• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 01:45

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариума на Penta

Започната от Penta, 15.08.2012 22:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Penta

Цитат на: cantiga - 09.10.2012 19:36
Мога само да ти препоръчам да започнеш да намаляваш осветлението (продължителността) поетапно до 7 часа. 10 часа са прекалено много при толкова интензивна светлина.

По принцип си прав, просто не забелязвах сериозни проблеми...все още :)
Благодаря за съвета.

П.П.
Всъщност пропуснал съм да изброя растенията в аквариума:
Огромната част от "полянката" се състои от Glossostigma elatinoides - развива се много бързо след като се приспособи.
Eleocharis acicularis - расте се малко по-бавно от колкото ми се иска и някак си като дъга, а не право нагоре.
Hydrocotyle sibthorpioides - расте уж, но не е мой тип.
Marsilea hirsuta - те това докато се приспособи голем зор...
Staurogyne repens много ми харесва, жалко че е бавно растящо.

На заден план по-забележителни са Mayaca Fluviatilis и ..  (помощ от публиката " - какво е това високо, най- в ляво на аквариума?)
Истината е че преди време evgeni ми изпрати растения по негов избор, аз го питах за имената само на някои от тях :(

Penta

60 литровия аквариум е подарен и от две седмици съм с нов 200 литров 100/50/40, изработка на Antuni барабар с капака. Осветлението съм си го сглобявал сам, като избрах 85 сантиметрови, HO T5 пури от по 39W - три броя. Известно време работеха и трите, но се оказа че в комбинация с рефлекторите които ми изпрати Вили от "Астарио"  светлината идва твърде много и оставих двете 865+840. Светя по 8 часа, но растенията не могат да влязат в час все още, те са и малко де.
Филтрацията е с Atman 3337 плюс една филтърна глава с гъба и и CO2 дуфузер едновременно.


ilk4000

Честито! По колко вата са тези пури, че ти идват много 3 пури ?

manyg

Цитат на: ilk4000 - 14.11.2012 19:47
Честито! По колко вата са тези пури, че ти идват много 3 пури ?
пише в поста му -39вата

iLk4000, честито ;)

Penta

Цитат на: ilk4000 - 14.11.2012 19:47
Честито! По колко вата са тези пури, че ти идват много 3 пури ?

Благодаря !
Верния отговор е: По 3000 lm .
Наличието на свестни рефлектори е от голямо значение също. Малко реклама - при цена от 7 лв за рефлектор съм много доволен от фирма Astario

П.П. Аквариума не е за снимка, но вадих фотоапарата с друга цел и така.

Penta

Намалих нитрата и фосфата до минимум - слагам само след смяна на водата по малко + ProFito през ден,  растенията взеха че тръгнаха. Имам около 10 дребни рибки на 200 литра но явно стига.



danielm

Супер глосо!
*YAHOO*
Все повече се убеждавам, че на повечто нискостеблени не им трябва много макро.

Beckhama

На едната снимка гледам си използвал метода на Амано на изхода на филтъра (флейтата), а след това си го променил.Каква е причината?

Penta

Цитат на: Beckhama - 15.03.2013 08:27
На едната снимка гледам си използвал метода на Амано на изхода на филтъра (флейтата), а след това си го променил.Каква е причината?

Получаваше се много силно течение, което накланя силно по-високите растения. С флейта циркулацията на водата не създава течение.

Penta

Правих малко снимки с GSM за лична употреба, но реших да покажа някой от тях. Наскоро оскубах глосостигмата от дъно и я засях на ново за да я подновя - бяха се събрали няколко слоя от стари стъбла. Върви бързо и скоро ще покрие всичко отново. Общо взето обитателите на аквата сега са само растителноядни - скариди, САЕ, Ото а последно си взех 3 Аймуниери (Gyrinocheilus aymonieri) които според мен са даже по-добри от Отоцинклусите (последните все висят някъде, а Аймуниери "смучат" без почивка).




Най-скъпото ми растение е Limnophila Аromatica и въртя-суча химиите само и само на него да му е добре :)



dafil

Много добри цветове за сега,но виж каква е причината за тва циано-пряка външна светлина ли,малко нитрат ли,непочистен филтър ли :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Caxapa

Направи ми впечатление флейтата. По цялата дължина на аквариума си я монтирал. Колко милиметра и колко на брой са отворите ако не те затруднява въпроса ми?  Благодаря предварително!

Penta

Цитат на: dafil - 11.06.2013 20:50
Много добри цветове за сега,но виж каква е причината за тва циано-пряка външна светлина ли,малко нитрат ли,непочистен филтър ли :-)

Залагам на малкото Нитрат/Фосфат. Тъпото е че всичко е ОК известно време, после един Четвъртък ( т.е. към края на цикъла торене) правя тест и показва ~20mg/l Нитрати  и 0.5mg/l Фосфати, казвам си "бива" и пропускам дозата Макро, появяват се малки точки които остават за винаги , дори и като го върна в редовните дози.

Флейтата е оригиналната на Atman 3337 и е от два сектора, всеки с 12 отвора. От един метър стена на аквариума остават по около 10 см в двата края, така че излиза към 80см.

П.П. Ти питаш за диаметър, ами стандартния 16мм е.
Идеята да е по цялата дължина е да завърта бавно целия обем вода без да накланя високите растения, да няма течение.

dafil

Изобщо не се притеснявай да вдигнеш фосфата до 1,5,дори и до 2мг/л.
И няма да имаш зелени точки :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Caxapa

Благодаря ъа бързия отговор! Питането ми бе за размера на отворите на флейтата но ти си ми отговорил/стандартини за филтъра./ Двете снадки са също показателни за да задоволят любопитството ми.  *THUMBS UP* Поздрави и успехи занапред!

Similar topics (5)

31851

Започната от depss


Публикации: 28
Прегледи: 10332

49139

Публикации: 3
Прегледи: 1946

9782

Започната от kometa


Публикации: 27
Прегледи: 8604

24432

Публикации: 29
Прегледи: 11599

43600

Публикации: 11
Прегледи: 3842