• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:35

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариума на Митко - трета кръв

Започната от ddimitrov, 21.02.2019 11:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ddimitrov

Привет,
отдавна бях само с едно 10литрово нано с вътрешен съмп. След чуденка и питане в една друга тема за марков аквариум преди седмица излезнах от магазина с:
Aquael Classic Box 80 - 102л (да се надяваме, че няма да текне, че тъкмо приключих ремонта на апартамента  8-) )
Овално предно стъкло
Aquael Turbo 500
Стар нагревател RS 75w (това чивотно работи вече 7-8г)
Подложка депрон 6мм
Корен от....магазина :D
Грунд - кварцов от "кварцови пясъци" - 2-5мм.
Никаква химия, опит за "натурален" старт с малко добавяне на храна.
Обитатели - 3 броя охлюви хелена - не знам какво ядат вътре ама са живи :)

Лошо, че точно го пуснах и случих един период където 2-ри ден няма ток за по 8-12 часа вкъщи... Мътилка голяма, няма избистряне, водорасли почнаха....

Старт: 18.02.2019г.



www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

Иван Вълков

Като за начало напълни още вода за да се скрие ръба на нивото. Иначе виждам набоцкал си растения но като цяло има ли първоначална идея?

kstoilov

Честито !
При мен се избистри след 5-7 дни, това е нормално според мен.
Аз бих добавял бактерии, всеки ден през първата седмица, според инструкцията на производителя.
И да, допълване догоре, един пръст под горния ръб. Бих добавил и още растения.
Шкафа какъв ти е?

ddimitrov

Здравейте,
като цяло имам някаква идея за аквариума. Малко не се вижда от снимките, но ще пусна по-добри. Аквариума се намива върху шкаф, който играе ролята малко на разделител между холна част и кухня в едно помещение. Порати това фон няма, за да се вижда от двете страни. Това малко ме затрудни с идеята как да го аранжирам. В момента си мисля за Криптокорина парва в лявата му част, да стане по-ниска. Там ще се гледа от трите му страни реално. В другата му част към филтъра по-високите. CO2 не предвиждам за сега. Камъните върху корена ще ги махна, в момента само го натискат докато спре да изплува. Нямам опит с корени и в магазина от където го взех, нещо не беше добра консултацията относно обработката му. Като риби ще има стадо разборки, 1-2 анциструса и 1 бета най-много. За водата вече е допълнен, първия ден понеже не правих тест в банята дали няма да текне, за това не посмях да го напълня до горе :) До сега не съм ползвал такива стартерни препарати с бактерии и да си призная малко ме е страх от тях.
Шкафа аз си го правих. Не е точно по аквариума, 600х800мм е. 18мм немско ПДЧ, ще излъжа за марката точно. Дизайна му също е мое дело, малко е нестандартен. Има вратички към кухнята и лавици към хола. Слагам няколко снимки с чертеж и 3D. Ако някой го заинтригува мога да му дам и готов проект на него с разкрой. Към пода стъпва на 6 регулируеми метални крака.
https://i.postimg.cc/sXs7Zp3R/Capture1.jpg

https://i.postimg.cc/KjsMVwBZ/Capture2.jpg

https://i.postimg.cc/6qQZMt7j/Capture3.jpg

https://i.postimg.cc/d16dRL0Z/Capture4.jpg
www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

kstoilov

Шкафа изглежда много добре, на мен ми харесва комбинацията. Браво !
Аз слагам бактерии Stability, в началото всеки ден, а след това добавям при всяка седмична смяна на вода.
Корените и аз съм затискал с камъни, след няколко седмици се напояват добре и тогава камъните могат да се махнат внимателно.
Растения съм слагал различни видове в началото, от по-лесните, като съм гледал да е доста залесено. Някои така и не тръгнаха, но повечето се развиха много и сега при мен е джунгла, без СО2, за което още се каня и умувам.

Иван Вълков

Колега корена е възможно да ти оцвети водата т. к. изпуска танин. В това няма нищо притеснително даже е полезно за рибите. Относно стартиращите бактерий за мен са глупост. Бактерийте от самата вода и малко(съвсем малко) храна за рибки са достатъчно. Имай в предвид че докато мине Амонячния пик не е добре да се пускат риби - т.н. Азотен цилъл.

Щом аквариума ще се гледа и от двете страни може да го разделиш по дължина на две(погледнато отгоре) и там да ти е най високата точка, от там плавно надолу към двата края. Сега дали ще е чрез растения, корени, грунд, камъни е въпрос на вкус.

Може да погледнеш моят аквариум(над твоята тема) последните снимки че първите са от старата аква. Идеята е че понякога дори "лесни" растения стават трудни. При мен въпреки хранителната подложка Криптокорините тръгнаха бавно. Успех и дано полазваш как се развива аквата.

Lightning_boy

Много добре изглежда всичко, за водата колегата е написал мнение. Въпреки, че като виждам как си разкроил и сметнал шкафа си мисля, че си взел под внимание това, че ще е добре да има канистър тоя аквариум.
Или имаш друга идея?  *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ddimitrov

Корена и аз четох, че може да оцвети малко водата и като съм виждал такива аквариуми ми харесват, искам го този ефект.
Шкафа го правих точно за аквариум, това с лавичките от задната страна беше идея на съпругата ми и стана супер така - като се изпънеш на дивана, можеш да си сложиш чашката там или други дреболии :) От долу наистина e мислен за канистър, само отворите не съм пробил, но нямам финансова възможност за момента. Предпочетох по-голям аквариум, канистър след няколко месеца :) Макар, че...съпругата вече окупира шкафа с посуда :D
Този аквариум е оборудван с едно лед тяло, което според сайта на aquael e 1650 лумена, а като го погледнах отделно е към 100кинта и го дават 1100 лумена - AquaEL Leddy Tube LED RETROFIT. В капака имам места за 4 такива да сложа, но цената дори извън БГ е доста висока. Върти ми се в главата една идея да подсиля осветлението 'направи си сам', гледах темите за LED, но нещо не видях много актуални неща и нещо близко до идеята ми. Тя си мисля - имам алумиеви профили с пластмасов капак. Лед лента с 600-800-1000 лумена на метър в профилите, добре затапени със силикон или друг уплътнител в драва края. Как ви се струва идеята? И каква цветова температура е добре да са диодите? Гледам, че оригиналното тяло го водят daylight и реално си е една лента, залепена върху алуминиев охладител и затворена с една колба :)
www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

Lightning_boy

Цитат на: ddimitrov - 22.02.2019 16:24
Макар, че...съпругата вече окупира шкафа с посуда :D

Свърши филма, колега  :-D
Карал съм с лед ленда, ама китайче. Пълен майтап, изгоряха за нула време, а уж IP68, ала бала ...
Ако намериш читава може да ти свърши работа. Аз си направих осветлението с един обикновен алуминиев радиатор и лед модули. Топла светлинка ... медец  :-D
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ddimitrov

Цитат на: Lightning_boy - 22.02.2019 16:51
Свърши филма, колега  :-D
Карал съм с лед ленда, ама китайче. Пълен майтап, изгоряха за нула време, а уж IP68, ала бала ...
Ако намериш читава може да ти свърши работа. Аз си направих осветлението с един обикновен алуминиев радиатор и лед модули. Топла светлинка ... медец  :-D

А не е свършил филма. И тя е голяма мераклийка за аквариума. Тя го хареса този :) Все си мисля, че една лента V-TAC поставена в профила не би трябвало да изгори толкова бързо.
www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

Иван Вълков

Ако ще вграждаш LED осветление във капака помисли най напред за охлаждане. Понеже съм го играл този филм, с ръка на сърцето мога да ти кажа че тези лед ленти са далеч от истинско осветление. Ако държишна капака според мен по добрия вариянт е лумисцентна пура/и с рефлектори. Аз през годините минах от Луминисцентно освеление + добавени 1W LED, след това самоделни LED тела под капка, след това последната концепция на стария аквариум беле лумисцентно осветление + рефлектори. Сегашния аквариум също е със самоделно лед осветление с по диоди от 1W, но той е открит.

ddimitrov

Ден 9-ти. Все още водорасли, слуз по корена, ципа, старите листа на растенията умират, но избиват нови. Все нормални неща си мисля. Водата все още обаче ми стои една такава мъглява, може би от корена. До момента съм сменил около 15л вода. Вече малко по залесен, макар и главно с валиснерия - такова имах от един друг аквариум. Нещо не си намирам подходящи растения из фейсбук групите и форумите.


www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

Lightning_boy

Всичко е в норма според мен.  *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ddimitrov

Към 14-15-тия ден дали да пусна два малки анциструса да подкарат водораслите, или да изчакам още. От опит знам да не бързам с риби и за това се чудя дали не е рано.
www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

Lightning_boy

Ами относително е. Едни ще ти кажат, че не е редно - ще пукнат. Други ще ти кажат, че така се прави. Скоро четох темичка, че някой колега си е пуснал 1-2 анцуструса в началото на зациклянето и още са си живи.
Мен ако питаш - пускай.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

niki_o

Анцитрусите са жилави и ще удържат и на новостартиран аквариум-разбира се с подходящите по-чести смени на вода.Аз лично пускам от тях дори и на първия ден,но моите стартове са доста летящи....със работеща филтрация или поне известно количество раотеща керамика.Но както и да е-Анцитрус трудно мре и са идеални за тестови риби и зациклящи (без това да им вреди разбира се).Ако забележиш неестествено поведение от тях веднага сменяш половината вода....все пак са живи същества *DRINK*

NO CARRIER

Могат да се пуснат всякакви рибки. Проблемът е, че в началото няма стартиран цикъл и ако са прекалено много, има вероятност да се получи амонячно натравяне. Така че слагай смело, но с мярка.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

ddimitrov

И така, аквариума се сдоби с нов нагревател - Aquael Platinum 75W и двама обитатели - малки звездни анциструси. Изглеждат щастливи и за ден опоскаха повечето алгии и осраха навсякъде :D Интерес към храна на таблетни въобще нямат, не я отразяват. Притеснява ме обаче едно - за няколко дена аквариума прави ципа отгоре на водата. До сега съм нямал в нито един аквариум такава. Водата се движи на повърхността, насочил съм изхода на филтъра нагоре под ъгъл и прави кръгово движение в целия аквариум, като на повърхността дори бълбука малко. Махам ципата при смяна на вода но след 4-5 дни пак покрива.




www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

ivanpz6

Страхотно аквариумче си спретнал , за ципата не се тревожи все пак аквариума още е "зелен" аз лично си реших проблема с ципата(поне така мисля аз) с филтър медия и още едно вътрешно филтърче. Фабрично ли е осветлението на аквариума и колко вата е (предполагам , че е LED) и се извинявам , ако си го споменал по-нагоре! Ще следя развитието му с интерес! *privet*

ddimitrov

Осветлението е това с което дойде аквариума - една пура Aquael Retrofit Sunny 16Wm, според тях 1650 лумена - https://www.aquael.pl/en/produkty/aquaristics/aq-lighting/leddy-tube-retrofit/
Ще видя как ще го подсиля, че както писах по-горе още една такава пура струва 100лв. Ще пробвам да пусна и аериране през филтъра, макар да не съм фен да видя дали ще помогне за ципата. Имам и 3 охлюва хелена вътре, почнаха и да се размножават  8-)
www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

MeTogu

От кога имаш хелените? Виждал ли си им хайвера? Най-добре е да сложиш една лед лента. Ще спестиш доста ненужен разход.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

ddimitrov

Хелените са вътре от както го пуснах, прези това бяха временно в едно нано което развалих. До колкото гледах снимки в мрежата, мисля че е хайвер това. От няколко дена са кога ги видя един върху друг. На няколко места в аквариума имам "залепени" бели топченца и вътре в тях жълтеникава сърцевина. В два от ъглите, малко по филтъра и на едно място на стъклото почти до където стига водата. Тези дни мисля да оползотворя една ЛЕД лента останала ми от ремонта вкъщи и да си направя още 2 тела по 75см за капака. По груби сметки още към 1500 лумена.

Публикациите са слети: 10.03.2019 20:28

Малко неделна игра с подръчни средства и резултата е още едно осветително тяло, това което мислих с 2 ленти v-tac в 1 профил 600lm на метър, около 1000lm общо. Лошо, че профила ми е с матиран капак, което направо уби светлината, но ще видя за такъв профил с прозрачен капак и ще го сменя. Въпреки слабия резултат лентата е 4000k, което добави много приятел топъл отенък към цветовете, не знам дали си личи от снимката.






www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

ddimitrov

Точно 1 месец от старта, растенията тръгнаха, лееко водорасли в единия край поради слънцегреене. Обитатели - 2 малки звездни анциструса, 4 броя клиновидна разбора (скоро и още, не искам на куп по много да пускам). Всички изглежда се чувстват чудесно, анциструсите зор си намират таблетките по дъното, но пък на водораслите не прощават. Смяна на вода по около 16л всяка неделя и на 3-тия ден доливам само още около 3л. Понеже нямам възможност да държа водата за смяна да престоява, дайте съвет за някакъв антихлор препарат (никога не съм ползвал такъв) или при такъв обем с директно от щешмяна "разджуркана" да го кажем няма да пречи.


www.mitak.info - още снимки на аквариума и мой личен блог
www.lakomnik.net - винаги нещо вкусно за хапване
www.panoramni.com - блог с панорамни снимки от България

wire

Аз съм доволен от sera aquatan. При твоя обем е хубаво да сменяш поне 25-30л/седмица
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

Similar topics (5)

29788

Публикации: 8
Прегледи: 3296

48086

Започната от Misho97


Публикации: 21
Прегледи: 4957

9444

Започната от vcholeva


Публикации: 16
Прегледи: 6700

24102

Публикации: 8
Прегледи: 3308

42331

Започната от M14iro


Публикации: 76
Прегледи: 25335