• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 15:20

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариума на Иван Петров

Започната от Здравков, 13.07.2013 15:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ivan_S

Размиташ грунда до стъклото, слагаш подложката, върху нея камъка и посипваш грунд около него (това се прави обикновено така при масивни камъни). Иначе може да подложиш цялото дъно, да си засипеш грунда и да редиш камъните. Може също така да има подложки само под струпванията на камъни, но по-добре според мен е подложката да е по цялата дължина  на аквариума където ще има камъни. По ширина където няма камъни, няма и нужда от подложка, логично ;). Пример с мен - 2 см стиропор покриващ цялата дължина и половината ширина. Камъните са ми в задната част на аквариума, но не са долепени до стъклото. Така давам височина в задната част и аквариумът изглежда по-дълбок. В предната половина няма подложка и грундъд е около 3-4 см., докато в задната част с подложката става към 7 см., може и повече ;). При такъв наклон мизерията минава отпред, течението я избутва към филтъра и той я засмуква. Дъното ми е като изметено.  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Здравков

Много хитро си го направил  :-) да бях се цъкнал обаче преди да го стартирам... тогава вероятно щях да сложа подложка на цялото дъно. Ще направя както ти ми каза.. ще сложа само на местата където ще има камъни.  :-)

Ivan_S

Както прецениш за подложката, само гледай да няма никакви песачинки от грунда, че от тежестта стават като елмаз и може да стане авария. Едва ли трябва да се драматизира толкова, но ако пък имаш вариант да изпразниш аквариума (запазваш водата в бидон примерно) и да извадиш грунда, тогава спокойно можеш да си сложиш подложката. После връщаш грунда, редиш, връщаш и водата. Това не е рестарт, защото цялото съдържание се връща обратно - без миене и без плакнене, особено на грунда.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Здравков

Цитат на: Ivan_S - 15.07.2013 14:53
Както прецениш за подложката, само гледай да няма никакви песачинки от грунда, че от тежестта стават като елмаз и може да стане авария. Едва ли трябва да се драматизира толкова, но ако пък имаш вариант да изпразниш аквариума (запазваш водата в бидон примерно) и да извадиш грунда, тогава спокойно можеш да си сложиш подложката. После връщаш грунда, редиш, връщаш и водата. Това не е рестарт, защото цялото съдържание се връща обратно - без миене и без плакнене, особено на грунда.
То е ясно че няма да изхвърля водата, не ме мързи и да я свърша тая работа, за мен най-големия проблем е, че рибките ще се побъркат. Ще го мисля...  :-)

Ivan_S

Ами ... темата е отворена, нали така ;). Има колеги с доста повече опит, нека и те споделят нещо. За мен също ще бъде полезно да обменим опит  *THUMBS UP*.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Здравков

Цитат на: Ivan_S - 15.07.2013 15:30
Ами ... темата е отворена, нали така ;). Има колеги с доста повече опит, нека и те споделят нещо. За мен също ще бъде полезно да обменим опит  *THUMBS UP*.
Разбира се! още в началото на темата писах, че ще се радвам на всяка критика и съвет.  ;-)

Здравков

Малко ъп с снимките от конкурса.  :coffee:












Similar topics (5)

9307

Публикации: 15
Прегледи: 7022

22646

Започната от Luton


Публикации: 72
Прегледи: 27656

40616

Започната от techobg


Публикации: 12
Прегледи: 4945

56189

Публикации: 7
Прегледи: 2589

16323

Започната от vancho


Публикации: 8
Прегледи: 4254