• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 17:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариумът на Станислав

Започната от stanislav_stilianov, 29.01.2015 22:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stanislav_stilianov

Здрвейте! Вече мина почти месец от стартирането на моя аквариум, така че реших и аз да направя тема за него.
Това е първият аквариум, към който се отнасям сериозно. Смятам го за първи, защото предните са били просто стъкла, пълни с вода.
Та, аквариумът е 60л. - Diversa. Цялото оборудване беше в комплект със стъклото - китайски филтър, нагревател и осветителна пура, която не зная каква точно е.
Грундът е доста порест и лек, като върху него съм насипал малко черни камъчета, за да изглежда по-добре. Имам корен, който от известно време стана леко слузест, но от писаното тук разбирам, че тази бяла слуз ще изчезне с времето.
Относно растенията - една част от тях купих от магазин във Варна. Друга част ми беше изпратена от наш колега - доста хубави и здрави растения. Проблемът е, че старите листа започнаха доста да кафенеят и гният. Хубавото е, че растат нови :)
Не подавам ЦО, не торя. Може би е редно да купя течна тор или таблетки - вие сте хората с опита. На този етап не мисля да подавам ЦО, но пък се изкушавам да забъркам една смес от захар и мая :)
Надявам се да завържем дискусия .

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Fua6j0zgc7%2FDSC_0061.jpg&hash=2cd3b6896f27302b6213be64ca26d8f8a6199c49

niki_o

Хм... Впечатлен съм.
СО и Торове на този етап са ненужни заради слабото осветление,полянката ще е потърпевша,но може и да ни изненада.В повечето случаи(поне при мене е така ) се налага след време да премахна с ножица старите листа(винаги имат разлика със тези в твоята реалност).Продължавай в тази посока-в правилната си *THUMBS UP*

stanislav_stilianov

Притеснява ме, че растенията са малко разположени близо едни до други и ще се задушат. От друга страна си казвам - естествен подбор, нека се борят :)
Честно казано, представям си го малко по-подредено, но засега ще го оставя да си почине. Ще видя дали всичко се задвижва добре и ако е да, ще направя размествания на растенията.

Boqnov90

Здравей колега! Като цяло аквариума ми харесва добра визия и като се поразлистят китките ще придобие още по добър вид. За торенето ти трябва задължително цо2 и хубава светлина. Лампата заводски е 15вата и според мен е твърде недостатъчна за този литраж. Трява да се замислиш да сложиш ПОНЕ още една пура 15в за да постигнеш 0.5в/литър. Тор мога да ти препоръчам профито за микроелементи и нитрати и фосфати за макроелементи , аз добавям и калий. НО за цо2 с мая и захар ти трябва и хубаво разтваряне(аз го ратварям чрез вътрешен филтър по доволен съм от купешките реактори, може би защото е мая и захар) Добавянето на глутаралдехид е препоръчително за да те защити от така гадните водорасли. Това е от мен като съвети така правя аз и растенията ми вървят :)
Успех

stanislav_stilianov

Цитат на: Boqnov90 - 29.01.2015 22:33
Здравей колега! Като цяло аквариума ми харесва добра визия и като се поразлистят китките ще придобие още по добър вид. За торенето ти трябва задължително цо2 и хубава светлина. Лампата заводски е 15вата и според мен е твърде недостатъчна за този литраж. Трява да се замислиш да сложиш ПОНЕ още една пура 15в за да постигнеш 0.5в/литър. Тор мога да ти препоръчам профито за микроелементи и нитрати и фосфати за макроелементи , аз добавям и калий. НО за цо2 с мая и захар ти трябва и хубаво разтваряне(аз го ратварям чрез вътрешен филтър по доволен съм от купешките реактори, може би защото е мая и захар) Добавянето на глутаралдехид е препоръчително за да те защити от така гадните водорасли. Това е от мен като съвети така правя аз и растенията ми вървят :)
Успех
А откъде мога да си взема глутаралдехид във Варна? Ако засега оставя растенията в тези условия - ще умрат ли?

petq3515

Вторият месец вече ще започнеш да се срещаш с проблемите на начинаещият акварист. Време е да изпълниш заръката на колегата Boqnov90 с осветлението, да започнеш да подаваш постепенно торове и СО2. Растенията в първият месец се захващат и по бавно се развиват за сметка на  своите запази. Ако продължаваш в тоя дух, до края на вторият месец те ще изчерпят запасите си и хранителните вещества в аквариума ,  растенията ще започнат да линеят и тогава ще се появят водораслите. А с изтощени растения трудно ще се пребориш с водораслите.
Никой не проумява какво притежава, докато не усети болката от загубата му.

stanislav_stilianov

Здравейте, колеги!
Мина половин година от стартирането на аквариума. Тук може да видите резултатите. Единственият ми проблем в момента е, че растенията растат високи, без много листна маса и са доста рехави. Предполагам, че това е заради слаба светлина. Някакви други мнения? Не подавам СО2, само глутаралдехит и течен тор. 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Fwj66impox%2FDSC_1628.jpg&hash=809b0971a58cc5bf04ef6b760201312de1e92f6c

venitos

Страхотен аквариум!  :-)
Предполагам има развитие, може да качиш някоя актуална снимка, ще е интересно да видим! Благодаря!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

stanislav_stilianov

Венелински, към момента имам проблеми с фабричното осветление на капака. Изгоря управлението, което наложи изцяло да го премахна. В момента съм без капак, осветявам с подвижна лампа, но растенията страдат. Мисля варианти как да
го ремонтирам.
Няма да откажа предложения за човек във Варна, който би могъл да ми инсталира ново осветление, тъй като в тази част съм зле.
Освен това обмислям рестарт и нов дизайн, но засега няма да издам нищо :)

Similar topics (5)

4044

Започната от bobynfs


Публикации: 133
Прегледи: 38293

16054

Публикации: 2
Прегледи: 1846

40337

Публикации: 77
Прегледи: 22003

58414

Публикации: 3
Прегледи: 2049

15099

Започната от Divane


Публикации: 155
Прегледи: 35614