• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 05:57

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

SERA Costapur ще ми утрепе ли охлювите

Започната от Longanlon, 10.06.2007 16:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Longanlon

Поръчах си току що сера костапур, за да третирам аквариума си, защото един малоумен собственик на зоомагазин ми продаде анциструс с ихтио, а аз като малоумен собственик на аквариум го пуснах вътре преди да го разгледам или карантинирам  :-|

В тоя същия аквариум имам и 14 охлюви неритина наталенсис, та въпросът ми е дали третирането с костапур би имало някакъв негативен ефект върху тях... щото едно, че са по над 3 лв всеки, ами и не се и намират у нас.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

SERA


Здравей,

В упътването за употреба, официалния сайт на sera и в справочника "Как да пазим декторативните си рибки здрави" не се споменава, че е опасен за охлювите в аквариума ( изключение правят мекотелите в морския аквариум ).
Ако има опасност за сладководните охлюви щеха да го упоменат.
Така, че може да третираш аквариума със sera costapur.
Все пак в състава му влизат медни съединения, за това трябва да се внимава да не се предозира.

Ихтиовтириус се развива много бързо и най добре е да не мислиш много, а да третираш веднага.

Ако охлювите са ти много ценни моят съвет ( един вид застраховка ) е да ги отделиш в малък съд, като оставиш един два в аквариума и третираш с лекарството. Ако на другия ден "контролните" охлюви са добре може да добавиш останалите и да продължиш с лечението.

Може би ТОВА също ще ти е от полза.

Успех

Longanlon

Там е работата, че тия охлюви всъщност са морски и само са приспособени да живеят в сладка вода.

За сега гледам, че освен анциструса вече два дена няма поразена рибка - дали може самичък да се излекува някак си?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

SERA

Цитат на: Longanlon - 11.06.2007 09:04
Там е работата, че тия охлюви всъщност са морски и само са приспособени да живеят в сладка вода.

За сега гледам, че освен анциструса вече два дена няма поразена рибка - дали може самичък да се излекува някак си?

Не, ако наистина е болен няма да се излекува сам. Развитието на паразита е бързо и най добре да действаш веднага. Възрастните паразити пускат рибата ( в твоя случай анциструса ) и образуват около себе си капсула ( циста ). В нея се образуват няколкостотин нови паразити, които след определен период ( в зависимост от температурата ) напускат цистата и инфектират всички рибки до които достигнат.

За охлювите приложи резервния метод, като оставиш само един "контролен" охлюв. Не съм сигурен дали паразита напада мекотели, ако не най добре  сложи охлювите в съд с вода от аквариума. Дори и да има паразити вътре, ако не намерят гостоприемник до няколко дни умират.

Longanlon

Минаха вече 4 дена и анциструса като че ли се излекува от семасебеси. Или не е било ихтио, а някаква гъбична инфекция, или тепърва предстои да се заразят всички риби...

Така или иначе вече костапурът е при мене и съм готов за изненади.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

SERA

Цитат на: Longanlon - 13.06.2007 17:53
Минаха вече 4 дена и анциструса като че ли се излекува от семасебеси. Или не е било ихтио, а някаква гъбична инфекция, или тепърва предстои да се заразят всички риби...

Така или иначе вече костапурът е при мене и съм готов за изненади.

Първото е най добрият вариант. Поне вече ще карантинираш новозакупените водни обитатели. Понякога трябва да се действа незабавно. Лекарствата sera имат много дълъг срок на годност и наличието на основните лекарства не е излишно.

kalin09

Охлювите ок,ще ги извадя,но скаридите? Има ли риск за тях?

SERA

Цитат на: kalin09 - 02.11.2014 16:38
Охлювите ок,ще ги извадя,но скаридите? Има ли риск за тях?

Здравей,
Със скаридите положението е същото като с охлювите. В упътването не е посочено да има проблем а в иинтенет (разрових се по разни чужди форуми) пишат, че няма проблем със скаридите.

Ако скаридите са ценни все пак те съветвам да не рискуваш. По добре е да се използва sera Protazol.

Успех с лечението.
Тодор Христов

kalin09

Благодаря за вниманието. Обикновени ред черита са,ще направя лечение с костапур и ще пиша за резултата.

tahio

Здрасти, ползвал съм Сера Костапур в общ аквариум с неони, ред чери и охлюви. Не съм забелязал да навреди на скаридите или охлювите.

kalin09

Лечението мина успешно,не съм регистрирал жертви нито при ред черитата,нито при ампулариите и меланиите.  *DRINK*

SERA


Благодаря за отзивите!

Успешна седмица
Тодор Христов

ATANAS1111

Привет,
Препоръчвам продуктите на Easy Life-Multicura или Para Guard на Seachem.Определено са доста по-ефективни,безопасни за обитателите,лесни за употреба,не съдържат мед,не скапват азотния цикъл и излизат доста по-евтино.
Горещо ги препоръчвам и ще се радвам,ако някой също сподели отзиви.
520 l.Tanganyika

6 Cyathopharynx Furcifer "Karilani" F1
10 Altolamprologus compressiceps Gold head "Kasanga"
5 Eretmodus cyanostictus "Kigoma" F1
15 Neolamprologus brichardi Albino

288 l. Tanganyika

12 Tropheus Nkonde Yellow  F1
22 Tropheus Black Bulu Point OB

SERA


Здравейте,
Seachem произвеждат качествени продукти, но продуктите на SERA също са ефективни, безопасни за обитателите, лесни за употреба, не съдържат мед, не скапват азотния цикъл и излизат доста по-евтино от Seachem.
Цената на Seachem е почти два пъти по висока (поне в България онлайн се продават около 15 лв. за Para Guard  и около 9 лв за Costapur). Дозировката на Para Guard е 5 мл. на 40 л. вода, а на Costapur 1 мл. на 40 л. вода.

Поздрави
Тодор

ATANAS1111

Нямам време в момента да обяснявам нашироко, защо препоръчвам изброените два продукта.Това ще направя по-късно.
Само ще споделя личен опит, който за радост не се оказа горчив.
Та имах притеснения в едната ми аква и третирах с Костапур по оказаната в упътването схема. След около час всичките ми риби, повтарям го категорично ВСИЧКИТЕ, бяха на дъното на аквариума едвам дишащи и едва ли не пред умиране.Имал съм такъв случай в ранните ми акваристки години и същото съ м го наблюдавал при прецакан азотен цикъл.Веднага подмених вода, третирах с Токсивек и за радост нямах жертви.
В случая не става дума за цената на препарата, а за проблема който може да ти реши или създаде.
А и да не забравяме, че ставаше дума за колония Трофеус иланги за около 500 лв. без да броя останали те риби в аквата.
За сметките относно кое е по изгодно или не- ще пиша допълнително!
520 l.Tanganyika

6 Cyathopharynx Furcifer "Karilani" F1
10 Altolamprologus compressiceps Gold head "Kasanga"
5 Eretmodus cyanostictus "Kigoma" F1
15 Neolamprologus brichardi Albino

288 l. Tanganyika

12 Tropheus Nkonde Yellow  F1
22 Tropheus Black Bulu Point OB