• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 10:48

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Ред чери съжителство

Започната от Vempe, 15.05.2011 23:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

FHM

Цитат на: TiratroN - 29.10.2011 21:42
Имам един аквариум само с Гупи. В него има един голям корен обрасъл с Явански мъх. За красота съм сложил и Red Cherry, в момента 20 броя. Там стоят от няколко месеца. Днес видях наведнъж 3 малки ,които са вече доста над големината която биха могли гупите да изядат. Съответно са оцелели. Но пък за толкова месеци са се родили доста повече и са били изядени.
От друга страна , всеки път когато сменям водата , забелязвам по няколко от тия бобовите рачета, което показва че гупите са ги пропуснали. А те са доста дребни  и не преставлява трудност да бъдат изядени.
Така че Гупите могат да съжителстват със скаридки , но доста от популацията ще бъде изяждана от тях.


Колега какви са тия бобови рачета ?? Ако говориш за артемия тя живее в сладка вода максимум 3-4 дни а пр иналичие на риби надали ще оцелее . Най вероятно това са новоизлюпени скаридки

TiratroN

Бобовите рачета така си се казват . Сега търсих да намеря официалното им име ама нещо ме домързя и не намерих нищо.
А иначе те си се развиват много добре, стига да няма риби. Бяха ми станали направо гъмжило в скаридарника, но въобще не са скариди.
Когато заредих 10 литров скаридарник за черните скариди, потопих Яванския мъх в бледорозов разтвор на калиев перманганат,изварих грунда, но сега като погледна отново щъкат по стъклата. Голяма напаст са. Мисля че ги докарах с един мъх от една чешма. Оттогава няма очистване. но пък малките гупи като ги сложа при тях , порастват много бързо :)

zambo

Цитат на: TiratroN - 29.10.2011 21:42
Имам един аквариум само с Гупи. В него има един голям корен обрасъл с Явански мъх. За красота съм сложил и Red Cherry, в момента 20 броя. Там стоят от няколко месеца. Днес видях наведнъж 3 малки ,които са вече доста над големината която биха могли гупите да изядат. Съответно са оцелели. Но пък за толкова месеци са се родили доста повече и са били изядени.
От друга страна , всеки път когато сменям водата , забелязвам по няколко от тия бобовите рачета, което показва че гупите са ги пропуснали. А те са доста дребни  и не преставлява трудност да бъдат изядени.
Така че Гупите могат да съжителстват със скаридки , но доста от популацията ще бъде изяждана от тях.

В този ред на мисли бих добавил , че и в гората има зайци , които съжителсват с вълци и лисици .
В момента ти отговорил ли си си на въпроса - черита ли отглеждаш или храна за гупите ?
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

TiratroN

Цитат на: zambo - 30.10.2011 10:46
В този ред на мисли бих добавил , че и в гората има зайци , които съжителсват с вълци и лисици .
В момента ти отговорил ли си си на въпроса - черита ли отглеждаш или храна за гупите ?
Зайците в гората със сигурност не съжителстват особено успешно с вълците и лисиците по смисъла на съжителството което се разбира тук. Скаридите не биха съжителствали с риби които ги ядат. Съответно ако някой сложи 5 скаридки в аквариум с риби и иска те да останат живи , би избрал риби които няма да ги хапнат. И ако тия скаридки останат живи без да прилагат кой знае колко хитри тактически умения, то се счита че съжителстват.
А ако вече говорим за успешно размножаване тогава аз съм го казал "съжителстват , но голяма част от популацията (трябваше да кажа "малките" за да съм по-точен) ще бъде изяждана."
Правя разлика между съжителство и размножаване, защото ако ги обединим двете понятия, то доста от скаридите размножаващи се в солена вода трябва да ги отпишем като обект на отглеждане в прясна вода. Понеже, видиш ли, не могат да се развъдят сами.
А конкретно на въпроса - черита отглеждам в скаридарника. От време на време добавям към аквариума с Гупи защото така става по красиво. А що се отнася до новородените скариди при Гупите- ами същото като новородените Гупи . Част от тях бива изядена. Все пак аквариума е с ограничени размери, а и развъждането на стотици Гупи не ми е фикс идея.

mitaka_kb

Мога ли да гледам скариди в аквариум с гупи

Nikiengi

Цитат на: mitaka_kb - 01.11.2011 10:28
Мога ли да гледам скариди в аквариум с гупи

Повечко растения и мъхове, повечко места за укритие и си ок! Е тъкмо и гупите ти ще растат по-бързо.  *THUMBS UP*

burnou7

Колеги,мога ли да пусна черита в 20литров аквариум в който гледам новородените рибки докато станат на 2-3 месеца?
По ме пристесняват черитата да не посегнат на някое новородено рибе  *thanks

Асен Евгениев

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

ico

При мен в сравнително голям аквариум с черите и малки анциструси, изчезнаха няколко малки живородки които изпуснах там случайно.  ;-)
В скаридарника бях пуснал и няколко златни рибки на около седмица, за да се възползват уж от микро животинките там. Нито една не се забеляза в последствие.
Само една малка бета беше оцеляла при скаридите и в последствие изяде стотици малки, докато успея да я хвана в треволяка.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Асен Евгениев

Имам много  гупички на различна възраст при скаридите. Не ги броя, но така на око не забелязвам да намаляват.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

TiratroN

Ето ви още едно съжителство.
Преди известно време реших да сложа 7-8 скариди в аквариума със Трихогастерите. Флората му се състои предимно в Анубиаси и един огромен "храст" от криптокорин който има листа до повърхността. Има около 8 големи Трихогатери, 2 големи CAE и доста дребошляшки Анциструсчета.
Пуснах там скаридите и това си беше. След време се загледах да видя дали са там- видях една две и реших, че не им е било писано.
Онзи ден отново маркучите на канистъра се покрили с кафяви налепи , дебита намалял и въздуха спрял. Трихогастерите много не им пука от тая работа, обаче другите риби и охлювите веднага страдат от тая работа . През нощта растенията много дърпат кислорода.
И ставам сутринта и поглеждам - всичко живо се качило горе да диша. Отварям капака и що да видя - килим от скариди. И те се качили горе. И броя.
Стигнах до 80 и се отказах. Имаше и доста дребосъци.
Та значи с трихогастери съжителстват. Обаче да не забравяме добрата растителност :)

Nikolasl04

Имам 3хелера 1 анциструс 2 молинезии 1 данио  и растения в 40 литра мога ли да гледам скариди чери

BatV

Може, молинезите и хелерите, най-ще им се зардават. :-D
Като солети ще ги хрупат. :popcorn:

Similar topics (5)

37688

Публикации: 6
Прегледи: 4649

29574

Публикации: 7
Прегледи: 7274

50820

Публикации: 2
Прегледи: 2227

23097

Започната от eraser


Публикации: 32
Прегледи: 27275

46772

Публикации: 1
Прегледи: 2642