• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:22

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

SERA Baktopur

Започната от BlackHawk, 08.09.2008 11:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

venitos

Цитат на: raiko - 22.03.2015 00:37
Не може да очакваш лекарството да има ефективно действие при 30 минутна вана, при положение че по предписание трябва да се използва няколко дни за да унищожи бактериите. Всичко друго е импровизация.

Ясно, значи не става! Благодаря.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

SERA

Според упътването за употреба може да се направи краткотрайна баня с висока концентрация на лекарството - "разтворете една таблетка sera baktopur direct  в два литра вода и пуснете рибката там за 30 мин."
При по тежки случаи съм оставял риби с такава дозировка от лекарството за 1 час, но това си е мое решение и не е съобразено с упътването за употреба.

venitos

Цитат на: SERA - 22.03.2015 16:37
Според упътването за употреба може да се направи краткотрайна баня с висока концентрация на лекарството - "разтворете една таблетка sera baktopur direct  в два литра вода и пуснете рибката там за 30 мин."
При по тежки случаи съм оставял риби с такава дозировка от лекарството за 1 час, но това си е мое решение и не е съобразено с упътването за употреба.

Да де, аз затова и попитах, ама Райко каза, че не става. Предполагам има предвид, че ако има заболяване, то ще има някакъв период на развитие и краткотрайна вана няма да унищожи напълно всичко. Още повече, че тази процедура я дават след първоначалното лекуване т.е. има лечение и ваната е допълнителна за пълно унищожаване на болестта!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

kasaba

Цитат на: SERA - 21.03.2015 19:12
Да, може да го използвате за профилактика. С цел го закувуват и търговците на аквариумни риби. Моля имайте в предвид, че продукта убива и бактериите участващи в азотния цикъл. За това при употреба махнете филтрите и УВ лампата.
Случай от моят опит с бактопур  директ - 300л аквариум на 2 месеца с 50 риби вътре размер 4-5см цихлиди, 2 дена третиране с бактопура без да се махат филтри,след още 2 седмици отново 2 дена третиране. Резултата е, че нямаше разбутан азотен цикъл, нямаше наличие нито на амоняк нито на нитрит. Може да убива полезни бактерии но, не съсипа цикъла при мен при твърда вода.

Публикациите са слети: 11.04.2015г 14:02ч

Цитат на: venitos - 22.03.2015 22:58
Да де, аз затова и попитах, ама Райко каза, че не става. Предполагам има предвид, че ако има заболяване, то ще има някакъв период на развитие и краткотрайна вана няма да унищожи напълно всичко. Още повече, че тази процедура я дават след първоначалното лекуване т.е. има лечение и ваната е допълнителна за пълно унищожаване на болестта!
Защо да не става, първо има една камара бактерии и теоретически е възможно 25 пъти по-голяма концентрация при определен вид да работи за по къс период. Пример давам за калиев перманганат - при голяма концентрация трепе почти всичко при по-ниска не. Все пак казвам това са предположения, които не са подкрепени от експеременти, ноне вярвам и Райко да си е правил експерименти при различни бактерии, за да е толкова решителен, че няма да действа :).  Но за да си 100% сигурен - дълга баня 2-3 дена.
Струва ми се, че искаш да избегнеш карантинният период и бактопура не ти е решение - има доста паразити с цикъл, при които еднократното третиране не върши работа.

venitos

Цитат на: kasaba - 11.04.2015 13:36
. . . Защо да не става,  . . .
Гледам сам се питаш и сам си отговаряш :

Цитат на: kasaba - 11.04.2015 13:36
. . .  Но за да си 100% сигурен - дълга баня 2-3 дена. Струва ми се, че искаш да избегнеш карантинният период и бактопура не ти е решение - има доста паразити с цикъл, при които еднократното третиране не върши работа.
:-D

Правилно си отбелязал . . . идеята ми беше точно такава, да избегна карантинният период, просто да ги потопя в концентриран разтвор и да ги пускам в аквата!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

vmax

Здравейте, имам питане за течният бактопур. По инструкции в листовката дават:
първи ден третиране с 1мл бактопур на 20 литра вода
втори ден почивка
трети ден нови 1мл на 20 литра вода
Да разбирам ли, че курса на лечение е само 3 дни? Ако след тези 3 дни все още няма голямо подобрение, какво правим? Никъде не пише и за смени на водата между третиранията? Не трябва да се правят такива, или просто е пропуск в листовката? Но най вече ме интересува може ли да се увеличи курса на лечение и до колко дни?
Опитвам се да излекувам чревна бактериална инфекция при японски шаранчета. Освен ако не е грешна диагнозата, но съм почти сигурен, че е това. Има ли друго лекарство което би било по-ефикасно?

SERA

Здравейте,

Третирането става точно според описанието. Два дена след последната дозировка (т.е. на 5-тия ден от старта на лечението) можете да извършите частична смяна на водата от 30 до 50%. Преди това смяна на водата не се извършва.

За да засилите ефекта от лечението можете да използвате sera Bacto Tabs, но само в случай, че рибите все още се хранят. По този начин лекарството стига директно до храносмилателната система на рибите.

Друг вариант за по-ефикасно лечение е sera bactopur direct. С него можете също така да извършвате "бани" в отделен по-малък аквариум според упътването.

Относно въпроса Ви какво да се прави при неуспех - можете да повторите курса на лечение. Все пак, ако инструкциите и дозировките са следвани точно, не би трябвало да има проблеми.

За засилване имунитета на рибките след преболедуване можете да използвате sera fishtamin чрез директно накапване върху храната.

kalin09

Стара тема,но няма важна за мен информация-как влияе лекарството на мекотели? Скариди,охлюви...
Предстои лечение и искам да знам.
Благодаря.

SERA

Цитат на: kalin09 - 08.07.2016 10:03
Стара тема,но няма важна за мен информация-как влияе лекарството на мекотели? Скариди,охлюви...
Предстои лечение и искам да знам.
Благодаря.

Здравейте,
В упътването за употреба не е упоменато, че влияе на мекотели. Въпреки това има предупреждение, че за морски аквариум трябва да се третира в отделен съд, а не в аквариума. Това ме навежда на мислълта, че все пак не влияе добре на коралите, които са безгръбначни. Всички бактериални препарати влияят отрицателно и на биологичните филтри.
Ето съдържанието на продукта: 100 мл Sera baktopur съдържа : Акрифлавин 209.7 мг , Метиленово синьо 4.95 мг , фенилгликол 0.6 гр , дестилирана вода до 100 мл.

За съжаление не мога да дам категоричен отговор на вашият въпрос.
За всеки случай бих ви препоръчал да третирате болните риби в отделен карантиен съд.

Поздрави
Тодор Христов