• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Мога ли да пусна скариди...

Започната от Nebunu, 25.01.2017 09:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Nebunu

Добро утро,

Според вас мога ли да пусна малко red cherry скариди в общия ми аквариум които е стартиран преди близо един месец?

Аквариума е 112 литра, растителен, освлетение 2 пури по 18 вата, филтрация сън сън 302 канистър, грунда е 3-5мм сив.

Обитателите ще бъдат следните:

Rasbora heteromorpha - 4
Rasbora espei - 4
Paracheirodon Axelrodi червен неон - 7
Prionobrama filigera - 2
Hyphessobrycon callistus - 2
Corydoras Paleatus - 1
Corydoras Aeneus Albino - 1
Molly  - 2
Xiphophorus maculatus - 2
Guppy - 2
Marosatherina ladigesi - 1
Анциструс обикнове - 2

Не съм преместил още всичките рибки в аквариума, ще го правя постепено да не прецакам азотния цикъл. Просто ги имам в стария ми аквариум.

До колкото съм чел ред черито не е толко претенциозна скарида само към параметрите на водата трябва да се внимава. Благодаря.

_Kirilov

То и със скаларии съм вичдал да се гледат , но толкова много мъх и китки имаше, че успешно се развъждаха даже.
Ще могат да виреят според това какво ти би им предоставил като местообитание.

DobriG

Здравей, колега! :) Както е посочил колегата Кирилов, като гледаш скаридки ти трябва мъх. Също така, според това което съм чел, не че няма да стане, но няма да ги виждаш, защото постоянно ще се крият в мъха от страх да не бъдат изядени от по- големите рибки (молитата специално съм сигурен, че няма да им простят). Мисля, че по- добър вариант ти е да помислиш да направиш 40- литровия на скаридарник и да ги гледаш там, заедно с някои по- дребни видове рибета...

Прави ми впечатление и друго при подбора на обитателите при теб:

1. Казваш, че имаш 2 коридораса. Имай предвид, че е добре коридорасите да се отглеждат на групи от поне 6 индивида.
2. Две гупи- ако са мъжка и женска, мъжкия ще я гони постоянно, за да се чифтосат...буквално до изнемогване. Така че е добре да сложиш още 1-2, ако случаят е такъв.

Nebunu

Здравейте,

Благодаря за отговорите. Еми по принцип другия ми вариант беше в малкия. Обаче там гледам в родилката и около 40 гупита от 4-5 дена. На края там ще сложа скаридите заедно с малките гупита.



За коридаруса ще коригирам бройката, както го дава и за част от другите ми рибки по книга. Тази колекция рибки се е получила така защото много бързах при стартирането на малиия аквариум и заради това че исках много видове рибки. Но се страхувам да не станат много рибки и за големия, аз така ги виждам по принцип в перфектна броика:

Rasbora heteromorpha - 5
Rasbora espei - 5
Paracheirodon Axelrodi червен неон - 10
Prionobrama filigera - 5
Hyphessobrycon callistus - 5
Corydoras Paleatus - 3
Corydoras Aeneus Albino - 3
Molly  - 3 ( 2ж + 1м )
Xiphophorus maculatus - 3 ( 2ж + 1м )
Guppy - 5 ( 3ж + 2м )
Marosatherina ladigesi - 5
Анциструс обикнове - 2

Това са 54 рибки, за 90 литра вода според мен са много.


DobriG

Много са, и с толкова живородки ще станат още повече  *CRAZY*

Ти всички тези видове ли имаш в момента?

Nebunu

Всичките ги имам, да. Обаче в този формат:

Rasbora heteromorpha - 4
Rasbora espei - 4
Paracheirodon Axelrodi червен неон - 7
Prionobrama filigera - 2
Hyphessobrycon callistus - 2
Corydoras Paleatus - 1
Corydoras Aeneus Albino - 1
Molly  - 2
Xiphophorus maculatus - 2
Guppy - 2
Marosatherina ladigesi - 1
Анциструс обикнове - 2

Така са 30 рибки, и не мисля да добавя още. Без да броим малките гупита, които ще ми е интересно на кои ще ги раздавам.

Но предполагам че в 40 литровия ( които е реално около 30 вода ) ще мога да гледам около 10-15 гупита и скариди, нали така?

DobriG

Ами...щом от 2 гупи си извадил 40, от 10-15 колко време ще е необходимо, за да превземат 40- литровия според теб?

Иначе 30-тина риби на 100 литра е възможно, но бих те посъветвал да прецениш кои видове да запазиш и да им оптимизираш популацията, а другите да ги махнеш, защото доста от тези, които си изброил, трябва да са поне по 4-5 броя пасаж...

На последно място ти препоръчвам да залесяваш стабилно, защото фосфатите неизбежно ще се качат при толкова риби и ако няма какво да ги консумира тръгват алгите...

Nebunu

Ами точно за пасажните които нямат необходимата бройка се притеснявам. Освен  ги върна обратно в магазина. За тези говоря по точно:

Marosatherina ladigesi - 1
Prionobrama filigera - 2
Hyphessobrycon callistus - 2

и евентуално коридорасите....

Като бройка скариди за 30 литра вода 10 скариди за начало добре ли е?

DobriG

Ориентировъчно правило е, че за 1см. риба трябва да се осигури 1л. вода. Така че действително тези, които си ги изброил, ще е добре да ги махнеш. Коридорасите и анциструсите са на дъното и има шанс да не им е тясно, ако увеличиш популацията на коридорасите (все пак по- опитните да кажат), но ще трябва да им пускаш дънни таблетки, че иначе няма да им стига храната вероятно. Остава и проблемът с живородките. Като цяло при толкоз риба надали ще оцеляват много малки, но ако искаш да използваш по- хуманни методи, вариант е да държиш мъжките и женските разделени или да подариш всички мъжки/женски. 10 скариди като за начало трябва да е екстра иначе, според каквото съм чел.

Similar topics (5)

31829

Публикации: 10
Прегледи: 4189

13531

Публикации: 1
Прегледи: 2414

59060

Публикации: 1
Прегледи: 4145

56149

Публикации: 7
Прегледи: 3703

28805

Публикации: 2
Прегледи: 3542