• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 13:32

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

108/42/40 - Севгин

Започната от sVGNsali, 05.01.2014 21:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

PVV

Здравей, добре се получава аквата. Обаче тия галаксита ще ги загубиш в този аквариум. Аз в около 40 литра имам 10 галаксита и 10 ембер тетри и постоянно се крият зад растенията. Виждам ги само когато ги храня или когато се маскирам на дирек за повече от 2 мин. :-D Плашливи са доста. Освен ако не меслиш да сложиш 30-40 броя.

sVGNsali

Съгласен съм колега.
Поставил съм си за цел 100 бр., което ще се случи на етапи..
Още от сега съм си подготвил писмото за белобрадият старец  :-D

Шегата на страна, ако нещо генерално не се обърка с този аква, проектът цели 100 бр. галакси. Мисля да добавям на етапи от по 10тина бройки, за да се адаптират те и аквариума към тях, като цяло. Някъде около 50 бр., ще правя и опити за развъждане за да не се налага да купувам и транспортирам всички.

А растителноста не ми се струва достатъчно гъста, искам да избуи. Имах претенции към подредба, но аматьорските ми умения, не покриха желанията ми и боднах каквото дойде и както дойде. Имам и много голям корен, но се оказах без място за него. Имам и малки мангови корени с мъх по тях..Ще има още промени ;)
Времето ще покаже..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

spark

Сори че ти спамя в темата, но растителността не е задължителна за галакситата, говорих с колеги от Англия, които ги развъждат и казаха, че се адаптират и в аквариуми с по-малко растителност. Аз имам 8 в 25 литров аквариум и се чувстват добре, цветовете им се засилват всеки ден. Да те питам как се разпознава коя е мъжка коя е женска?

sVGNsali

Добро утро..  :coffee:
Аз не искам да ги приспособявам към нещо много по различно. Искам да си прилиа на тяхното си.
Колегата botan ми даде сериозно рамо и показа кои са характерните за тях растения, но ми се видя тегава работата да ги събирам като пъзел и поръчах наведнъж това което се вижда на снимките.
За пола (а и друга полезна информация) можеш да използваш този линк:
http://www.seriouslyfish.com/species/danio-margaritatus/
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

sVGNsali

Малко развитие при мен.
Растенията вървят добре, даже се наложи вчера по резна 5-6 стръка, бяха доста израснали..
Мисля, че за сега нещата са ОК.
На места наблюдавам мехурчета по растенията - това за хубаво или лошо е?
Събота мисля да пусна едно сомче и данио, но дали няма прекомерно разтваряне на СО2..




Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hunter

Имам забележка към подредбата ако позволиш. Липсва преден среден и заден план, всичко е едно. Защо така си го подредил?

sVGNsali

Все още се уча.
Толкова можах, с растенията, които получих - поръчка направих, без да имам определена визия. Просто исках да стартирам.
Бях прочел доста, разгледал доста.. но само с гледане не става.
Ако оцелеят тези растения и този грунд, добре. Ако ли не, ще използвам наученото за напред.
Благодаря за градивната критика  *THUMBS UP*.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

njoyz

Тея мехурчета май означават, че растенията кипят, което пък от своя страна означава, че се чувстват добре...аз в моя аква също виждам по някое мехурче, но докато не пусна тая проклета CO2 система с киселина и сода, няма да видя сериозен кипеж, а май-май и водорасли съм завъдил.
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

Ivan_S

Така е Севгин, ако имаш по-детайлна снимка и това наистина е кипеж - почвай да се радваш. Растенията вече са почнали  *YAHOO*. Дали и колко СО2 се разтваря, едно рН тестче дали няма да ти свърши работа? Колкото по-надолу от 7 ти върви рН-то, толкова повече разтворен СО2 имаш. Спираш подаването преди да стане прекалено кисело.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

sVGNsali

Здравейте.
Малко развитие и от мен, в следващите снимки.





















В началото всичко беше ОК, но преди 10-тина дни забелязах, че растенията залиняват. Направо си увяхват. Определени видове, просто се разпаднаха - станаха прозрачни и плават в аквата. Всяка седмица, в неделя старателно почиствам с пинсетка всички листа, които се откъсват. Сменям около 30 л вода, с престояла 7 дни такава.
Температура - 24 C. Имам един 150 W Jager, който въпреки че е нагласен на 19 С, държи 24 С.
Вече 10 дена, торя през ден, с Акваформула стандарт - 2,5 мл лъжичка. Няма подобрение. Растенията продължават да залиняват, но с по-бавни темпове.
Светя по 6-7 часа на ден, като другата седмица планирам 8 ч светоден - 2х36 W аквастар и гролукс.
СО2 под налягане с 2 мехурчета в секунда.
Аквариума е с всички рибки прехвърлени от наното ми  - галакси 9 бр, 5 неончета, данио и сомче коридас. Чувстват се добре, няма признаци на стрес. Няколко от галакситата даже са много добре оцветени - по едрите, но не мога да ги снимам с турбосапонерката ми, много мърдат.
Но общият вид аквата не е добър.
Идеи?

ПС: В наното имам няколко растения като тези в големия - без торене, без СО2, смяна на вода седмично, 18W осветление, китайско филтърче с сипоракс - на същият хал са?!?!?!. В момента имам цяла банда ред чери, новоизлюпени, видях ги секунди преди да изпразня наното, за щастие без инциденти. Сега си стои така. Малкият е занемарен тотално, а големият го гледам като писано яйце а дереджето им еднакво? Или грешно подхождам?

Благодаря предварително!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Penta

Малко забележки несвързани със състоянието на растенията:
Смяната на водата се извършва с престояла заради наличието на флор - 24 часа е напълно достатъчно. След една седмица водата си е блатясала, образно казано.
24 градуса не чак зле, но пък не е и много. Стабилизирай я на 26 според мен.

Иначе , хубаво добавяш микроелементи с акваформула,  но в така слабо населен аквариум си трябва и макро :(
Този чакъл, особено за елеохарис-а...ти си знаеш.

petko

Няколко насоки относно растенията.
Някои растения не виреят добре в новостартиран аквариум.
Нямаш нитрати.
Слабо ти е осветление.
Намали дозата на Акваформулата.Една лъжичка 2,5ml.на седмица ти е достатъчно в момента.

Nikola 1

Преторяваш. Намали торенето. *privet*

sVGNsali

 :coffee:
Добро утро. Благодаря за съветите.

Имах няколко предположения, но не бях се и замислял, че акитата са ми малко, а то си е напълно логично  :-D. Обмислям да си купя около 15тина рибки за пасаж, но не съм решил какви. Ще се радвам ако някой даде съвет за комбинация с наличните ми рибоци. Родостомус, около 15 бр.?

За осветлението.. знам си аз, уж временно, уж беше спешно. Ще видя какво мога да направя.

Намалям и торенето, явно не помага увеличението, даже май и нишкови имам вече.

Колега Penta, поддържам 24 С, защото си мислех, че по високите температури ще вредят на растенията, но ако това е грешно, ще кача на 26 С. Прав си за чакъла и елеохарис-а, но за сега е добре, порасна доста. Аз в началото нямах никакви надежди за него, но беше бонус и го боднах ей така. Но като го гледам как дърпа, за сега е едно от растенията с добро развитие, да не кажа най-добро.

Благодаря още веднъж!
:coffee:
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Nikola 1

За нишковидните слагаш Егерия.