• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:20

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариум 70/35/35

Започната от sVGNsali, 11.09.2014 13:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sVGNsali

Здравейте колеги.
На 04.09.2014 г., стартирах едно аквариумче в службата.
Външни размери 70/35/35. Чисто побра малко над 50 l вода.
Грунда е манадо, с различна дебелина. Интериора за сега е скални късове и един корен, със захванат по него солидно количество мъх.
Целта на аквариума е да приюти рибките от големият у дома, а именно:
- рамирезе - 1 бр, мъжко;
- клиновидни разбори - 10 бр.;
- неони - 3 бр.;
- микрорасбора галакси  - 3-4 бр.;
- данио - 1 бр.

Броят им ще бъде редуциран, и мисля да останат само клиновидните, защото изглеждат добре като пасаж.
Филтъра беше доста сложно упражнение. Макар да си купих един голям китайски вътрешен, той се оказа много силен и направо развяваше манадото. За сега съм с един малък, пак китаец с уж 300 л/ч (пълнеж само със Sera Siporax, без гъба). Може би след време, ако манадото понатежи още, ще се пробвам пак с големия. В момента от страниците се вижда, как в дълбочина има въздушни мехури между частиците на грунда. А стоя 3-4 дена в кофи, после и в аквата - събират му се вече 10 дена.
Осветлението го умувам още, ще се уточнява с колежката Виолета, но се очаква да бъде 2х18 W.
До тук с въведението.
Сега искам да попитам нещо. Макар и да започнах без никакви големи очаквания, от ден два се замислям дали да не се опитам да направя някаква полянка с Hemianthus Callitrichoides Cuba. Въпроса ми е, дали ще се получи полянката само с глутералдехид като източник на СО2?
Ако няма да стане, обмислям да сложа микрозоруми - няколко корена, захванати към камъните.
Прилагам една снимка, като предварително се извинявам. Мястото на аквата и осветеността на стаята правят невъзможно по-добри снимки през деня. А през нощта, няма как.



Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

spark

Ще се получи полянка с Hemianthus Callitrichoides Cuba. В моя ползвам глутералдехид Easy Carbo и ProFito за сега няма проблеми, но трудно се засажда. Имай предвид, че менадото ще ти зацапа филтъра. Добре през 2-3 дни да го миеш иначе ще се задръсти и ще завъдиш бактерии.

tova_onova

Цитат на: spark - 11.09.2014 16:12
през 2-3 дни да го миеш иначе ще се задръсти и ще завъдиш бактерии.
Нали това е една от основните цели на филтъра- да завъди бактерии?

zariio

Колега,кубата не е нещо специално.Ще се захване и ще върви.Помисли за още една 18W лампа и си направи осветлението стъпаловидно.Глутаралдехида върши работа но само в комбинация с СО2.Разбирай че няма нищо да ти кипне в аквариума особено пък като говирм за 70л.Ползата му ще е че ще предотврати появата на брада.Амазонията също не е тежка и трудно се работи с нея но малко повече търпение и става работата.Откъм риби също трябва да помислиш.Забрави за анциструси,сае и други такива дето ровят.скаридите стават с изключение на големи аманови че скоро имах проблем с такива.За час изровиха половината дъно.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

spark

Цитат на: tova_onova - 11.09.2014 18:44
Нали това е една от основните цели на филтъра- да завъди бактерии?
Бактериална ципа колега, съжалявам че не съм пояснил вида

Цитат на: zariio - 11.09.2014 19:32
Колега,кубата не е нещо специално.Ще се захване и ще върви.Помисли за още една 18W лампа и си направи осветлението стъпаловидно.Глутаралдехида върши работа но само в комбинация с СО2.Разбирай че няма нищо да ти кипне в аквариума особено пък като говирм за 70л.Ползата му ще е че ще предотврати появата на брада.Амазонията също не е тежка и трудно се работи с нея но малко повече търпение и става работата.Откъм риби също трябва да помислиш.Забрави за анциструси,сае и други такива дето ровят.скаридите стават с изключение на големи аманови че скоро имах проблем с такива.За час изровиха половината дъно.
на бактериите.
В 56 литровия ми аквариум използвам само Easy Carbo, резултата е зелени и здрави растения, и никакви водорасли, черна брада не съм хващал още. От сомовете можеш да пуснеш отоцинклуси или Pterygoplichthys gibbiceps няма да ти изровят растенията.

zariio

Колега,повярвай ми зелени и здрави растения може да имаш и без изи карбо :-)
А това за гибицепса предполагам се шегуваш :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

spark

Цитат на: zariio - 11.09.2014 20:56
Колега,повярвай ми зелени и здрави растения може да имаш и без изи карбо :-)
А това за гибицепса предполагам се шегуваш :-)
Може, но трябва CO2 система. Имам два гибицепса и не съм забелязал да ровят в менадото.

zariio

Изи карбото не е заместител на СО2 системата.Казват че работи по-добре с нея но не и да я замества.Правил съм си доста пъти този експеримент да стартирам аквариум с изи карбо и общо взето нищо по-различно не се е случвало.Ако ще е за премахване на брада ок но ползването му като заместител на СО2 е заблуда.
Това е мое мнение което съм си изградил след няколко експеримента.Никой не задължавам с него.Просто искам да предпазя колегата sevginsali от излишни разходи.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

sVGNsali

Добро утро колеги :coffee:
Благодаря на включилите се за коментарите.
Напълно съм на ясно с факта, че трябва СО2 система, за предпочитане под налягане. Но уви, разделих се с нея, защото реших че с растенията до тук.
В този аква нямаше да има зеленко, но колегите настояваха. И за това се замислих за полянка. Позачудих се дали ще стане само с химии. Бях прочел коментари в наши и чужди форуми, че не върви и не става този красив ефект без СО2 под налягане, но исках да попитам и колегите които имат това растение.
Сега съм решил никакви капризни растения. Мъха и може би малко микрозоруми.
В този случай колега zariio, няма да ми трябва 3та пура нали?
За рибките - ще бъдат описаните по-горе, поне за сега. Ако не мине черна котка, докато ги разнасям.. :whistle:
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

petko

Цитат на: zariio - 11.09.2014 21:45
Изи карбото не е заместител на СО2 системата.Казват че работи по-добре с нея но не и да я замества.Правил съм си доста пъти този експеримент да стартирам аквариум с изи карбо и общо взето нищо по-различно не се е случвало.Ако ще е за премахване на брада ок но ползването му като заместител на СО2 е заблуда.
Това е мое мнение което съм си изградил след няколко експеримента.Никой не задължавам с него.Просто искам да предпазя колегата sevginsali от излишни разходи.
Абсолютно вярно.

Цитат на: sevginsali - 12.09.2014 08:00
Сега съм решил никакви капризни растения. Мъха и може би малко микрозоруми.
Не ти трябва 3-та пура.

sVGNsali

Малко развитие от мен.
Започнах и приключих с озеленяването.
По етапно прехвърлям рибките - през три дена, по три-четири рибки, каквото хвана.



Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Здравейте.
Аквариумчето си изглежда все така.
Колкото да се опитвам да снимам, все не става, отраженията много дразнят.
Чудя се и имам нужда от съвет.
Покрай другият си аква, малко занемарих този. В смисъл на поддръжка на растенията. Иначе си сменям водата 2 пъти седмично, по 50%.
Както се вижда от снимката по-горе, вътре флората е представена от доста мъх, болтис и микрозоруми. Имам и още едно растения, оприличавам го на сагитария.
Осветлението си остана една пура 15 W, 865 daylight на philips.
Малко закономерно минавам през фази на кафеви (по стъклата) и зелени (по камъните) петна. Всъщност камъните ги чистя с четка, но до 2-3 дена се връщам в изходна позиция.
Отделно растенията (освен мъха) ..ами не са много добре. Особенно болтиса е направо с кафеви листа. Сагитарията и тя не се чувства комфортно, и тя е кафеникави отенъци на листата.
Ясно ми е че осветлението ми е слабо, не торя, и сменям доста от водата и заради това не са добре..
Та, питането е, ако сменя осветлението с една 18 W/865 пура или добавя към сегашната една енергоспестяваща крушка с настолна лампа и започна по-лека да подавам глутерал+профито+макро ще се оправят? Или да не пипам нищо, с риск да не завъдя алгии, оставяйки аквата бавно да влезе в своя ритъм?
От към риби съм с 10 клиновидни, 3 неончета, 2 галаксита, 1 данио и 1 рамирези (заради които правя по-масирани смени на водата) което май остаря. Измършавя горката, въпреки че храня добре и всеки ден различно. ЕГН.то не можеш го спреш..



Публикациите са слети: 30.10.2014 16:55




Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hunter

Ами според мен имаш много грешки с растенията. Светлината, че е слаба слаба е но проблема е във тези големи смени на вода. Ти не го оставаш да се зацикли. За една седмица аз сменям по 1/3 от водата с ти сменяш цялата което си е направо рестарт. Спри тези големи смени аз съм имал пренаселен аквариум но дори и тогава не съм си позволявал да сменям 2 пъти седмично по 50%. гутарал ако искаш слагай но профито капвай по малко да има манджа за тези китки. И след като не ти е силно осветлението а имаш ксенококус значи май са ти много фосфатите според мен. А това може да е по вина на обилното хранене както сам спомена, че храниш на широко.

sVGNsali

Благодаря за включването.
Сменям повечко вода, заради повечето рибки +заради слабият филтър. А филтъра е слаб, защото вдига манадото. Или поне вдигаше в началото. Сега, може би ако е поел водата в достатъчна степен, няма да е така. Трябва да пробвам с другия, да видя как ще стане.
За храненето. Не храня на широко, не прехранвам. Визирах различни храни. Почти за всеки ден имам по различна. Омитат всичко за по-малко от минута. Един ден глад, както си му е реда.
А осветлението си  е слабо, спор няма. Ще направя нещо по въпроса и тогава може да почна с мнооооо малко торене.
Аз се чудех, дали ще ми стигне една 18W пура или да добавям към сегашното..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hunter

Ами как да ти кажа със сигурност не мога да ти кажа това е добре. Както е ясно всеки аквариум си е сам за себе си има основни неща колкото да стъпиш като база. Но сам трябва да прецениш кое е добре и кое не за твоя аквариум. Аз лично експериментирам но си е бавно защото чакаш за да видиш резултат а той не настъпва за 2 седмици. При положение, че не добавяш СО по добре не надувай много осветлението. Според мен намали смените на 1 по 50% на седмица вместо 2 по 50% и си набави малко профито и капвай леко. Може и да пробваш и глутарал. Както си решиш но определено намали смените. А осветлението ще е добре да го докараш примерно 0,4-0,5 ват на литър. Все пак и растенията ти не са от най взискателните, че да ти е нужно кой знае какво.

Similar topics (5)

16932

Започната от adi_lp


Публикации: 28
Прегледи: 6880

12091

Публикации: 21
Прегледи: 11196

35475

Започната от gambina


Публикации: 20
Прегледи: 9852

5907

Публикации: 82
Прегледи: 24625

24102

Публикации: 8
Прегледи: 3308