• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 13:07

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Мога ли да гледам рачета в аквариума?

Започната от Krasi, 20.04.2005 22:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Krasi

Привет,

Искам да попитам следния въпрос ?
Може ли да се гледат в общ аквариум малки декоративни раци ?
Имат ли някакви специфични грижи, капризни ли са, създават ли проблеми на рибките ?

dido

Опасни са ако гледаш рибки - имат навика да си ги похапват :-)

NikolaV

Абе зависи от рака. Първо какво значи декоративен? У нас съм виждал да се продават едни малки рачета, които ги водят за кубински. Имам един такъв или поне подобен. Не е опасен за рибите. Гледам го с неони, кулита, коридорасчета - няма никакъв проблем. По-скоро обратното. Когато си сменят бронята са доста уязвими. Може би тогава се простих с втория - гледах го заедно с едни иначе сравнително мирни цихлозоми. Тия рачета не стават повече от 7-8 см.
Има и едни речни крабове, май са български. Те стават доста по-големи и не отказват рибешко. Гледам един такъв в малко аквариумче. Имаше и няколко гупи вътре, но бързо свършиха. Остана само една малка - не може да я хване. Опитва се де... Има и един анциструс малък, който постоянно му се вре в щипките. Рака не му обръща никакво внимание.

Krasi

Откъде мога да си купя чифт такива и колко струват ?

Longanlon

Ами в София по принцип има - само трябва да случиш. Последните кубински, които гледах бяха по 6 см - 8 лв. за бройка.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

NikolaV

Аз кубинските си ги взех миналата година от Бургас - 2 лв. бройката.
Краба го взех за 5 лв. от сергията на Краси на пазара. Но скоро не съм виждал.

pitar92

С Стара Загора се продават раци 8 лв бройката кум 4-5 см.

houngan

Българския Крив речен рак (не е краб  :-) ) Potamon ( Pontipotamon ) ibericum известен допреди време като Potamon fluviatilis се среща в няколко реки в югоизточна България - Тунджа, Марица, Арда и др.  в Дунав също. Продават го май на Подуене - не съм сигурен дали беше нашенския или вносен (но май си е нашенския-по-лесно е да се отскочи с колата и кофата и едно фенерче... :karamse:).
Обаче... изключително агресивен и инвазивен вид, съперничи и подтиска правите раци, с рибки закусва доста  *STOP* , иначе е интересен за терариумно отглеждане.

SkyNer

Сладководен краб продавам по 2 лева бройката 5-6 см снимки скоро !!!
Прохождащия

Лейди Ред

 *bg*
Здравейте!
Аз имам вече три, така наречени кубински раци.Бяха четири,но единия се спомина,незнайно  защо.
Отглеждам ги със семество анциструси,две женски хелерки и един мъжкар и чифт бети.
Този аквариум,го използваме за развъждане на растения.
Тази сутрин забелязах,че под корема на едното раче има малки топченца, като кафяви охлювчета.
Мисля,че ще имаме поколение! *THUMBS UP*
Та ви питам!
Знаете ли някакви особености и трябва ли да отделя майката в отделен аквариум?
И въобще някой развъждал ли е сини раци?
Какво се прави и какво не се прави?

raiko

Здравей!
Ако в аквариума има достатъчно укрития,женското раче не е необходимо да се отделя.Малките ще се излюпят след 18-21дни(зависи от температурата).Анциструсите и другите раци няма да изядат новоизлюпените рачета,но за хелерите и бетите не гарантирам.
Успех!  :-)
П.П.  Щом хайвера е вече кафяв на цвят(първоначално е бял),това означава,че той е от повече дни и скоро може да очакваш излюпване.

gogoto

Знам, че темата е стара, но да си кажа:
Имам 2 бр. кубински рачета и вчера с ужас видях как си улови едно неонче и го хапна за минута!!!
Тъкмо бях пуснал таблетки за храна, и рачето си хапваше от нея. Изведнъж неончето мина бавно
покрай него и то за части от секундата го хвана и отхапа почти цялата опашка наведнъж!!!
След това си го завъртя и за по-малко от минута го хапна лакомо!!!
Та такива ми ти работи.

Деян

Та такива ми ти нормални работи.  :-)

Caxapa

Тук поне във Виена ги държат отделени  от рибите.Изключние е понякога да се види в аквариума заедно с тези дребосъчести рачета и някоя по-бабаджанеста рибка. *JOKINGLY*

MISLE6TIQT

[k]mojete da gledate kubinski rak v akvarium,no ako imate vodorasli...e dobre da gi zakrepite zdravo za da ne gi izravq.
 spomnqm si predi godini imah takav slu4ai,kogato vid som izrovil ne dobre zarovenoto vodoraslo,a rakat bil na nego. ottam se dokopal do kraq na akvariuma,posle padnal na masi4kata,posle na kilima:)
vlizam i gledam raka palzi po kilima edva edva. 2 pati go spasih i nakraq umrq,za6toto me nqma6e. vinata be moq.

 a sega do vsi4ki:)))
 6TE SE RADVAM AKO NQKOI MOJE DA MI KAJE DALI MOJE DA SE OTGLEJDAT EZERNI RACI V AKVARIUM ILI TERARIUM?I KAK MOJE DA SE SDOBIQ S 4IFT ZA RAZVAJDANE?
ISKA MI SE DA SE OPITAM DA RAZVADQ I DA PUSNA NQKOLKO NA SELO V REKATA,ZA DA POMOGNA POPULACIATA IM.
AKO NQKOI ZNAE INFO PO VAPROSA ILI PRITEJAVA KNIGA DA MI KAJE OTKADE MOJE DA ZAKUPQ KNIGA PO TEMATA?
KOLKO STRUVAT?

MOLQ DA MI PI6ETE NA EMAILA: BTT@ABV.BG

PREDVARITELNO BLAGODARQ:)[/k]

Similar topics (5)

35511

Публикации: 8
Прегледи: 3964

55500

Публикации: 11
Прегледи: 3957

26785

Започната от uboat


Публикации: 12
Прегледи: 4083

51274

Публикации: 2
Прегледи: 2017

57802

Публикации: 5
Прегледи: 3926