• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 06:08

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

sera fil bioactive 130 - въпроси :)

Започната от EOS-33, 09.12.2010 11:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

EOS-33

Здравейте,
Вчера пуснах един такъв гилтър sera fil bioactive 130 модела без UV.
За сега работи чудесно, въпреки, че се чудя как мога да преценя дали дебита е правилния ~ 300 л/ч.
Преди него имах SERA fil 120, който ми се струва с по-голям дебит.
Възможно ли е да се добави активен въглен в sera fil bioactive и как става това ?
И възможно ли е да добавя UV лампа, и ко части е необходимо да подменя ?

Предварително Ви Благодаря!
Много съм доволен от продуктите, които предлагате, осветлението ми също е sera.

Поздрави :)

SERA


Здравей,
Отговарям на въпросите по реда на задаването им:


За сега работи чудесно, въпреки, че се чудя как мога да преценя дали дебита е правилния ~ 300 л/ч.

Няма как да се прецени освен да си направиш експеримент с няколко големи съда/аквариуми. След известно време филтърните материали за механична филтрация (гъби,вата) се запушват и дебита пада. Така е при всички филтри и трябва да се взема в предвид при избор на филтър. Може да изплаквате по често гъбата/ватата, но задължително само в аквариумна вода и никога под чешмата.

Възможно ли е да се добави активен въглен в sera fil bioactive и как става това ?

Активния въглен може да св сложи, но трябва да му осигуриш място, като махнеш часто от другите филтърни материали. Например едната бяла вата. Също така е добре да използваш филтърна торбичка за активния въглен за да не се смесва с другите филтърни материали.

И възможно ли е да добавя UV лампа, и ко части е необходимо да подменя ?

Няма как да вградите УВ лампа, но може да прикачите УВ система към маркуча на външния филтър или да използвате отделна помапа за вода. На пазара се предлагат голям асортимент УВ лампи с различна мощност.
Лампата е с много дълъг живот (хиляди часвове). Все пак лампите работят постоянно и след известно време трябва да се сменят. На всяка лампа би трябвало да пише колко е живота и в часове.

Поздрави
Сера