• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 11:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Масова смърт на скариди

Започната от stilista, 25.03.2018 17:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stilista

Здравейте, днес ми измяна почти всичките скариди и съмнението ми е в 2 торове за растения - Nutron flora и Tetra PlantaMin
Аквариума е на Ресън 72л
Всяка седмица сменям по 15-20л.вода.
Днес след смяната на водата сложих 3,5мл.
Плантамин (от днес се ползва) и остатъка 1-2мл Нутронфлора(остатък на дъното). Скаридите почнаха да правят насечени движения и да измират-над 40бр. и май няма оцелели. Рибите тетри-25бр на размер 2,5см и няколко анциструса са добре.
Ударна смяна с чешмяна 25л.вода, но май безгръбначните заминаха.
   Въпроса ми е кой от 2та тора ми е убил гадинките като съмнението ми е в стария тор който нямах навик да разклащам и може да е останало концентрирано на дъното на шишета.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

baygry

Само може да се гадае ,ако не знаеш какво съдържа даден тор.Ако има много мед е напълно възможно.Не бива да се изключва и самата смяна на вода.Напоследък ВиК ми се струва че бъркат някакви химии.

NO CARRIER

Виж някой да не би да съдържа мед.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

stilista

Сигурен съм че и в двата тора има мед в разумни стойности все пак е част от микроелементите, но май сгреших с изсипването на Продака 1-2мл. на дъното. Имам съмнение че там #медта# е останала в концентрирани стойности.
Вечерта преди да изхвърля скаридите от един буркан видях че леко мърдат и започнах да връщам в аквариума тези с признаци на живот.
Благодарение на ударната смяна на вода нищо че беше директно от чешмата жертвите бяха сведени до минимум-10-15 скариди и 1 анциструс.
Сега ме мъчи друга 'мистерия" как на вид умрели скариди възкръснаха след 6 часа в буркан?
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

stefan4o

Ами не са били умрели. Аз считам за умряла скарида тази, която си е сменила цвета на тялото. Побеляват едни такива.

stilista

Доста от скаридите оцеляха, но само малко от тях се държат адекватно като повечето са скубчени на няколко групи и почти не се движат. Вчера опресних с 20% вода, но продължавам да намирам по 1-2 умряли скариди предимно дребни на 0,5~1см.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

stilista

Да пусна малко развитие по темата. 99,5% от скаридите умряха :(
Да уточня че след доста умуване на проблема не са виновни торовете, а водата която беше оставена за ежеседмичната смяна.
Ден преди да напълнят бутилките валя 'оранжев сняг' който излезе че не е от сахарския пясък както първоначално твърдяха а от гръмналия химически завод мисля в Чехия.
Хората на запад са информирани да не пият 3 дена вода от водопровода, но за нас "индианците" такава информация не достигна. Сега си взех 5 жълти неон и ги чакам да се развъждат.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

bustama

През последните години навсякъде по света гърмят химически заводи! Но в близките дни не съм прочел или чул нещо подобно. Иначе по това време на годината си вали Сахарски сняг. Най редовно в Пирин.

Penta

Цитат на: bustama - 13.04.2018 23:40
Иначе по това време на годината си вали Сахарски сняг. Най редовно в Пирин.
Именно затова малко хора се усъмниха че е от завода. В Русия и Украйна предупредиха населението за идващия от гръмналия завод облак.

Tracker

Цитат на: Penta - 14.04.2018 08:09
Именно затова малко хора се усъмниха че е от завода. В Русия и Украйна предупредиха населението за идващия от гръмналия завод облак.
Вероятноста проблема със скаридите да едошъл от чешмяната вода клони към безкрайност в знаменаъел.
Дори и да е имало инцидент концентрацията във чешмяната вода ще е смъртоносна за скаридите. А и времето от няколко дни водата да достигне до чешмата ми се вижда малко.
Причината е другаде.
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

stilista

Цитат на: Tracker - 14.04.2018 18:10
Вероятноста проблема със скаридите да едошъл от чешмяната вода клони към безкрайност в знаменаъел.
Дори и да е имало инцидент концентрацията във чешмяната вода ще е смъртоносна за скаридите. А и времето от няколко дни водата да достигне до чешмата ми се вижда малко.
Причината е другаде.

Като се зарази един водоем за колко време стига заразената вода до чешмата ти??
  Навремето когато е гръмналия Чернобил пак сме били в информационно затъмнение за разлика от "богопомазаните" и сега 30 година. по-късно резултатите са на лице :(
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Penta

При мен смърт на скариди не е имало, но от около десетина дни TDS на водопроводната вода се вдигна с 30 (вероятно са наблъскали химия срещу химикалите) и имам опадване на листата при буцефелндра, каквото никога до сега не съм наблюдавал. Не е поголомно, по 1-2 листа на ден, но при положение че такова чудо не съм виждал до сега се замислям сериозно.

Tracker

Цитат на: stilista - 14.04.2018 21:10
Като се зарази един водоем за колко време стига заразената вода до чешмата ти??
  Навремето когато е гръмналия Чернобил пак сме били в информационно затъмнение за разлика от "богопомазаните" и сега 30 година. по-късно резултатите са на лице :(
Зависи от кой водоем идвс водата до чешматати. При нас са сондажи покрай Мсрица. Сега ми кажи кога червеният сняг ще достигне до чешмаъа ми. Червеният прах във снега или ъжда е от Сахара.работил съм в Алжир северна Сахара там този прах е ежедневие.
Не споря относно примълчаването когато има проблем.
Безобразното използване на торове в полето е по актоален проблем.
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

Similar topics (5)

26794

Публикации: 1
Прегледи: 3131

42908

Публикации: 5
Прегледи: 2517

12730

Публикации: 4
Прегледи: 3811

39532

Публикации: 23
Прегледи: 10919

11522

Публикации: 12
Прегледи: 6000