• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 18:45

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Ред чери съжителство

Започната от Vempe, 15.05.2011 23:54

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Vempe

Здравейте имам 90 литров аквариум в него има:
1 рамирези мъжко
2 САЕ-та
2 калихта
1 анциструс
1 хелер
4 неона
2 огнени барбуса и няколко гупи въпросът ми е мога ли да гледам скариди с тях?
Безсмъртен съм до доказване на противното, а тогава няма да ме засяга !!

MeTogu

За ред  чери и дума не може да става.Само анциструса няма да ги закача.Може би ако се насочиш към макробрахумите,ще се радваш на скаридки в аквариума си.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Vempe

Мерси за отговора ,ако може да ме насочиш към някой колега от форума който има ще съм много благодарен.  :-) :-)
Безсмъртен съм до доказване на противното, а тогава няма да ме засяга !!

stilista

Методи има  :-D
Само да не стане после да ти закачат неоните.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Асен Евгениев

16.05.2011 21:12 #4 Last Edit: 17.05.2011 10:23 by akapulko
Цитат на: stilista - 16.05.2011 16:47
Само да не стане после да ти закачат неоните.
И огнените барбуси. :-D Моите дадоха фира. *CRAZY*

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Vempe

А аз се притеснявам рибите да не ги закачат  :-D :-D
Безсмъртен съм до доказване на противното, а тогава няма да ме засяга !!

stilista

Доколкото не се лъжа колеги се хвалеха с тези скариди че оцеляват при африкански цихлиди които са известни с агресията си.
Аз съм ги гледал с златни в залесен аквариум за около 2-3 месеца и е нямало проблеми но скаридите не бяха достигнали максимален размер.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

mojiganga

Може ли ред чери и коридорас палеатус в един аквариум?

stilista

Цитат на: mojiganga - 18.05.2011 13:39
Може ли ред чери и коридорас палеатус в един аквариум?
Никакъв проблем няма да имаш!
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Angel

Здравейте.Имам един въпрос мога ли да гледам черита с :
10 Молинезии
1 зелено лабео
4 мини гупи аквариума е добре залесен има и явански мъх. *dontknow* *dontknow*

bicho1976

Големите ще оцелеят,но едва ли ще имаш голямо поколение.
Аз все още има скариди при скаларии,разбори и неони.

MeTogu

23.05.2011 20:48 #11 Last Edit: 24.05.2011 16:38 by MeTogu
И мъх и растения имах много,но при 200-300 ендлерки едвам спасих 10-ина черита при положение че бяха нах 200 и те.А лабеото може да похапва и едри черита.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

paolo6481

Цитат на: MeTogu - 23.05.2011 20:48
И мъх и растения имах много,но при 200-300 ендлерки едвам спасих 10-ина черита при положение че бяха нах 200 и те.А лабеото може да похапва и едви черита.
Това го потвърждавам.Лабеото яде и големи скаридки.Аз докато се усетя и ги беше подпукало.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Angel

Благодаря Ви за отговорите сега вече зман че няма как да пусна черита в общия мерси *privet* *privet* *privet*

Angel

Здравеите отново имам още един въпрос за съжителството на черитата а той е дали могат да гивеят с Гастромизон. *dontknow*

stilista

Що да не може  ;-) Те не са агресивни ,поне моите(имам 2) са доста плашливи.Не съм забелязал да ги закачат.Голям проблем е само ако искаш да ги извадиш с кепа.Вчера рестартирах и единственно тях съм ги вадил буквално с ръка  :-[
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

kamenov

Дайте идея и на мен тогава...
Имам Рамирези, Коридораси, неони, анциструси и кулита.
Какви скариди бих могъл да пусна вътре ?

MeTogu

Рамирезитата ще си похапват доволно скаридки,даже може да не останат.
А знам че кулитата им ядат хайвера.Така че или друг вид риби или друг вид скариди.
Може би Аманова или макробрахиуми :)
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

stilista

Навремето гледах скариди с 2 кулита и животинките се множаха ,но когато продадох кулитата магазинера се удиви от размера им и ме попита с каква храна съм хранил и какви са обитателите на аквариума след което ми каза че са порастнали толкова зареди живата храна(скаридите т.е.малките им)Но все пак си имаше доволна колония от дребосъци-над 50броя в 80л аквариум!
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

zambo

Цитат на: kamenov - 07.06.2011 00:50
Дайте идея и на мен тогава...
Имам Рамирези, Коридораси, неони, анциструси и кулита.
Какви скариди бих могъл да пусна вътре ?
Само макробрахуми .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Slavov

Анциструс, скаларии, неони, гупи, хелер, няма да има проблем за red cherry-та викате а ?

zambo

Цитат на: Slavov - 23.07.2011 00:07
скаларии, , гупи, хелер, няма да има проблем за red cherry-та викате а ?
Точно с тези риби ще е голям проблем съжителството .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Slavov

На кой риби им се вглеждаш ? То малкия аквариум го права уж за скариди, ама още не е готов и затова ми се щеше в големия да ги сложа...

wwladoo

Цитат на: zambo - 23.07.2011 00:20
Точно с тези риби ще е голям проблем съжителството .
Еми колегата ти е написал точно и ясно, кои риби са проблематични, от цитираните от теб--т.е.всички без анциструси и неони!!!! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Nikola 1

Моите ред черита ги гледам с гупи, САЕ, и данио и имам около 60 бр. Аквариума ми е гъсто залесен обаче. Даже днес видях няколко бебета.

Slavov

То хелера и гупитата мога да ги махна, ама като гледам скалариите как кълват квото мръдне по дъното, и май май няма да стане...Еми хубаво па тогава, аз ще си стегна друг аквариум за скариди като ми не давате в този  ]:->

stilista

Mинават ми разни мисли да пусна в големия(200л) 3 колизи или трихогастер леери  .Аквариума е залесен доволно но нямам наблюдения върху тея видове риби ,но съм чувал че са доста плахи и не са агресивни.
Ще изпапат ли черитата?
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Ribarche

Според мен , ще ги излапат като топъл хляб

stilista

Цитат на: Ribarche - 29.08.2011 22:07
Според мен , ще ги излапат като топъл хляб
Имаш ли практически опит или просто предполагаш.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Ribarche

 :-D За Колизия Лалия гарантирам от опит , че много бързо ще ги тушира , а за трихогастера ...... там  нямам опит .
Ама нищо не ти пречи да пробваш , в най-лошия случай  ще си си нахранил рибите със скъпа храна  *DRINK*

trupai

Цитат на: stilista - 29.08.2011 21:42
Mинават ми разни мисли да пусна в големия(200л) 3 колизи или трихогастер леери  .Аквариума е залесен доволно но нямам наблюдения върху тея видове риби ,но съм чувал че са доста плахи и не са агресивни.
Ще изпапат ли черитата?
Ако пуснеш шоколадов трихогастер няма да имаш никакъв проблем, живее си перфектно с черитата.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

zambo

Цитат на: akitaka - 30.08.2011 14:46
Ако пуснеш шоколадов трихогастер няма да имаш никакъв проблем, живее си перфектно с черитата.
И шоколодовият трихогастер ще яде черитата .За леерито не ми се мисли . То направо ще е във възторг . Комбинацията не е добра .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

stilista

Цитат на: zambo - 01.09.2011 23:27
И шоколодовият трихогастер ще яде черитата .За леерито не ми се мисли . То направо ще е във възторг . Комбинацията не е добра .

Жалко тогава :(
Дайте акъл какво да сложа за акцент тогава  *DRINK*
Пс:само да не е дребосък.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

sunyyy

Няма такава риба, човече ! Хем да е голяма, хем да не яде дрбосъци ! Как мислиш,  че една риба 12-13 сантиметра, няма да изяде скаридка 2см ?!? Или пък бебе скарида 5мм ?

Bass_Maker

Моите Леери не обръщат никакво внимание на възрастните скариди. В аквариума има 9 Разбори, 5 Псевдомугила, 3 Трихогастера Леери, 1 САЕ и 2 Анциструса + 2 охлювя Хелена. Възрастните скариди нямат никакви дертове. Друг е въпросът, че мярнах поколение, което мистериозно изчезна ;)
You cannot kill what you did not create...

stilista

ЦитатКак мислиш,  че една риба 12-13 сантиметра, няма да изяде скаридка 2см ?!? Или пък бебе скарида 5мм ?
И си прав и не си
:-P Че може да ги изяде може,става въпрос да е "по-мудна" и да има минимални жертви!Колкото за размера се сещам за доста видове на размер 5см. които могат да унищожът колонията за дни  *DRINK*
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

trupai

Аз гледам 8 шоколадови трихогастера в аквариум пълен с черита! Може трихогастерите да похапват някоя и друга малка скаридка, но броят на скаридите постоянно се увеличава. Гурамито има много малка уста, поотраснала скаридка е невъзможно да изяде.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

zambo

Моите гурамита дебелееха денонощно . Само покрай гъбата се въртят , там където се събират малките черита . Наистина няма да посягат на възрастните скариди , заради малката си уста , но новородените са им страшно вкусни .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

trupai

То май няма други риби освен смучещите сомове, които да не похапват малки черита!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

zambo

Цитат на: akitaka - 03.09.2011 17:07
То май няма други риби освен смучещите сомове, които да не похапват малки черита!
Малко вегетарианците , наистина .  :-D
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

pomukal

Здравейте в мойта аква (200 л.) мога ли да гледам някакви скариди обитателите са:
Барбус Тетразона-5
Калихт-3
Анцитруси-2
Тернеции-2
Серпи-2
Данио-2
Крибензис-2
Скаларии-2

ico

Някакви макробрахиуми може да гледаш, ако ги пуснеш по-големки, но те може и да видят сметката на по-дребни рибки. Ако става дума обаче за черешки, то само ще си нахраниш едрите риби.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

zambo

Цитат на: pomukal - 17.09.2011 09:41
Здравейте в мойта аква (200 л.) мога ли да гледам някакви скариди обитателите са:
Барбус Тетразона-5
Калихт-3
Серпи-2
Данио-2
Крибензис-2
Скаларии-2
Няма да оцелеят скариди при тези съквартиранти .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

mitko464

Здравейте!
Бих те ли ми казали дали ще има проблем ако гледам скаридки "ред чери" в съжителсво с бети и калихти?
Благодаря предварително :)

Nikiengi

Проблем за кой - за рибите няма да има, а черита няма да има!  :-D

zambo

Цитат на: mitko464 - 14.10.2011 13:04
Здравейте!
Бих те ли ми казали дали ще има проблем ако гледам скаридки "ред чери" в съжителсво с бети и калихти?
Благодаря предварително :)
Лоша комбинация .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Betta_98

Здравейте! Искам да попитам дали мога да гледам черита със хелери, гупи, молинези,плати и 2 анцитроса,ако не може какви скаридки да си взема.Благодаря предварително за отговорите.

zambo

Цитат на: Betta_98 - 15.10.2011 00:49
Здравейте! Искам да попитам дали мога да гледам черита със ххелери, гупи, молинези и плати ,ако не може какви скаридки да си взема.Благодаря предварително за отговорите.
С тези риби неможе . Направи отделен скаридарник за черита . 
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

stilista

Искам да попитам с какви риби тогава могат да съжителстват скаридите?,,,защото от тая тема оставам с убеждението че стават само за видов аквариум(скаридарник).
.......аз оставам с теорията че при буйна растителност доста добре се интегрират сред "хищниците",,,за сравнение от 1 месец имам трихогастер леери 3бр и ги виждам как заобикалят скаридата и не я закачат .Не виждам да има голям прираст ,но се виждат тук таме малки скаридки.Повечето укрития винаги са в плюс за оцеляването ;-)
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Nikiengi

Ами то става въпрос за съжителство, а не за оцеляване. Най-вероятно покрай тези чудесни според мен рибки, които имаш, "оцеляват" и по някое друго малко, но това не е точно съжителство, а оцеляване заради добрите условия, които си създал в твоя аквариум. Но според мен реакцията на колегата е правилна, защото много от колегите, питащи за това, нямат твоите условия и ще останат съвсем без скариди!  :-)

Mirobg

Няма ВИД които би отказал крехка хапка каквито са малките скаридки.
Въпросът е скоростта на изчезване.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

stilista

То за всяко живо същество живота е оцеляване.
Поста ми е провокиран от факта че винаги се пише ""не може"
Като оставим настрана че анциструса е може би най безобидната рибка в аквариумите ни и съжителства безпроблемно с "малките буболечки" какви други риби могат да се изтъкнат със същата толерантност.Да се систематизират толерантните видове и да се коментират изолираните случаи .Смятам че това би било полезно  за всички нас *DRINK*
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

MeTogu

Иратерина Вьорнери.Рибата има изключително малка уста.Дори възрастните имат малка иста за скаридките.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

terier4o

Аз имам 5 бр Отоцинклус афинис в скаридарника , и съжителстват безпроблемно
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

zambo

Има безброй теми за съжителството на черитата . Разрови се малко .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Асен Евгениев

Цитат на: Betta_98 - 15.10.2011 00:49
ако не може какви скаридки да си взема
Макробрахиуми, корави копелета са.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

trupai

Цитат на: akapulko - 16.10.2011 00:27
Макробрахиуми, корави копелета са.
Но тогава гупите ще дадат фира  8-)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Асен Евгениев

Цитат на: akitaka - 26.10.2011 11:40
Но тогава гупите ще дадат фира  8-)
Моите макробрахиуми /които са потомци но твоите/, ги гледам с гупи. Вярно е, че гупите регулярно дават фира /което не е проблем заради стабилното възпроизводство/, но имам и фосилиси, затова не знам кой точно закусва с тях. А може и всички заедно. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

trupai

А оставяш ли ги гладни  :-D
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

TiratroN

Имам един аквариум само с Гупи. В него има един голям корен обрасъл с Явански мъх. За красота съм сложил и Red Cherry, в момента 20 броя. Там стоят от няколко месеца. Днес видях наведнъж 3 малки ,които са вече доста над големината която биха могли гупите да изядат. Съответно са оцелели. Но пък за толкова месеци са се родили доста повече и са били изядени.
От друга страна , всеки път когато сменям водата , забелязвам по няколко от тия бобовите рачета, което показва че гупите са ги пропуснали. А те са доста дребни  и не преставлява трудност да бъдат изядени.
Така че Гупите могат да съжителстват със скаридки , но доста от популацията ще бъде изяждана от тях.

FHM

Цитат на: TiratroN - 29.10.2011 21:42
Имам един аквариум само с Гупи. В него има един голям корен обрасъл с Явански мъх. За красота съм сложил и Red Cherry, в момента 20 броя. Там стоят от няколко месеца. Днес видях наведнъж 3 малки ,които са вече доста над големината която биха могли гупите да изядат. Съответно са оцелели. Но пък за толкова месеци са се родили доста повече и са били изядени.
От друга страна , всеки път когато сменям водата , забелязвам по няколко от тия бобовите рачета, което показва че гупите са ги пропуснали. А те са доста дребни  и не преставлява трудност да бъдат изядени.
Така че Гупите могат да съжителстват със скаридки , но доста от популацията ще бъде изяждана от тях.


Колега какви са тия бобови рачета ?? Ако говориш за артемия тя живее в сладка вода максимум 3-4 дни а пр иналичие на риби надали ще оцелее . Най вероятно това са новоизлюпени скаридки

TiratroN

Бобовите рачета така си се казват . Сега търсих да намеря официалното им име ама нещо ме домързя и не намерих нищо.
А иначе те си се развиват много добре, стига да няма риби. Бяха ми станали направо гъмжило в скаридарника, но въобще не са скариди.
Когато заредих 10 литров скаридарник за черните скариди, потопих Яванския мъх в бледорозов разтвор на калиев перманганат,изварих грунда, но сега като погледна отново щъкат по стъклата. Голяма напаст са. Мисля че ги докарах с един мъх от една чешма. Оттогава няма очистване. но пък малките гупи като ги сложа при тях , порастват много бързо :)

zambo

Цитат на: TiratroN - 29.10.2011 21:42
Имам един аквариум само с Гупи. В него има един голям корен обрасъл с Явански мъх. За красота съм сложил и Red Cherry, в момента 20 броя. Там стоят от няколко месеца. Днес видях наведнъж 3 малки ,които са вече доста над големината която биха могли гупите да изядат. Съответно са оцелели. Но пък за толкова месеци са се родили доста повече и са били изядени.
От друга страна , всеки път когато сменям водата , забелязвам по няколко от тия бобовите рачета, което показва че гупите са ги пропуснали. А те са доста дребни  и не преставлява трудност да бъдат изядени.
Така че Гупите могат да съжителстват със скаридки , но доста от популацията ще бъде изяждана от тях.

В този ред на мисли бих добавил , че и в гората има зайци , които съжителсват с вълци и лисици .
В момента ти отговорил ли си си на въпроса - черита ли отглеждаш или храна за гупите ?
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

TiratroN

Цитат на: zambo - 30.10.2011 10:46
В този ред на мисли бих добавил , че и в гората има зайци , които съжителсват с вълци и лисици .
В момента ти отговорил ли си си на въпроса - черита ли отглеждаш или храна за гупите ?
Зайците в гората със сигурност не съжителстват особено успешно с вълците и лисиците по смисъла на съжителството което се разбира тук. Скаридите не биха съжителствали с риби които ги ядат. Съответно ако някой сложи 5 скаридки в аквариум с риби и иска те да останат живи , би избрал риби които няма да ги хапнат. И ако тия скаридки останат живи без да прилагат кой знае колко хитри тактически умения, то се счита че съжителстват.
А ако вече говорим за успешно размножаване тогава аз съм го казал "съжителстват , но голяма част от популацията (трябваше да кажа "малките" за да съм по-точен) ще бъде изяждана."
Правя разлика между съжителство и размножаване, защото ако ги обединим двете понятия, то доста от скаридите размножаващи се в солена вода трябва да ги отпишем като обект на отглеждане в прясна вода. Понеже, видиш ли, не могат да се развъдят сами.
А конкретно на въпроса - черита отглеждам в скаридарника. От време на време добавям към аквариума с Гупи защото така става по красиво. А що се отнася до новородените скариди при Гупите- ами същото като новородените Гупи . Част от тях бива изядена. Все пак аквариума е с ограничени размери, а и развъждането на стотици Гупи не ми е фикс идея.

mitaka_kb

Мога ли да гледам скариди в аквариум с гупи

Nikiengi

Цитат на: mitaka_kb - 01.11.2011 10:28
Мога ли да гледам скариди в аквариум с гупи

Повечко растения и мъхове, повечко места за укритие и си ок! Е тъкмо и гупите ти ще растат по-бързо.  *THUMBS UP*

burnou7

Колеги,мога ли да пусна черита в 20литров аквариум в който гледам новородените рибки докато станат на 2-3 месеца?
По ме пристесняват черитата да не посегнат на някое новородено рибе  *thanks

Асен Евгениев

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

ico

При мен в сравнително голям аквариум с черите и малки анциструси, изчезнаха няколко малки живородки които изпуснах там случайно.  ;-)
В скаридарника бях пуснал и няколко златни рибки на около седмица, за да се възползват уж от микро животинките там. Нито една не се забеляза в последствие.
Само една малка бета беше оцеляла при скаридите и в последствие изяде стотици малки, докато успея да я хвана в треволяка.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Асен Евгениев

Имам много  гупички на различна възраст при скаридите. Не ги броя, но така на око не забелязвам да намаляват.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

TiratroN

Ето ви още едно съжителство.
Преди известно време реших да сложа 7-8 скариди в аквариума със Трихогастерите. Флората му се състои предимно в Анубиаси и един огромен "храст" от криптокорин който има листа до повърхността. Има около 8 големи Трихогатери, 2 големи CAE и доста дребошляшки Анциструсчета.
Пуснах там скаридите и това си беше. След време се загледах да видя дали са там- видях една две и реших, че не им е било писано.
Онзи ден отново маркучите на канистъра се покрили с кафяви налепи , дебита намалял и въздуха спрял. Трихогастерите много не им пука от тая работа, обаче другите риби и охлювите веднага страдат от тая работа . През нощта растенията много дърпат кислорода.
И ставам сутринта и поглеждам - всичко живо се качило горе да диша. Отварям капака и що да видя - килим от скариди. И те се качили горе. И броя.
Стигнах до 80 и се отказах. Имаше и доста дребосъци.
Та значи с трихогастери съжителстват. Обаче да не забравяме добрата растителност :)

Nikolasl04

Имам 3хелера 1 анциструс 2 молинезии 1 данио  и растения в 40 литра мога ли да гледам скариди чери

BatV

Може, молинезите и хелерите, най-ще им се зардават. :-D
Като солети ще ги хрупат. :popcorn:

Similar topics (5)

50820

Публикации: 2
Прегледи: 2243

23097

Започната от eraser


Публикации: 32
Прегледи: 27351

46772

Публикации: 1
Прегледи: 2657

59060

Публикации: 1
Прегледи: 4182

45579

Публикации: 4
Прегледи: 3088