• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 12:19

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Странни гадини - мелания туберкулата.

Започната от NikolaV, 18.05.2004 09:21

« назад - напред »

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

NikolaV

Вчера, докато си чистех вътрешния филтър открих по вътрешната му страна някакви твърди налепи, които чрез леко натискане се остъргваха. Големината беше от 0.5 мм - 2 мм. Като ги разгледах внимателно (под лупа) видях, че са с овална и леко изпъкнала форма. С други думи приличха на миди. Полу-прозрачни с кафеникава сърцевина.
Някой има ли идея какво може да е това?

discus

Цитат на: "nikolav"Вчера, докато си чистех вътрешния филтър открих по вътрешната му страна някакви твърди налепи, които чрез леко натискане се остъргваха. Големината беше от 0.5 мм - 2 мм. Като ги разгледах внимателно (под лупа) видях, че са с овална и леко изпъкнала форма. С други думи приличха на миди. Полу-прозрачни с кафеникава сърцевина.
Някой има ли идея какво може да е това?

случайно да имаш в аквариума охлюви от онез малките кафявите ,ако имаш почти съм сигурен че това са им малките, но ако съм прав не би трябвало да са само във филтъра ами навсякъде из аквариума.

aquabg

При мен ги има същите, и по стъклата и по филтъра.

niky

Тези охлюви се казват мелания туберкулата. Водят се за едни от полезните в аквариума, макар че като се развъдят много втвърдяват водата (черупките).
Аз открих веднъж в моя филтър охлюв гигант  :lol:

NikolaV

Цитат на: "Niky"Тези охлюви се казват мелания туберкулата. Водят се за едни от полезните в аквариума, макар че като се развъдят много втвърдяват водата (черупките).
Аз открих веднъж в моя филтър охлюв гигант  :lol:

Кафяви охлюви нямам.
Имам меланий и ампуларий.
Но доколкото знам малките меланий са със същата форма като големите.

Boby_

Да, малките мелании са с конусовидна фомра на черупката - точно като големите.
Сещам се за какво говориш - виждал съм ги тия охлювчета с отворена отдолу черупка. Не стават по-големи, остават си най-много 2-3 мм в диаметър. Не знам какъв вид са, но не е лесно да се изтребят, без да унищожиш и останалите охлюви.

NikolaV

Цитат на: "Boby_"Не стават по-големи, остават си най-много 2-3 мм в диаметър. Не знам какъв вид са, но не е лесно да се изтребят, без да унищожиш и останалите охлюви.

Таман се зарадвах, че ще си имам и миди големи 5 - 6 см в аквариума :)
А защо да ги трепя? Вредни ли са с нещо?

Boby_

Цитат на: "nikolav"А защо да ги трепя? Вредни ли са с нещо?

Размножават се доста и загорзяват картинката.

NikolaV

Цитат на: "aquabg"При мен ги има същите, и по стъклата и по филтъра.

Колко са голями при теб? Освен например, че са грозни или нещо такова, други проблеми правят ли ти?

harry

До колкото разбрах той говори за налепи. Предполагам, че може да са едни гадни червейчета - Планария(Planaria). Ако са те сега ще понапиша малко за тях, ако ли не, поне ще спомена малко полезна информация... :)
Планариите са низши червеи, които не са толкова опасни, но все пак вредят на малките рибки. В аквариума се пренасят чрез храната, най-често с тубифекса. Крият се от светлината и това ги прави по-слабо забележими. Много трудно е да ги унищожим напълно, ако не подменим цялото съдържание на аквариума(дъно и растения). Борбата против тях водим по два начина. При първия поставяме парче месо или сланина като примамка в най-тъмното ъгълче на аквариума. Планариите се залепят за него; тогава изваждаме примамката и заедно с нея отстраняваме и планариите. Вторият начин се свежда до използването на солеви разтвор(0,5%), който се изчислява за целия обем на аквариума. Планариите не понасят солена среда и загиват.
Е...надявам се да съм бил и аз най-сетне полезен с нещо ами не само да чета тука.... :wink:

aquabg

Цитат на: "nikolav"
Цитат на: "aquabg"При мен ги има същите, и по стъклата и по филтъра.

Колко са голями при теб? Освен например, че са грозни или нещо такова, други проблеми правят ли ти?

Не проблеми не ми правят, големи са около 1см2 или малко по малко, според мен са някакви охлювски истрории

Longanlon

охлюви са си, доколкото ги описваш - и аз съм имал такива. една - две боцийки и...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

aquabg

Лошото е че заради филма боциите ги продават по 12лв бройката

NikolaV

Цитат на: "aquabg"Лошото е че заради филма боциите ги продават по 12лв бройката
Какъв филм?
А боций имам, но не съм се юрнал да махам или каквито са там тези гадинки. За сега...  :wink:

aquabg

finding Nemo  е филма и заради него са издули цените до безобразие

Similar topics (5)

50561

Публикации: 4
Прегледи: 3417

57316

Публикации: 3
Прегледи: 3526

59017

Публикации: 2
Прегледи: 5077

53940

Публикации: 11
Прегледи: 6712

58948

Публикации: 2
Прегледи: 3204