Последни публикации

Страници: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Проблеми при рибите / Внезапно измиране на гупи и молинезии
« Последна публикация от kobetti - Днес в 10:09 »
Привет колеги. Стартирах аквариум 30 литра преди две седмици след яко мрънкане на дъщеря ми . Аквариумът е с вградено осветление и филтърна система. Мисля, че направих всичко според инструкциите на хората от зоомагазина. Купих естествен черен грунд, който мих близо 30 минути докато се избистри водата, взех камък от магазина, че да не е варовиков, взех и някакъв корен, който изварих, за да не потъмнява водата. Разположих грунда под наклон, за да придава дълбочина, засадих и три вида растения. Налях вода от чешмата и една седмица го държах без никакви риби, като при стартирането сложих 15 капки Prime и всеки ден наливах по половин капачка Stability, пак според инструкциите. На седмия ден взех две сомчета Панда три охлюва и три скариди Амано, като продължавах да слагам Stability. Помпата не е изключвана откакто стартирах. След още три дни започнах постепенно да слагам нови риби, като същите са купувани само от един магазин- 2 молинезии, четири гупи и 6 тернеции, като тернециите ги взех преди четири дни. карам по интструкциите 2 литра на риба, че да не пренаселвам аквариума. Направих и първата смяна на водата - 30% със сифониране на грунда, с температура на водата близка до тази в аквариума. Там температурата е зададена на 25 градуса и я следя постоянно със термометър. Направи ми впечатление, че ватата във отделението за филтър е направо черна и сложих допълнително чисто нова гъба. Отново сложих 5 капки Prime и половин капачка Stability
Всичко беше наред до снощи и малката много се радваше на рибите, когато забелязах, че два от охлювите са обърнали черупките. Направих ежедневното хранене с храна, купена от магазина. След 20 минути забелязах че едната женска гупа е обърнала корема и е на дъното. Изхвърлих я и след не повече от половин час заминаха още две гупи, а след час и последната гупа. Мъжката молинезия изчезна (явно е в задната част на аквариума където са камъните и корена), а женската беше на дъното. Тази сутрин и нея я нямаше. В момента живи са само сомовете и тернециите, но част от тях плуват под наклон и не знам какво ще заваря като се прибера.
Днес махнах накрайника на тръбата която засмуква въздух и забелязах че доста повече кислород влиза във аквариума, но така или иначе не съм оставял водата без кислород- едното растение е точно срещу изхода на филтърната система и се ветролее постоянно.
Къде сбърках и какви са ми грешките
Моля, помагайте със съвети, че не знам кво да обясня да дъщеря ми и какво да правя
2
Допуснал си няколко непоправими грешки. Първо минималното количество на аквариума не трябва да е по малко от 30 литра. Ще е чудо ако след три дни в прясна вода рибите ти бяха оцелели. Не че не може да стане, при някой се е получило, и те го вземат за правило, а то е изключение и се случва много рядко.Аквариума ти може да функционира само при условие, че водата която му наливаш е взета от действащ аквариум. Защото в малкият му обем няма как да узрее водата и стане годна за използване, колкото и пъти на ден да я сменяш. Единственият начин да използваш безопасно такъв малък аквариум е, постоянно да му доливаш вода взета от някой язовир или езеро. Най лесният вариант е поне 50 литров аквариум, зареждаш го пускаш въздуха един месец, след което засаждаш водни растения, и чак след няколко седмици пускаш рибите, и няма да имаш никакви проблеми. Рибите ти ще живеят и няма нужда да правиш никакви тестове на водата. Кои от посочените варианти ще избереш си остава на теб. Ако искаш цялото ти свободно време да преминава в запрятане на ръкави, пускай веднага рибите, и се подготви за всекидневна подмяна на водата като използваш начина за стартиране на аквариума посочен във форума. Купи си и пълен набор за тестване на водата, защото тук преди да ти отговорят на това което питаш, обезателно ще поискат резултатите от химическият състав на водата, накратко казано нивото е високо.
tetra, какви са тези глупости, които изписа само в едно мнение?  =-O
Каква вода от езера и язовири, какво пускане на въздух в празен аквариум, какво чакане за засаждане на растения?!? Водата от езеро би била пълна с болестотворни бактерии и паразити, а растенията са основен потребител на амонячните съединения, продукт на азотния цикъл. Затова се засажда максимално количество още при стартиране на аквариума.
Редовните смени на 30-50% вода през ден, в ъпрвата седмица, са напълно задължителни. Следващите седмици смените се намаляват на 2, и чак след това се преминава към 30% смяна веднъж седмично. По този начин се оптимирира процеса на завъртане на азотния цикъл.
Неслучайно препоръчах статиите вляво на монитора още в първото си мнение. Четете!

Със здраве и умната.
3
Градинското езерце / Re: И аз да се включа
« Последна публикация от jabeto - Днес в 09:35 »
Хубаво езеро си направил поздравления!Обаче на кея дето си направил му пусни греди по диагонал в ъгъла над водата.Хем няма да провисне,хем няма да цамбурнеш при рибите *DRINK*
4
Болести / Re: Четири рибки умряха за ден, моля помагайте...
« Последна публикация от tetra - Днес в 09:27 »
Допуснал си няколко непоправими грешки. Първо минималното количество на аквариума не трябва да е по малко от 30 литра. Ще е чудо ако след три дни в прясна вода рибите ти бяха оцелели. Не че не може да стане, при някой се е получило, и те го вземат за правило, а то е изключение и се случва много рядко.Аквариума ти може да функционира само при условие, че водата която му наливаш е взета от действащ аквариум. Защото в малкият му обем няма как да узрее водата и стане годна за използване, колкото и пъти на ден да я сменяш. Единственият начин да използваш безопасно такъв малък аквариум е, постоянно да му доливаш вода взета от някой язовир или езеро. Най лесният вариант е поне 50 литров аквариум, зареждаш го пускаш въздуха един месец, след което засаждаш водни растения, и чак след няколко седмици пускаш рибите, и няма да имаш никакви проблеми. Рибите ти ще живеят и няма нужда да правиш никакви тестове на водата. Кои от посочените варианти ще избереш си остава на теб. Ако искаш цялото ти свободно време да преминава в запрятане на ръкави, пускай веднага рибите, и се подготви за всекидневна подмяна на водата като използваш начина за стартиране на аквариума посочен във форума. Купи си и пълен набор за тестване на водата, защото тук преди да ти отговорят на това което питаш, обезателно ще поискат резултатите от химическият състав на водата, накратко казано нивото е високо.
5
Лафче / Re: Добро утро - 2018
« Последна публикация от NO CARRIER - Днес в 06:56 »
Добро утро!

6
Препоръки / Re: Избор и мнение за аквариум - eheim, diversa, aquael?
« Последна публикация от asito - Днес в 05:41 »
ferplast cayman 60,по- добър няма на тоя размер.Но нов е май два пъти бюджета,втора ръка гледам в олх има за по 200лв
7
« Последна публикация от vpd - Днес в 02:42 »
Да, начинаещ съм.
Опитът ми се свежда до това, че имах преди години две пирани, които гледах в 80-литров аквариум.
Като ги купих бяха 10-на сантиметрови, живяха доста години и станаха като шарани /около 30см/.
Преди да ги сложа в аквариума водата не беше престояла дори и ден, филтърът и нагревателят не бяха и на половина качествени, колкото тези, които купих сега, да не говорим за аквариума от слепени стъкла ....
Водата сменях на месеца веднъж и то като зеленяса .... и пак оцеляха.
А сега не мога да се оправя с пет гупи ...

Публикациите са слети: Днес в 07:37
Мда, вече рибките от 9 останаха 2 за два дни!
За да забогатее някой с 200лв аз станах масов убиец!
Мисля, че дори концлагерите не са имали такава успеваемост.
Ето сега, чакам да стане 9 и ще отида в ЗООМАНИЯ и ще изтряскам целия аквариум в средата на магазина!
8
« Последна публикация от Георги - Вчера в 22:07 »
Утре ще взема вода от аквариума за проба и ще я занеса в Зоомания, откъдето купих всичко и се доверих на 100% на консултанта, като изпълних всички стъпки 1:1. Надявам се въпросният консултант да намери начин да обясни на 7-годишно дете защо рибите му умряха!
Направете го. Нека измери амоняка.
Сега вие трябва всеки ден в продължение на 2 седмици да сменяте 20% от водата с престояла и да не купувате повече рибки.
Оживелите 3 риби са достатъчни за 20 л., още повече, че сте начинаещ в хобито, доколкото разбирам.
9
« Последна публикация от MeTogu - Вчера в 21:49 »
А другите аквариуми даже нямат такива проблеми с капаците. Друга е темата, че наистина не се предлагат с толкова екстри. Но и цената си е цена. Китайчетата са доста напред вече. Аз лека полека преминавам на Денерле.
10
« Последна публикация от ddimitrov - Вчера в 21:32 »
Eheim-а имате ли идея, винаги ли идва в една и съща окомплектовка като филтър и нагревател? Много очудващо го намерих на доста добра цена в Практис (не предполагах, че продават аквариуми), но чак в Търново и не пише какво има в комплекта. Чудно какво ще дойде ако го заръчам онлайн.
Страници: [1] 2 3 4 5 ... 10

Преобразуване метрична - английска система
oF <=> oC in <=> cm G <=> L
Обем на аквариум
Дължина см
Ширина см
Височина см
L G
Тегло и обем на грунд
Дължина см
Ширина см
Височина см