• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:21

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Планорбиси - тема за взаимопомощ

Започната от fena81, 22.09.2009 11:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

fena81

здр изкъм да попитам как да се отърва от някакви малки охлюви , напълни ми се целия аквариум  и не знам откаде се появиха ,сигурно от разстенията кажете как да се избавя че като гледам има доста и са започнали да похапват от гиганската криптокорина и от другите разстения ще съм много благодарен за съдеиствие  *bg*

Divane


fena81

мерси благодаря за бързия отговор ама забравих да кажа че във аквариума ми има дискуси ,скаларии, неони и анцитруси .Та ако зема да кажем от тези боции тва са сомчета докат се сещам кат ги изтребят какво ще ги правя дане станат много обитатели или ако зема охлчювите  обиици каде мога да ги намеря

Divane

Незнам колко ти е голям аквариума,но 1 боция ти е достатъчна за борбата с вредителите.(при мен обаче след като поизчисти бая охлюви ,боцията мина на суха храна за дискуси и в момента пак няма кой да трепе дребните и вредните)Ако ти пречи - винаги можеш да я подариш,продадеш,замениш..
Иначе за охлювите - убийци виж в Пазара,скоро някой предлагаше такива.

barabata

Прочети повечко за тези охлюви Планорбис - те не ядат растения , а само загниващи части от тях.
Също така и похапват някой алги. Има най-различни похвати за техния улов в зависимост от това във какъв аквариум и при какви риби се намират.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Мишо

Когато преди в някой от аквариумите ми изпусках планорбисите от контрол правех следното - от пред разчиствах грунда до стъкло на площ колкото кутия от цигари. Там вечер поставях две от таблетките храна за сомове(всякаква става). След два три и повече часа таблетките са отрупани с охлюви. Светвам за малко и посредством кепче с дълга дръжка ги загребвах накуп. И така няколко дни подред докато вече не ги виждам из аквариума.  

Ако комбинираш с ботии ще решиш изцяло проблема защото те ще дооберат останалите охлюви.
А и ботиите са много интересни риби.

Успех.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F2_mini.jpg&hash=4d4666357bd28950b4b4e601672e141ce5110eb1  https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F19_mini.jpg&hash=abf73e85d5384ca65321824882d3f97b0028b04f

Alexfield

Аз също си реших проблема с планорбисите с няколко ботии.
Преди имах в големия аквариум (360л) над 500 планорбиса. Взех си 2 ботии и охлювите започнаха да намаляват (поне видимо). Започнах и да виждам често празни черупки. Сега имам 5 ботии и планорбиси нямам никакви.
В малкия (30л) имам към 100-на бройки - там няма ботии. От време на време като съм на кеф вадя и пускам в големия. Като разнообразие в менюто на ботиите.
Като гледам можеш да ги гледаш заедно с дискуси - държат на температура до 30°.
Ако успееш да разкараш скалариите, може би ще можеш да добавиш 2-3 ботии без да претовариш аквариума.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

pe6o_hristov

2-3 охлюва от убийците изчистиха 350 литров аквариум за около месец
разбира се и се размножиха по това време

pep4ooo

така казаното паразитни охлюви.Взех едни разтения и какво ли не правих с тях и пак се появиха тия гадове с какво мога да ги премахна освен с боция ?  *CRAZY*

Caxapa

Механично. Имам същият проблем и като се появи някое веднага го стривам и рибоците само това чакат.  ;-) Бавно но славно се чисти. Един от аквариумите ми вече няма и следа от тях.

Radinka

И аз  имам в единия аквариум този проблем.Пробвах с киснене на растенията в разтвор от калиев перманганат,купувах препарата против охлюви,рестарт преваряване на грунда и отново ги има бе.Сега ще пробвам с тези охлюви убийци (helena някави си) иначе ги мачкам и на скалариите деликатес  *CRAZY*
златарник,скаридарник и жабарник

mejdupraznika

Боцията ги прави сами да си говорят, или това което остане от тях, а в повечето случай нищо не остава, на един приятел боциите му праят цяло гробище черупки  :-D. С намаляне на пх-то към 6 6.5 би трябвало да изчезнат.

pep4ooo

Цитат на: mejdupraznika - 14.11.2009 21:14
Боцията ги прави сами да си говорят, или това което остане от тях, а в повечето случай нищо не остава, на един приятел боциите му праят цяло гробище черупки  :-D. С намаляне на пх-то към 6 6.5 би трябвало да изчезнат.


какво ли не пробвах няма махане освен с боцията,но имам много съдове кадето са се появили и  не ми се дават стотина лева за боции :-).Та един колега от Плевен ми беше казвал преди години,че имало един старовремен начин за тия гадове.Слагаш в един прозрачен плик няколко от охлювите и го пълниш наполовината с вода,а другата част с въздух и го пускаш в акавата и след няколко дена би трябвало да се полепат по плика.Сега ще пробвам тоя метод макар,че ми изглежда ялов ама ще видя какво ще се получи.

Radinka

Ама така ще ти остане хайвера и трябва да повтаряш  често тази операция.Успех
златарник,скаридарник и жабарник

pep4ooo

Пробвах го тоя начин,но не е много ефектен така,че отпада.Някои ако знае нещо друго което може да се направи и да се махнат тия гадини нека сподели,защото това е ужасно :-) :-(

Alexfield

Да допълня и моя опит по темата:
Сдобих се с капан за охлюви (на Сера) - при налични над 500 охлюва хващаше не повече от 2-3 на ден. Аз с ръце вадех по 30-50 парчета за около час-два. Може би стръвта в капана не е била атрактивна, но както и да е - отказах се.
Не исках да третирам с препарат, защото имам и мелании, а не исках да ликвидирам и тях.
Натъкнах се на информация в нета за ANENTOME HELENA - охлювите убийци, но не знаех как да се сдобия с тях.
Проблема го реших с боции-клоун. Взех 2 за проба. Като видях как преследват и унищожават планорбисите, си взех още 3. За около месец приключиха планорбисите и останаха само меланиите.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

pep4ooo

Не знам вече какво да пробвам,яд ме е вече за какво го взех това разтение да ми напълни 4 аквариъма с тия гадове....трябва да взема поне 4 боции,малко вътрешно ще ми дойде според мен.Ако някои има някаква друга идея нека пише.

pep4ooo

Здравейте колеги,искам да питам само един вапрос,сорка за  *spam , но не искам да си правя експеримент.Имам проблем с паразитни охлюви и ще взема няколко боции,но има и друг проблем,че имам и ампуларии и не знам да ли може да стане всикочко на черупки или само тия гадове ще яде прекрасната животинка боцията ?  *SORRY*

ceco

Ампулариите имат една пластинка, с която се крият.Така че ще изкарат няколко месеца повече от другите охлюви. Естествено това важи за по дребните. Ако са едри няма проблем.

pep4ooo

Цитат на: ceco - 29.11.2009 21:28
Ампулариите имат една пластинка, с която се крият.Така че ще изкарат няколко месеца повече от другите охлюви. Естествено това важи за по дребните. Ако са едри няма проблем.

Извод:Ампулариите ми са на месец и малко значи няма да отцелеят.Целата ми е да премахна паразитните охлюви не ампулариите :-) :duvar:

valnata

Пластинката едва ли ще ги спаси. Според мен ще се разделиш с всичките охлюви които имаш. ;-)

pep4ooo

Мамка му не ми беше това целта....та кажете ми тогава някои друг по добур начин да запазя ампулариите,а да премахна тия паразитни гадове..... *dontknow* :buff:

vasso

Хм кофти. Опитай механично да ги махаш колкото можеш.Или махни ампулариите, сложи ботии за известно време и после върни ампулариите. :-)

zambo

Местиш ампулариите . Пускаш боциите .Оставяш ги на диета , тоест никаква храна , и те изяждат "вредните" охлюви . А после какво ще правиш боциите ?
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

pep4ooo

Анатоли и аз това мислех,но много апуларии пуснах в над 15 аквариума аиде както и да е аз ще взема 10-тина боции,но се чудя как да отделя толкова много охлюви приблизително са към 350 някъде.После или ще ги подаря на някои или ще ги остава в някои нов за тях аквариум,ако трябва ще сложа още някаде още един в краен случеи.Анатоли даи някаква идея луднал сам чесно.... мно неприятно нещо е това.
: 29.11.2009г 22:10ч
Ако има някои някаква идея как да се справя с така изглеждащея лесен проблем нека се намеси. :-|

Divane

ботиите хапват охлюви САМО ако няма никаква друга храна.Ако в този аквариум има и други рибки..незнам..едвали е удачно да ги държиш на диета дълго време.
10 ботии чета тука..това НЕ са отоси,хорааа! Една ботия става поне 12 см рови по грунда, плува бързо..

По-добре вземи " на заем" от някой 1 ботия и след няколко дена я върни.

bigbeer

Цитат на: Divane - 30.11.2009 00:03
.....
По-добре вземи " на заем" от някой 1 ботия и след няколко дена я върни.

Това е най-доброто и работещо решение и за мен. Кофти е, че зор се лови 'бочо' с кепчето после.

pep4ooo

Цитат на: Divane - 30.11.2009 00:03
ботиите хапват охлюви САМО ако няма никаква друга храна.Ако в този аквариум има и други рибки..незнам..едвали е удачно да ги държиш на диета дълго време.
10 ботии чета тука..това НЕ са отоси,хорааа! Една ботия става поне 12 см рови по грунда, плува бързо..

По-добре вземи " на заем" от някой 1 ботия и след няколко дена я върни.

Divane муцка аз заразих над 15 съда с една гигантска валиснерия и от нея се получи едно голямо сварталище от паразите за това казах такава цифра от ботии.Вече не знам какво да напиша и какво да паравя с тия гадове.Африканците и писна от тази храна :-) Та чакам някакво добро решение,но имаите впредвид,че имам и ампуларии и те не са малко над 350 броики са в 16-17 съда  *CRAZY* *SORRY*
: 30.11.2009г 00:12ч
Цитат на: pep4ooo - 30.11.2009 00:11
Divane муцка аз заразих над 15 съда с една гигантска валиснерия и от нея се получи едно голямо сварталище от паразите за това казах такава цифра от ботии.Вече не знам какво да напиша и какво да паравя с тия гадове.Африканците и писна от тази храна :-) Та чакам някакво добро решение,но имаите впредвид,че имам и ампуларии и те не са малко над 350 броики са в 16-17 съда  *CRAZY* *SORRY*

Та както адаша каза е с теб,но като по добър специалист нека даде някакъв савет да мога да се справя с тези гадинки.Не ми се рестартирват всичките стъкларии който има от тия кафяви гадове :-)

Divane

Пепчо,муцка, като не слушаш - чупи си главата! Аз ти казах вариант. какво като са 15 съда - взимаш 1,повтарям 1 ботия, пускаш я в първия аквариум за 2 дена - очиства терена,после я местиш в 2 акв. -очиства терена.. и така до 15. Ако искаш си купи 10 и после се чуди какво да ги правиш. В крайна сметка ти решаваш - растения или риби!
И още нещо - ако намалиш храната - паразитните охлюви сами ще изчезнат.

vasso

Недей да рестартираш нищо. Опитай да ги пребориш по всички начини. И механично и с ботии. Постепенно ще се махнат.

pep4ooo


И още нещо - ако намалиш храната - паразитните охлюви сами ще изчезнат.
[/quote]

Мадам така можеше да кажеш :-) аз сам страшен темедуд попринцип,но ще ви послушам все пак :-) аз да се оправя с тия гадинки пък ако трябва после тия ботии ще ги подаря на някои.мерси за инфото

*lock *lock *lock

bigbeer

Цитат на: pep4ooo - 30.11.2009 00:35
И още нещо - ако намалиш храната - паразитните охлюви сами ще изчезнат.


Мадам така можеше да кажеш :-) аз сам страшен темедуд попринцип,но ще ви послушам все пак :-) аз да се оправя с тия гадинки пък ако трябва после тия ботии ще ги подаря на някои.мерси за инфото

*lock *lock *lock


И да намаляш храната плужЪците нема да ти намалеят.. за тоз вариант забрави. А една боция за да прояде охлюви требе да стане поне 4-5 см. та ак го земеш малки ще требе първо да го понахраниш да порастнат :)

vasso

Аз не вярвам 1 ботия да се справи сама с толкова много гадинки. Трябват ти поне няколко. После може да ги продадеш. :-)

pep4ooo

Цитат на: vasso - 30.11.2009 01:09
Аз не вярвам 1 ботия да се справи сама с толкова много гадинки. Трябват ти поне няколко. После може да ги продадеш. :-)

Аз сам съгласен и да ги подаря само и само да премахна гадини,но както каза дамата
Цитат на: Divane - 30.11.2009 00:24
Пепчо,муцка, като не слушаш - чупи си главата! Аз ти казах вариант. какво като са 15 съда - взимаш 1,повтарям 1 ботия, пускаш я в първия аквариум за 2 дена - очиства терена,после я местиш в 2 акв. -очиства терена.. и така до 15. Ако искаш си купи 10 и после се чуди какво да ги правиш. В крайна сметка ти решаваш - растения или риби!
И още нещо - ако намалиш храната - паразитните охлюви сами ще изчезнат.

вече не знам какво да правя,дайте ми оригинален вариянт да ги махна :-) то не бяха ботии то не бе чудо :-) явно трябва да се разделя с толково много ампуларии и отделно тия гадини ......

valnata

Излови ампулариите и ги премести в друг аквариум. Ще загубиш и от тях някоя бройка но повечето ще се спасят. Вярно е, че ще има малко работа ама друг начин няма.Сами няма да се преместят. :-) После взимаш една или две ботии и ги пускаш при гадините. Ампулариите ще си ги развъдиш и пак ще са 300. Другият вариант е да загубиш всичко. :-D

Alexfield

Не знам защо си пуснал отделна тема, съвсем спокойно можеше да продължим да го дискутираме в предишната.
По същество:
Амплуариите могат да пострадат само ако са много млади/малки и още не им се е оформил щитът - т.е. за развъден аквариум за амплуарии мисля че боциите не са подходящи. Имам един средно голям охлюв (не му знам името) с размер 1.5-2см, който има щит. Той няма никакви проблеми с боциите. Имам и някакво колосално количество мелании. Нямам представа колко са , но определено са над 2000. Т.е. и те нямат проблем с боциите.
От друга страна ти говориш за над 15 аквариума. Аз съм скептичен относно съвета на Divane: 1 боция и да я местиш на всеки 2 дни. При мен за 360 литров аквариум с поне 500 охлюва на 2 (а после 5) боции им трябваше месец докато овладеят епидемията и може би около 3 месеца докато ги ликвидират окончателно. Все пак една боция няма черна дупка в стомаха и може да изяде лимитирано количество охлюви на ден. Дори и да ги изяде всичките, винаги остават яйца и като махнеш боцията охлювената епидемия избухва след 2 седмици с пълна сила отново. Освен това като я преместиш в друг съд, ще и трябват ден-два да свикне с новата обстановка. Не може да се очаква още с пускането да тръгне като месомелачка срещу охлювите.
Боцията е трайно решение. В смисъл да си ги запазиш за постоянно.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Divane

Аз пък ви казвам,че когато в аквариума има и други рибки..и се сипва храна за тях,ботията бързо забравя за охлювите.

Факт е също,че ако се намали храната в аквариума,т.е. сипва се по много малко,така че да се усвоява бързо и да не остава по грунда - охлювите намаляват драстично. Това съм наблюдавала в моите аквариуми.

rakim

Има хищни охлюви които унищожават всички други за отрицателно време.Продават се навсякъде,поне в Пловдив.
540л Южна Америка

elblanko

Цитат на: Divane - 30.11.2009 11:43
Аз пък ви казвам,че когато в аквариума има и други рибки..и се сипва храна за тях,ботията бързо забравя за охлювите.

За първи път чувам за боция която да не яде охлюви, може да има психични отклонения.  :-D
С какво ги храниш, та не искат да хапват мръвка?
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

kapacitet

А кой е този паразитен охлюв, че ми стана интересно. :coffee:

Divane

Цитат на: elblanko - 30.11.2009 15:43
За първи път чувам за боция която да не яде охлюви, може да има психични отклонения.  :-D
С какво ги храниш, та не искат да хапват мръвка?

явно много обичаш да комуникираш именно с мен! :-D
Казваш,че чуваш за пръв път..чудесно - човек се учи докато е жив! :-P
Моите боции са при дискусите - изобщо не ги вълнуват никакви охлюви - щом пусна храната на дискусите - първи са на терена..даже и хирономус си хапват.
Една от боциите преди това беше в друг аквариум,в който имаше дребни рибки,хранени с хранилка веднъж на ден. Както е известно - дребните рибки като расборите хапват от повърхността предимно,т.е. количеството паднала на дъното храна е минимално.Та същата боция направо умираше от кеф,когато й слагах охлюви и ги изяждяше за норматив. Сега обаче така е загубила интерес откакто е при дискусите,че трите ми планорбиса,които виждам са станали с големина на неритина :-D Отделно имам и няколко неритини..

Още по-подробно да обяснявам ли или не е нужно?

rakim

Цитат на: kapacitet - 30.11.2009 15:52
А кой е този паразитен охлюв, че ми стана интересно. :coffee:
Не му знам името,но е доста разпространен в магазините и се размножава лесно също. Най бруталния унищожител :-)
540л Южна Америка

Divane

само,че този охлюв ще унищожи и полезните си събратя..не му върши работа ;)

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

kapacitet

Мисля, че говорим за различни неща. На мен ми е интересно за какъв вид охлюви става въпрос в темата. Просто на няколко места са споменати като паразитни. *DRINK*
: 30.11.2009г 16:04ч
ЦитатЗдравейте колеги,искам да питам само един вапрос,сорка за   , но не искам да си правя експеримент.Имам проблем с паразитни охлюви и ще взема няколко боции,но има и друг проблем,че имам и ампуларии и не знам да ли може да стане всикочко на черупки или само тия гадове ще яде прекрасната животинка боцията ? 

Divane

Нямам тлъсти рибки,имам добре гледани рибки. Клипчета нямам с какво да направя.

elblanko

Цитат на: Divane - 30.11.2009 18:22
Нямам тлъсти рибки,имам добре гледани рибки. Клипчета нямам с какво да направя.
А апаратче имаш ли? Щракни една снимка ако имаш, да го видим този феномен.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Alexfield

Уточнение за "паразитни охлюви": планорбис
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

pep4ooo

От всичките коментари разбрах едно и мисля,че ще е наи доброто решение боцията.Мерси на колегите които се включиха в гадния и неприятен проблем.
Моля темата да се заключи няма смисал от повече коментари  *lock Мерси

iek

Такъв термин "паразитни охлюви" не съществува и явно нищо не си разбрал, многото планорбиси показват, че не полагаш адекватни грижи за аквариумите си, излишна храна и гниещи растения са основните фактори. Допълнително внесените боции ще натоварят системата още повече.

yanki1

Цитат на: elblanko - 30.11.2009 15:43
За първи път чувам за боция която да не яде охлюви, може да има психични отклонения.  :-D
С какво ги храниш, та не искат да хапват мръвка?

Отговорът на въпроса е много прост, както и тези разсъждения. :-D

Ще се аргументирам:
Конхониусите ядат нишковидни водорасли, ако са гладни и не се хранят с нищо друго...САЕ ядат брада,ако са гладни и не се хранят.   За Ботията,която не яде от охлювите наистина ли смяташ, че нещо не  е наред с главата?!?!
НЕ НЕ Е!...ами и тя така, както и останалите риби, които изброих по-горе предпочита да яде храната им, с която се хранят.
526 литра

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi30.tinypic.com%2Fj0zlgl.jpg&hash=ae7ab03435ad73c6eca1b105b7531f3b048f7b50

vertigo_26

четох че е ефикасен срещу планорбиса.око някой знае нека помогне :duvar:
Колкото повече,толкова повече!

Raven

Не си храни рибите няколко дни- това е ефикасно срещу планорбиса.
Не слагай антибиотици за такива неща- скапват цикъла.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

MeTogu

Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Raven

Ох, сори- объркал съм в бързината планорбис с планария :-(

Съветът ми за гладните риби е безсмислен, най доброто лечение за охлюви е Боцията, преди години имах една боция в аквариума и докъто я имах не видях жива мелания а планорбисите ми  бяха на минимум.
Боцията изравя планорбисите нощем и ги изсмуква.За това има едни мустачки и специфично устроена уста.

Трябва да намаля бройката на форумите в които пиша. :-|
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Nikola 1

 :-) Пробвай с това - Clea Helena. Имам три бр. и се справят доста добре с останалите охлюви.

wwladoo

Нистатина ги мори но няма нужда,да си скапваш азотния цикъл!!Анатоме хелена се справят доста добре с проблема,боциите също!!Има и др. начини,като парче сварено месо на дъното и ще се съберат върху него или като угасиш лампите за няколко часа,и като светнеш повечето са по стените,горе на аквариума!!! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

nemo91

Здравейте.
В аквариума ми се навъдиха доста охлюви. В магазина ми казаха да си купя боция и тя щяла да оправи нещата. Въпроса ми е ако си взема такава риба има ли някаква вероятност да ми навреди на растенията, да ги изкорени или да им опасе листата? Преди гледах скаларии но ядяха младите листа на повечето ми растения и ги махнах /скаларите/.

Та, опасни ли са боциите за растенията?

Благодаря предварително.

MeTogu

Не са опасни за растенията,даже мисля че няма да проявят никакъв интерес към тях.Зависи колко е голям аквариума ти и колко е голям броя на охлювите може да си вземеш 2 боции.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

JEM

Имах 3 боции,не създаваха никакви проблеми с расенията и във аквариума въобще.Хубави животинки са и приятни за отглеждане :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

nikolaytoshev

Боциите, ако става въпрос за Botia macracanthus са много красиви рибки, които се отглеждат в големи аквариуми, защото достигат дължина до около 15см.

Също така те се отглеждат в пасаж от поне 4 - 5 рибки.

Трябва да се внимава при взимане на такива, защото при промяна на условията Botia macracanthus са склонни да развият Ichthyophthirius multifiliis.

Не съм забелязал да похапват от растенията.

А колкото до охлювите, най-вероятно има неусвоени хранителни вещества в аквариума ти за да се развиват в големи количества.

tomatomov197

   Колега , хубави са боциите като риби , даже всички породи са красиви .  Аз имам 3 вида , но срещу охлюви горещо препоръчвам хищни охлюви да се ползват , моите боции ядат само храна за рибки.
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

nemo91

120 литра ми е аквариума. Предполагам, че е достатъчно голям за 2 - 3 рибки от тях. Иначе имам само неони.

А дали мога да комбинирам хищни охлюви + боции ?

Тези охлюви пречат ли на другите обитатели на аквариума?

MeTogu

Хищните охлюви са вредни само за другите охлюви.Хапват си добре дори и малки ампуларии.Интерестното е че не се забелязвало да ядат себеподобни.Боциите като опасни за всички охлюви така и за хищните.Може да ги изядат с охота и така стават доста скъп обяд за боциите.
Няма как да навредят на другите обитатели в аквариума.Но комбинацията боции хищни охлюви крие доза риск да се разделиш с тях,преди да са свършили планорбисите дори. :)
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

alesssxxx

Какво е това ? :

NO CARRIER

Прилича на хайвер от онова долу, на последната снимка.  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

barabata

Хайвер с почти вече развили се охлювчета Планорбис. В началото са прозрачни и трудно се виждат и постепенно с развиването на охлювчетата стават все по видими заради тялото и черупката. По някой време ще изчезнат и след време ще ги видиш чак като поотраснат и започнат да се различават как щъкат из аквариума. Постоянно има по растенията. Имаш ли един охлюв след време ще станат повече. Ако прехранваш животинките в аквариума или особено ако храниш с чернодробна храна ще имаш бурно развитие на охлюви.
Според мен са полезни и наличието в аквариума не е проблем , а се явява един вид индикация за състоянието на аквариума. Не ядат растения , а само почистват остатъци от храна или трупове на умрели рибки ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

gecata82

ако някой знае как да спра размножаването на охлювите моля да ми каже, че нещо станаха много а когато ги махна след седмица се появяват нови,и ми унищожават водораслите и то стабилно

Татарчев


qvo

Ако наистина не ги искаш дай ми ги на мен  8-) кът  са саберът много ми пиши лс

plamen46

27.08.2011 02:33 #70 Last Edit: 27.08.2011 19:04 by nikolaytoshev
Ако ти унищожават водораслите, радвай се :-), но ако нападат растенията това вече е лошо.

M14iro

Взимаш едно по широко мъркутче и ги обираш- смукваш , аз така правя , като са прекалено много.

didoman

Против охлюви - Нистатин 500. Убива всичко безгръбначно. Дозировка 1 таблетка на 20 - 30 литра вода. Отначало водата става мътнобяла, но след време се  изчиства.
Един от бедните студенти :)

ceco

Ето ти най- подходящият лечител :
http://aquariumbg.com/fish.php?fish=983
Ефикасно и природосъобразно.

vvidev79

наистина тази Боция най-добра работа върши. Аз имах същия проблем взех си една и край останаха само черупките.

kostur

Ще пиша в темата на колегата направо.
Вижте какво намерих под няколко от листата на Микрозорума.    =-O









В аквариума имам няколко скаридки, родостомуси ,коридорас и 2 големи хищни охлюва . Не съм забелязал някакви други животинки скоро да са се появили.   *dontknow*
Възможно ли е да са яйца на охлювите или е някаква друга гад? Сега не смея да върна растението отново.
Ако някой знае какво е това , помогнете моля.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F14j4v0o.jpg&hash=b8de08679225c08b32bccc3c7fd225ff3e3b23e3 https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F5xkcad.jpg&hash=37b04cff89803cc3635ce5d9ea349a7f190611ac https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi49.tinypic.com%2F2m63b5x.jpg&hash=037e57b5ff2cea648401ae4d0290f9dc2f621997
200 l

ico

От растението си са, не са яйца.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

kostur

Благодаря. Успокоих се. 

*DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F14j4v0o.jpg&hash=b8de08679225c08b32bccc3c7fd225ff3e3b23e3 https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F5xkcad.jpg&hash=37b04cff89803cc3635ce5d9ea349a7f190611ac https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi49.tinypic.com%2F2m63b5x.jpg&hash=037e57b5ff2cea648401ae4d0290f9dc2f621997
200 l

Bettii18

Здравейте!Нова съм в акваристиката,аквариумът ми е от 23.10.11.Аквариумът ми е голям 25л.Имам проблем с планорбисите (станаха твърде много).Моля за отговор как мога да им понамаля броя без препарати. *HELP*
Предварително благодаря за отговорите!

tomatomov197

   Най- удобно е с хищни охлюви Anentome helena ,  следва  Боция макраканта  .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Карган

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

totishish

Цитат на: didoman - 17.09.2011 15:11
Против охлюви - Нистатин 500. Убива всичко безгръбначно. Дозировка 1 таблетка на 20 - 30 литра вода. Отначало водата става мътнобяла, но след време се  изчиства.
Колега да питам с нистатина еденична доза ще е достатъчна нали зада не тъпча аквата излишнао с  химия

tomatomov197

   По- добре го рестартирай , като ще слагаш нистатин . И без това няма да имаш азотен цикъл .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Здравков

Цитат на: Bettii18 - 30.12.2011 21:38
Здравейте!Нова съм в акваристиката,аквариумът ми е от 23.10.11.Аквариумът ми е голям 25л.Имам проблем с планорбисите (станаха твърде много).Моля за отговор как мога да им понамаля броя без препарати. *HELP*
Предварително благодаря за отговорите!
Опитай механично... ще изчезнат за по-малко от месец.

denbosch

Съгласен съм с колегата-механично и ще изчезнат дори за по-малко от месец.
За да нямаш периодичен бум на охлюви,намали храненето и прави редовни смени на водата.

VDO

Механично е голяма игра на нерви,направо си е мъка.Най-"чисто"ще стане с охлюв Хелена.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Здравков

Цитат на: VDO - 31.12.2011 12:39
Механично е голяма игра на нерви,направо си е мъка.Най-"чисто"ще стане с охлюв Хелена.
Еми то за това е хоби колега, иска си времето и занимавката.  :-)
П.С. И не е чак такава мъка.  Весели празници!  *DRINK*

VDO

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

totishish

Поръчах си охлюви та да видим какво ще стане

Silver Shark

най лесно е с риба нож
не щади никакви охлюви
Една реч излежда по-умна, ако след нея сложиш името на известен учен
Алберт Айнщайн

Карган

Цитат на: Silver Shark - 15.01.2012 18:08
най лесно е с риба нож
не щади никакви охлюви
Рибата нож не е ли хишник, които освен, че достига около 50см яде и по-малки рибки не само охлюви.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

bay_milee

Не бях чувал че риба Нож хапва охлюви.А защо не пробваш с листо от маруля да потопиш на дъното и след малко не погледнеш какво има на него.Също може и с боция и Хелена охлюви.

Gabstar

И аз имах същите кафяви петънца по Микрозорума , но с течение на времето разбрах ,че си е от растението.

Scylla

Здравейте!
Имам спешна нужда от съвет как да се справя с тази напаст охлювите(планорбис и физа)!Пробвах с хелена-не стана.Взех нистатин,някъде бях чела,че само той ги мори-и с него не стана!Не знам какво да направя вече...Моля ви помогнете!!!
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се прибави, а когато няма какво да се премахне...

тодор76


Scylla

Аквариума ми е 230л.,филтрирам с тетратек ех 700.Мисля да махна грунда и пълнежите на филтъра и да сложа ударна доза сол....Дали ще ги умори?Отчаяна съм вече...Физата ми разказа игрите на растенията...Чудя се дали това,което е останало от тях да го изхвърля или да ги почистя по някакъв начин.Идеи как може да стане това?
: 01.06.2012г 16:04ч
Не искам да купувам боции защото гледам дребни рибки в аквариума.
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се прибави, а когато няма какво да се премахне...

amrasel


Scylla

Капана няма шанс те са милиони...Аз изкарах всичко от аквариума и смятам да пробвам със сол.Ако трябва ще стои така седмица,но искам да се оттърва веднъж за винаги от тази напаст...най-вече от физата,защото искам да правя растителен аквариум,а с тази гад е невъзможно!Всичко е надупчено! :(
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се прибави, а когато няма какво да се премахне...

KapitanNemo

Хелените ще видят сметката на планорбисите, за физите не знам не съм пробвал. Трябва да се има предвид, че няма да стане много бързо
60 литров аквариум две хелени с поколението им очистиха за около 4 месеца.

FHM

Ботията няма да ти закача малките рибки освен ако не са на 1-2 седмици рибенца в комбинация с хелена мисля че проблема е решен естествено изисква време .
Опа забравих има шанс ботиите да видят сметката и на хелените за това май комбинацията не е много добра но нека някои с по голям опит да си каже мнението .

Дискус

Мед /Cu/ е най-ефикасното решение срещу охлювите. Моите ги изтребих с меден сулфат от агро аптеката.

АМАЗОН

Меден сулфат но много внимателно се процедира.
Работата приключва за максимум половин час.
Утре ще ти напиша как да си приготвиш разтвора и какво количество да добавиш.

_777_

Цитат на: Scylla - 01.06.2012 18:11
Капана няма шанс те са милиони...
Според мен преди третирането с меден сулфад рибите трябва да се преместят в друг съд защото ще стане мазило. 8-)След това честа смяна на водата. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.org%2Frg38pb2jt%2F24_05_15.jpg&hash=6f97fcaa79676235e44de93c1abe16d6edfa3739

ancitrusa

Мисля че 5-6 хелени ще свършат работа.Но им трябва време,не могат да унищожат всички охлюви за 1 ден.

АМАЗОН

Цитат на: _777_ - 01.06.2012 22:42
Според мен преди третирането с меден сулфад рибите трябва да се преместят в друг съд защото ще стане мазило. 8-)След това честа смяна на водата. :-)
При разумна дозировка няма да им стане нищо на рибите.
Слага се 1 капка на литър вода но не се сещам пропорцията на разтвора.

pe6o_hristov

Ако има много охлюви като измрат скапват водата, после рестарт, но мършата си остава в пясъка
Най добре е с хелени
Виждал съм какво се случва и при двата метода

_777_

Цитат на: pe6o_hristov - 02.06.2012 10:02
Ако има много охлюви като измрат скапват водата
Точно това имах в предвид като казах че ще стане мазило.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.org%2Frg38pb2jt%2F24_05_15.jpg&hash=6f97fcaa79676235e44de93c1abe16d6edfa3739

Scylla

Цитат на: Дискус - 01.06.2012 21:20
Мед /Cu/ е най-ефикасното решение срещу охлювите. Моите ги изтребих с меден сулфат от агро аптеката.

Махнах абсолютно всичко от аквариума.Изхвърлих растенията и грунда,а рибите преместих в друг съд.Чакам да ми пишеш за дозировката и пускам.Трябва ли да сменям пълнежите на канистъра след тази процедура?Защото смятам да пусна разтвора и през него...
Благодаря на всички за съветите!
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се прибави, а когато няма какво да се премахне...

totishish

Добре де като махнеш всичко и го смениш с ново си правиш чист рестарт що се мъчите слагате Нистатин500 за 230л около 7-8  таблетки по-голяма доза нито вреди на рибите даже и е добър за профилактика нито ще махаш грунд нито растения нито риби. Поне за мен е чиста работа след ден сифонираш обилно грунда и си готов. Както си решиш.

Scylla

По горе писах,че съм пробвала с Нистатин...Нищо не стана.Точно за това се принудих да направя и рестарта.
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се прибави, а когато няма какво да се премахне...

Savko_Kalata

Хелени ! Имам 200л. аква, 2 хелени видяха сметката на всяко охлювче... и аз помагах малко разбира се!

ivaisi

Цитат на: Scylla - 01.06.2012 16:23
Здравейте!
Имам спешна нужда от съвет как да се справя с тази напаст охлювите(планорбис и физа)!Пробвах с хелена-не стана.Взех нистатин,някъде бях чела,че само той ги мори-и с него не стана!Не знам какво да направя вече...Моля ви помогнете!!!

здр. пребори ли се с охлювите и ако да как стана.Имаше ли трудности
: 15.07.2012г 12:12ч
Цитат на: KapitanNemo - 01.06.2012 19:28
Хелените ще видят сметката на планорбисите, за физите не знам не съм пробвал. Трябва да се има предвид, че няма да стане много бързо
60 литров аквариум две хелени с поколението им очистиха за около 4 месеца.

Привет, имам желание да закупя 6 бр., но се чудя как да ги транспортираме. Ако е по ЕКОНТ / с наложен платеж/да се пакетират добре в кутия или здрав найлон с вода и да се пуснат вечер около 17-18ч. ще пристигнат сутринта около 09ч. Ако ли не то може с междуградския автобус Русе-Г-во, като аз ще дам някой лев на шофаора. В краен случай ще чакам удобен момент за някой познат или друг да има идване до РУСЕ. Моя тел. 066/884636- 0899857761/ 0878614142-Иво

silver09

охлюва хелена   го пробвахме вече нищо не става от него пълна скръб   от почти месец седят 4 в аквата и никакъв резултат

stanislav89

Намали храната, така полулацията им  няма да нараства и механично остраняване.

lepalop

Здравейте хора бихте ли ми помогнали.......проблема е в аквариума се появиха малки кафеникави охлюви, които ядат растенията в аквариума  :'( .....всяка седмица изхвърлям по 40-50 броя.
Та с какво мога да ги премахна от аквариума си?
Прилагам и няколко снимки. 

Благодаря предварително :-)
Като се събудя, свят ми се вие. Като стана бира ми се пие.

S_mo

Да не е такъв?https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi48.tinypic.com%2F4sffbn.jpg&hash=0df66c12aa2b3205db5285bbef509ac2f8db7e81
Има капани за охлюви, ако само тези охлюви са в аквариума пусни 1-2 охлюва хелена (много ще им се усладят).

pachoo

Най-добрия вариант е Хелените колега, просто за отрицателно време изтребват всичко, а после си ядат от храната на другите риби и нямат проблеми :)

lepalop

Благодаря ви за бързия отговор колеги *DRINK*
Като се събудя, свят ми се вие. Като стана бира ми се пие.

stilista

Има едно момче от Русе което продава охлюви Хелена можеш да си вземеш.При мен се справиха много добре.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

alexkolew

А Хелената закачат ли скаридки?

Асен Евгениев

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

pachoo

Аз моите ги гледам само със скариди!

KapitanNemo

Хелените ще решат проблема. При мен положението беше същото, две хелени видяха сметката на всички дребни охлюви за няколко месеца.
Сега те са се размножили доста но на мен ми харесват. Като свършиха охлювите започнаха да се хранят с таблетките за сомчета или ако успеят
да докопат някоя умряла рибка. Ако имаш рибки които хвърлят хайвер най-вероятно ще изядат и него.

yasen_vn


Хелените са много ефективни срещу този вид охлюви - планорбис и много ги обичат  :-D . Мога да го потвърдя. Откакто имам хелени, нямам  планорбиси, чак понягога ми домъчнява за тях,за кратко разбира се.

petar99

Вместо хелените мога от личен опит да препоръчам рамирези, а то работи не за няколко месеца, а за две седмици. Имах много планорбиси , но сега да видя един- свама оцеляли, а другите са празни черупки по грунда.

danielm

и боция върщи работа

terier4o

Най-добре ще  е , ако не прехранвате и поддържате някаква хигиена в аквариумите си , тогава няма да имате проблем с охлювите . При мен винаги е имало планобиси  , но никога съм нямал проблем със свръх популацията им .
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

yasen_vn

Хелените са добри и при намаляването на популацията на меланията, един път като им свикнат и след това гледам по дъното много празни черупки от охлюви.

Georgi94

Здравейте.
Нямам представа какво представляват полепите от снимките, затова ги сложих при вредители.
Самите полепи опитах да премахна с обикновен дървен шиш. Имаха твърдя люспа върху тях, но с повече ръчкане я свалих и топчетата се пръснаха. Подозирам, че е яйца на нещо, но не знам на какво.
Обитатели на аквариума: неони, red cherry shrimp, 1 ампулария и 1 анциструс.
Моля, помогнете ми :)

Снимки на гореспоменатите полепи:
http://prikachi.com/images.php?images/286/5752286s.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/288/5752288Z.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/289/5752289A.jpg

VDO

Цитат на: Georgi94 - 17.01.2013 23:28

Обитатели на аквариума: неони, red cherry shrimp, 1 ампулария и 1 анциструс.

+ някоя бройка планорбис .Махай каквото видиш като налеп и охлюв,щото ще си имаш проблеми много скоро.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Desmoria

Да, това са яйца на охлюви Планорбис. Много се въдят и в един момент може да се чудиш как да ги чистиш.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

JEM

Според мен са яйца на  планоробис.Тези охлювчета са безвредни,бих казал дори и полезни,но в умерени количества разбира се.Унищожават остатъците от храна и гниещите части на растенията.
Ако станат напаст освен механично премахване ги умаря и нистатина-остават им само черупките,но не е за препоръчване,защото за известен период забавя развитието на растенията.Има и капани за охлюви.
Винаги съм имал  планоробис в аквариума и до сега не са ми навредили с нищо.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

Georgi94

Ако ги изстържа директно във водата ще се отърва ли от тях или трябва изобщо да ги премахна?

VDO

Най- добре е да ги вадиш, ако можеш,ако ли не-мачкай с пръсти.И ако видиш кафяв охлюв,махай го и него.Повярвай,напаст голяма са.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Georgi94

Разбрах, благодаря много на всички!
Да, явно, не знам с какъв акъл ги оставях да си живеят из аквариума ми. Бях благосклонен, току виж излезе нещо хубаво от тях, но...
Ще ги премахна в близките дни :)

terier4o

Цитат на: Georgi94 - 18.01.2013 00:19
Разбрах, благодаря много на всички!
Да, явно, не знам с какъв акъл ги оставях да си живеят из аквариума ми. Бях благосклонен, току виж излезе нещо хубаво от тях, но...
Ще ги премахна в близките дни :)


             Ще ги премахнеш, ама друг път.  :-D
Остави ги Планорбисите, ако всичко в аквариума е наред си седят в нормални количества. При мен ги има и дори са си полезни ......, механично много трудно ще ги премахнеш на 100%, да не кажа че е невъзможно..
              Забелязвам, че напоследък има много тревожни колеги, помощ охлюв, помощ хайвер, помощ косъм ..... не се стряскайте токова много, а се радвайте на хобито. Ще се изненадате колко бързо аквариума се стабилизира, когато го оставите на мира  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

FHM

Ще оборя твърдението че са вредни всъщност са полезни освен че изяждат загниващи листа на растения и остатъци от храна се хранят и с някой видове водорасли . Вярно е бързо се множат но да се казва че са вредни и напаст . Броят им може да се редуцира лесно като не се прехранва и като се премахват ръчно .


VDO

ОК .Georgi94 ,остави ги планорбисите и не ги пипай,след известно време и ти ще даваш съвети как да се изчисти аквариума от тях и дали са напаст или не  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Vodna_me4ka

Един два анатоме хелена биха свършили добра работа, в случай че планорбисите пречат :)

daka 76

И аз имах проблем с тях преди време, но една Боция клоун си свърши много добре работата.

Vodna_me4ka

Боцията е тежката артилерия........

Georgi94

Ами то всичкото хубаво, ама тази боция няма да види сметката и на скаридките, ако е толкова агресивна :D Не бих рискувал.
Полезни или не не мисля да ги оставям да виреят и дори да не успея да ги премахна сега, то след излюпването като станат видими ще бъдат унищожени :)

daka 76

За скаридите не знам нищо, може и да им види сметката, поне така ми каза един колега.

woodmonster

Може ли да ми изброите повече рибки или охлюви хранещи се с ПЛАНОРБИС!

FHM

Цитат на: woodmonster - 23.01.2013 11:45
Може ли да ми изброите повече рибки или охлюви хранещи се с ПЛАНОРБИС!
Най популярната риба хранеща се с охлюви е
http://aquariumbg.com/fish.php?fish=983
както и повечето да не кажа всички видове от това семейство
Охлювите хранещи се с други охлюви  са
http://aquariumbg.com/invertebrate.php?invertebrate=1112

grigor nakov

Слагаш 2бр.Боция-клоун (Botia macracantha) и забравяш за охлювите ;-)

icebg

Ако аквата ти е малка или рибките които гледаш са по-малки можеш да си вземеш и http://aquariumbg.com/fish.php?fish=1195 . Не са агресивни стават по 6см максимум и поне моите изядоха всичките Планорбиси за 2-3 дена. Проблема е , че се намират малко трудно обаче ...

woodmonster

Взех си 2 боции, чакам резултат! Благодаря Ви на всички! Живи и здрави да сте!

vanko77777

И аз ти препоръчвам хелени, и при мен се справиха доста бързо с планобисите
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.


20l.-Скаридарник
40 l., 207 l., 462 l.
462l.-Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

dimityr.velikov

хелените са най добрият избор !

Stelian

Здравейте!
Използвам темата за да не правя нова. Имам подобен проблем с планобиси, но имам и един охлюв неритина.
Въпросът ми е ако си взема една или две хелени дали ще изядат неритината?


hank87

При мен също бяха плъзнали, но взех някошко боции и за 3 дни изчезнаха до един :)
Имах грубо 100-200 охлюва преди това

elsenior

Цитат на: Stelian - 12.12.2013 10:22
Здравейте!
Използвам темата за да не правя нова. Имам подобен проблем с планобиси, но имам и един охлюв неритина.
Въпросът ми е ако си взема една или две хелени дали ще изядат неритината?
НЕ
Събуждам се с варненски чайки в бургаския си хотел; закусвам карнобатска гроздова с македонско мезе; шефът ми - павликенец - ни отпуска "габровски" премии, а колежката ми жужи на главата като русенски комар. В края на деня жадувам за нещо пернишко! Винкел!

Desmoria

От опит вече мога да споделя, че за рибка унищожител на охлюви мога да предложа мини тетраодоните. Повече инфо за тях тук: http://aquariumbg.com/forum/tetraodoni/
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Aldaron

Здравейте,

Прощавайте, но ще ползвам темата за един бърз въпрос. И аз имам напаст от подобни охлюви. До колкото знам има някакъв препарат който ги изтребва до крак. Тъй като гледам скариди в същия аквариум дали този препарат би избил и скаридите ( red cherry)? Аквариума е малък и не искам да взимам риби които да ги мъча в подобно малко пространство, за няколко седмици прехвърлих боцията от голямия ми аквариум и тя ги намали значително, но след като я махнах пак се появиха. Предварително благодаря.
All you need is a vision

petko

Всички препарати ,които са за унищожаване на охлюви ще избият и скаридките.Обикновенно такива препарати съдържат мед.

yasen_vn

Така е, тези препарати убиват безгръбначните.

Георги


Aldaron

Здравейте,

И аз имах подобни предположения. Ще се сдобия с Неретина тогава.

Благодаря Ви!
All you need is a vision

petko

Цитат на: Aldaron - 13.12.2013 22:05
И аз имах подобни предположения. Ще се сдобия с Неретина тогава.
Предполагам имаш предвит Хелени,те са за борба с планорбисите. :-)

Julliano

Моята Хелена по цял сен седи заровен, докато изяде един..сигурно 5 се раждат. Ако продължава с тая скорост незнам
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.org%2F790mdviix%2Fdownload.jpg&hash=3bc5531cf9543c714e53c5cf78d6b522c2a8fb6f

TiratroN

При мен не остана нито един планорбис в аквариума със скариди Макробрахиум. Ядат ги на поразия. Справят се по-бързо от колкото Хелената. А бяха станали огромни - 2см. в диаметър (планорбисите де, не скаридите) .

gettov

Здравеите,
и аз да дам моето мнение по въпроса. Преди три седмици сложих 4 щипока (Cobitus taenia), които ми останаха от стръвта за риболов и ги пуснах в аквариума, където беше охлюв до охлюв. В момента аквариума е чист. Тук там може да се види някой по-голям охлюв. Изядоха всичко. А и от друго наблюдение скаридите се справят успешно с по-малките.

kalin09

А щипока хапва ли скариди?

Здравков

Най-добре се морят с хелени.. само че след време хеленките като се намножат и като няма охлюви за хапване, малко по малко умират от глад :( преди време търсех да закупя голямо количество планорбиси за да ги разселя по аквариумите но изглежда никой не си ги дава..  :-D
П.С. Моя съвет е да не си тровите аквариумите с разни препарати, особено след като има рибки и охлюви които ги ядът.

gebo777

Да добавя и аз един "борец" срещу охлювите - рачета Cambarellus patzcuarensis. При мен се бяха намножили доста планорбиси, но след като пуснах 5 рачета, изчезнаха до крак за седмица. Сега рачетата са доста, на всякаква възраст - от време на време им пускам физи от другия аквариум и никога повече не ги виждам... :-)
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

mmincho

Здравейте!
Имам доста планорбиси в аквариума но не знам как да ги премахна.
Също така имам и Мелании (Melanoides tuberculata) които искам да останат.
Някакви идеи как може да стане защото предполагам че и Боциите и Хелените ще унищожат и Меланиите.
Благодаря!

Similar topics (2)

312

Публикации: 247
Прегледи: 159437

32962

Публикации: 16
Прегледи: 41178