• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 06:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Успях да уморя още скариди...

Започната от stefan4o, 16.12.2015 13:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stefan4o

Извинявам се за правописа. Ще го имам предвид занапред.  *DRINK*
Днес добавих 1гр. българска сол по предписание на човекът, от който ги купих. Малко със зор намерих българска сол, ама какво да се прави - хайванчетата си искат своето.

petko

Този човек каза ли ти защо да слагаш сол?

stefan4o

Да, за да може по-лесно да сменяват обвивките си. Доста нашироко си поговорихме. Неговото мнение за препаратите, които закупих е, че са... прах в очите. Подчерта дебело, че солта само българска със сигурен произход, щото вносната не се знае какви подобрители има в нея. Преварена вода с малко сол и е ОК, има доста големи количества скариди и съм склонен да му вярвам. Изглежда доста в час с нещата. Ямболската вода е като твърдост близка до старозагорската, така че не виждам причина при мен да се чувстват некомфортно. Гледа и макробахиуми също.

gebo777

За мен и двата съвета са неправилни... За образуването на хубава обвивка е необходим калций, а преваряването на водата отделя част от калция във вид на котлен камък. Солта пък е натриев хлорид, така че по никакъв начин не добавя калций... Моето мнение е, че и двете неща са в най-добрия случай излишни и по-скоро вредят... Черитата за щастие са си достатъчно издържливи, за да се развиват въпреки "подобренията".
Ще се радвам да чуя още мнения, може и да бъркам, но теоретично така ми изглеждат нещата...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

kuvert

Вземи едно листо спанак или зеле,сложи го да се свари за 10 мин. (може и в микровълновата),пусни го в аквариума и се радвай на цялото стадо накуп (особено,ако е спанак-пощуряват). По същата рецепта може да свариш червена чушка и моркови (нарязани на кубчета). Чиста натурална храна. Редовно храня моите така!

petko

Цитат на: gebo777 - 26.01.2016 14:29
За мен и двата съвета са неправилни... За образуването на хубава обвивка е необходим калций, а преваряването на водата отделя част от калция във вид на котлен камък. Солта пък е натриев хлорид, така че по никакъв начин не добавя калций... Моето мнение е, че и двете неща са в най-добрия случай излишни и по-скоро вредят... Черитата за щастие са си достатъчно издържливи, за да се развиват въпреки "подобренията".
Ще се радвам да чуя още мнения, може и да бъркам, но теоретично така ми изглеждат нещата...
Съгласен съм.
Чак неправилни не, но излишни неща.За обвивката освен калций трябва и хитин.По принцип с преваряването не може да се извлече много калций- освен ,ако не събира парите от варенето.
Солта в такова количество нито вреди нито помага с нещо.Краткотрайни бани от сол се правят против някои паразити за да предизвика линеенето на скаридите.

Цитат на: kuvert - 26.01.2016 14:48
Вземи едно листо спанак или зеле,сложи го да се свари за 10 мин. (може и в микровълновата),пусни го в аквариума и се радвай на цялото стадо накуп (особено,ако е спанак-пощуряват). По същата рецепта може да свариш червена чушка и моркови (нарязани на кубчета). Чиста натурална храна. Редовно храня моите така!
Като допълнителна храна един път в седмицата.
Всяка пролет си събирам листа от коприва, идеална е за скаридите.

stefan4o

Знам за спанака, но ме е страх да им слагам нитратни зеленчуци от магазина. Имаме си село, така че догодина живот и здраве ще замразя във фризера доста неща за тях. Иначе на тоя човек му вярвам, понеже ако наистина гледа такива скариди от времето, когато са били по пет лева бройката би следвало да не говори празни приказки. Ако някой друг даде друг акъл за хитиновите обвивки - готов съм за предложения.

baygry

Ми то човека от когото си закупил скаридките всичко ти е обяснил,незнам какви отговори очакваш още?
Мога само да ти споделя моя опит със скариди.Имам скаридарник и скариди в общ аквариум.Никаква сол не слагам никъде.Вода от водопроводната мрежа,престояла 24 часа.В скаридарника по една таблетка храна през ден,че даже и по- малко,в общия каквото си намерят.Отвреме на време слагам по някое дъбово или от индийски бадем листо,няколко пъти съм им давал "нитратни" тиквички,краставички..И в двата аквариума се множат на воля и си сменят обвивките.Черитата са корави пичове,колкото по-малко им трепериш,по-добре.

stefan4o

Две седмици след покупката на скаридките, имам само 5-6 жертви (даже не разбрах каква е била причината), останалите си живуркат щастливо и даже взеха да се пооцветяват и да стават по-червени. Имам питане за охлювите - развъждането им предпоставка за какво е? Прехранване ли? Добавих и био-филтрация като включих отново да работи топ-филтъра на аквариумчето. Увих го с мрежичката, която свалих от сера сипоракса, за да не засмуче някоя скарида. Харесва им доста да стоят на него и да го чоплят по мрежата. Виждам понякога някоя обвивка, но сякаш не толкова, колкото ми се иска. Или не растат толкоз бързо, колкото ми се ще  :-)
Имам и една бременна със седло. Колко време й трябва, за да "слезе" надолу и да се оформи като хайвер? Откак съм я взел е със седлото, сякаш още ми се види, че е там.

baygry

На входа на филтъра по-добре сложи дамски чорап,малките скаридки са миниатюрни.
През около месец-ще имаш поколение.
Охлювите се размножават защото това е природата.
Радвам се че се задържаха скаридките.Успех

azanzu

това със солта го забрави. По мой наблюдения по възрастните скариди по-трудно се адаптират и те първи дават фира ако има проблем. Другото което съм забелязал е че при нов аквариум или при аква с не добре завършен цикъл смяната на водата много влияе на скаридите. Но факта че си забелязал бременни говори че вече почват да се адаптират и се чувстват добре , иначе няма да видиш бременна скарида. Друг е въпроса че и тя може да даде фира по някое време. Проблемите са от водата според мен. Имам 4 локви с различни мутации на чери и това са мойте наблюдения. Друго което забелязах е стабилизатора на вода на СЕРА акватана след добавяне има проблем същото става и с Продак. Може и да си въобразявам но вече не ги ползвам. Има вече специализирани сериина СЕРА, JBL доста други марки специално за скариди тях ползвам.
Торорве или някакви други химикали добавяш ли ???

stefan4o

Бременната е само една и тя дойде с останалите, които купих. Иначе ползвам JBL подобрител за скариди и един продукт на Easy life пак предназначен за тях (снимал съм ги). Никаква химия не слагам във водата.

stefan4o

Ъпдейт по темата ми.
Бях прекалил със солта явно и загубих около 5 скариди. Накрая се реших и взех тестове на ленти JBL. Помогнаха ми дотолкова, че видях, че твърдостта ми е отишла над 21ппм (GH). Смених 6 литра вода с RO от Лидл и сякаш нещата бяха ОК. Жертвите секнаха за 3-4 дни. След смяната на 6-те литра вода, твърдостта се върна в нормални за живот граници - между 7 и 14. Другите параметри и те са ОК сякаш. Нитрити са 0, а нитратите стоят около 25ппм. Днес смених още 6 литра вода с 1:1 преварена-RO, сложих JBL Феропол и екстракт от листо Катапа на Easylife. Преди смяната се бяха гътнали още 2 скариди.
Четох в един източник: petshrimp.com, чийто създател (Мустафа) твърди, че е добре нитратите да се държат на стойности до 10ппм. Дали това би била причина понякога да измират? Предполагам, че нивата на нитратите мога да ги поддържам с по-чести смени на води (гледам се препоръчват смени на 10-15 дни). В интерес на истината доста неща прочетох от тоя сайт, които не знаех. Като например, че не е много хубаво скариди да се гледат с бързорастящи растения, щото изсмуквали всички нутриенти от водната среда и така не оставало за скаридите.  Вероятно ще взема и от тези реактиви в шишенцата за нитрати, за да ги следя по-изкъсо като показател. Предполагам, че те са ми приблемът  *SORRY*

Amev

Високите нива на нитрати само биха завишили цвета на скаридките , не прекомерни ,но високи в някакви граници. Аз забелязвам че повече се влияят от резки промени в средата , било то на твърдост или пх или нитрати отколкото от високи или съответно ниски нива на тези показатели.

azanzu

Цитат на: Amev - 22.02.2016 19:04
Високите нива на нитрати само биха завишили цвета на скаридките , не прекомерни ,но високи в някакви граници. Аз забелязвам че повече се влияят от резки промени в средата , било то на твърдост или пх или нитрати отколкото от високи или съответно ниски нива на тези показатели.

Съгласен съм с Амев. Това е проблема реално.  Тест лентите на JBL не показват коректно нитратите не им вярвай трърдост показват долу горе вярно. Правиш постоянно различна среда на скаридите затова умират. Не прави такива неща не има е проблем да живеят с вода в тези показатели по нашия край водата е много твърда и няма проблем със скаридите, само да са постоянни показателите. Мъчиш ги така твърда по мека вода немогат да се адаптират. Нитратите също не са чак такъв проблем при мен в едната аква варират между 10-30 заради растенията проблем с скаридите няма ( по добре е да са постоянни). Като си почнал с РО вода да месиш или трябва да продължаваш така или постепенно да минеш на чешмяна само или да слагаш само РО с соли за скариди но трябва да мериш показатели с истински тестове тези лентички не стават.

Similar topics (5)

26794

Публикации: 1
Прегледи: 3131

42908

Публикации: 5
Прегледи: 2517

12730

Публикации: 4
Прегледи: 3811

39532

Публикации: 23
Прегледи: 10919

11522

Публикации: 12
Прегледи: 6000