• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:53

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Фосфати

Започната от N.Nobs, 19.07.2008 09:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

N.Nobs

Тъй като от известно време ме е налегнала параноята относно наличието на фосфати в аквариума реших да се разтърся из нета за повече информация.Оказа се че тестовете отчитат само наличието на неорганични фосфати, а органичните остават незасечени.Та от тук в мен възникват два въпроса:

В.1-До колко това твърдение е вярно?

В.2-Дали Sera Phosvec granulat и Sera Phosvec отстраняват и двата типа фосфати?

В.2.1-Какво е минималното количество Sera Phosvec granulat за 100 литра вода например , тъй като никаде не успях да намеря примерна дозировка.И дали има разлика в дозировката при сладководен и морски аквариум?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

SERA


В.1-До колко това твърдение е вярно?
Не мога да отговоря веднага.

В.2-Дали Sera Phosvec granulat и Sera Phosvec отстраняват и двата типа фосфати?
Не мога да отговоря веднага.

В.2.1-Какво е минималното количество Sera Phosvec granulat за 100 литра вода например , тъй като никаде не успях да намеря примерна дозировка.
Продукта се слага във външния филтър и действа до три месеца в зависимост от количеството фосфати.

И дали има разлика в дозировката при сладководен и морски аквариум?
Не, няма разлика в дозировката.

SERA

sera Германия:

В естествен вид фосфора в аквариума е под гормата на фосфати ( РО4 ) и само тази форма е от значение за рибите и растенията. В много случаи фосфатите са свързани с органични субстанции, но след разпадането им винаги остават под формата на РО4.
РО4 реагират при тестването независимо дали са свободни или свързани с органични субстанции. Теста на сера за фософати показва всички разтворими органични и неорганични фосфати. Само неразтворимите и синтетичните фосфорни съединения ( например органофосфорните пестициди ) не се индикират от теста.

sera phosvec и sera phosvec granulat премахват само фосфатите образувани при естествените процеси в аквариума. Синтетични фосфорни съединения не могат да се премахват с тези препарати.

m_milena

07.03.2009 21:01 #3 Last Edit: 07.03.2009 21:05 by m_milena
 И дали има разлика в дозировката при сладководен и морски аквариум?
Не, няма разлика в дозировката.

[/quote] - това трябваше да е цитат на SERA


A моят въпрос е:
Как може да няма разлика в дозировката, като тука чета че фосватите в сладководен аквариум не трябва да надвишават 0,1 - 0,3 mg/l (P), a в морски не повече от 0,015 mg/l (Р),
Това води до извода, че в соленоводния аквариум трябва да се сложи двойна доза...

panchopan

ЦитатТова води до извода, че в соленоводния аквариум трябва да се сложи двойна доза...

Не, не води.
Води до извода че се следи по-стриктно.
Ако извода ти беще верен дозата е 10 към 1 а не 2 към 1 както ти казваш.
В морския аквариум имаш скимер докато в сладководния нямаш.
Така че ако питаш мене аз бих казал даже че в сладководния трябва да имаш по-голямо количество Phosvec защото разчиташ само на него.
Личен опит: имам сладководен аквариум с дискуси и контрола на фосфатите ми е най-скъпото нещо по поддръжката.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

demetra69

07.03.2009 23:01 #5 Last Edit: 07.03.2009 23:03 by demetra69
И да се върнем на въпроса на  N.Nobs:
В.2.1-Какво е минималното количество Sera Phosvec granulat за 100 литра вода например.Каква е разликата в ефективноста на продукта сложен във вътрешния и във външния филтър?
Има ли други познати и изпробвани препарати за борба с фосфатите?

m_milena

08.03.2009 00:19 #6 Last Edit: 08.03.2009 01:22 by m_milena
Цитат на: demetra69 - 07.03.2009 23:01
И да се върнем на въпроса на  N.Nobs:
В.2.1-Какво е минималното количество Sera Phosvec granulat за 100 литра вода например.Каква е разликата в ефективноста на продукта сложен във вътрешния и във външния филтър?
Има ли други познати и изпробвани препарати за борба с фосфатите?
Aз лично ползвам външен филтър и вътре съм сложила, но на др.фирма ( няма да спомена името, да не го изтълкувате като реклама). В упътването пише:
100 ml  от препарата ( на гранули е )   за 200 - 400 литра  сладководен или 100 - 200литра  соленоводен
250 ml  за 500 до 1000литра сладководен или  250 до 500 литра соленоводен и т.н.
Пир мен има ефект. Преди имах от тези нишковидните водорасли, заради силното осветление. Сега няма и помен, дори започнах да се притеснявам за скаридите ми, че няма какво да си похапват и да си чоплят :)...... Сега се сетих, че си бях купила едно растение с брада (не знаех колко е упорито и лошо водорасло преди да прочета във форума) и тя изчезна без да третирам с др. препарати (може и да е съвпадение, но не ми се вярва) :)

panchopan

Зависи.
:-)

Въпроса е следния: колко фосфати имаш в аквариума.
Всичко подобни смоли имат определен капацитет фосфоти които могат да усвоят.
Не знам на Сера колко е но на JBL която ползвам всичкото количество в кутията усвоява 2 грама.

Пример: имам аквариум 1000 литра - фосвати 1мг/л - на 1000л това е един грам. Ако на същия аквариум фосфатите са 2мг/л означава че тая кутия си е заминала със слагането и като повърти малко водата през смолата така че тя да усвои фосватите може да я изхвърлиш.
Ако имаш а такъв аквариум 0.1мг/л може да си я ползваш същата кутия докато е срока на годност на смолата.

Така че всичко е относително.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

SERA

Здравейте,

Няма точна дозировка защото количеството фосфати е променливо. sera Phosvec granulat действа три месеца, но ако прехранвате, не почиствате редовно и т.н., времето за действие на продукта намалява. Това може да се установи с тест за фосфати. 

Всички дозировки са ориентировъчни, например 100 мл. sera Phosvec при фосфати над 2 мг/л. е достатъчен за около 400 л. вода,  а при под 2 мг за 800 л.
sera Phosvec granulat се слага във  филтъра и действа до три месеца в зависимост от количеството фосфати.

Поздрави
Сера

demetra69

Преди време бях пуснал това запитване но така и не получих там отговор, надявам се сега да получа отговор на това питане, тъкмо сме подхванали тази тема.
http://www.africancichlids-bg.com/forum/index.php?topic=1416.0
Другото което ме интерисува е, кое е по полезно:sera Phosvec granulat или само sera Phosvec

SERA

Цитат на: demetra69 - 08.03.2009 15:21
Преди време бях пуснал това запитване но така и не получих там отговор, надявам се сега да получа отговор на това питане, тъкмо сме подхванали тази тема.
http://www.africancichlids-bg.com/forum/index.php?topic=1416.0
Другото което ме интерисува е, кое е по полезно:sera Phosvec granulat или само sera Phosvec

И двата препарата от sera са доказано ефективни.
Мисля, че отварянето на филтъра на три месеца за смяна на sera Phosvec granulat не е кой зане колко трудно. Неудобството на sera Phosvec е в последващото сифониране за да се отстранят фосфатите.

Не съм запознат със съдържанието и начина на действие на препаратите на Tetra, моля обърнете се към някой от вносителите на фирмата. Те би трябвало да знаят дали препарата е подходящ за аквариум.

Поздрави
Сера