има китки, но все оше събирам кураж да ги разменя за... може би скаларии. Единственото което ме спира е това, че цихлидите се оказаха доста издръжливи, докато до сега не можах да се справя с отглеждането на скаларии толкова успешно.

Знам, че снимките не са перфектно качество, но колкото толкова. :)

Поздрави от Варна!

Публикациите са слети: 12.10.2016 19:47


Similar topics (5)

35925

Публикации: 153
Прегледи: 53445

51962

Започната от stheev


Публикации: 15
Прегледи: 5124

11243

Започната от mimka


Публикации: 4
Прегледи: 1982

33348

Публикации: 7
Прегледи: 4184

47671

Започната от mariqn


Публикации: 1
Прегледи: 1300