• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариума на PVV

Започната от PVV, 03.06.2012 22:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

PVV

  Здравейте!
Казвам се Пламен и съм от Разград .
Днес реших и аз да се представя , макар, че все още съм далеч от това , което желая да постигна. Надявам се с Вашата помощ и съвети да се преборя с неизбежните проблеми , които предполагам ме очакват. Доста четох преди да стартирам първия си по-голям аквариум, но и доста обичам да експериментирам и дано това да не ми донесе главоболия.
   И така: Аквариума ще е общ с пасажи неонки, резбори, сомчета, анциструси, сигурно и нещо друго ще сложа, но ще гледам да са съвместими рибите и да не е пренаселен.Предпочитам мирни рибки.
1. Аквариум- 100/40/55  220 литра с ПВЦ капак и шкаф благодарение на колегата tonino *thanks
2. Осветление 3х30 вата- Sylvania Aquastar T8 30W 90cm OEM- 2 бр и Sylvania GroLux T8 30W 90cm Lux- 1 бр
3. Ватрешен филтър/ за сега /- Uni1000 на Aquael –едното отделение с керамика. Избирам външен канистър и в последствие ще добавя и него към филтрацията.
4. Нагревател- 250 W Aquael
5. Грунд- 4 слоя
    - Tetra complete substate-2,8 кг – първи слой
   - Keramzit 4-8mm – втори слой- 2 литра
   - Зеолит- 7 кг –трети слой
   - Кварцов пясък 2-4 мм / бял от фабрика Каолин в Сеново /- четвърти слой
Дебелина на грунда 3-4см отпред и 6-7 см отзад
6. Корен – киснат две седмици във вода и все още непотъващ/ закрепен с камък за тежест във водата/
7. Растения: лимонче, валиснерия, роголистник, Ехинодорус/ не съм сигурен/, и други две на които не знам имената. Търся някакъв мъх да прикрепя към разклоненията на корена и може би ще добавя още .Идеята ми е лимончетата да скрият филтъра, а валиснерията нагревателя.
8. Засега не торя , не пускам СО2,
9. Вода- много твърда- С тестовете на JBL 6 в1  измерих приблизително чешмяната вода :
- NO3 – 25 mg/l
- NO2 – 0.5 mg/l
- GH – повече от 21
- KH – 20
- pH – 8
- Cl2 – 0.8 mg/l
   
Старт на аквариума – 21.05.2012 г.






Първият ден. Корена е затиснат с камък , защото не ще да потъва.


Дванайсет дена след старта малко прибързано , но сложих първите обитатели- 3 молинезии, 2 анциструса, 2 калихта, 2 гибицепса.Знам ,че са много и порастват големи, но докато порастнат може да ги менкам за нещо друго.  :-D Сменям водата през ден около 50 литра и храня малко рибетата. Така ще е още поне 10 -15 дена. След това ще слагам останалите поетапно.





Сигурно ще възникват въпроси, на които знам ,че ще получа компетентни отговори. Отворен съм към критики и дори ще се радвам да ми посочите грешките.

rollon

Много често сменяш водата според мен  :-)

Miroo

Чудесен аквариум...браво!
Според моя скромен опит би трябвало вече да започнеш да пускаш ЦО2. Маята и захарта е идеална и евтина алтернатива, ако на този етап не ти се влагат пари за бутилка, дифузьори и т.н. Също така аз бих започнал и с торенето, но не в нормите, които производителя на торта е предоставил а по-малко (вероятно вече си прочел нещо за торенето).  3x30 лично за мен си е леко под нормата, която трябва да бъде. Примерно още едно 30W няма да са излишни, ако имаш място под капака. Това са моите критики, които ти поиска, но не искам това да те обезкуражава! Напротив имаш страхотно аквариумче с голямо бъдеще. Прави както си правил до сега (чети) и питай, винаги ще намериш правилния път.  *privet*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdobavi.info%2Fcars%2FAudi%2Fm27733.gif&hash=f1c27a38e97fd6141310348b0c5455ac787ef7dd

danielm

Тази вода не става и за пиене!
На неоните ще им се калцират даже и опашките ...

PVV

Аз и не я пия ! :-D  Но гледам от две години 3 неонки в един нано аквариум 8 литра и си живеят. В аквариума параметрите са малко по-добри КН е 15 надявам се и корена да смали малко твърдоста, ако трябва и ще разреждаме . Всъщност в цяла Североизточна България водата е такава. Карстов район сме.

danielm

Корена няма да помогне с твърдостта, а може евентуално на пх-то.
При тази трърдост обаче едва ли ще падне.
А и ще се мъчиш с китките.
Жули един цихлидарник и си решаваш проблема  8-)

PVV

Цихлидарника ще е в коридора ако не ме изгони жената дотогава. Всичко с времето си. *DRINK*

Methokill

на мен ми харесва много...Успехх :)))
300l malawi
Metriaclima Lombardoi
Metriaclima Greshakei
Labidochromis Hongi
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Demasoni
Cyrtocara moorii
Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef
Ancistrus Sp.
Ancistrus L144

k_panayotov

720 л. Aulonocara Peacock
375 л. Placidochromis sp. phenochilus "Tanzania Lupingu"
300 л. A. Fire Fish, A. jacobfreibergi otter point
300 л. A. baenschi, A. OB
170 л. young teenagers
3*100 very small fish

Чакъров

Много ми е чудно дали наистина е възможно теста да отчита такива нива на елементите от чешмяната вода - примерно NO3 / NO2

Nikiengi

Колега, хубаво ще е ако можеш да смесваш водата с дестилирана или осмозна. Потърси в някой завод, където имат промишлени дестилатори да ти дадат по-евтино, или пък от големите вериги си купуваш 10 л. бутилки, има и даже дестилирана (аз по едно време си купувах изворна на Девин и много бях доволен но си е цифра). А за напред може да си купиш една система за обратна осмоза и като ги смесиш с чешмяна ще се получи по-добре. Като гледам силния старт, няма да останеш само с това!  :-D *BRAVO*

Borko7

не го обърквайте човека. Всички в североизточна България сме с твърда вода и имаме живи риби. Е, не могат да се развъдят лесно, но си живеят добре.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Nikiengi

Цитат на: Borko7 - 04.06.2012 14:54
не го обърквайте човека. Всички в североизточна България сме с твърда вода и имаме живи риби. Е, не могат да се развъдят лесно, но си живеят добре.


Това което съм писал няма общо с рибите, а с растенията и то не всички, освен това, ако подава СО2,нещата ще са различни. Казвам това от собствен опит, тук в Пловдив водата също е много твърда.  :-)

Bolta

Цитат на: Nikiengi - 04.06.2012 14:46
Като гледам силния старт, няма да останеш само с това!  :-D *BRAVO*
Да де, чакаме цихлидарника... ;-)
Цитат на: PVV - 04.06.2012 00:07
Цихлидарника ще е в коридора...
*THUMBS UP*

miTko

Май за първи път виждам аквариум с керамзит. Идея си нямам за какво си го сложил. Има ли опасност ако поразровиш да изплува?  *mislia*
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (5)

49218

Започната от yanev90


Публикации: 12
Прегледи: 3857

9854

Публикации: 20
Прегледи: 6965

24737

Публикации: 0
Прегледи: 1405

43672

Започната от manol


Публикации: 107
Прегледи: 44276

59561

Публикации: 20
Прегледи: 347397