• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 10:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Рачета CAMBARELLUS MONTEZUMAE

Започната от bobusy, 11.09.2009 09:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bobusy

Създавам тази тема за всички любители на тези страхотни рачета. Ще се радвам ако всички споделят опит и нагледни материали за техния начин на живот, хранене, размножаване и т.н.
Ето като за начало от мен малко видео:
http://i47.vbox7.com/player/ext.swf?vid=bd36b41f

А ето тук един мъжки се опитва да си изпълни задълженията, но май не е улучил момента ...
http://i48.vbox7.com/player/ext.swf?vid=770636d5     *bg*

ico

19.12.2009 23:24 #1 Last Edit: 20.12.2009 10:06 by ico
На едно от рачетата ми се появиха някакви бели петна под хитиновата обвивка. Из нета не намерих снимки с подобни неща. Петната са симетрични от двете страни. Ако някой има идея на какво се дължи това...
Опитах се, да снимам, но гадината не се спира.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi47.tinypic.com%2F25j9h06.jpg&hash=3f68df0c1d69d4f5431505fe2651397fa1a60e42
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Деян

С какво ги храниш?  :-)

ico

Каквото си намерят в аквариума, грах и червена чушка от време на време, понякога си открадват Spirulina and Chlorella flakes и Sera Vipan от дажбата на рибките. Признак за лоша диета ли са тия петна?
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

zambo

Диетата им е отлична .Моити ги храня само със спирулина и хлорела , и се чувстват отлично . Незная каква е причината за появата на петната , но гарантирам , че НЕ е от тази храна .
При какви условия ги гледаш ? Опиши аквариума .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

bobusy

От вчера наблюдавам моите, но подобно нещо не откривам. За храната мисля, че не е. Пиши дали има някаква промяна в поведението, хранене или друго в поведението, защото досега и аз не съм срещал подобно петно. Дали е симетрично от двете страни? Възможно да е някаква гъбичка ... Нямам идея засега, но ще видим дали няма да се намери някъде повече информация.


P.S. Сменяш ли им водата често, ето тук:
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6WNT-4HYV0C1-1&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=1144349331&_rerunOrigin=google&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=407ebf519f30be3a3fb17b3553c36447
открих за някакъв синдром на "бяло петно" при два вида скариди след проблем с нитритите ...

ico

22.12.2009 22:20 #6 Last Edit: 23.12.2009 10:20 by ico
В аквариума има петдесетина литра вода, четири неона, два кардинала и един анциструс. Последните месеци не съм снимал, но аквариума си е основно залесен с мъх и папрати, които са хванати за лозови корени.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi49.tinypic.com%2Ffzb7ec.jpg&hash=a25936c75b724bbe018780f8a17925472f4d073f
Нещо такова, само поразмествам корените от време на време, като ми омръзне гледката.  Не сифонирам никак често, както се вижда по брадата от горната снимка.  :-[ Вода е 24 градуса, смените са нормални.
Рачетата са три, като само едното има тия петна(разположени са симетрично от двете страни на тялото), има и едно с хайвер. Това с петната е може би най-активното и най-едро. Може и да се е насъбрала много мръсотия из камънака, но ме е страх, да разбутам зелениите, докато единия рак е с хайвер.

: 22.12.2009г 21:09ч
След като писах, бях да проверя положението в аквариумчето. Пуснах малко храна и въпросното раче беше първо... Като се загледах в петното, забелязах, че то "мърда", мести се и се разтяга и свива. Опитах се да го заснема... Не ми е ясна анатомията на раците, но може би е някакъв орган, а защо не се вижда при другите...  *dontknow*
vyshka - SS857841.flv
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

bobusy

Щом си се храни и е жизнено, не го закачай. Според мен щом петната са симетрични, не би трябвало да е проблем. Все пак при мен такова бяло няма.  *dontknow*
За анатомията им има много из нет-а, ако искаш погледни това: http://www.shrimpcrabsandcrayfish.co.uk/Shrimp.htm?Longarm.htm~mainFrame та в този линк Biology+Info /най-горе в ляво, нестана с линка директно/  :-)

ico

Май скоро и аз ще се похваля с нови рачета. Вече им се виждат очите, въпреки замазаната снимка от бавния сапунер.  :duvar:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi256.photobucket.com%2Falbums%2Fhh182%2Fvyshka%2Frak%2FrakS857931.jpg%3Ft%3D1261835683&hash=16d84ea01b94fd802fa72b0f602dca8619b76487
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Деян

Те вече са се излюпили, само трябва да се сбогуват с майка си.  :-)

bobusy

Сега ти препоръчвам да сменяш внимателно 1/10 от водата два пъти седмично и да пускаш по малко по-ситна храница или едно дъбово листо, да имат места за криене.
А за снимката  *THUMBS UP*  *privet*

ico

Дъбови листа нямам, а вчера и разчистих малко тревите, но пак ще намерят къде да се крият. Това им е аквариума и ако не се разплуват докато са малки, неоните и кардиналите едва ли ще ги хванат.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi256.photobucket.com%2Falbums%2Fhh182%2Fvyshka%2F111%2FSS857901.jpg&hash=9e8b1afa803852c755914b255ffc596e96970625
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

ico

От малките рачета няма следа вече. Първите дни се бяха разплували явно и рибите са им видели сметката. Но пак има рак с хайвер, ще пробвам да го отделя тия дни.
vyshka - SS858291.flv
Тук пък един рак се опитва, да бере черешки....  :popcorn:
vyshka - SS858265.flv
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Асен Евгениев

Малките рачета са се изпокрили, затова няма следа от тях. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Деян

До месец ще си проличи.

Асен Евгениев

И аз си мислех, че скаридките ми са изядени, но се оказаха живи и здрави. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

FHM

Да не отварям нова тема да попитам само тези рачета ядът ли си потомството или не ? Да знам дали да наблъскам гъста разстителност.

bobusy

Не, потомството си не го закачат при нормални условия /ако не са 30 в 5 л.  =-O/, но все пак силно препоръчвам да има много растителност и укрития.

Асен Евгениев

Кой се отказва от прясна мръвка? Дай им възмажност да се скатават. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

bluefire

от 4 -5 дена имам 3 рачета и имам малко въпроси :)
1. какъв е нормалния цвят на  хаивера им ?
2. ако ги храня с комплексна храна за дънни риби (тетра табимин ) трябва ли отделно да им слагам зеленчуци или листа от нещо?
3. единия ми рак е само с два крака (точно женската ) израстват ли и колко време горе долу и трябва ли да я отделям

zambo

1. Нормално е черен на цвят , но съм виждал и с  червен и жълт .
2. Не , нетрябва .
3. Не я отделяй . Крака няма да и израстат наново .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Деян

Хммм, би трябвало да растат.  :-(  При всяка смяна на кожата. Не съм имал опит с тях, но би трябвало. Естествено, дори да растат новия крак няма да достигне нормалните си размери.

FHM

Цитат на: Деян - 05.02.2010 20:14
Хммм, би трябвало да растат.  :-(  При всяка смяна на кожата. Не съм имал опит с тях, но би трябвало. Естествено, дори да растат новия крак няма да достигне нормалните си размери.
Гледал съм по дискавари за омари дето след битка остават с 1 щипка и след време им израствала нова но по малка .

bicho1976

Цитат на: bluefire - 05.02.2010 15:27

3. единия ми рак е само с два крака (точно женската ) израстват ли и колко време горе долу и трябва ли да я отделям

Как ги различавате!?Половете имам предвит.

FHM

Цитат на: bicho1976 - 05.02.2010 22:59
Как ги различавате!?Половете имам предвит.
На женската опашката е по широка и е с по малки щипки докато при мъжкия е обратното по малка опашка по големи щипки .

stano

Имате ли случаи на изядени риби при съжителството с тези раци? Какъв е максималният им размер?

mojiganga

Цитат на: stano - 28.04.2010 20:14
Имате ли случаи на изядени риби при съжителството с тези раци? Какъв е максималният им размер?
Max. размер на рачетата е 5-6см.
До сега не съм срещал информация за проява на агресия. Но ако са малки рибките и ноща ги докопат сигурно няма да им простат.

danyo821

И на моят рак му паднаха 3те крака при смяна на бронята но след около 2 седмици изникнаха нови .
Дори сега има хайвер , но при мене има друг проблем ! Хайвера го снесе мъжкият :-D и сега не знам дали е оплоден изобщо.
Има ли вариант женската да снесе хайвер без мъжкар?

Caxapa

Цитат на: danyo821 - 04.05.2013 15:46

но при мене има друг проблем ! Хайвера го снесе мъжкият :-D и сега не знам дали е оплоден изобщо
Няма такъв вариант мъжки да снася хайвер. Като почетеш повечко кой  каква функция изпълнява пак пиши! До тогава всяко следващо , несвързано мнение и особено в теми от преди 6 месеца ще бъде изтривано от Модераторите!
Инак по въпроса ти. Като няма мъжкар и женската не образува яйца. При наличие на "кавалер" се  покрива коремчето й с яйца където ги носи до тяхното излюпване. Рака не е кокошка да снася яйца.

danyo821

Знам че няма вариант мъжки да снася хайвер просто този който ми го продаде ми каза че е мъки .
Благодаря ти за отговора.Точно това ме интересуваше.

Caxapa

Подобно на скаридите си "джурка" хайвера като по този начин му набавя кислород. Ще си го носи докато те сами не започнат да напускат майката. Трябва доста мъх за укритие, да няма риби, че ще изядат малките и много късмет докато започнат да се виждат и щъкат из аквариума. Смените на вода в аквариума през това време се правят много внимателно!

danyo821

Благодаря ти за информацията още утре ще отделя майката от общия аквариум.
В скаридарника дали ще им е проблем ? Или направо да вземам нов аквариум за младото поколение?

tomatomov197

Цитат на: danyo821 - 08.05.2013 18:57
Благодаря ти за информацията още утре ще отделя майката от общия аквариум.
В скаридарника дали ще им е проблем ? Или направо да вземам нов аквариум за младото поколение?
В скаридарника няма да им е проблем , но на скаридите ще им е :)  Ядат ги като семки .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Caxapa

Аз ги гледам  със скариди а и колеги от които съм вземал рачетата също ги гледат така и няма проблем. Скаридата е като скакалец и се изнася доста бързо ако е заплашена от щипките на рака, че и нахални ходят като циганета да издърпват плячка от раците.

tomatomov197

Цитат на: Caxapa - 08.05.2013 22:28
Аз ги гледам  със скариди а и колеги от които съм вземал рачетата също ги гледат така и няма проблем. Скаридата е като скакалец и се изнася доста бързо ако е заплашена от щипките на рака, че и нахални ходят като циганета да издърпват плячка от раците.
За един ден изядоха всички черита , и при други колеги се е случвало :)
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Caxapa

Ето тук   а тук>  Re: Cambarellus Montezumae vs. Кубински рак
« Отговор #8 -: 08-06-2010, 19:59:40 » Цитат Промени Премахни Раздели Тема 

--------------------------------------------------------------------------------

  Аз в общия имам освен рачета и скариди и 20 вида риби, но е джунгла и не забелязвам проблеми. Друг е въпроса, че някои видове скариди ги виждам веднъж на няколко дни.
  Казваш, че нямаш проблем между рачетата и скаридките -чери.

danyo821

Те и сега са със скариди в общият аквариум но не съм имал проблеми.
Ще ги пробвам ако някоя даде фера ще подаря скаридите на някой съфорумец.

tomatomov197

   Едно е в общ аквариум , който е с неколкократно по-голяма площ , друго е в скаридарник !  Скариди макробрахиум не биха имали проблеми никъде , за Аманови предполагам - също , но черитата просто изчезват :)
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

FHM

Аз гледам черита със сладководен краб от вида sesarma и нямам изчезнали скариди всеки път като ги храня ги броя защото само тогава излзиат всичките на едно място . Аквариума е 42 литра но е пълен до половината защото отгоре  има сухи места за краба . Гледал съм и с камбарелуси и пак не съм имал проблем в 30 литров аквариум бяха тогава въдеха се както раците така и скаридите .

Similar topics (5)

53019

Публикации: 5
Прегледи: 3020

11317

Публикации: 7
Прегледи: 4355

57802

Публикации: 5
Прегледи: 3994

45579

Публикации: 4
Прегледи: 3090

51860

Публикации: 34
Прегледи: 13522