• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

sera fil 60/120 - високоефективни филтри за малък аквариум

Започната от SERA, 13.12.2007 15:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

negepamopukc

Стока можеш да върнеш в срок от 7 работни дни, дори без никакво обяснение.

Има го описан със закон.

Споменаваш марки от които си доволен, защо купуваш друга, да не казвам друга дума... *CRAZY*
" И да пукна, няма да умра,
а ще възкръсна в старата си кожа
Защото алкохола, който съм изпил.
Не ще ми позволи да се разложа... "

Mu3epHuk

Защото съм чел предварително за този модел и ми е харесал като устройство и простота. Отделението за сипоракс побира точно, колкото е на настоящият ми акваелски (с две кошнички съм), като идеята ми е да прехвърля сипоракса от двете кошници, в новия. Изобщо в случая заложих на доброто реноме, но дори и тук има дефекти. Нещо в самия ротор не е наред. Пробвах описания по-горе метод със заместване на металната ос с друга, като например пластмасова. Пробвах и с дървена клечка за зъби. И по двата начина вибрациите ги има и не намаляват.

SERA

Цитат на: Mu3epHuk - 24.11.2013 17:11
Защото съм чел предварително за този модел и ми е харесал като устройство и простота. Отделението за сипоракс побира точно, колкото е на настоящият ми акваелски (с две кошнички съм), като идеята ми е да прехвърля сипоракса от двете кошници, в новия. Изобщо в случая заложих на доброто реноме, но дори и тук има дефекти. Нещо в самия ротор не е наред. Пробвах описания по-горе метод със заместване на металната ос с друга, като например пластмасова. Пробвах и с дървена клечка за зъби. И по двата начина вибрациите ги има и не намаляват.

Здравей,
Моля, върни филтъра в магазина от който си го закупил. Нека се обадят в нашия офис и ние ще го вземем от тях.
Ще го тестваме в наш аквариум и ако има проблем ще го заменим.

Поздрави
Тодор Христов

Mu3epHuk

Цитат на: SERA - 26.11.2013 11:07
Здравей,
Моля, върни филтъра в магазина от който си го закупил. Нека се обадят в нашия офис и ние ще го вземем от тях.
Ще го тестваме в наш аквариум и ако има проблем ще го заменим.

Поздрави
Тодор Христов

Вчера минах през магазина. В първите минути на пробата едва ли не ми казаха, че е допустимо да трака и да се чува, хем сами се увериха, че твърденията ми са напълно оправдани. Добре, че настоях! Пробваха го в два аквариума и въпреки страничния шум, работещият филтър пак се чуваше! Представяте ли си какво ще е да го слушам в стаята, в която спя! Сравниха го с нов модел Sera fil 120, като този вторият е напълно безшумен. Моят го пробвахме с ново роторче от комплектите, които могат да се закупят и дори беше с по-силни вибрации и тракане. Така че вероятността, роторът да е проблемен изглежда отпада. Остава да е филтърната глава, в която се поставя роторът. В магазина ми записаха телефонния номер и обещаха като получат такъв модел да го сменят. Надявам се да не чакам дълго, защото държа на този модел филтър, но не и ако от него няма да мога да спя и стоя в стаята си!
Поздрави и извинявайте, ако някъде изглеждам груб. Нямам лоши чувства. Случва се дадено изделие да покаже дефект.

SERA

Здравей,
От кой магазин си закупил филтъра?
Ние също бихме искали да го тестваме и ако може го върни в магазина, а те да го препаратят към нас. Ако има проблем с това, моля да се обадят в офиса в гр. Варна. Там са в течение на случая и ще съдействат за това.

Извиняваме се за причинените неудобства.

Поздрави
Тодор Христов

Mu3epHuk

Цитат на: SERA - 26.11.2013 23:53
Здравей,
От кой магазин си закупил филтъра?
Ние също бихме искали да го тестваме и ако може го върни в магазина, а те да го препаратят към нас. Ако има проблем с това, моля да се обадят в офиса в гр. Варна. Там са в течение на случая и ще съдействат за това.

Извиняваме се за причинените неудобства.

Поздрави
Тодор Христов

Магазинът е на бул. " Васил Левски ", намиращ се между Палах център и стадион " Спартак Варна ". Служителките записаха телефонния ми номер, както и за какво става въпрос. Не искам да нахалствам твърде много. Имам уверението им, че ще се обадят... На този етап не бих използвал филтъра дори като резервен, заради твърде високият и дразнещ шум. Ако не подлежи на ремонт/смяна, за да е безшумен, както се твърди в описанието му, не бих могъл да си позволя да го ползвам.


Mu3epHuk

Вече има някакво развитие по въпроса.  Филтърът е предаден в магазина, а оттам вече е по трасето към Вашия офис. Вие сте на ход!

SERA

Цитат на: Mu3epHuk - 02.12.2013 14:36
Вече има някакво развитие по въпроса.  Филтърът е предаден в магазина, а оттам вече е по трасето към Вашия офис. Вие сте на ход!

Филтъра наистина има несвойствен шум. Предполагам днес ще е обратно в магазина и ще ви звъннат оттам.

Mu3epHuk

Цитат на: SERA - 03.12.2013 16:40
Филтъра наистина има несвойствен шум. Предполагам днес ще е обратно в магазина и ще ви звъннат оттам.

  Здравейте! Получих новия филтър от магазина и в допълнение закупих още една секция за сипоракс. Изплакнах филтъра и пристъпих към монтаж в аквариума. От Акваелският ми филтър, (този, който искам да сменя) преместих и подредих сипоракса в отделенията на Sera fil 60. Предварително в леген извадих няколко литра аквариумна вода и изстисках акваелският филтър, за да излязат нечистотии. Изстисках изплакнатият под чешмяна вода дунапренен филтър на Сера в тази вода, за да поеме и част от полезните бактерии. Сглобих филтъра и го включих. Първоначално всичко бе наред, макар и... няма да издребнявам, но имаше все пак някакъв шум. Акваелският, макар и в по-нисък ценови клас е напълно безшумен (разбирам, че работи едва като се загледам дали се движат листата на растенията). Допуснах, че Сера все пак работят с някакво минимално ниво на шум, както са и повечето фирмени вътрешни филтри, предлагани в търговската мрежа и не мога да очаквам да е напълно тих, т.е. се примирих, че ще е с този минимален шум. Искам да кажа, че в сравнение с предишния, който ми подменихте, този е две идеи по-тих. Няма ги онези изкарващи душата на човек вибрации, от които аквариумът изпадаше в резонанс дори без да му е поставен капака (с поставен капак ми заглушаваше телевизора). Обаче нивото на шум се засили след първия половин час. Чува се нещо като тракане, нещо като... стържене, "джуркане" на сипоракс един в друг, сякаш чувате пералня с чакълчета. Не знам как иначе да ви го опиша. За да съм сигурен, че не е заради сипоракса във филтърните камери, отделих филтърната глава и я лепнах на стъклото в нормално положение. Дори и да я въртях под ъгъл, за да се обере някоя вибрация, дори и да я поставях на задното и на страничните стъкла на аквариума, тракането всеки път оставаше. Държах я и в свободно състояние във водата, подпирайки я в ръката си, и пак същото. Включвайки я, на около 5-тата секунда пак си се чува това тракане/стържене (но все пак ги няма предишните вибрации, които ме бяха отказали да го ползвам). Тази нощ ще спя така, (пада се на метър и от главата ми) понеже съм извадил акваелският, за да го лепя с някое кораво и водонеразтворимо лепило с риск да нанеса вреда на рибите си, тъй като се води отровно... но неволя, какво да я правиш. Два пъти пробвах с  " Капчица ", но с престоя във водата, лепилото се разпада (появява се и подозрителен, нехарактерно оцветен, тънък слой по повърхността, който внимателно изгребвам и отстранявам) и се налага ново лепене. А този филтър Сера... ,колкото и да ми харесва като опростена и удобна конструкция, минимално време за отваряне и изплакване на дунапрена, обемните кошнички за филтърна медия, компактния размер на корпуса, явно ще отиде за резерва на основния. А като издъхне акваелският, ще търся друго решение с отделения за сипоракс. Това е, че стаята все пак се ползва за спалня и повече от една-две вечери не бих си позволил да се подлагам на такъв паразитен шум. Знам, че не е здравословно филтърът да се изключва. Затова ми беше интересно да разбера какво е общоприетото ниво за шум на този тип филтри, водещи се за напълно тихи в описанието им. В магазина пробваха пред мен за сравнение филтър Sera fil 120 и бе напълно безшумен, но през първите секунди, минута е така (знам ли дали след 30 минути работа и той няма да стане озвучително средство). Може би като сте пробвали новия, също сте преценили, че е напълно изправен. Работата е в това, че това тракане се получи в рамките на първия половин час. При предварителен тест за няколко минути, няма как да се гарантира коректната работа след час, ден, седмица, месец, година или дай Боже повече. Все пак човек не си купува филтър да го ползва само година. Аз оценявам за успешен филтър този, който работи безотказно и без промяна в показателите си за около 4 години. Иначе не бих дал... близо 40 лв. Старият ми костваше 45 лв. преди 3 години, но макар доста по-неудобен за отваряне с цел  почистване, заемащ много повече от полезния обем на аквариума и най-неприятното - неизбежно се чупи поради умора на пластмасата... за да разбера дали работи, поглеждам растенията! Явно ми е такъв късмета, щом се случва с втори филтър. Благодаря за отделеното време и нямам лоши чувства към вашите продукти, дори напротив. Просто... два поредни артикула ми се падат с дефекти  *CRAZY*  *dontknow* Както се казва, от цяла торба със сливи, точно бананът съм хванал!  :-D

P.S. : Съжалявам, но никому не мога да върна отделеното време за четене на този пост. Аз загубих повече от час, за да го напиша и редактирам, за да не е максимално отегчителен! Поздрави!

em3ata

Има сера фил 120 Какаво ще стане ако не извадя активния въглен след шестата седмица ами си го оставя да си седи вътре ?

Mu3epHuk

Цитат на: em3ata - 25.12.2013 23:08
Има сера фил 120 Какаво ще стане ако не извадя активния въглен след шестата седмица ами си го оставя да си седи вътре ?

Ще стане това, че няма да имаш ефект от него. Няма да изпълнява функцията си, което значи, че стои напразно. Запълни отделението със сипоракс или зеолит, в краен случай можеш да сложиш гъбата на Сера, но нея в случай че имаш повече замърсявания във водата. Активният въглен се ползва най-вече да обере остатъчното количество използвани лекарства, фини частици във водата, да усвои амоняк/нитрити ,както и при начално стартиране на аквариум. Ако за теб не важат тези случаи, заложи на сипоракс и си решаваш кардинално проблема с амоняка и нитритите. Весели празници!

em3ata

Цитат на: Mu3epHuk - 26.12.2013 04:28
Ще стане това, че няма да имаш ефект от него. Няма да изпълнява функцията си, което значи, че стои напразно. Запълни отделението със сипоракс или зеолит, в краен случай можеш да сложиш гъбата на Сера, но нея в случай че имаш повече замърсявания във водата. Активният въглен се ползва най-вече да обере остатъчното количество използвани лекарства, фини частици във водата, да усвои амоняк/нитрити ,както и при начално стартиране на аквариум. Ако за теб не важат тези случаи, заложи на сипоракс и си решаваш кардинално проблема с амоняка и нитритите. Весели празници!
Благодарско, а какво имаш предвид че ше си реша проблема с амоняка и нитрите като сложа още 1 сипоракс ?

Mu3epHuk

Цитат на: em3ata - 28.12.2013 18:54
Благодарско, а какво имаш предвид че ше си реша проблема с амоняка и нитрите като сложа още 1 сипоракс ?

Силно казано от мен " проблем ". Със сипоракса ще имаш по-голяма колония от полезни бактерии, които преработват нитритите до нитрати, а това значи повече храна за растенията и по-малка концентрация на подобни вещества в аквариума, които на практика са противопоказни за рибите и е добре са се поддържат в оптимални стойности по един или друг начин. От тази гледна точка е добре временно да замениш активния въглен с друг пълнеж, а активен въглен да слагаш във вече описаните случаи. Решението е изцяло твое. Дори в това отделение да сложиш фирмения дунапрен, пак няма да сгрешиш, но за мен лично, сипораксът е оптималният вариант. Весели празници! *DRINK*

em3ata

мерсаж за отговорите. Обаче възникна друг проблем. Филтърът причуква. Помислих че има въздух в него разклатих го, нямаше въздух. Залепих го за стъклото като причукването беше спряло и на другия ден като станах пак си причуква и не знам от какво ? Съвети ?

Mu3epHuk

Цитат на: em3ata - 02.01.2014 16:40
мерсаж за отговорите. Обаче възникна друг проблем. Филтърът причуква. Помислих че има въздух в него разклатих го, нямаше въздух. Залепих го за стъклото като причукването беше спряло и на другия ден като станах пак си причуква и не знам от какво ? Съвети ?

Дойдохме си на думата с този модел филтри! Ти се радвай, че има само причукване, а не нетърпими вибрации, които не можеш да изтраеш повече от 5 секунди. Та на въпросът ти - при смененият ми филтър имаше такова причукване и се разочаровах, но реших да му дам шанс... Това причукване се получава от перката. Изглежда че като се поизноси, тракането намалява. При мен тракането намаля след около 3 седмици (макар че отново е прекалено!) и сега може да се каже, че е безшумен. Не знам какво да очаквам обаче след почистване на роторчето, защото този момент рано или късно ще дойде... да не се получат пак потраквания. Единият вариант е и ти да го оставиш да работи и да очакваш чудо. Друг вариант е ново роторче, закупено от магазина, но при цена около 5 лв и възможността отново да трака... по-добре да избегнеш тази идея. Сподели какво си избрал и дали има промяна!
П.С. На мен ми изскочи и тапата на флейтата, но предварително бях прочел, че и при други се получило така. Явно откакто производството се изнесе в Китай, няма как да се говори за немски стандарт и качество! Там вече се намесва " побългаряването " и си оправих тапичката (иначе се изхлузваше). Изобщо има много кусури по тези филтри, ама... явно по-добре няма да става.